Закупуване на жилище за сина ми

  • 10 001
  • 67
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 849
Права сте.
Имам дъщеря на същата възраст. Не бих й купила апартамент. Мисля, че са още много млади да носят отговорност за собствен имот, при това "паднал" наготово.
След време, като се зажени, мога да й даря някое от моите жилища. С вписано право на ползване.

Може ли да обясниш по-подробно същността на "дарение с вписано право на ползване"?
Ползване от кого, при какви обстоятелства? Правата ми, моите и на син, снаха, внуци и т.н//искам да си купя апартамент с наследство от родителите ми+ лично мои спестявания/ и евентуално може да се случи този казус.

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 6 173
https://pravatami.bg/9872

Тук е много добре обяснено. Просто казано - предпазна мярка. Подарявам й апартамент, но си запазвам правото да го ползвам доживот. Такъв имот се продава трудно, да не кажем, че не се продава въобще. Това бе спряло евентуални щения към имота, или някакви нейни неразумни действия. Не че не вярвам на детето, но както бе казано преди това в темата - родителите са по-мъдри.

# 47
  • Мнения: 38
Госпожо адвокат, как стоят нещата в случай, че придобилият преди брака се ожени, родят му се 1-2 деца, всички живеят във въпросното жилище и вземат, че се разведат? Ама не казвайте кое чие остава, а кажете реално какво решава съдът относно семейното жилище - защото то може да не е СИО, но е семейно жилище. И кой остава в жилището с ненавършилите пълнолетие деца?
Съдът решава кой ще живее в жилището, след като реши кой е виновен за развода(ако се претендира вина от някой)  ,но няма как да отнема собственост- остава си за който го е купил (преди брака купеното не е имуществена общност).
Давам пример: майка купува на сина си апартамент, след време той се жени, живеят заедно в подарения апартамент с майката и родените деца- при развод по взаимно съгласие съпрузите изготвят решение за разделяне на общи вещи, гледане на деца, местоживеене и др., но при развод не по взаимно съгласие (исков ред) въз основа доказателства, съдът определя кой има право да живее в същия апартамент ( ако майката няма друго жилище винаги е с право до навършване пълнолетие на децата да живее в апартамента)
Дано да съм полезна.

# 48
  • Мнения: 888
https://pravatami.bg/9872

Тук е много добре обяснено. Просто казано - предпазна мярка. Подарявам й апартамент, но си запазвам правото да го ползвам доживот. Такъв имот се продава трудно, да не кажем, че не се продава въобще. Това бе спряло евентуални щения към имота, или някакви нейни неразумни действия. Не че не вярвам на детето, но както бе казано преди това в темата - родителите са по-мъдри.


Това право се погасява, ако 5 години не сте се възползвали от него. И може да се докаже, че не сте живели там.
Т.е за няколко дни поне на 5 години трябва да се ползвате от правото си, за да не поиска някой погасяването му на това основание.

# 49
  • Мнения: 2 497
Как се доказва, че не съм живяла там? Питам най-сериозно?

# 50
  • Мнения: 38
свидетелски показания на съседи, бележки от платени битови такси и такси на етажна собственост, гласуване в събрания на етажна собственост, навсякъде където имаш подпис за разход свързан с имота, или където се подразбира( платено от твоя банкова сметка, платените бележки са в теб, макар че не пише, че точно ти си ги платила)

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 6 173
То нека се погасява. Опитай да продадеш имот с вписано такова право - купувачите бягат с 200.
Мога да си даря имота на детето срещу гледане и издръжка. Да видим това как ще се погаси.
Мерки и варианти за спиране на погрешни мераци има най-различни.

# 52
  • Мнения: 25 818
Мога да си даря имота на детето срещу гледане и издръжка. Да видим това как ще се погаси.

Това е друго. Детето ти може да те гледа и издържа навсякъде по света, не е казано, че точно в този имот трябва да се случва.
Правото на ползване е различно обаче и се отнася само за конкретния имот.

# 53
  • Бургас
  • Мнения: 6 173
Да, друго е. Мисълта ми е, че има няколко варианта да защитиш един имот от неразумни действия на детето.

# 54
  • Мнения: 282
Мога ли да закупя жилище на сина ми който е 18+ с мои средства и веднага той да стане собственик на имота?

На такава ранна възраст може да не е удачно синът ти да има апартамент. Това, което може да се е случи е той да го заложи и да изхарчи парите за купони и за глупости. Ако банката му го вземе, ще остане без жилище.
Не искам да плаша никого, но и такива неща се случват.

Най-разумното решение е да го купиш на собствено име и после да му го прехвърлиш като дарение. Прехвърлянето може да стане с някакво условие, което да е записано в нотариалния акт. Докато важи условието, той няма да може да го продаде.

Това, което е придобито като дарение преди брака, не подлежи на подялба в случай на евентуален развод.
Ранна?
Той може и на 30 да е.. Grinning

# 55
  • Мнения: 10 744
Какъв е смисълът на дарението, щом ще има условия като доживотно ползване? Имотът ще се прехвърли на детето, а то ще плаща всички данъци, докато майката поставя условието да си живее там, когато й скимне? Това не го виждам много като дарение.

# 56
  • Мнения: 13 452
Когато е с право на ползване, ползвателя плаща данъци и сметките на имота. Но собственика може да го продаде , но върви с ползвателя докато е жив

# 57
  • Мнения: 25 818
Когато има право на ползване, собственикът не може да го продаде, заложи, ипотекира и т.н. без съгласието на ползвателя.
Когато има условие за гледане и издръжка, но без право за ползване – може.

Какъв е смисълът на дарението, щом ще има условия като доживотно ползване?

За да прецака снахата, много ясно. Друго логично обяснение няма, а писалите по-горе само са си почесвали пръстите.

# 58
  • Мнения: 1 354
На моите деца бих оставила/купила само, ако собствеността е на над 1 човек, за да не ипотекират или при измама - да се изповяда по-трудно.
Роднини, на 21 години,при развод родителите им оставят 3-стайно жилище в София. Младите имаха успешен бизнес, но се лакомяха да инвестират и ипотекираха жилището. 2007-2008г.ги удари яко кризата и го изгубиха. От бизнеса нищо не остана, парите заминаха, както и жилището. Тъпо.

# 59
  • Мнения: 25 818
И аз знам за много такива случаи – като например семейство с 3 деца остава на улицата заради неуспешни инвестиции на собственика на жилището.
Когато се прави такова нещо, се прави с цел да се защити детето от собствените му грешки.

Общи условия

Активация на акаунт