Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 558 214
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 12
на мен рентгенови снимки попринцип ми се правиха на всеки 6 месеца, но сега ден преди операцията и след нея поне 10 ми направиха

# 556
  • Мнения: 139
Здравеите.Докато не ми попадна книгата "Ортопедия за Родители" в ръцете,не подозирах че имаме проблем,дори и педиатърът ни не ми беше правел намеци за гръбначно изкривяване.Но с четенето й,все повече се загледах в развитието на детето ми и установих че нещо става,не е както трябва.Не е от наи движещите се деца на тази възраст,тромав е, с хипотония.От легнало положение се подпира на дясната страна,предпочита дясната си ръка и съответно като му погледнах гръбчето не са еднакви двете стани.Като му повдигна лявото рамо да се изравнят  тогава е изправена стоиката му.Като е седнал не изпъва гръб,а е прегърбен.По мое настояване (къде са им очите на лекарите,незнам) му направиха снимка и на нея ясно се вижда че гръбначния му стълб не е прав.Отговора на ортопеда беше-"не се притесняваи,то е така защото му я правиха в легнало положение,но следващият път ще го направим в право" и дотам.
Има навика като си върти главата наляво надясно и да усеща някакво припукване в прешлените,което за него е игра,а за мен и това е повод за притеснение
.
Моля всички вас от сърце,къде в БГ да заведа детето и възможно ли е като е на 1.10 месеца да се коригира това изкривяване.Странното е,че дори и рехабилитаторката му(правим терапии заради хипотонията),не отдава голямо значение.

# 557
  • Мнения: 3 642
zai4eto 81 в Горна баня може да го заведеш. Чувала съм, че д-р Алексиев е добър детски ортопед, занимава се с по-малки дечица. Дано всичко да се оправи бързо при вас  Praynig

# 558
  • Мнения: 139
anbibian благодаря ти за пожеланието.И аз се моля постоянно за това.
Чета за Алексиев че може и в ортопедията или на частно.Къде е по добре?

# 559
  • Мнения: 3 642
anbibian благодаря ти за пожеланието.И аз се моля постоянно за това.
Чета за Алексиев че може и в ортопедията или на частно.Къде е по добре?

нямам информация по този въпрос  Sad
дано друг да ти отговори, според мен ако е доктор на място и в Горна баня ще ви прегледа без проблеми, на частно мисля че взема по 40 лв. на преглед

# 560
  • София-Младост
  • Мнения: 23 357
anbibian благодаря ти за пожеланието.И аз се моля постоянно за това.
Чета за Алексиев че може и в ортопедията или на частно.Къде е по добре?

нямам информация по този въпрос  Sad
дано друг да ти отговори, според мен ако е доктор на място и в Горна баня ще ви прегледа без проблеми, на частно мисля че взема по 40 лв. на преглед
Преди години и в ортопедията може да те прегледа с/у заплащане, помня че ми взе 20 лв., за да ми каже че дъщеря ми ще израсте това, че има спаднал свод...дръжки...все още мачка обувките навътре Sad Въпреки и стелките , които носи...

# 561
  • Мнения: 22 978
Леко изпъкналите лопатки  симптом ли са на изкривяване?Днес се загледах с сина ми ,на 10г. и установих,че леко му стърчат.Гледам го,не изглежда да има изкривяване на гръбнака ,поне не видимо и на пипане.Като се наведе напред силно изпъкват прешлените на кръста,също не знам дали е притеснително.Ще го заведа при личната,досега не се бях замисляла,че всъщност да следим за правилната гръбначна стойка, май се явява изцяло задължение на родителите.Преди нас ни проверяваха най-редовно в лекарските кабинети в училищата,както и на редовните профилактични прегледи в поликлиниките.Сега ,като се замисля,нашата ЛЛ никога не е проверявала детето за изкривявания. Thinking

# 562
  • Мнения: 6
Здравейте мили приятели,влизам в темата с диагнозата прогресоираща кифоза на синът ми,който е на 13 години!!Остановихме я предуи 2 години в лек стадии и ни назначиха плуване,и ЛГК,при което ни струиктно спазихме препоръките на лекарят!!Дме спри еднин рутинен преглед,той забеляза,прогресираща кифоза и за да е сигурен ни изпрати на ортопед!!Отидохме естественно ой портвърди диагнозата и ни каза,че ще ни назначи физикална терапия и изследвания включително и ренгенова снимка..!!Но проблема е че сега няма направления та чак априол ще ги направим!!Соимена за операция...а на мене ми прчерня от притеснение,моля някой който има инфо..за това какво представлява операцията като крайна мярка и всичко за нея...да ми пише!!Благоадря предварително!!

# 563
  • Мнения: 2
Здравейте!
Изчетох доста от мненията ви тук, но чак сега се реших да се включа в темата.
Надявам се, че мамите няма да ми се сърдят, тъй като съм още само на 17години.  Grinning
Та по темата.. един ден, съвсем случайно (на 13-тия ми рожден ден), родителите ми забелязаха, че имам гръбначно изкривяване. Дори аз бях обръщала внимание до тогава.. не беше кой знае колко голямо. Тогава започна страшен ужас. Тъй като аз съм от малък град, отидохме първо в нашата болница, но не получихме голямо съдействие от лекарите. Все още помня това, което каза ортопедката тук: "Божееее, толкова си зле.. Виж колко на криво ти стоят дрехите". За момиче на 13г. звучеше сякаш едва ли не, вече не ставам за нищо. Но това без значение. След това започнаха ходения по София (Горна Баня). Лекарите там казаха, че за този момент сколиозата ми беше съвсем леко развита и ми препоръчаха да се занимавам с плуване и ми показаха упражнения, които да изпълнявам. Тогава взех проблема много при сърце и започнах да се занимавам сериозно с плуване. Упражненията също си ги правех редовно, но баща ми беше толкова притеснен, че понякога прекаляваше. Държеше да не пропускам нито ден на плуването, а вкъщи нямах време за друго освен да ям, да спя и да правя гимнастика. Тогава (на следващата година) отидохме отново на преглед и установиха прогресиране на сколиозата. Въпреки това нито един доктор не можа да каже колко точно градуса беше изкривяването ми, казваха около 20-30. Само че, до колкото ми е известно има голямо значение дали е 20 или 30. Степента също варираше. При един - втора, при друг - трета.
През лятото отидохме на ваканция в Павел Баня, където най-после попаднахме на много добър и загрижен за състоянието ми рехабилитатор. Той ми вдъхна голяма надежда и ми показа упражнения, от които наистина имаше някакъв ефект. Продължих си стария режим, но в по-умерено темпо: 3 пъти в седмицата плуване и упражнения по 2 пъти дневно. Когато станах вече на 15 отидохме отново при въпросният рехабилитатор от Павел Баня. За жалост подобрение нямаше, но и болестта не бе прогресирала повече. Миналата година беше същия резултат. Така, че поне за сега се надявам, че всичко е наред. Наясно съм, че по-добре едва ли ще стане, но се надявам да не се влошава. Предупредиха ме, че следващия период, когато е възможно прогресиране на сколиозата е при бременност, но до тогава има още доста време. Радвам се, че не ме притесняват никакви болежки, и че не се забелязва чак толкова. Аз не се ограничавам в носенето на дрехи. През лятото не ме е срам и да се съблека по бански. Приела съм болестта и съм решила да не й се оставям. Имам роднини и приятели, които ме обичат такава, каквато съм и това ми е достатъчно. А на който не му харесвам - ами прав му път.
Категорично решена съм,обаче, че ако някой лекар реши да ми предлага операция, няма да се съглася. Изчела съм доста и може би в САЩ или Англия (например) би имало смисъл, но тук никой не е казал добро за този вид оперативна намеса. В крайна сметка резултатът ще е може би същия, само дето ще съм загубила 2 години в болки, мъчейки не само себе си, ами и всички мои близки.

На всички, борещи се с болестта, пожелавам много силна воля и дано попаднете на свестен специалист. Надявам се, че ще намерите някакъв начин за победа над сколиозата.
Благодаря за отделеното време и внимание.
Поздрави  Simple Smile

# 564
  • Мнения: 6
Излезнаха резултатите от изследванията на синът ми,на ренгена се вижда силно изразена кифосколиоза!!Докторът ни насочи в Горна Баня клиниката по ортопедия при проф.Танчев!!Определиха 40 градуса изкривяване..бите ли споделили мнение за клиниката!!Благодаря предварително!!

# 565
  • Мнения: 49
normandia заведи сина си в горна баня при проф. Танчев за консултация, може да си направиш консултации с различни лекари. По мое мнение Танчев е страхотен специалист и човек. За съжаление 40 градуса изкривяване на 13 годишна вазраст е сериозна работа, защтото в пубертета много барзо прогресират. Дано при вас не стане така. На мен ми го откриха изкривяването на 7 години, борех се с плуване и всекидневна гимнастика и  в пубертета за една година стигнах от 30 на 78 градуса и операцията беше неизбежна. Дори да се стигне дотам, не е толкова страшно Simple Smile, така като чета в този форум тези операции са станали вече рутинни. На sunny_girl ще кажа, че понякога операциите са животоспасяващи, защтото една напреднала сколиоза или кифоза измества и притиска всички органи в градния кош. В България добре се справят вече с тези операции. Понякога е много по-добре да се направи операция, мен ме изправиха от 78 градуса на 13 след операцията и не искам да си представя живота ми без тази операция. Така че момичета не се страхувайте правете всичко възможно да не се стига дотам, но ако все пак се стигне наистина не е толкова страшно. Успех на всички. Постовете на ивонингилизова мен лично много ме обнадеждиха за състоянието на гръбначната хирургия в момента.

# 566
  • Мнения: 6
Аз съм на същото мнение,Танчев и екипа му са невероятни.

# 567
  • Мнения: 6
Благодаря много за изказаните мнения,оценявам ги!На 19-ти сме на консултация при професора и започваме активно лечение!!Стискаййте палци... Hug Hug HugКажете ми колко процента имаме шанс да се оправим..с кинезетерапия плуване и специализирани процедури?При колко градуса искривяване е наложителна операция..?

Последна редакция: сб, 09 мар 2013, 19:08 от normandiq

# 568
  • Мнения: 2
normandiq, Когато аз ходих на преглед ми бяха споменали, че ако изкривяването ми надвиши 45 градуса, най-вероятно ще се наложи операция. Не знам това доколко е вярно.. Не искам да те плаша, надявам се синът ти да се повлияе от лечението, което е напълно възможно щом е все още малък. Ако сте сериозни не смятам, че ще е нужна оперативна намеса.
Като цяло, не омаловажавам нуждата от специални упражнения, но лично на мен много по-голямо влияние ми оказа плуването, така че не го пренебрегвайте Simple Smile)
Желая ви успех в борбата с болестта.  Simple Smile

# 569
  • Мнения: 6
normandiq, Когато аз ходих на преглед ми бяха споменали, че ако изкривяването ми надвиши 45 градуса, най-вероятно ще се наложи операция. Не знам това доколко е вярно.. Не искам да те плаша, надявам се синът ти да се повлияе от лечението, което е напълно възможно щом е все още малък. Ако сте сериозни не смятам, че ще е нужна оперативна намеса.
Като цяло, не омаловажавам нуждата от специални упражнения, но лично на мен много по-голямо влияние ми оказа плуването, така че не го пренебрегвайте Simple Smile)
Желая ви успех в борбата с болестта.  Simple Smile
sunny_girll linkБлагодара много за споделеното мнение,спортуваме плуване вече повече от година 3 пъти в седмицата започнахме активни тренировки за развиване на гръбните мускули,на 19-ти ще запиша час при проф.Танчев утре ще с еобадя надявам се да може да ни приеме!! PeaceНезнам дали ще може да минем поо НЗКО знам че прегледа е платен.После по здравна каса може да поседим 7 дни евентуално за изследвания и процедури!Не съм сигурна някой ако знае ,моля да сподели!!Горещо благодаря на всички за подкрепата Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт