Смятате ли, че в един момент, в бъдеще - близко или далечно,

  • 11 672
  • 136
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 25 852
Лъки, спокойно, твоето ще е кротичко! 🍀🍀🍀

Чул те господ. bouquet

# 91
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тук в една фабрика мисля в Язаки беше, но не съм сигурна, има украинки и живеят на хотел.

# 92
  • Мнения: X
Езикът е голям проблем, но съвсем не е най-големият в случая. Никакви филипинци и всякакви субекти от третия свят няма да дойдат да работят. Далеч не са толкова прости да стигнат до Европа и да се бухнат баш в България.

# 93
  • София
  • Мнения: 62 595
То и за българите говорят, че не може да са толкова прости, ама са прости! Аргумент как някой нямало да бъде толкова прост не означава нищо, чисто хвърлен на вятъра. Или ние ще вземем да подминем икономическите и миграционните неписани закони, защото сме българи? Да, бе, да! Винаги ще има кой да дойде и за когото тук ще е много по-добре от мястото, от което идва и не всички ще отидат до богатата Европа. Иначе по твоята логика вече жив българин нямаше да остане в България, защото тук не става за живеене.

# 94
  • София
  • Мнения: 38 977
Засега не става номера с бежанците. Говоря от собствен опит /като преподавател по бг/. Първата вълна имаше инженери, архитекти. Даже не дочакаха да свърши курса по български и побегнаха нагоре.

# 95
  • София
  • Мнения: 62 595
А кой казва, че ще са инженери и архитекти? Първо са неквалифицираните или нискоквалифицираните, защото те са най-отчаяни. Висококвалифицираните ще останат тук само, ако не им провърви в богатата Европа. Но и там не е дядовата ръкавичка.

# 96
  • Мнения: 22 036
В интерес на истината, повечето филипинци, индийци, и пакистанци владеят приличен английски, да с акцент и трудно разбираем, но за тях е по-добре да работят в страни като Австралия, ОАЕ или в кол центрове, отколкото в БГ. Ясно е, че повечето бежанци се целят в Западна Европа, така че ще е трудно да се запълни дупката, а и сивата икономика е все още огромен проблем, който няма да се разреши с навлизането на подобни работници.

# 97
  • Мнения: 54 883
В интерес на истината, повечето филипинци, индийци, и пакистанци владеят приличен английски, да с акцент и трудно разбираем, но за тях е по-добре да работят в страни като Австралия, ОАЕ или в кол центрове, отколкото в БГ. Ясно е, че повечето бежанци се целят в Западна Европа, така че ще е трудно да се запълни дупката, а и сивата икономика е все още огромен проблем, който няма да се разреши с навлизането на подобни работници.



Да добавя и, че НОИ попълва дефицита си от данъци, което предполага те да се вдигат, хич няма да сме привлекателни за черноработници, при това неграмотни.
За грамотните е ясно, че ще има други опции.

# 98
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Ходим на море на Дюни, тази година половината персонал не говореше български - бяха наели рестоеантьорски и бармански персонал от Украйна и Молдова. Питах защо - българите не им се работило тежка работа. Не знам, аз мисля, че заплащането е малко. Да не говоря, че нашата камериерка беше... Прабаба, имаше 5 правнучета, около 70-те. Вече не мога да си обясня как става така, а има безработица. За пенсионната система - страх ме е и си мисля, че не само тя, а и реда, в който живеем, ще се срине. Не е нормален, не е справедлив. Не може за футболист да се дават 220 млн, че какво е допринесъл за благото на обществото, не може бели якипки, седящи в офиси и играещи на борсата да търгуват хартийки и да печелят милиони, без нищо реално насреща. Това е грешно и дава фира. За това и не знам къде да инвестираме, за да съм спокойна на старини. В някаква къщурка в гората, където да си гледаме всичко и да не разчитаме на пари, иначе всичко е голям голям риск.

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
случва се това, което съвсем естествено се случва - всеки гледа да отиде там, където може да изкара повече или за Х пари работата му е по-поносима в сравнение с друга. Човек работи не само за пари, макар те да са важни. Ако  за едни пари ще го правят на магаре, то трябва да е много отчаян или мазохист, за да се съглласи.

# 100
  • Мнения: 7 005
В София по кол центровете има много чужденци, някои идват от Запад тук - имам позната датчанка, която направи това - там беше касиерка в супермаркет, тук си говори със сънародници по телефона Simple Smile за горе-долу същите пари като продавачката в датското село, само че там едва и стигат, тук си живее много добре. Но тя е на 22, няма семейство, може да си се мести колкото пъти иска, където иска...
Така че и от там идват тук и плащат данъци и осигуровки в нашата система. Вярно, надали са толкова много, колкото нашенците в техните държави, плащащи в техните системи.

# 101
  • Русе
  • Мнения: 11 926
  Познавам покрай сина си, дете на 13 с баща норвежец. Не знам какво работи, но живеят тук. Сега детето ми беше на лагер по химия. В лагера е имало две деца от 30 - не са братя-с родители французи.

# 102
  • Мнения: 2 837
Факт, из курортите масово наемат пенсионерки, защото им излиза по-евтино. Дали и доколко пенсионерка може да чисти бързо и качествено обаче, е друг въпрос. На познат бяха предлагали работа като рецепционист за 400 лв. Ами отказал е, говори английски и италиански добре, намерил си е по-добра работа. Затова доведоха тази година молдовчета, но те най-много с руския да се оправят.

# 103
  • Мнения: X
  Познавам покрай сина си, дете на 13 с баща норвежец. Не знам какво работи, но живеят тук. Сега детето ми беше на лагер по химия. В лагера е имало две деца от 30 - не са братя-с родители французи.

Аз познавам десетки датчани, които живеят в България. И какво от това?

# 104
  • Мнения: 22 036
Много чужденци живеят в Източна Европа. Имам приятел, който всеки ден мрънка от Австралия и иска да ходи пак в Чехия.
С прилични доходи не се живее лошо, дори и в България, но освен доходи има и едни други неща, които мен лично не ме радват.

А че заплатите са ниски е ясно. Аз имам едни 10 години трудов стаж за които надали ще видя обезщетение, включително и от допълнително осигуряване.

Българският биснес реве, но с плоския даник е един от най-стимулираните. Корупцията е това, което пречи, но не виждам съпротива от страна на биснеса, а напротив, падпреварват се да дават и избивад "разхода" от заплати.  Лисата на традиции в бизнеса ще се усеща и след 50 години.

Общи условия

Активация на акаунт