Великолепният век Кьосем (Muhteşem Yüzyıl Kösem) №7

  • 83 189
  • 751
  •   1
Отговори
# 120
  • ... да усещаш мириса на море ...
  • Мнения: 3 313

... но не знам как се поставя в скрит текст.

Натискаш бутона "скрит текст" (10-тия от ляво надясно) и слагаш текста по средата ...

# 121
  • Мнения: 341
Не мога да гледам 43 епизод, защото има вирус и филма не тръгва, все едно е блокиран.

# 122
  • Мнения: 15
Благодаря за насоката.

В скрития текст може да прочетете повече за края на Кьосем. Информацията е на английски пратеник в Истанбул и един от първите, който разбулва мистерията на османския харем

Скрит текст:
Кьосем е третата представителка на салтаната на жените, след Нурбану султан и Сафие.
Любима жена на Ахмед - наричана любовта на живота му, носела титлата хасеки.
След смъртта на султан Ахмед е изпратена в Стария дворец. На престола се възкачва Мустафа, но година по-късно е свален от власт и падишах става Осман. Осман е наричан генч (младия), знаел е няколко езика и е бил доста интелигентно момче. Изпълнява най-големия страх на Кьосем, като издава заповед за убийство на шехзаде Мехмед. Свален е след бунт и съдбата му е много тъжна.
Отново на престола сяда Мустафа, но е крайно неспособен и Кьосем успява да го смени със сина си Мурад. Мурад заема престола на 11-годишна възраст и поради тази причина не може да управлява самостоятелно. Негов регент става Кьосем султан, като по този начин е първата жена управлява ислямска империя. Кьосем създава силна клика около себе си чрез браковете на дъщерите си. След като Мурад навършва пълнолетие, той поема цялата власт, а Кьосем получава титлата Валиде султан. През управлението си се съветва с майка си. В историята остава като силен владетел, борещ се с корупцията, алкохола и проституцията, възвърнал престижа на Османската империя. Но Кьосем не успява да се пребори за живота на шехзадета Касъм и Сюлейман (в сериала Баязид). Мурад издава заповеди за убийствата им. Останал само Ибрахим, който расте в кафез и развива параноя, свързана с очакването, Мурад да го убие. Очакванията не се оказват безпочвени, тъй като на смъртния си одър, Мурад издава заповед за убийството на Ибрахим. Това, което спира палачите е, че преди да стигнат до Ибрахим, Мурад издъхва (борел се е с цироза). Ибрахим не иска да напусне покоите си, убеден в заговор. Налага се Кьосем да го убеждава, че брат му наистина е починал и никой не може да го нарани. Ибрахим излиза, но докато не му показват трупа на Мурад, не се успокоява. Възкачва се на трона и става известен с прозвището "Дели" (Луд). Кьосем продължава да бъде Валиде през неговото управление със силна намеса в държавните дела. Според някои източници Ибрахим понякога се забавлявал като стрелял с лък по слугите в двореца. Сключил брак с една от наложниците си. Поискал да намерят и най-дебелата жена в империята. Славел се като неуравновесен. Това му спечелило много врагове и започнал кроежа за неговото сваляне от власт. Някои източници твърдят, че Кьосем се съгласи да помогне в отстраняването от власт на Ибрахим, ако след това животът му бъде пощаден. За това разчитала на Хатидже-Турхан - нейна снаха и майка на  Мехмед (синът на Ибрахим). Но събитията не се развалили по този сценарии и Ибрахим бил екзекутиран. За нов султан бил обявен Мехмед IV. Тъй като владетелят бил малолетен, отново се наложило назначаването на регент. Хатидже - Турхан очаквала, че като валиде, ще поеме и регентството. Но първите мъже в държавата сметнали Хатидже за млада и неопитна. За регент била обявена Кьосем султан и получила титлата буюк валиде султан (старшата валиде, бабата).
Хатидже-Турхан не се примирила. Възползвала се от възникнал спор между еничарите и спахиите. И тъй като еничарите били верни на Кьосем, то Хатидже-Турхан се свързвала с корпуса на спахиите и им посочила, че Кьосем смята на подкрепи еничарите и дори да закрие корпуса на спахиите. Изказала и съмненията си, че Кьосем ще свали и Мехмед от престола. Това засилило конфликта между еничари и спахии.
Кьосем се ползвала с подкрепата на великия везир. Тя решава, че Хатидже-Турхан става прекалено проблемна и трябва да свали Мехмед от власт и да го замени със Сюлейман, чиято майка е по-сговорчива. Но това е и грешката на Кьосем, защотот губи подкрепата на великия везир. Той е против свалянето от власт на Мехмед и смята, че като регент, Кьосем не бива да предприема такива действия. Предлага подкрепата си на Хатидже-Турхан. В нощта на сблъсъци между еничари и спахии, дворецът е щурмуван и Кьосем е убита (според някои източници удушена със собствените си коси). Останала известна в историята като величествената валиде, властната, както и убитата валиде. След смъртта й е погребана с почести до султан Ахмед в Синята джамия (султан Ахмед джами).
Хатидже-Турхан поема регентството и е последната представителка на салтаната на жените. След нея пашите започват да имат влияние над по-слабите владетели. За нея посланиците казват, че е красива и умна жена. Но не успява да се справи с държавните дела. През нейното управление главния ага от харема има власт, подобна на великия везир. Също така връзката й с една от кадъните става скандално известна, особено с властта, която получава кадъната. След метеж агата, кадъната и мъжът й са убити от войници.

# 123
  • Мнения: 4 872
Ами тя Сафие й каза в  43 епизод.Аз не съм стигнала до там,тъй че още не знам
какво ще стане със новата хатун.Но Сафие й каза коя е.

Скрит текст:
Да, каза ѝ , но Кьосем вече беше наредила да се отърват от нея. 

# 124
  • ... да усещаш мириса на море ...
  • Мнения: 3 313
В скрития текст може да прочетете повече за края на Кьосем. Информацията е на английски пратеник в Истанбул и един от първите, който разбулва мистерията на османския харем

Скрит текст:
Кьосем е третата представителка на салтаната на жените, след Нурбану султан и Сафие.
Любима жена на Ахмед - наричана любовта на живота му, носела титлата хасеки.
След смъртта на султан Ахмед е изпратена в Стария дворец. На престола се възкачва Мустафа, но година по-късно е свален от власт и падишах става Осман. Осман е наричан генч (младия), знаел е няколко езика и е бил доста интелигентно момче. Изпълнява най-големия страх на Кьосем, като издава заповед за убийство на шехзаде Мехмед. Свален е след бунт и съдбата му е много тъжна.
Отново на престола сяда Мустафа, но е крайно неспособен и Кьосем успява да го смени със сина си Мурад. Мурад заема престола на 11-годишна възраст и поради тази причина не може да управлява самостоятелно. Негов регент става Кьосем султан, като по този начин е първата жена управлява ислямска империя. Кьосем създава силна клика около себе си чрез браковете на дъщерите си. След като Мурад навършва пълнолетие, той поема цялата власт, а Кьосем получава титлата Валиде султан. През управлението си се съветва с майка си. В историята остава като силен владетел, борещ се с корупцията, алкохола и проституцията, възвърнал престижа на Османската империя. Но Кьосем не успява да се пребори за живота на шехзадета Касъм и Сюлейман (в сериала Баязид). Мурад издава заповеди за убийствата им. Останал само Ибрахим, който расте в кафез и развива параноя, свързана с очакването, Мурад да го убие. Очакванията не се оказват безпочвени, тъй като на смъртния си одър, Мурад издава заповед за убийството на Ибрахим. Това, което спира палачите е, че преди да стигнат до Ибрахим, Мурад издъхва (борел се е с цироза). Ибрахим не иска да напусне покоите си, убеден в заговор. Налага се Кьосем да го убеждава, че брат му наистина е починал и никой не може да го нарани. Ибрахим излиза, но докато не му показват трупа на Мурад, не се успокоява. Възкачва се на трона и става известен с прозвището "Дели" (Луд). Кьосем продължава да бъде Валиде през неговото управление със силна намеса в държавните дела. Според някои източници Ибрахим понякога се забавлявал като стрелял с лък по слугите в двореца. Сключил брак с една от наложниците си. Поискал да намерят и най-дебелата жена в империята. Славел се като неуравновесен. Това му спечелило много врагове и започнал кроежа за неговото сваляне от власт. Някои източници твърдят, че Кьосем се съгласи да помогне в отстраняването от власт на Ибрахим, ако след това животът му бъде пощаден. За това разчитала на Хатидже-Турхан - нейна снаха и майка на  Мехмед (синът на Ибрахим). Но събитията не се развалили по този сценарии и Ибрахим бил екзекутиран. За нов султан бил обявен Мехмед IV. Тъй като владетелят бил малолетен, отново се наложило назначаването на регент. Хатидже - Турхан очаквала, че като валиде, ще поеме и регентството. Но първите мъже в държавата сметнали Хатидже за млада и неопитна. За регент била обявена Кьосем султан и получила титлата буюк валиде султан (старшата валиде, бабата).
Хатидже-Турхан не се примирила. Възползвала се от възникнал спор между еничарите и спахиите. И тъй като еничарите били верни на Кьосем, то Хатидже-Турхан се свързвала с корпуса на спахиите и им посочила, че Кьосем смята на подкрепи еничарите и дори да закрие корпуса на спахиите. Изказала и съмненията си, че Кьосем ще свали и Мехмед от престола. Това засилило конфликта между еничари и спахии.
Кьосем се ползвала с подкрепата на великия везир. Тя решава, че Хатидже-Турхан става прекалено проблемна и трябва да свали Мехмед от власт и да го замени със Сюлейман, чиято майка е по-сговорчива. Но това е и грешката на Кьосем, защотот губи подкрепата на великия везир. Той е против свалянето от власт на Мехмед и смята, че като регент, Кьосем не бива да предприема такива действия. Предлага подкрепата си на Хатидже-Турхан. В нощта на сблъсъци между еничари и спахии, дворецът е щурмуван и Кьосем е убита (според някои източници удушена със собствените си коси). Останала известна в историята като величествената валиде, властната, както и убитата валиде. След смъртта й е погребана с почести до султан Ахмед в Синята джамия (султан Ахмед джами).
Хатидже-Турхан поема регентството и е последната представителка на салтаната на жените. След нея пашите започват да имат влияние над по-слабите владетели. За нея посланиците казват, че е красива и умна жена. Но не успява да се справи с държавните дела. През нейното управление главния ага от харема има власт, подобна на великия везир. Също така връзката й с една от кадъните става скандално известна, особено с властта, която получава кадъната. След метеж агата, кадъната и мъжът й са убити от войници.

Сюлейман и Баязид са различни принцове

# 125
  • Мнения: 18 562
Аз го изгледах снощи 4,при мен тръгна, може би проблема се е появил днес.
Скрит текст:
Разбрах, че заповедта Кьосем я е издала преди да говори със Сафие и вече е било късно.И все пак как ти дава сърце и душа да убиеш човек, въпреки,че тя тровеше султана, не беше невинна. Но Кьосем не показа никаква емоция когато разбра, сълза не проля тя. Ама и Сафието е голяма гадина хич да не е,върна й го добре, че и баща й уби,сега и сестра й.Харпия, отвратителница.
От всички най-читава май ще се окаже Хюмашах.Най-човечна, макар,че пък тя вероятно е заповядала да убият мъжа й. Гадната Кьосем и Мурад паша отрови, само и само да не й пречи.Взе вече много да ме дразни.Искам да й видят сметката.Дилруба е голяма лисица, усети,за кого трябва да се омъжи много добре.Но пред Кьосем и тя и Халимето пасти да ядът.Кажете ми Кьосем някой ще я постави ли на място най-после или скоро няма да е?
.

# 126
  • Мнения: 23
Скрит текст:
И на Кьосем няма да ѝ бъде лесно. Ще страда за любимите си хора. Първо Ахмед, после Мехмед и Осман... 

# 127
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Май само Хатидже Тюрхан би се справила.

# 128
  • Благоевград
  • Мнения: 2 861
На 44 епизод съм
Скрит текст:
Мехмед много злобничък. Много се радвам, че Ахмед видя с очите си как синовете му се карат, за да може поне малко да ги вразуми, но едва ли ще успее предвид историята.
Кьосем сякаш не я заболя много за сестра й, по-скоро й беше неприятно, че отново са я подлъгали и тя се е хванала на играта на Сафието.
Много харесвам Хюмашах и Зюлфикяр като двойка, личи си, че се обичат, не ми се иска да приключи историята между тях заради Сафие.
Дилруба много ме изненада, не очаквах да предприеме такъв ход. Интересно ми е как ще се развият нещата там. Не съм убедена, че е само от интерес, мисля, че тя харесва съпруга си, беше щастлива на церемонията.

# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 529
На 44 епизод съм
Скрит текст:
Мехмед много злобничък. Много се радвам, че Ахмед видя с очите си как синовете му се карат, за да може поне малко да ги вразуми, но едва ли ще успее предвид историята.
Кьосем сякаш не я заболя много за сестра й, по-скоро й беше неприятно, че отново са я подлъгали и тя се е хванала на играта на Сафието.
Много харесвам Хюмашах и Зюлфикяр като двойка, личи си, че се обичат, не ми се иска да приключи историята между тях заради Сафие.
Дилруба много ме изненада, не очаквах да предприеме такъв ход. Интересно ми е как ще се развият нещата там. Не съм убедена, че е само от интерес, мисля, че тя харесва съпруга си, беше щастлива на церемонията.
За мен Дилруба султан е прототип на Михримах султан.

# 130
  • Мнения: 4 872
Май само Хатидже Тюрхан би се справила.
Коя е тя? Няколко пъти се споменава в темата, но не успях да разбера  😕

Пп:  прочетох- жена на един  от синовете на Кьосем.

# 131
  • с. Оброчище
  • Мнения: 12
Май само Хатидже Тюрхан би се справила.
Коя е тя? Няколко пъти се споменава в темата, но не успях да разбера  😕
Тя е майката на Мехмед IV,  който е син на Ибрахим I (синът на Кьосем).

# 132
  • Мнения: 4 872
Да, благодаря.
Скрит текст:
Един вид след време Кьосем ще е на мястото на Сафие ... Wink

Последна редакция: нд, 20 авг 2017, 22:57 от Marsia_K

# 133
  • Мнения: 1 007
anōmalía - мерси.
Нали сериалът е от преди поне 2г.
Не ми се вярва да ги няма качени сериите и натам.
Въпросът е, че търсих и "Кьосем, сезон 2, еп.1" и пак удрям на камък.

 На български мисля, че ги няма. Иначе намерих на руски, но са от потресаващ отвратителен дублаж и нищо не се разбира. Еди и същи мъжки глас дублира с равен тон всички герои, и то насложено върху турския говор, така че турски и руски се смесват.

В този руски сайт - http://kesemvv.com/ има всички епизоди от I-ви - http://kesemvv.com/online/1-season/ и II-ри сезон - http://kesemvv.com/online/2-season/ Сравнително добре озвучени от различни актьори. В началото на всеки клип тръгва реклама, която може да спрете след няколко секунди.
Ще се радвам, ако съм полезна, а ако знаехте за този сайт, извинете за повторението.
Хубава вечер! Поздрави!

# 134
  • Мнения: 1 056
Привет! Привидно разбирателство в семейството на Кьосем и Ахмед. Забелязва се съперничеството между Осман и Мехмед. Синът ми също гледа сериала и веднага му направи впечатление, че Кьосем обръща повече внимание на Осман, може би защото не е неин син. Отново ще напиша,че ми е жал за Мустафа. Изолацията му и постоянният страх да не бъде убит са увредили психиката му. Може Ахмед сега да се реши да го извади от кафеза, но е закъснял. Разбирам недоволството на Халиме и Дилруба.

Общи условия

Активация на акаунт