Борбата с рака - духовното оцеляване и физическото преодоляване - 45

  • 100 620
  • 729
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 2 070
Днес мина първата химия на мама и първа инжекция Херпенцина. Утре ще имаме повече разяснение от лекуващия.ЧеЛа съм тук за цветове на химиите, та все потах мама какъв цвят тече?!Шантава работа съм.Нищо оцветено не видяла.Хващам се за сламка и аз.

# 526
  • Плевен
  • Мнения: 992
И аз да питам, на мен утре червена ще ми слагат, предупредиха ме, че ще остана една или две вечери, в зависимост от поносимостта ми към химията...Хубавото е, че на скенера се е видяло, че нямам разсейки в други органи. Днес си купих първите три шапки, до седмица и новата "коса" ще си купя Mr. Green, само да устискам утре, стискайте палци Hug

# 527
  • Мнения: 345
elifanta,
   стискам Green Heart
И аз останах една нощ при първата химия, но незнайно защо спах нощта ПРЕДИ вливката, на другият ден като свърши ме изписаха. Пази се от настинки, че сега е такова време. И аз правих началото на ноември, преди две години.

# 528
  • Мнения: 2 070
Мама я приеха вчера, пускали са изследвания, днес химията и утре ще я изпишат.Чух я преди малко, нищо и нямало.Били са и две инжекции, казали са, че за потискане на страничните ефекти

# 529
  • Cherven Bryag
  • Мнения: 134
Elifanta не бързай с купуването на перука, има исключения! Имам позната, която изкупи и перука и тюрбан и шампоани към тях, но небива....косъм не падна от нейната глава! Ти ще усетиш...ще почне да боли косата в самите корени и след това окапване! smile3518

# 530
  • Мнения: 189
На някой от вас случвало ли се е след прекратяване на химиотерапия и поникване на коса/косми по тялото след няколко месеца отново да започнат да падат? В момента това се случва с мъжа ми - от 8 е приключил с терапията, всичко си поникна както трябва, но сега отново започнаха да падат космите по краката, веждите, опасявам се и косата. Дали ще пораснат отново?

# 531
  • Мнения: 358
Спират, невропатия е страничен ефект на някои лекарства , ако си имала проблеми преди, може да си предразположена. Бих те посъветвала да се свържеш с лекуващите , първо за неврологичен преглед и второ да има време да се помисли за друг вид терапия (аз не съм специалист , но бих спряла сегашното лечение при такива симптоми) . Възстановяването може да е бавно , най -добре е да се избегне по-нататъшно увреждане. Преглеждай си вечер краката -за ранички, мазоли, може да не усетиш.Дръж ръцете и краката на топло. Внимавай с горещата вода - пробвай с лакът. Не ставай рязко от седнало или легнало положение, пий течности ( може да се получи объркване с регулацията на кръвното) .Запек и подуване също могат да са свързани с нервите в тялото. Общо взето, казвай си страничните ефекти, това с кървенето също.Би трябвало да ти следят кръвна картина ( тромбоцити) , чернодробни ензими и коагулационен скрийн ( за последното не съм сигурна , че е рутинно изследване, затова ти трябва да си кажеш какво се случва).

# 532
  • Мнения: 44
Здравейте,
за първи път пиша в тази тема и ще бъда благодарна за всички, които ми отговорят. Преди няколко дни майка ми е диагностицирана с диагноза множествен миелом. Лекуват я във ВМА. Преди ден беше първото вливане от химиотерапията, вчера я пуснаха вкъщи. Днес има много силни болки и много трудно става. Хемоглобина е много нисък, има висок белтък и висок креатинин  и питането ми е дали има подходящи добавки, които биха засилили имунната система. Пиша хаотично, може би не се формулирам правилно, но цялото ни семейство сме в шок. Само преди месец тя беше един много жизнен човек. Предварително благодаря за всяко мнение и отделеното време. Ще съм благодарна и за всяка допълнителна литература, която можете да ми препоръчате. Благодаря.

# 533
  • Мнения: 2 070
И аз питах малко по напред в темата за добавки.Маоло, бирена Мая и Б-комплекс.Четох за сок от нони,  ще взема е него да пробваме.И майка ми беше  много жизнена.Вчера се прибра от първа влива,  много уплашена.За първи път и аз се предадох, дали ще удържи терапии те? !

# 534
  • Варна
  • Мнения: 1 685
Горе главите, момичета! Каквото и да става сте длъжни да вярвате, че всичко ще е наред. Не съм доктор, не мога, а и нямам право нищо да предписвам, но има едни витаминки (дори гледам сега, че на опаковката ги водят дори хранителни добавки -  ABO Pharma / A bis Z, вече в няколко аптеки ме поправят, че били немски, а те всъщност са си холандски, поне така пише - мейд и Холанд, не в Дойчланд), за които изрично съм питала моята докторка мога ли да пия. Че съм параноя и аз голяма като се опре до лекарства, носа ще си скъсам от духане, но към аспиринче няма да посегна без да съм питала изрично може докато съм на химиотерапия. Та онколожката ми ги погледна, прочете какво съдържат и просто рече и отсече: "Това поне не виждам с нещо да вреди. Пий си ги." По една таблетка пия на ден, препоръчително е сутрин, че вечер може и сън да не те хване, като енергийна бомбичка ми действат, наистина ободряват някак си. Не твърдя да е от тях, но ето на - 5 химии минах, 6-тата ще е в сряда, нищо ми няма... почти нищо де.

Проблемите около хемоглобина май почти всяка от нас е имала. Къде стартираш с много нисък, къде в последствие стремглаво пада. Обаче никой няма да поеме риск и да предприеме поредната терапия, която да ви убие едва ли не ако показателите не са достатъчно добри. Ще има предписания, отлагания евентуално, не дай си боже кръвопреливания, но ще ви оправят и подготвят за следваща терапия, а не като домашен майстор да си бие камшика и да ви остави облещен и невярващ с френския ключ в ръка да си дозатягате капещите кранчета. А в домашни условия по рецептите на баба и по собствена инициатива най-добре цвекло, сурово и вунящо такова на пръст, но се преглъща и помага, то наистина вдига хемоглобина, сурови ядки също ми препоръчаха, като изрично подчертаха "но не фъстъци, то фъстъка така и така не е ядка", от месото - риба, телешко, конско, пилешко. За месото обаче си питайте за всеки случай, че ми прави впечатление как на всеки различно препоръчват.

И още един съвет, който не отговаря много на въпросите ви, но аз да си кажа, като човек минал вече през първоначалния шок и с уж добра памет. Винаги с едно тефтерче и химикалче на всяка една консултацийка или посещение на кабинет. Записвайте, хора! Понякога не е достатъчно внимателното слушане и разбиране, повярвайте ми. Аз така преди първата терапия уж бях спокойна, наспана, бодра, с бистър ум, уж всички съвети разбрах, а после трябваше като руса кифла да се излагам и пак да питам: "Извинявайте, за плодовете кво точно ми казахте...?"

Svetlili, огромно благодаря за отговора и за съветите! 

Последна редакция: сб, 11 ное 2017, 12:04 от Spirit Crusher

# 535
  • Мнения: 2
Хемоглобина е много нисък, има висок белтък и висок креатинин  и питането ми е дали има подходящи добавки, които биха засилили имунната система.
Не трябват добавки за засилване на имунитета.
Потискането на имунитета е част от лечението.

Лечението при множествен миелом е трудно. Прилагат се симптоматични средства, химиотерапия, имуносупресия, трансплантация на стволови клетки. Бифосфонатите се група лекарства, които се използват за понижаване на увеличените стойности на калция. Лъчетерапията може да е ефективна за намаляване на болката в костите.
Поради малките терапевтични възможности, прогнозата е неблагоприятна.

Имуносупресията е потискането на имунната система от вътрешните регулаторни системи на организма или под въздействието на външни агенти като медикаменти или радиация.
Преднамерено предизвиканата имуносупресия обикновено е необходима, за да се предотврати:
•   отхвърляне на трансплантанта вследствие присаждане,
•   реакцията на присадката срещу хазяина (graft-versus-host disease, GVHD) при трансплантиране на имуногенни органи и тъкани, катокостен мозък и тънко черво,
•   както и при лечението на автоимунни заболявания като ревматоидния артрит или болестта на Крон.

# 536
  • София
  • Мнения: 856
Здравейте,имам питане към момите,които са възстановили цикъла.Как е ? Знам,е на фона на всичко,което сме минали е малко тъпо да се притеснявам от цикъл,но.. изпитвам ужас как ще .Нали не са някакви кръвоизливи и драми Flushed
На 16 септ. ми беше последният Золадекс и днес май ми дойде .Казвам май ,защото е малко и розово ,но няма какво друго да е .Добрата новина е ,че имам  превръзки  и тампони  за утре сутрин хахаха 5 годишни,дано не пропускат
Предполагам,че просто така сме устроени,да се тревожим все за нещо.Но мина много време Blush

Целувки и прегръдки и дано от сега нататък такива да са ни проблемите Hands Pray

# 537
  • Плевен
  • Мнения: 992
Да дам отчет от първа ХТ-понесе ми добре, бях се притеснила много. Разбира се, не беше приятно, но се понася- гадене, повръщане, болки във всички мускули и кости, с две думи- все едно през мен е минал валяка и на отиване, и на връщане Laughing, но от днес съм си вкъщи, значи всичко ще е ок. Предписаха ми Деган и Зафрон, пих ги тази вечер чинно, ще чакам нощта и естествената гравитация за косата Whistling

# 538
  • Русе
  • Мнения: 245
Ели, косата не пада изведнъж, а около две три седмици след първата химия започва като силен косопад.
За повръщането можеш да си купиш разетрон табл. много помагат,но са скъпички около 50 лв. Успех, всичко
ще мине и ще си добре.

# 539
  • Мнения: 2 070
    Ползвали ли сте детоксикиращи пластири след химиотерапия? И  друго да попитам.Първата химия е най- Лека,  като лекарства имам предвид, или се почва от тежката артилерия? Доктора е казал на мама, че следващите се понасят по- тежко.Дали защото са последващи или защото вливащите са по - силни.Първата мина с едно повръщане, още има дренаж, иначе разрешите са добре.Тя не се спира  обаче.Мете двор, троши орехи, простира....Не мога да се оправяме нея.

    Общи условия

    Активация на акаунт