Защо пушат децата?

  • 28 474
  • 218
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 24 467
Зачетох такива питания тук.
Той е без значение.
Дали имала или нямала, какви и колко деца наистина няма значение. Човек може да даде компетентен съвет за конкретна ситуация и без да е родител, както и некомпетентен такъв, Ако и да има наредени вкъщи 5-6 чавета. Simple Smile Самото проимване на дете не е кой знае какъв критерий за далновидност и правилност на поведението на родителя. Няма такъв, дето да не е бъркал и да не бърка.
...
Лично за мен по конкретния разискван въпрос - ако аз не подкрепям определен тип поведение, не бих го толерирала и споделила. Така най-вероятно ще дам неправилен сигнал на детето, което може и да счете, че одобрявам.
На малко дете ще забраня. На голямо - няма как. Обяснявам, че не харесвам и защо не харесвам. Ако мога - и лични примери показвам. И след това мога само да си викам "Бог да ги пази.".

# 166
  • Мнения: 9
Така е, рано им е. Това мислене ,,модерно,, е много погрешно. Правят го за пръв път само и единствено от едното любопитство, най - често при пушачи се научават сами вкъщи, оставяш детето само, оставяш си цигарите на масата или на друго видно място, после питай защо... Дъщеря ми е на 11 и ми сподели че е започнала на 10, миналата година, но не е пушила редовно, примерно 4/5 на месец а не както съучениците и да си дават всичките джобни само за това, да пушат по кутия на 2 дена, не трябваше да и викам, не го направих. Поговорих с нея и се разбрахме постепенно да намалява и да ги спре. Не е главно дали ще пушат или не, въпросът е да ти кажат и заедно да намерите решение, да поговорите. Не бива да им се карате и да ги биете защото няма да споделят и ще ви изиграе лоша шега, много често става напук на вас, защото не им давате повечето неща.

Последна редакция: сб, 13 яну 2018, 16:41 от Ати55

# 167
  • Мнения: 5 059
Така е, рано им е. Това мислене ,,модерно,, е много погрешно. Правят го за пръв път само и единствено от едното любопитство, най - често при пушачи се научават сами вкъщи, оставяш детето само, оставяш си цигарите на масата или на друго видно място, после питай защо... Дъщеря ми е на 11 и ми сподели че е започнала на 10, миналата година, не трябваше да и викам, не го направих. Поговорих с нея и се разбрахме постепенно да намалява и да ги спре. Не е главно дали ще пушат или не, въпросът е да ти кажат и заедно да намерите решение, да поговорите. Не бива да им се карате и да ги биете защото няма да споделят и ще ви изиграе лоша шега, много често става напук на вас, защото не им давате повечето неща.
Точно така,ВЪПРЕКИ родителите си,детето ще направи това,което е решило .Въпросът е дали те ще са с него в тези моменти или "против" него(против в кавички,защото никога един родител не е срещу детето си,но те така го виждат).
Според мен е важно за всеки родител да знае какво става с живота на децата му,а не да се крият по ъглите и да научават важна информация от улицата.
Всяко дете трябва да е спокойно да сподели всичко на майка си и баща си.
Това и уважението НЕ са взаимно изключващи се!

# 168
  • Мнения: 7 325
На 10 години е започнала да пуши, правилно ли разбирам  Shocked
Че на 10 се малки деца, които играят в парка по пързалките под надзора на родителите си. Какви цигари, какво пушене. И още нещо ми е чудно, детето пуши от една година, а родителите му не са усетили. Как става тази работа?

# 169
  • Мнения: 10 993
Ш
Моят 10 г. Син ми сподели, че е дърпал три пъти от електронната цигара на мъжа ми. И  още не се е пристрастил, както аз го плаша. Аз не пуша и съм крайно нетолерантна към пушачите. Омразата ми стига до там, че бих гласувала да си плащат лечението при рак на белите дробове, но само сина ми да не пропуши.

# 170
  • Мнения: 46 526
Дали детето ти ще пропуши или не не зависи от здравната система.
Много хора биха казали, че искат да гласуват живеещите в големи градове, също да си плащат лечението на болести по белодробната система заради съзнателното излагане на мръсен въздух.
Нормално е децата да имитират поведението на родител, авторитет. Не само за цигарите, по принцип имам предвид. В някои случаи има обратен ефект, но зависи за какви става дума, тези, свързани с неща, които са приятни или считат за хубави, по-скоро биха възприели и за себе си.

# 171
  • София
  • Мнения: 19 253
Конкретно за пушенето - ако ще пуши някой, по-добре да е по-млад и после да ги спре. Също така различните хора се пристрастяват рязлично, аз нито пуша сериозно, нито имам воля съвсем да спра, а съм прекъсвала 2 пъти

# 172
  • Мнения: 4 871
На 10 години е започнала да пуши, правилно ли разбирам  Shocked
Че на 10 се малки деца, които играят в парка по пързалките под надзора на родителите си. Какви цигари, какво пушене. И още нещо ми е чудно, детето пуши от една година, а родителите му не са усетили. Как става тази работа?
И аз така се опулих като прочетох.
Как на 10 години вече ще има година опит зад гърба си с цигарите. Дори и да не е пушила редовно, пак си е стряскащо.

# 173
  • Мнения: X
Моля ви,мацки, прочетете и другите постове на това "нещо". Ще си изясните картинката.

# 174
  • Мнения: 573
Детето ми е още на 2 и се надявам като порасне да е също толкова отвратено от цигарите, колкото сме и ние с баща му и въобще да не го блазнят. Отсега им викаме лайна и той така си ги знае (да не се бърка с думата ако, с което обозначаваме резултата от нормални физиологични процеси). Иначе моят опит е - вмирисаха ми душата като дете. Всички вкъщи като комини от тец. Майка, баща, баба, дядо, леля, голям купон. Имам душевна и телесна алергия към цигари. Съответно като дете не ми е и хрумвало да ги опитвам тези неща, а и досега - направо ми се повдига от тях. Бабата обаче нещо редовно я вижда да пуши (на открито само и не до него, но все пак) и ме стресна с: "Баба Мими пуши цигарки...Бобо пуши цигарки" ("Баба Мими пуши цигарки" е цитат от баба му, която му обясни какво прави). Ей така си се разхождаше и си го говореше. Дано не пуши тези лайна като порасне, иначе ще трябва да си намери самостоятелна квартира доста рано.

# 175
  • Мнения: 9
На 10 години е започнала да пуши, правилно ли разбирам  Shocked
Че на 10 се малки деца, които играят в парка по пързалките под надзора на родителите си. Какви цигари, какво пушене. И още нещо ми е чудно, детето пуши от една година, а родителите му не са усетили. Как става тази работа?

Лично аз не съм виждала нито едно дете във познат град да си играе по пързалките, че и със родители на възраст 11 години..... Ако във някои квартали е така, явно са далеч от мен... А и пак се поправям, че тя НЕ пуши редовно, а най - много 4 цигари на месец.

# 176
  • Мнения: 23
От личен опит го казвам това. Още съм в училищната система и мога да споделя едно - ако искат, ще намерят начин. Задължително. Учениците стават все по-кретивни и по-креативни и пушат повече и повече. Ненавиждам цигари, но като приятелите ми пушат седя с тях. Не пуша аз, защото просто знам рисковете и не изпитвам вътрешно желание да правя това, нито ми е любопитно. Но преди три дни станах свидетел на нещо потресващо. Направо, всичко ми настръхна. Прибирам се от училище към вкъщи и между двете сгради, които са сравнително близко, са се събрали ученици от съседното средно училище. Знам, че не са на повече от 14, защото училището е до 7ми клас, и ги гледам, как едно от момичета загася цигара и в същият момент си пали нова. Това до 11-12 клас ще се превърне в по две кутии на ден. И всичките десетина деца пушеха. Не мога да им кажа нищо, не ги познвам, няма да ме чуят, но си тръгнах с едно много тежко чувство на безпомощност. И все пак има хора, на които им се връща ъкъла в главата по някое време. След три години опити да накарам най-близкия си приятел да спре цигарите, той най-накрая ги спря. Чист е от един месец. Знам, че звучи сякаш не е много, но в средата, в която живеем, е много и изкушението е в много високи дози. Но той има и точна представа защо ги спира. По негови думи денят ти започва да се върти единствено около това кога ще пушиш, а той не иска с това да помни дните си, което е добра мотивация. Но проблема е много сериозен и за всеки, който спре, започват други трима. Не съм сигурна, че може да се чувстваме спокойни само защото обучаваме децата си, че пушенето е лошо. Това не помага. Единствено и само самите хора в крайна сметка решават какво се случва с техния живот и без значение колко им се говори, всеки ще направи каквото иска.

# 177
  • Мнения: 7 325
На 10 години е започнала да пуши, правилно ли разбирам  Shocked
Че на 10 се малки деца, които играят в парка по пързалките под надзора на родителите си. Какви цигари, какво пушене. И още нещо ми е чудно, детето пуши от една година, а родителите му не са усетили. Как става тази работа?

Лично аз не съм виждала нито едно дете във познат град да си играе по пързалките, че и със родители на възраст 11 години..... Ако във някои квартали е така, явно са далеч от мен... А и пак се поправям, че тя НЕ пуши редовно, а най - много 4 цигари на месец.
Моля, не пуши редовно  ooooh!, вие сериозно ли ...
Не знам в какъв свят живеете, но в моят на тази възраст са под абсолютен родителски контрол. 6 годишната ми дъщеря играе в парка с 10 год. деца, а родителите ги наблюдаваме, т.е. не са сами. Е, има и такива които се мотаят сами, но те принадлежат към определена група от която много държим да се разграничаваме.

п.п Погледах публикациите по препоръка на Уиш. Думите са излишни.

# 178
  • Русе
  • Мнения: 11 920
Поговорих с нея и се разбрахме постепенно да намалява и да ги спре. Не е главно дали ще пушат или не, въпросът е да ти кажат и заедно да намерите решение, да поговорите.
  Много сговорчиво дете. След един разговор и разбира. Какво ли щеше да е, ако някой беше поговорил с нея и по-рано.

# 179
  • Мнения: 11 921
       На 10г. да пуши, първо не мога да проумея кой е продал цигари на това дете?

За пързалките- моето ще стане на 13г., пък още ходи по площадки и пързалки, люлки. Е, не че само това са му забавленията.

Аз се старая да внушавам на детето неприемливост към нещата, които не одобрявам и особено които застрашават здравето.В училище също учат достатъчно, той в общи линии се грижи добре за здравето си, дори малко се вманиачава на моменти.Зная, че в един момент децата стават непредвидими , а и два една възраст, в която приятелите са фактор.

За наркотици си говорим много- имам огромен арсенал от примери, които споделям с него. Обяснявам не само заплахата за здравето, но и за...свободата- употребата на наркотици е и престъпление.Скоро ще стане наказателноотговорен и понякога доста "цветно" му разказвам за местата, в които може да се озове заради едното любопитство.

От майки на по-големи деца разбирам, че не само приятелската среда, а и първото сериозно влюбване е фактор. А там вече не може да се влияе по никакъв начин- към какъв обект ще се насочи детето.И дали този обект няма да го повлече нанякъде.

Общи условия

Активация на акаунт