Ризото или ориз на фурна?

  • 14 192
  • 102
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 10 993
Евгени, благодаря. Ще пробвам.

# 16
  • Мнения: 27
А пармезан слагаш ли и колко? На ризотото се слага доста.
Аз по принцип много обичам да си правя ориз в уок тиган, но не го наричам ризото, защото отдавна не съм слагала пармезан.

Не съм стигнал до пармезана, защото не ми се е получавало "кремаво", "креместо" ... или както и да е думата. След като получа този ефект, ще го мисля за пармезан.

# 17
  • София
  • Мнения: 38 530
А пармезан слагаш ли и колко? На ризотото се слага доста.
Аз по принцип много обичам да си правя ориз в уок тиган, но не го наричам ризото, защото отдавна не съм слагала пармезан.

Не съм стигнал до пармезана, защото не ми се е получавало "кремаво", "креместо" ... или както и да е думата. След като получа този ефект, ще го мисля за пармезан.

Ами то креместото става главно от пармезана. Шеф Манчев го каза.
И от това, че не се мие ориза.

Аз сигурно 2-3 пъти съм правила ризото и ми е ставало. Но с много пармезан.

# 18
  • София
  • Мнения: 15 468
А пармезан слагаш ли и колко? На ризотото се слага доста.
Аз по принцип много обичам да си правя ориз в уок тиган, но не го наричам ризото, защото отдавна не съм слагала пармезан.

Не съм стигнал до пармезана, защото не ми се е получавало "кремаво", "креместо" ... или както и да е думата. След като получа този ефект, ще го мисля за пармезан.
Пармезана, или кашкавала, и маслото добавят "кремавост"  Peace.Пробвай.

# 19
  • MI
  • Мнения: 11 803
Има и ризото без пармиджано (пармезанът не е пармиджано, а лоша имитация, а кашкавалът не е добър вариант) - всички с риба и морски продукти. И без масло има. Така че проблемът не е в липсата на сирене или масло, а в това че: (1) мие ориза; (2) оризът не е правилния сорт; (3) запържва го прекалено; и (4)  не бърка постоянно при готвене. Съответно не се освобождава достатъчно нишесте и няма от какво да стане кремообразно.

# 20
  • София
  • Мнения: 38 530
Моето беше пармиджано, триъгълник от Италия.
А, да, така е за ориза. Аз не го мия и не го запържвам по принцип.
Не бъркам постоянно. Слагам вода с подправки /или бульон/, разбърквам и след 15 минутки отивам да го погледна.

# 21
  • MI
  • Мнения: 11 803
Моето беше пармиджано, триъгълник от Италия.
А, да, така е за ориза. Аз не го мия и не го запържвам по принцип.
Не бъркам постоянно. Слагам вода с подправки /или бульон/, разбърквам и след 15 минутки отивам да го погледна.
Поясних за пармиджаното, защото често се бърка, а вкусът и ефелктът са напълно различни. Simple Smile А кашкавалът може да замести евентуално моцарела, не пармиджано, защото е различен тип сирене (кашкавалът и моцарелата са от тези, които при готвене се разтичат, пармиджаното - не).

Пробвай да бъркаш цялото време и ще видиш, че има огромна разлика в крайния резултат. Така се освобождава по-добре нишестето... Така и без никакво сирене ще получиш кремообразно ризото.

# 22
  • София
  • Мнения: 38 530
Ще опитам.

# 23
  • MI
  • Мнения: 11 803
После пиши имало ли е ефект Simple Smile И още нещо - ако слагаш масло и пармиджано, прави го на току-що изключен котлон и бъркай минута две усилено след това. Става по-добре по този начин. Само трябва да си бърза.

# 24
  • Мнения: 1 318
Скрит текст:
Моето беше пармиджано, триъгълник от Италия.
А, да, така е за ориза. Аз не го мия и не го запържвам по принцип.
Не бъркам постоянно. Слагам вода с подправки /или бульон/, разбърквам и след 15 минутки отивам да го погледна.
Поясних за пармиджаното, защото често се бърка, а вкусът и ефелктът са напълно различни. Simple Smile А кашкавалът може да замести евентуално моцарела, не пармиджано, защото е различен тип сирене (кашкавалът и моцарелата са от тези, които при готвене се разтичат, пармиджаното - не).

Пробвай да бъркаш цялото време и ще видиш, че има огромна разлика в крайния резултат. Така се освобождава по-добре нишестето... Така и без никакво сирене ще получиш кремообразно ризото.
Да, бъркане му е номерът, както и при качамака. Имам уред, който върши тази работа вместо мен. Дъщеря ми обича ризото, аз предпочитам да не е кремообразно ястието. Съпругът ми обича всичко, което сготвя. Smile

# 25
  • Мнения: 27
А пармезан слагаш ли и колко? На ризотото се слага доста.
Аз по принцип много обичам да си правя ориз в уок тиган, но не го наричам ризото, защото отдавна не съм слагала пармезан.

Не съм стигнал до пармезана, защото не ми се е получавало "кремаво", "креместо" ... или както и да е думата. След като получа този ефект, ще го мисля за пармезан.

Ами то креместото става главно от пармезана. Шеф Манчев го каза.
И от това, че не се мие ориза.

Аз сигурно 2-3 пъти съм правила ризото и ми е ставало. Но с много пармезан.

От това което аз съм виждал, става кремообразно и без пармезан, той вече засилва ефекта.Следващият път ще опитам без да го мия ориза.Дядо ми, ми казваше че ориз не се мие по принцип, но пък майка ми го мие и аз по навик го мия винаги.

# 26
  • Мнения: 3 789
https://www.facebook.com/tastydemais/videos/1923838807893115/

Правя ризото, ориз или каквото е по тази рецепта, винаги става чудесно и не е като на фурна или просто сварен бял ориз.

1 глава лук, 140 гр бекон и 1 ч.ч. чаша гъби се запържват, добавя се 1 1/2 ч.ч. ориз арборио, 1/2 ч.ч. бяло вино, постепенно се добавя 1.25 л пилешки бульон (или зеленчуков), 1/2 ч.ч. пармезан, аз слагам и масло.

Рядко правя обаче, че ориз вкъщи много не обичаме.

# 27
  • Мнения: 6 946
Наскоро и аз се наканих да пробвам ризото и си харесах тази рецепта
като за бульона варих бутчета, шафранът замених с куркума, а ориз Арборио купих на Крина(беше под 3лв./500гр.), всичко друго го изпълних по рецепта и се получи много добре.

# 28
  • София
  • Мнения: 15 468
На мен и шафрана и куркумата ми миришат гадно, но поне шафрана не се усеща после, за разлика от куркумата.

# 29
  • MI
  • Мнения: 11 803
Общото ме ду шафрана и куркумата е едно - жълти са. Grinning Шаранът има много по-деликатен вкус и аромат... В италианската кухня почти не се ползват подправки, изключение правят индийското орехче, черният пипер и шафрана. Вкусът винаги е достатъчно деликатен, със силна подправка като куркумата ще бъде всичко друго но не и ризото. Поне не това, което италианците влагат в думата.

Общи условия

Активация на акаунт