Трудната страна на майчинството

  • 49 789
  • 1 317
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 30 802
Франция, 18 и 19 век. Не само аристокрацията, но и по-богатите, а и градското население. Дори е имало държавно бюро по дойките, което е субсидирало практиката- толкова е била разпространена, че тази институция е оцеляла и по време и след Революцията. Да не говорим за безкрайните споменавания в литературата.

В момента в Китай било престижно да имаш дойка.

# 451
  • Мнения: 2 701
Дойката не е нужно да кърми две деца, а да си поддържа лактацията.
Не съм много съгласна. Непосредствено след раждането жената има коластра, която е най-полезна, после идва гъсто мляко и накрая една прозрачна и рядка течност.

# 452
  • Мнения: X
Децата, че приличат на родителите си, приличат. Мъжът ми е бил много кротко и послушно дете, свекърва ми не спира да го повтаря (явно за да се усетя, че инатите и тръшканиците на малката са по "моя вина" Smiley  Smiling Imp), но и аз след 2 години съм била много послушна, та чакам сега ПРОМЯНАТА хаха

# 453
  • Мнения: X
HighSpeed, размечтах се като те чета и ти завидях, съвсем добронамерено го пиша  Hug
Едва ли ще ме огрее с такова дете ама мечтите са безплатни...

Очаквам да ми се върне тъпкано в пубертета или в училище, защото досега и в яслата и в градината проблеми не видяхме Simple Smile

А, съвсем не е задължително да ти се връща. Даже противно на повечето твърдения, по мои наблюдения едно дете както си тръгне от съвсем малко, така си и остава (като характер). Нищо че на мен когато дъщеря ми се съдираше да реве като бебе ми обясняваха, че като порасне ще е много кротка. Ще видим де...

# 454
  • Мнения: X
Моята, въпреки че е още съвсем малка, също се държи различно в зависимост с кого е. Баща и и бабите я приспиват буквално за 5 минути, с мен скача по леглото и се смее, докато накрая не припадне за сън.
Ако откриеш каква точно е тази зависимост на поведението, може да успееш да си улесниш живота.
Именно.
Точно това писах и аз. Всичко давам за да си улесня живота и предполагам, че и другите майки са така.
Иначе тръшканиците са ми познати, но аз не се впечатлявам много от тях и просто ги игнорирам докато се успокои и види, че така само губи време за игра.  Flutter

# 455
  • Мнения: 30 802
Дойката не е нужно да кърми две деца, а да си поддържа лактацията.
Не съм много съгласна. Непосредствено след раждането жената има коластра, която е най-полезна, после идва гъсто мляко и накрая една прозрачна и рядка течност.
Няма такова нещо като прозрачни течности- ако имаш кърмаче, ще произвеждаш нормално зряло мляко. Няма да е коластра, но ще е по-добре от това детето да умре от глад, както в миналото съвсем често се е случвало.

А иначе във Франция практиката е продължила до Първата световна, но тогава вече е имало програми да прекратят пращането на децата в провинцията, а и на сцената се е появила компанията Нестле. И ако лактивистите разправят как преди е било кърмачески рай- не е било баш така. Ако нямаш пари да платиш на дойката...тя спира да кърми детето. Имало е над 30% смъртност при отглеждани в провинцията деца, дадени на дойки.

# 456
  • Варна
  • Мнения: 36 605
А, Лейди, в нашият случай далеч не е така. И аз и мъжът ми сме били ужасно ревливи. Аз имам операция от херния, като съм била на броени месеци, от напъване за рев. Ревяла съм от тъмно до тъмно и после пак.

Сигурно затова не се навивам за второ Simple Smile Сигурна съм, че тогава ще си платя с лихвите и за първото.

# 457
  • Мнения: 2 726
Един от проблемите е, че някои задачи около майчинството в миналото са се смятали за супер маловажни, тривиални и е можело да се делегират без чувство за вина. Дойките в историята са били масово явление. И после идва психологията, която ти казва, че ако сама и лично не извършиш всички тривиални слугинажи, като се почне с кърмене, смяна на памперси, бърсане, манджички и други щуротии, то връзката ти с детето ще пострада, никаква майка не си и изобщо защо си раждала. А имам усещането, че под натиска да изпълним всички тривиални задачи пропускаме нещо важно като майки- да предадем цивилизационни ценности. Ако са останали такива де...и ако не си мислим, че само с организация, логистика и хепи събития ще отгледаме хора, от които става нещо повече от чеп за зеле.

С това съм на 1000% съгласна. От жените се очаква да бъдат свръх човеци и от постоянния натиск в тази посока, сами си поставяме безумни изисквания към самите себе си. Оттам се тръгва по спиралата. И аз я допуснах тази грешка, но в един момент се усетих някак и се спрях. Трудно ми беше и още ми е трудно, но като се научих да не се обвинявам, ми стана по-лесно за много неща. Затова и съм толкова много против това някой да размахва пръст и да порицава, пасивно-агресивно да се опитва да вмени вина, че щом не изпиташ щастие от всяка гадост, която ти се сервира, значи нещо не си по реда си. Защото това не помага, само повече вреди. Ама тия перфектните /приличат ми на Степфордски съпруги/ не го сгряват това, че не помагат, а вредят с поведението си.

Респект за мнението!
За съжаление има някакъв мазохистичен ли, не знам какъв, уклон у някой жени, че майката трябва да изтрие себе си и да говори за "бебинстване", да е 24/7 залепена/кърмеща/готвеща и захласната в бебето си. Най-лошото е, че очакват като си майка и ти да си в същата матрица, а ако не си, шок и ужас!

# 458
  • Мнения: 1 985
Чета ви с голям интерес, въпреки че никак не се вписвам в темата. Ама съм си нахална и ще пиша пък Simple Smile

Аз направо ударих джакпота с моята дъщеря. Писала съм и преди, даже с някои от вас се засичаме по други теми. Та ще резюмирам:

-дъщерята беше супер кротко бебе и сега /на 5 навършени/ си е супер кротко и разбрано дете;
-колики не разбрахме какво е;
-вадене на зъби не усетихме;
-от тримесечна започна да спи по цяла нощ, а и преди това се събуждаше само да яде /АМ, о, какъв ужас!/ и заспиваше на минутата;
-от връщането от болницата вкъщи си спи сама в отделна стая, рев имаше инцидентно само една вечер за около час и така и не разбрахме от какво, беше на около годинка вече;
-не е злояда;
-не боледува често;
-тръшкане ли, какво е това явление?!?

Но. Въпреки всичко описано и гледането на почти дете-мечта, даже аз съм имала моменти, в които ми е идвало нагорно. И не нещо от самото дете, то си беше добричко, а просто самия факт, че има някой, който засега поне на 100% зависи от мен. Отговорността също не е за подценяване.

Сещам се веднага за Вермилион и колко отчаяно звучеше в темата с оплакванията. Дори и със сравнително сухото поднасяне на фактите в писмен вид си личеше, че е на ръба. Ами на нейно място сигурно щях да съм се гръмнала отдавна. Имам и приятелка на живо, която пише в темата, бая зор видя с нейното дете. Отлично мога да преценя и другата страна на майчинството, тази, трудната, защото съм я виждала няколко пъти при близки.

Ужасно се накефих на някои постове, които на 100% се покриват с моята гледна точка, примерно за вманичаването по кърменето или за 24/7 часовото отдаване на детето и обезличаването на родителя в негова полза. И това съм го виждала в реала. Радвам се, че има и нормални, практично разсъждаващи майки, така че се записвам да следя темата и ще ви чета все така с интерес.

П.П. Не бих повторила. Едно дете ми стига.
Хайспийд, благодаря, че го написа! Hug
Толкова искрено и добре описано, че просто се зарадвах, че има майки като теб!
Можеше спокойно да си стоиш в ъгъла и да обясняваш колко си перфектна, а ти просто ни вдъхна (поне на мен, де) сили и кураж!
И за повторението съм на твоето мнение. Не знам защо, но някак си ми стана топло от поста ти.

# 459
  • Мнения: X
Децата, че приличат на родителите си, приличат. Мъжът ми е бил много кротко и послушно дете, свекърва ми не спира да го повтаря (явно за да се усетя, че инатите и тръшканиците на малката са по "моя вина" Smiley  Smiling Imp), но и аз след 2 години съм била много послушна, та чакам сега ПРОМЯНАТА хаха

А и моята свекърва ми ги разправя такива за мъжа ми, но аз ѝ нямам вяра. Не може пък само на мен да са се метнали двете деца, амаха!!

# 460
  • Мнения: X
Мамасита, стана ми интересно. Пусни ми заглавие, плс.

# 461
  • Мнения: X
+1

Последна редакция: пн, 18 сеп 2017, 23:39 от Анонимен

# 462
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
High, ела да те цункам душа! 😅
Аз съм постоянно на ръба. Звъняла съм на майка ми в истерия и крещях, че ако някой не ми помогне да поспя, ще видят всички крайности, за които не са и подозирали. Хлапето се тръшка и аз се тръшкам. Докато си пишех оплакванията, въпреки че в повечето случаи съм била тотално неадекватна само си повтарях - не драматизирай, ти не си лигра, не си пикла, без драма, а пиша и рева. Толкова съм уморена, че не знам къде се намирам е нормалното ми състояние. 24/7 съм на една изключително богата гама от брутален шум във всяка разновидност и височина, и това ми е зора(заедно с хроничното недоспиване).
А като ми кажат и, че сама съм си виновна (!#@*?), ми идва да му извия врата на този отсреща и да му причиня зловеща физическа болка.
Аз съм била кротка и спокойна до 2 годишна възраст. После камикадзе.
Към майка ми натрупах много отрицателни емоции и се държах наистина зле с нея, защото докато бях бременна не спираше да ми повтаря как съм щяла да видя чудовище. В същото време сама съм се оправяла с всичко и мъжа ми, когато е с нас от раждането насам. И сега като видя нагорно, ме залива една злоблива вълна. Аз лично мисля, че майчинството със сигурност не ме направи по-добър човек. 😆
Хлапето е невероятно сладко и будно, но има 1000дявола в очите. Потръпвам и направо получавам поническа атака от мисълта за бъдещето. Не знам, не знам.
 

# 463
  • Мнения: 30 802
Мамасита, стана ми интересно. Пусни ми заглавие, плс.

А, не, няма да се излагам, историческата литература ми е непозната, може да изнамеря кофти източник. Но се сещам за този разказ (игнорирайте интернетското заглавие, трудно го намерих в електронен вариант):
http://pickup-project.net/forum/index.php?topic=6763.0;wap2 - сори за линка, голям майтап е да цитирам пикап форумите в темата за майките, ама какво да се прави. Между другото, оттам извират смешните мъжкарчета, които обясняват как стоят нещата.

# 464
  • Мнения: 1 985
High, ела да те цункам душа! 😅
Аз съм постоянно на ръба. Звъняла съм на майка ми в истерия и крещях, че ако някой не ми помогне да поспя, ще видят всички крайности, за които не са и подозирали. Хлапето се тръшка и аз се тръшкам. Докато си пишех оплакванията, въпреки че в повечето случаи съм била тотално неадекватна само си повтарях - не драматизирай, ти не си лигра, не си пикла, без драма, а пиша и рева. Толкова съм уморена, че не знам къде се намирам е нормалното ми състояние. 24/7 съм на една изключително богата гама от брутален шум във всяка разновидност и височина, и това ми е зора(заедно с хроничното недоспиване).
А като ми кажат и, че сама съм си виновна (!#@*?), ми идва да му извия врата на този отсреща и да му причиня зловеща физическа болка.
Аз съм била кротка и спокойна до 2 годишна възраст. После камикадзе.
Към майка ми натрупах много отрицателни емоции и се държах наистина зле с нея, защото докато бях бременна не спираше да ми повтаря как съм щяла да видя чудовище. В същото време сама съм се оправяла с всичко и мъжа ми, когато е с нас от раждането насам. И сега като видя нагорно, ме залива една злоблива вълна. Аз лично мисля, че майчинството със сигурност не ме направи по-добър човек. 😆
Хлапето е невероятно сладко и будно, но има 1000дявола в очите. Потръпвам и направо получавам поническа атака от мисълта за бъдещето. Не знам, не знам.
 

Споко, Вермилиън Wink
Много ме разсмя с тея дяволи в очите Simple Smile
Аз се успокоявам, че ние с баща и ще я търпим само 18 години, една от които вече избутахме. Ами после горкия и мъж, цял живот ще има да се радва на благия и скорпионски нрав!

Общи условия

Активация на акаунт