Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 559 014
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 256
Здравейте,моят син е на 7 години и от известно време се борим с гръбначно изкривяване,не много сериозно,но тенденционноТой има много лоша стойка и това предизвиква проблемите.Ходили сме в спортния диспансер в Пловдив,но в къщи не иска да прави упражнения.Решила съм да го запиша на плуване.Ако има и други пловдивски майки с такъв проблем,нека да споделят.

# 151
Здравейте, мили момичета!Сега откривам този форум, изчетах го изцяло и много се зарадвах, че вече го има. От години следя всякаква информация за сколиозата но всичко беше много оскъдно.Като че ли такъв проблем не съществува и никой не смееше да говори за това.А всъщност това заболяване е много сериозно и много страшно ако не се лекува.Аз също се престраших да говоря най-после за своята сколиоза.Сега съм на 34 год. и ми откриха заболяването, когато бях на 12 год., след Чернобилската авария.Много бързо прогресира при мен и се наложи след 1год.спешна операция в Горна Баня.Последваха страшната екстензия, тежката операция, прохождането и всичките незгоди, известни(за съжаление) на някои от вас.Оперираха ме през 1988г.,  тогава, когато нямаше дори отделение, но д-р Танчев и екипа му правеха чудеса(както и до днес).Мога да разказвам историята на гръбначната хирургия от тогава насам, но друг път, искам само да благодаря на проф.(вече) Танчев(когото познавам от 20 г.) и всички добри доктори. При мен последва изваждане на пластините след 3 години, което може би май беше грешка, но аз настоявах. Чувам, че май вече не се вадят и човек си живее с тях съвсем нормално и май е правилно.Защото така се спестява болката от повторна операция и евентуалното връщане на кривината.При мен с времето стана точно така- изминаха повече от 12 г., и сега като се погледна в огледало ми се плаче, но това е моята съдба.
От друга страна обаче,аз съм една истинска щастливка, и ще се радвам, ако успея да внуша положителни мисли на много от вас и на вашата така лабилна психика.
И така, завърших висше образование, работих в различни фирми и навсякъде бях обградена с приятели, че даже и ухажори,без да показвам, или да говоря за моя проблем.Омъжена съм вече 10 год. за прекрасен мъж с много добра професия, който много ме обича, и най-важното- имам две  прекрасни деца, които изпълват живота ми.Всичко това не го разказвам като биография, а за да насърча много от вас, които сте изгубили вяра за нормален и щастлив живот. Много ми хареса израза, че "сме богоизбрани" и трябва да компенсираме с други качества, които всяка една от нас има в изобилие!!!Горе главата на всички! Ако се мобилизирате и се научите да прикривате своите дефекти,без за минута да давате повод за злорадство на недоброжелателите си ще се учудите на новия си живот.Просто трябва максимално да забравите , че имате някакъв проблем!
Ще се радвам да бъда полезна с каквото ви интересува.Стига да имам време, ще ви отговарям.

# 152
Зна1и да изясня, сколилозата или там каквото е, много ме съмнява 1е при 90 % от хората не е вродено,а по скоро е придобито.В пубертета когато трябва да растете и костите се развиват някои деца от липса на само1увствие или по друга при1ина,просто ходят изгърбени и наведени напред,така седят и на 1иновете в у1илищи (тези 1инове в у1илище са супер неудиобни междо другото).Също така 1есто ще видите 1овек които няма само1увствие да ходи наведен и с отпуснати напред рамене.
Ами общо зето това води до сколилозата трябва да ходите изправени,с изпъ1ени гърди и вдигната глава,и така и да седите.
Другото което трябва е да се внимава да имате добре развити мускули на горната 1аст на гърба защото те "придържат" раменте назаде.

# 153
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Не съм поглеждала назад, дали е пускан този линк, за което моля да ме извините.
Това са упражнения на шведска стена, които се прилагат и при гръбначни изкривявания. На руски е.
http://www.biogimnastika.ru/ex1.htm

# 154
  • Мнения: 11
Благодаря за линка,много е полезен.

# 155
hi i ot men .az s6m operirana prez 1999 i sled 5 dni vlizam otnovo da mi vadqt pr64kite .nadqvam se da mine vsi4ko uspeshno ..ako iskate pishte mi na dimi_sweet@mail.bg  bih iskala da razbera kakvo predstavlqva 2-ta operaciq.blagodarq predvaritelno

# 156
zdr az sam na 27 predi 9 god mi praviha operacia inache   zaboliavaneto mi go otkriha predi 14god tova zaboliavane promeni givota mi napalno triabva da se praviat vsiakakvi upragnenia fizicheski,rastegatelni,dihatelni,pluvane,vsichko koeto se setite,no tova samo niama da pomogne triabva da se promeni samata stoika,dokato varvite,sedite,dori kogato spite .Az v nachaloto ne podhodih seriozno kam zaboliavaneto za koeto posle sageliavah ....e sega sled tolkova godini veche se chuvstvam dobre spored men vseki triabva da spodelia vav foruma niakavi upragnenia ili neshto koeto mu se stori polezno uspeh na vsicki nevazmogni neshta niama..  chef

















# 157
Здравейте!Казвам се Мария и имам сколиоза Embarassedза миг се почувствах като в американските филми за грумова терапия,но много се радвам че  открих този форум.Бях на 16г,когато ми ч откриха и трудно го изживях,но свиккнах да живея с тов заболяване.До-скоро изобщо не го забелязвах,но по4наха болките  и ходих на лекар които ми каза-НАЙДОБРИЯ КОРСЕТ СА ТВОИТЕ МУСКУЛИ.Ощте не съм раждала,но плануваме скоро да правим бебе,даи Боже.Като прочетох написаното от Кали,4е сколиозата и прогресирала,малко се шашнах,6тото моята се задържа на 2-ра степен,засега.Искам да Ви попитам дали това е правило да прогресира по време на бременност или се е слу4ва по исклучение
Благодаря Ви

# 158
Zdravei, shammi, i zdraveite vsi4ki drugi vuv foruma!izvinete 4e pi6a s latinica, ama bukvite na kirilica sa mi taka iztriti 4e ne se vijdat! pro4eto ottuk-ottam, no ne namerih otgovori na vuprosite koito me vulnuvat, zatova sam 6te gi zadam! Az sum na 28 godini i imam Kifoza - S-obrazno izkriviavane na grubnaka - na nivoto  na grudnia ko6 izkriviavaneto mi e napred - pregurben sum, dokato v oblastta na krusta se polu4ava obratnoto.Pri4inata e 4e ot maluk se pregurbvah po niskite 4inove - vinagi sum bil mnogo visok - sega sum 191sm. , a i dokato hodeh... i izob6to.... kakto i da e, v junu6eska vuzrast hodeh dosta pregurben, no niakude sled 20 ta si godina zapo4nah suznatelno da si korigiram stoikata. Kato maluk hodeh na pluvane, no tova ne mi pomogna, kogato biah na okolo 22 godini otnovo zapo4nah da pluvam - hodeh vsiaka ve4er v produljenie na malko pove4e ot godina, za6toto mi biaha kazali 4e samo s pluvane 6te mi se izpravi grubnaka! e da, ama tova ne stana! sled tova ne sum sportuval dopredi 2-3 meseca, kogato se zapisah na breakdance! otna4alo ne mojeh da pravia most, a kogato se optivah da se naveda napred i da dokosna prustite na krakata si izpitvah nepreodolima bolka v krusta. moje bi na 3-tata sedmica bolkata b krusta po4ti iz4ezna, i moga da pravia most i da go zadurjam okolo 40 sek. poslednite 10 s muka. ne sum hodil na lekar - az po princip nikoga ne sum hodil na lekar, samo kogato si izkul4vah kraka(3 puti desnia glezen), no spored men izkriviavaneto mi ne e mnogo silno, moje bi 2-ra stepen, ta interesuva me dali moga da si izpravia grubnaka napulno s ejednevni uprajnenia za guvkavost kato navejdane napred i most nazad kakto i razli4ni drugi asani ot yoga i raztiaga65ti uprajnenia... v momenta treniram 3 puti sedmi4no beik ve4er, a vsiaka sutrin se raztiagam  po 20-30 min, no imam namerenie da raz6iria sutre6nata si programa do 90min, obhva6taiki po-goliam diapazon ot raztiaga6ti uprajnenia(yoga asani)za cialoto tialo i nai-ve4e za grubnaka, a moje bi po-natatuka, kogato tialoto mi svikne da zapo4na da treniram breik vsiaka ve4er...naistina iskam da se preboria s tozi nedug na vsiaka cena! no bez operacii! samo sus silata na duha! viarvam 4e moga, viarvam 4e vseki moje da postigne vsi4ko koeto pojelae, stiga naistina da go jelae silno i da ne se strahuva da prolee potta si za osu6testviavaneto na me4tite si... iskam da pitam na kakuv diu6ek e nai -dobre da se spi - na tvurd ili na mek? po korem ili po grub? sus vuzglavnica ili bez?meka ili tvurda? i ako mojete da mi dadete i niakakuv link sus specializirani uprajnenia za kefoza?molia vi! na vsi4ki ostanali ot 4ata - sportuvaite, tancuvaite i se usmihvaite vseki den! i ne se ot4aivaite nikoga -trudnostite sa za da gi preodoliavame - taka stavame po-silni! problemite sa za da gi re6avame - taka natrupvame opit v jivota. vseki edin ot nas ima duhovnata sila da se izpravi pred nai-golemia problem i da go re6i, no poniakoga ni triabva pomo6t i ot drugi - tova e 4ove4nost - da protegne6 ruka na nujdae6t se! budete na purvo miasto 4ove4ni s horata okolo vas, nezavisimo dali si gurbav ili grozen, krasotata otvutre e tazi koiato pravi vpe4atlenie na horata! budete pozitivni, obi4aite, naslajdavaite se na jivota i bezbroinite krasoti koito ni predlaga tozi sviat i... ne zabraviaite da namerite za kakvo da se usmihnete dnes! Laughing Peace

# 159
  • Мнения: 34
Здравейте на всички! На 11 април "Искрено и лично" ще прави предаване за сколиозата, на което съм поканена, както и ще бъдат поканени специалисти в тази област. Всеки, който е заинтерисован от проблема и иска да присъства, нека да ми пише на лични /до 6.04. вкл./ като си остави телефон за връзка, който ще предам на екипа и те ще се свържат с всекиго лично. Надявам се, че ще има заинтерисовани.

Последна редакция: сб, 05 апр 2008, 23:38 от dori_74

# 160
  • Мнения: 63
11март коя година????????

# 161
  • Мнения: 256
Мен все пак ме интересува заболяваването при деца,има ли майки,които се борят с този проблем,все пак сме в детския форум.

# 162
  • Мнения: 34
Извинявам се за допуснатата грешка - става въпрос за 11 април тази година.
benito 2, майки с деца, страдащи и борещи се със сколиозата има и аз съм една от тях. Ако нещо по-конкретно Ви интересува, питайте и ще Ви отговорим.
PS: Отложиха снимките за 17 или 18 април, желаещите може ;r да пишат до 12-13 април

Последна редакция: пн, 07 апр 2008, 19:54 от dori_74

# 163
  • Мнения: 256
Интересува ме как се борите с проблема,защото моя син не е от най-изпълнителните и трудно го карам да провеждаме гимнастика у дома,да не говрим,че цял ден е на предучилищна и там стоят изкривени на едни малки масички.Какви спортове освен лечебната гимнастика са подходящи,подходящи ли са различните видове колани,на мен ми предложиха такъв.Изобщо всичко свързано с проблема ме интересува.Виждам,че си от Пловдив и това ме радва,има ли някъде в града място за специфични занимания?

# 164
  • Мнения: 63
Бенито,в Пловдив има Спортен диспансер ,който се занимава с профилактика и рехабилитация на гръбначни изкривявания.Намира се до Гребната база.Той съществува от дълги години.Работи с направления и има добри специалисти.Аз изкарах детството си там -аз съм с много тежка сколиоза/.Иначе в почти всички поликлиники има и рехабилитация и там също джипито може ви насочи , но не ти го препоръчвам.
Аз вече дълги години ходя по 2 пъти в годината в санаториума в Павел Баня -СБР НК,и съм страшно доволна.
Поздрави

Общи условия

Активация на акаунт