Песен за огън и лед 27 - The man who passes the sentence should swing the sword.

  • 39 665
  • 742
  •   1
Отговори
# 510
  • Варна
  • Мнения: 17 995
много интересен текст - можел ли е магът за една година да измъти яйцето?

впрочем ето още един намек, че Юрон прави жертвоприношения.
Един дръзна да ме заплаши, тъй че го убих и го дадох на другите да го изядат. Отначало отказваха да ядат от плътта на приятеля си, но като огладняха достатъчно, премислиха. Хората са месо
на Бран бе дадена кръвта на Джойен.
Rolling Eyes
И Планината сечеше Варго Хоут и хранеше него и останалите с месото му. Не беше жервтоприношение.

# 511
  • Мнения: 18 372
 Да, но пък от друга страна имаме Мандърли, който разправаше, че съвсем доскоро в Бял Пристан са се практикували кървави жертвоприношения, а после даде месния пай на Фрей.
 питието което ЮРон предлага на Вик и на  ЕРон, предполага известни аналогии с кръвта, която КГ даде на Бран.
В този смисъл смятам, че при Планината имаме друг случай.
ЮРон го свързвам повече с магията на Чадата но е по скоро "КГ с обратен знак"

# 512
  • Мнения: 262
При Юрон не всичко е магия. Има и обикновена жестокост. Обаче да хвърли яйцето в морето е доста съмнително, освен ако е било доста отдавна, преди Дани да излюпи нейните.

# 513
  • Мнения: 18 372
 ако наричаме Юрон "обикновена жестокост " същото определение трябва да сложим и за Рамзи.
според мен Юрон е жесток с определена цел, но ще видим каква. когато поиска може да не е жесток, например  не бе толкова луд да убие собственоръчно един жрец,  а остави това на вълните... Значи не е психар като Джофри, а просто е социопат. Освен това когато раздаваше даровете на капитаните на Вик, го видяхме, че е интилигетен. Нека не го подценяваме. Не вярвам да го хвърлил в морето прекалено е ценно, въпроса е дали яйцето е все още в него...

# 514
  • Варна
  • Мнения: 1 233
Психопатите са си интелигентни. Повечето политици, шефове на фирми и т.н. са психопати поне до някъде. Профила им е такъв. Та едното не пречи на другото. Юрон е рационален изрод, но засега ми се губи каква точно му е целта. Няма достатъчно информация.

# 515
  • Мнения: 18 372
 не е задължително. Джофри съвсем не беше интилегетен. психопатите не знаят какво е добро и зло, трудно биах могли да правят основна разлиак за човешки понитя. лесно минават в крайности

Един социопат може да е безкрайно интилитен, просто няма съвест, може дори да изпита болка или гняв, просто нява емпатия/състрадание към околните. Типичен пример - Хитлер. Знаел е как да покори Европа, а не му е пукало, че избива живи хора в газови камери.
докато един психопат е силно нестабилен емоционално, манипулативен, злопаметен, отмъстителен, прекомерно вглъбен в себе, няма нормалон отоншение към похвали или критики защото вярва че света се върти около него (докато социопата разбира че върши нещо нередно, просто не му пука).
На един социопат може да се въздейства, ако го хванеш от ранните години, преди да загуби съвестта си. На един психопат, който не осъзнава що е то добро и зло - никога.

Джофри бе психопат - емоционално нестабилен и  в много отношения зависим от майка си.
Юрон и Рамзи са социопати - интиигетни, но безкрайно жестоки, оперирани от съвест, неспособни да се сприятеляват.  в секса не влагат чуства нито любов, както се очаква, той за тях е задоволяване на потребност. и Рамзи  изпитваше гняв, вероятно и Юрон може да изпитва, но не сме видели състрадание нито у единия, нито у другия.
повечето политици са социопати, не им пука за народа (за последния ни премиер не съм сигурен, твърде е емоционален и се мята в крайности - той може и да и психопат, а пък и не е особено интелигетен hahaha)

# 516
  • Мнения: 262
Интересно е, че Юрон е в изгнание около две, три години. За това кратко време е обиколил света, намерил е доста валириански артефакти и е опознал магията.
Друго което е любопитно: Харанхъл е построен от железнороден и е в близост до Окото на боговете, далеч от морето.

# 517
  • Мнения: 18 372
Интересно е, че Юрон е в изгнание около две, три години. За това кратко време е обиколил света, намерил е доста валириански артефакти и е опознал магията.
Друго което е любопитно: Харанхъл е построен от железнороден и е в близост до Окото на боговете, далеч от морето.

За мен е по-интересно че Харънхъл е построен от същия материал, от който е построена Цитаделата в Староград, както и Юийн, или Бурен Край, а май го имаше и в Лорат или в Кохор. и че този материал се свързва с някакви предтечи на  железнородените.
Юрон е бил в изгнание от три години. Знаем че е бил във Валирия, защото купува  сто неми роби оттам, също е бил в Карт, където се е запознал с Приат Прий (ама това е вече към края), а това навежда на мисълта, че познава и Ксаро.
но какво е правил през останалото време? най-малокото - има червен жрец на борда, а те не никнат навсякъде. Щом не е нападал Дорн (щеше да се чуе) или е ходил до Спорните градове или е бил в Асшаи.

# 518
  • Варна
  • Мнения: 17 995
Юрон е бил в изгнание от три години. Знаем че е бил във Валирия, защото купува  сто неми роби оттам, също е бил в Карт, където се е запознал с Приат Прий (ама това е вече към края), а това навежда на мисълта, че познава и Ксаро.
но какво е правил през останалото време? най-малокото - има червен жрец на борда, а те не никнат навсякъде. Щом не е нападал Дорн (щеше да се чуе) или е ходил до Спорните градове или е бил в Асшаи.

Във Валирия не живеят хора, няма как да купи роби оттам. И въобще не си представям Юрон да купува роби.. Laughing
По-скоро ги е пленил направил ги е роби и им е отрязал езиците.
Пиат Прий го е пленил на кораб, така че не е задължително да е посещавал Карт и да познава Ксаро.

# 519
  • Мнения: 262
Не беше ли ходил и до Асшай. А и валириански предмети не се намират, дори купуват под път и над път. Откъде ги е взел, а ако ги е купил откъде толкова пари освен намирането им. Във Валирия има ли пазар за роби? Не е ли някаква пустош след ориста?

# 520
  • Варна
  • Мнения: 17 995
Да, Юрон твърди, че е ходил до Асшаи. Над Валирия все още тегне Ориста, (разбирай има силна вулканична активност), така че никой не живее там, а да се посещава е много опасно.
Аз приемам, че Юрон я е посетил, заради драконовия рог до който се е добрал. Доколкото ми е известно дори и таргите са нямали драконови рогове.

# 521
  • Мнения: 262
Драконов рог, не е ли защото са направени от рог на дракон. Защо са решили, че могат да призоват дракон с него? Че  е за призоваваме съм съгласна, това че е изгорил последния надул го е поради огнения произход на дракона, респективно рога. Мисля че целта на рога е друга. Юрон иска да бъде доставен на Денерис, но по каква причина и защо не лично не мога да се сетя. Може би ще е в нейна вреда, със сигурност във вреда на Виктарион. А и накъде се е запътил?
Юрон да не е родени и той във пушек и сол Laughing

# 522
  • Мнения: 896
Аз също съм на мнение че този рог няма да контролира драконите, но каква ще му е ролята само Мартин знае.

# 523
  • Мнения: 928
Интересно е, че Юрон е в изгнание около две, три години. За това кратко време е обиколил света, намерил е доста валириански артефакти и е опознал магията.
Увличал се е по магията и преди изгнанието, споменаваше се в някоя от главите на железнородените.
Преди да излезе спойлерната глава масово се смяташе, че лъже за ходенето във Валирия. Родрик Четеца изрази съмнение и Юрон реагира като ужилен. Има една теория, че е попаднал на връщащия се от Валирия Герион Ланистър, убил го е и иззел тези валириански съкровища от него. Няма доказателства в текста, но звучи интересно. Току виж изкара по някое време изгубения валириански меч на Линистърите.

# 524
  • Мнения: 1 604
Ако имаше такъв меч щеше да парадира с него, нямаше да го крие.

Общи условия

Активация на акаунт