Седемте рилски езера

  • 23 170
  • 175
  •   1
Отговори
# 30
  • Somewhere in the World
  • Мнения: 1 334
Здравейте.
Предстои ми с ММ да се качим на езерата, и Ви моля за инфо дали има маркировка или някакви табели след лифта? Изобщо има ли шанс да се изгубим? И за двамята ни ще е първо изкачване.

# 31
  • Мнения: 36 196
Няма шанс да се изгубите - по целия маршрут е пълно с народ. Има и табели, на няколко места. Не вярвайте на коментара, че е лежерна разходка - аз бях с група, някои хора се уплашиха и се заседяха още на първия по-каменист участък, след хижата.
След като се премине той, е лесно и приятно, поне до Бъбрека. Нагоре за мен беше невъзможно, но много хора се справят.

# 32
  • Мнения: 2
Мили Дами, бях преди две седмици на езерата... Това е едно от най-магичните и красиви места в България, НО за съжаление много се разочаровах от масовите туристи, които ги посещават. Те не се информират къде отиват и какво поведение трябва да имат на подобно място, освен това са и крайно нагли и нетолерантни. С ужас станах свидетел на къпещи се младежи във водите на Близнака, а още по-потресаващо беше да слушам как майки принуждават децата си да събуят обувките и да си топнат краката в Окото или Бъбрека... Информационните табели, които бях виждала преди години, са изпочупени и хората не си правят труда да прочетат, че езерата са част от национален природен парк, който е защитена местност и ТРЯБВА да се пази чист. Ако всички хиляди туристи, които минават от там си топят краката или се къпят, то съвсем скоро красивите рилски езера ще са само спомен...
Моля ви, възпитавайте децата си да ценят и пазят Природата за да имат шанс и поколенията след нас да й се радват!

# 33
  • Мнения: 36 196
Между другото, след като има толкова много способни хора, които с лекота стигат до Сълзата и Окото, бихте могли да участвате в тази игра: http://www.sportdepot.bg/bg/pages/sedemte-rilski-ezera-405.html

Не ги рекламирам, просто едно от хобитата ми е да участвам в игри, затова реших да я споделя на място, където може да привлече внимание))

# 34
  • Мнения: 2 155
В началото на месеца бяхме с приятеля ми на езерата. Даже видяхме споменатите по-горе къпещи се в Близнака. Или подобна група. Simple Smile
На нас въобще не ни се чакаше час и половина за лифта и се качихме с джиповете - честно да ви кажа, много готин офроуд се получи. Simple Smile НО е само за хора, които нямат нищо против подобни изпълнения. Наистина ни оставиха на 10тина минути под хижата, но не е кой знае колко тежко изкачването. Хубавото е, че се разбрахме с шофьора да ни вземе, когато приключим и каза, че няма проблем дори и да се забавим повече. А тъй като бяхме закъснели и отивахме към обяд и не ни се бързаше, си беше много голям плюс.
Нашите "умни" глави решиха да вземат под внимание един пътепис, който ни посъветва да хванем лявата пътека след хижата, а не дясната, по която всички тръгват. Да ви кажа, мисля че сгрешихме. По-тежка за изкачване беше още от началото, което си ни измори. В момента навсякъде има много хора. Ако можете да отложите пътуването с две седмици, по-добре тръгнете септември. Откъм маркировка на пътеките не мога да кажа, че съм очарована, но ако следвахме групата, това нямаше да е проблем. Изкачването до последните две езера си заслужава. Аз съм си малко страхлива, но се радвам, че все пак се качих - наистина гледката е страхотна!
Имаше доста хора с малки деца, така че мисля, че няма проблем да идете с дете. Те даже май по-лесно взимат маршрута. Simple Smile
Има и коне в района на хижата, които можете да наемете за разходка. Мисля, че стигат само до Бъбрека (на база оставените "подаръци" по пътя).

# 35
  • Мнения: 2 285
С мъжа ми сме посещавали езерата многократно.Ходенето за нас не е проблем и лифт не ползваме.Идеята е да заведем малкия.Но такъв преход 4 годишно няма да издържи.Ще пробваме , но ако има толко хора на лифта няма да издържа да вися един час,за да се качим.Просто ще отидем до Скакавица да види водопада и когато е по голям,за да ходи сам ще отидем отново.

Аз съм на мнение, че децата са много по-издържливи, отколкото си мислим. Нашият дребен на 4 г. изкачи Черни връх - а бяхме тръгнали просто на разходка, докъдето стигнем - въобще не го бях очаквала. На следващото лято, т.е. на 5 г. се качихме на Езерата без лифт. За някои от нас, възрастните, преходът беше убийствен и не всички изкачихме последното езеро. Детето си беше абсолютна свежарка, толкова пълен с енергия. Цял ден бърборене и катерене, какво по-хубаво от това. Simple Smile  На връщане минахме по другия (по-тежкия) маршрут покрай останалите езера и докато стигнем до лифта, бяхме капнали. Да си кажа честно, мен ме е страх да се качвам с малко дете на открит лифт и бих предпочела джипките на връщане, но бяхме голяма група и за слизането, все пак, го ползвахме.
Та мисълта ми е, че правилно сте се ориентирали. Тръгвате, пък каквото стане. Детето може и приятно да ви изненада с издържливост.

# 36
  • Мнения: 47 898
И ние хванахме лявата пътека- голяма грешка
Но по другия въпрос- имам страх от височини, има доста места с хубава гледка, но на високи скали. Аз малко дете не бих завела, да му треперя по скалите. На места е тясно и стръмно, трябва да се носи....но ако си ходите по планините с детето, може и да ви хареса.

# 37
  • Мнения: 6 293
Аз явно голям късмет съм имала, бяхме при отварянето на лифта и не сме чакали въобще.

# 38
  • Мнения: 3 747
Няма шанс да се изгубите - по целия маршрут е пълно с народ. Има и табели, на няколко места. Не вярвайте на коментара, че е лежерна разходка - аз бях с група, някои хора се уплашиха и се заседяха още на първия по-каменист участък, след хижата.
След като се премине той, е лесно и приятно, поне до Бъбрека. Нагоре за мен беше невъзможно, но много хора се справят.

Първият участък наистина е стръмен и доста каменист, но след това нямах абсолютно никакъв проблем аз. Пък си нося и няколко излишни кг с мен Simple Smile) и пак ми беше добре. С повече кратки почивки всичко е ок. (и достатъчно вода!!!)

# 39
  • Мнения: 7 696
И ние хванахме лявата пътека- голяма грешка
Но по другия въпрос- имам страх от височини, има доста места с хубава гледка, но на високи скали. Аз малко дете не бих завела, да му треперя по скалите. На места е тясно и стръмно, трябва да се носи....но ако си ходите по планините с детето, може и да ви хареса.
Стръмно и тясно? Можеш в пропаст ли да паднеш?

# 40
  • Мнения: 2 155
И ние хванахме лявата пътека- голяма грешка
Но по другия въпрос- имам страх от височини, има доста места с хубава гледка, но на високи скали. Аз малко дете не бих завела, да му треперя по скалите. На места е тясно и стръмно, трябва да се носи....но ако си ходите по планините с детето, може и да ви хареса.
Стръмно и тясно? Можеш в пропаст ли да паднеш?

Теоретично - да. На практика трябва да си некоординиран, за да паднеш по склона към някое от езерата. По-скоро можеш да се хлъзнеш и да паднеш по дупе на самата пътека, защото на места е песъчлива (нагоре към Сълзата). Аз не съм ни най-малко планинар, имам страх от височини, когато съм до ръба, но по пътечките се движех без проблем.

# 41
  • Мнения: 47 898
Да, голям човек едва ли ще падне, но малко дете не бих водила. Не че моите, като са големи, не се кикерчиха за селфита и снимки, та малко крещях...

# 42
  • Мнения: 7 696
И аз имам страх от високо и то огромен Grinning А до Сълзата толкова ли е невъзможно да се стигне, че много се отказват?

# 43
  • Мнения: 2 155
Да, голям човек едва ли ще падне, но малко дете не бих водила. Не че моите, като са големи, не се кикерчиха за селфита и снимки, та малко крещях...
И на Рилските езера, и на Мусала все децата бяха по-координирани. Joy Скачаха като планински козлета покрай мен, пък аз се чудя къде да се хвана/подпра. Joy
Иначе откъм притеснение на родителя - разбирам. Вероятно и аз не бих завела дете под 6-7 години на такова място.

elle, не е невъзможно. Даже на мен ми изглеждаше по-страшно отколкото беше докато се качвах и слизах. С изключение на един участък, през който тръгнахме да минаваме за "по-напряко". Там тръгна да ми се хлъзга маратонката, паникьосах се и зациклих на едни камъни. Joy Минавай си по пътечките и с планинарски обувки или маратонки с добър грайфер няма да имаш проблеми. Много хора се качват и с щеки за ски, за по-лесно. Wink

# 44
  • Мнения: 5 992
В никакъв случай не е толкова страшно човек да се изкачи до края, работата е там, че голям процент от т.нар посетители ги мързи или просто ходят на езерата, защото е модерно и им стига да направят 10 снимки до първите езера, да се тагнат и са готови за слизане.

Общи условия

Активация на акаунт