Джобни пари за ученик

  • 29 127
  • 171
  •   1
Отговори
# 135
  • софия
  • Мнения: 1 245
Чета с интерес темата, има още 6 години докато стане време да е първокласник моя син, но пък си спомням как беше при мен. В 1ви клас получавах по 10ст или по 50ст, не помня, в по-горните класове аз и сестра ми (4год.разлика) имахме по 1лев на ден, понякога сутрин, ако съм засякла първа парите на тоалетката в коридора прибирах и тези на сестра ми ( рядко беше) , понякога пък казвах, на баща ми, че от училище искат по 10лева за дограма примерно, и тогава наставаше пиршество ,то не бяха чипсове, скалички, тамагочита...чак в 8ми клас почна да ми дава по 2лв, защото видя че 1лев е крайно недостатъчен, не знам дали това ме е научило на спестовност, като опре ножа си правя сметката, ама като имам харча, особено за детето много обичам.

# 136
  • Мнения: 521
Не съм още мама, но до скоро самата аз бях ученичка и ще споделя моя опит с джобните. От началното до гимназията, нашите не са ми давали точно определена сума- аз си исках примерно лев на ден, за да си купя нещо, ако поискам. Винаги обаче си носих сандвич, нещо сладичко и рядко използвах парите. Аз по принцип съм си стисната, отделно живеех в малък град, та и не съм искала много пари. В гимназията вече предложих на родителите ми да ми дават всяка седмица по 10- 20 лв. и аз да си решавам как ще ги харча. Отново продължавах да си нося храна от вкъщи и си спестявах почти всичко. Бях изключително горда от себе си, когато си купих скъпа техника с моите си спестени пари.
Всяко дете е различно, но според мен около 20 лв на седмица за дете ще са напълно достатъчни.

# 137
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Като казвате 20-30 лв на седмица цялата ли имате предвид или само работните дни? Защото ние даваме джобни и през почивните дни и умуваме колко да вдигнем сумата за гимназиста.

# 138
  • Мнения: 10 384
В момента с лев на ден не знам какво точно ще си купиш, може би вафла? Даже закуските са по 1.20-1.50 вече...
Преди 10-15 години по-ставаше...
Месечни давам за календарен месец седмични също. Моите събота и неделя без нас никъде не ходят, гимнзиста пък хич...

# 139
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Гимназистите харчат пари и през уикенда, докато за по-малките през уикенда родителите харчат пари за техните прищевки.

duhi_puhi, така е. За левче детето може да си купи от училищната лавка само някой дивотия. Моето си взема малинада или лимонада за 1.20, ако иска да яде: хот-дога е 1.80, пицата е 2 и нещо.
Един купон за стола е 3.30 от миналата година.

# 140
  • София
  • Мнения: 38 476
По 5 на ден, всеки ден. 30.5=150. За гимназистка.
Предвиждам и още към 50 за непредвидени рождени дни. Може и да не ги дам.

# 141
  • Мнения: 171
В моето семейство за гимазист се дават от 3 до 5лв, дневно. Като цяло й стигат и понякога успява да си запази.    За дете трети клас даваха около 1-1,50лв.

# 142
  • Мнения: 11 566
Четвърти клас ще е. Само дюнера е 3. 50, при все че има сандвичи от нас.
Като ги вземате след училище по колко харчите?
Сега покрай пандемията лавката нямало да работи, училищната.

# 143
  • Мнения: 10 384
Като ги вземате след училище по колко харчите?
Николко? Прибираме се, какво да харчим? Не си спомням да сме имали ритуал за след училище, а и баткото от 3 клас се прибираше сам като цяло...
С дребното не виждам причина да е различно, макар да се тръшка още от 2ри да си хващала навръщане автобуса....

# 144
  • Мнения: 11 908
До 3 клас го прибирах на обяд и се хранеше при баба си или ако е втора смяна директно се прибирахме и след това вечеряме у дома. Като се прибира сам, пак директно вкъщи. За след училище няма разходи, освен ако трябва нещо картони за проекти, моливи, такива неща, възникнали в момента

# 145
  • Мнения: 6 290
Моите ще бъдат 3 и 4 клас. Досега не съм давала никакви пари. Носеха си от вкъщи храна за закуските, обядваха в стола. Учителката на третокласника стриктно следи да се изпълнява договорката децата да не носят пари, тази на четвъртокласника още в края на първи клас си затвори удобно очите за децата които си носят пари, въпреки същата уговорка..
Като ги взема от училище не харча. Водя ги в къщи или на разни тренировки. В единия случай ядат в къщи, в другия - нося им плод или нещо такова..

# 146
  • София
  • Мнения: 38 476
Ние понякога ядем навън с малкия. Миналата година всяка сряда, между училище и логопеда.
До училището имаме разни заведения, така че му взимах супа или бургер.

# 147
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
И двамата се хранят у дома - закусват вкъщи, на обяд се прибират. Вода си носят и някакъв плод, кекс, бисквитки, зависи какво съм направила. Като са втора смяна пък обядват и тогава тръгват. Парите, които им даваме са, за да си вземат още нещо. Обикновено боклуци, които не купуваме вкъщи. 😒Затова се чудя колко да вдигна джобните на гимназиста.
Малкия ще е 4 клас и ще продължи да ходи с 2 лв, в пети клас ще ги направя 3 лв.

# 148
  • Мнения: 9 868
Ако го взема след занималня е едно, ако го взема в 14 часа, е друго, по отношение на харченето.

# 149
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето дете не харесва храната в училищния стол и за това започнах да му давам пари, плюс сандвич. Моята идея е да се научи да борави с парите и да не ги изхарчва всичките наведнъж. За това слагам храна, сладичко и вода.
След училище най-много сок да му купя, рядко иска я зрънчо, я някакви подобни гризки. Повечето пъти се прибираме у дома директно и няма какво толкова да иска, а ако се заиграе с децата пак няма какво толкова да му се купува, освен сок или някакви гризки.

Общи условия

Активация на акаунт