Коя банка ползвате и какви такси ви удържат?

  • 141 125
  • 1 663
  •   1
Отговори
# 450
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Глупости, първо фондът дори и тогава не се изпразни. Второ, от тогава минаха 6 години. Отдавна са натрупани средства в този фонд.
И трето, само да напомня, че за разпространяване на неверни данни за финансова институция, вече се носи и наказателна отговорност.
И колко средства са "натрупани" в този... фонд?

https://www.investor.bg/biudjet-i-finansi/333/a/s-8647-mln-lv-ra … vlogovete-308404/

И в Западна Европа положението не е цветущо.
 https://www.pariteni.bg/novini/banki/shte-izdyrzhi-li-bankovata- … -v-italiia-234392

Ще издържи ли банковата система в Италия
Бизнесът и физическите лица, останали без пари, могат да спрат да обслужват кредитите си

13 март 2020 19:25

istock
istock
Ако разпространението на новия коронавирус доведе до глобална финансова криза, огнището й може да бъде банковият сектор в Италия.

До този извод стигна икономическият анализатор на вестник „Вашингтон Поуст” Давид Линч.

Той обръща внимание на спирането на търговската дейност в страната и смята, че бъдещето на осмата най-голяма икономика в света ще зависи от издръжливостта на банковата система, която отдавна се смята за една от най-слабите в Европа.

# 451
  • Мнения: 15 960
България нали влезе в банковия съюз, ако трябва ще помагаме и на италианците, все пак вчера обявиха, че сме с най-висок кредитен рейтинг.

# 452
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
България нали влезе в банковия съюз, ако трябва ще помагаме и на италианците, все пак вчера обявиха, че сме с най-висок кредитен рейтинг.

Да разбира се, че ще помагаме...
Увеличаващите се такси от българските банки отиват за спасяване на закъсалата банкова система на Италия, Испания, Португалия...
Иначе, според правилата на Банковия Съюз, гарантирането на влоговете при фалит на банки пак си остава задължение на местните правителства. Кой както се уреди...

# 453
  • Мнения: 9 050
BlueIce, не виждам защо се цитира публикация за средствата във фонда, при положение, че този фонд си има официална страница. Там, в раздел статистика може да се види всичко. Например, че годишно във фонда постъпват средно по 160 млн. Като имаш предвид, че има банки в България, които не внасят в този фонд, а във фонда на централите си. Съответно, ако някоя такава банка изпадне в несъстоятелност, депозитите ѝ няма да се изплащат от нашия фонд, а от този, с който са внасяни средствата.
Във фондът има достатъчно средства, за да се гарантира банковата стабилност в България. И не на последно място, за всяка статия, обясняваща колко зле са банките, мога да ти цитирам по три, които казват обратното. Затова и тези неща не се учат от писания в ежедневници. Има си отчети, има си официална информация на регулаторите и т.н.

# 454
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615

Във фондът има достатъчно средства, за да се гарантира банковата стабилност в България. И не на последно място, за всяка статия, обясняваща колко зле са банките, мога да ти цитирам по три, които казват обратното. Затова и тези неща не се учат от писания в ежедневници. Има си отчети, има си официална информация на регулаторите и т.н.
На база общи приказки ли достигна до това заключение?
Преди да се изказваш категорично, първо провери колко милиарда имаше натрупани във фонда за гарантиране на депозитите преди да изгърми КТБ, и колко пари са останали в момента...

Празни приказки не ми вършат работа. Можеш ли да ми покажеш реални данни, за да ме убедиш, че положението на банките в България е цветущо?

https://www.capital.bg/biznes/finansi/2021/01/31/4169408_bankite … ad_na_pechalbata/

Ако банкстерите в България са цъфнали и вързали, както твърдиш, защо всеки месец увеличават все повече таксите?

# 455
  • Мнения: 9 050
Обясних защо се увеличават таксите. Но разбирам и защо обяснението ми те затруднява.
И не, впечатленията ми не са на база общи приказки. А на база 15 годишни близки наблюдения на банковия сектор и финансовите регулатори.
Колко пари е имало във фонда преди фалита на КТБ, е информация, която е публикувана на страницата му. Също и колко средства са изплатени по депозити от КТБ, по години. Както и колко депозита не са потърсени, средствата за които са върнати във фонда.

# 456
  • Мнения: 54 398
Като бивш вложител в КТБ потвърждавам, че си получих парите в срок и без проблеми.
Дори след този случай срокът на изплащане на депозитите вече е 7 дни, не както беше с КТБ, няколко месеца бяха минали.

# 457
  • Мнения: 2 114
Знаете ли защо вече втора банка, с която имам отношения ми изисква попълване на въпросник с най-разообразна лична информация? И ме заплашват, че ако не я получат може да откажат отношенията си с мен...

# 458
  • Мнения: 5 248
Знаете ли защо вече втора банка, с която имам отношения ми изисква попълване на въпросник с най-разообразна лична информация? И ме заплашват, че ако не я получат може да откажат отношенията си с мен...
Това е причината https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2137182924 и на английски по-точно https://en.wikipedia.org/wiki/Know_your_customer
Лична информация? Малко ли е, че имат всички данни от личната ти карта? Какво ти пука, ако им кажеш какво работиш, какъв годишен оборот очакваш, за какво използваш сметката, търгуваш ли с акции, криптовалута и т.н. Нищо кой знае какво.
Не просто може, а са длъжни да ти закрият сметката, ако не попълниш този въпросник, иначе банката ще го отнесе.

# 459
  • Мнения: 1 038
Да, това са стандартни формуляри по този закон, също и за определяне къде лицето е данъчно задължено, евентуално в друга страна от ЕС или извън. Има репортиране по международен обмен на данъчна информация.

# 460
  • Мнения: 54 398
Всички банки го изискват.

# 461
  • Мнения: 9 050
Както и преди мен са писали, длъжни са. Могат и за свързани лица да ти искат информация, в определени случаи. Банките са длъжни да познават клиентите си изключително детайлно. Както и да съобщават при съмнително твое поведение. Примерно, ако изведнъж получиш милион и го преведеш на някой друг целия, наведнъж още на следващия ден. 😄
Абе, не им е лесно хич. Регулатора ги кара да събират откровено прекалени неща. А клиентите не искат да ги съобщават тези прекалени неща.

# 462
  • Мнения: 2 114
И все пак са прекалили в някои от въпросите.
Не съм никое от лицата по чл.36 ал.2, тях дали ги питат така...и какво точно попълват не се знае. Те дори личните си декларации не подават, до мен стигнаха. Проблемите са съсвсем другаде, но тук няма да ги решим.

# 463
  • София
  • Мнения: 1 176
Изменят ги на 2 години рези въпросници, никоя банка не и се занимава, ама това е закона... А питате ли се, че и на служителите им е писнало да ги попълват... А ако е политическа личност, думи нямам 3 кофи мастило, само не си мислете, че те нямат сметки в банките.
Аз работя в банка, за мой ужас семейството ми е със сметки в същата банка, то пиша декларации, то нямам право да ги обслужвам - не че мога , защото работя в централата ама все пак. И на мен не ми се занимава, ама нямам избор, служителите първи попълват всички новости, поне нас ни задължават.

# 464
  • Мнения: X
Знаете ли защо вече втора банка, с която имам отношения ми изисква попълване на въпросник с най-разообразна лична информация? И ме заплашват, че ако не я получат може да откажат отношенията си с мен...

Заради закона за мерки срещу изпиране на пари.
Какво ти пречи да си дадеш личните данни? Никой няма да злоупотреби с тях.  Но банките се използват за изпиране на пари от бизнеси с престъпна дейност маскирани като „консултански ”  фирми.
Банката е длъжна да събира информация и при съмнителни операция сигнализира към ДАНС и прокуратурата.

Общи условия

Активация на акаунт