Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 557 933
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 2
Syrdechno blagodarq na ekipa na Profesor Tanchev za profesionalizma i choveshkoto otnoshenie!Celiqt personal se durjeshe mnogo dobre za koeto vse pak blagodarim che ima hora na tozi svqt!

# 376
  • Мнения: 141
Включвам се и аз в тази тема.. Бременна съм в пети месец със сколиоза 2-ра степен и започнаха болките в гърба отново... След носене на корсет (на 15 години) , гимнастика и подложка на единия крак градусите от 30 станаха 20! казаха ми, че през бременността изкривяването ще се засили. Искам доколкото е възможно да намаля болките, които ми предстоят, знае ли някой дали има специални корсети за бременни със сколиоза?

# 377
  • Бургас
  • Мнения: 1 639
Включвам се и аз в тази тема.. Бременна съм в пети месец със сколиоза 2-ра степен и започнаха болките в гърба отново... След носене на корсет (на 15 години) , гимнастика и подложка на единия крак градусите от 30 станаха 20! казаха ми, че през бременността изкривяването ще се засили. Искам доколкото е възможно да намаля болките, които ми предстоят, знае ли някой дали има специални корсети за бременни със сколиоза?
Посъветвайте се със специалист, защото според мен ви трябва мнение и относно самото раждане, защото при бременност се преминава през доста физически промени, освен самата сколиоза и това си е сериозен проблем. Това което съм чувала, е че трябва да контролирате качването на теглото, но мисля че не е само това... " Понякога сколиозите, особено по-тежките, са съпроводени от промени и в позицията на таза. Става въпрос за накланяне на таза напред или за неговото завъртане. Сега рентгенови снимки не могат да ви се правят, но консултация по старите(дано ги пазите) и преценка на позицията на таза ще даде отговор дали раждането ще се води по нормален път или ще се наложи планово секцио'' - това е мнение от друг форум. Желая ви успех.

# 378
  • Мнения: 3 638
аз планувам в момента бременност
моят случай е че вече съм оперирана и имам импланти
въпросът ми към по-запознатите е е мога ли сега да си направя ренгенова снимка на таза преди да забременея, за да мога после по нея да се следи състоянието ми?
и понеже моят гинеколог като чу че имам изкривяване и импланти ми каза, че ако забременея ще раждам със секцио а аз не искам
чудя се възможно ли е да ми бъде поставена епидурална упойка, при положение че тя се бие в гръбначния стълб
и ако не може тогава защо препоръчват секциото след като при него се поставя спинална и тя също се бие в гръбначния стълб?
може би ще трябва да потърся по добър акушер гинеколог или по-добър анестезиолог?
моля ако някой има същия проблем и е раждал в софия без секцио да сподели с мен

# 379
  • Мнения: 66
роди си секцио при добър хирург , поне моя личен опит след едно тежко нормално раждане и едно секцио  е че секциото е песен

# 380
  • Мнения: 3 638
не искам секцио
искам нормално раждане при гинеколог с опит, такъв който е израждал жени с импланти в гръбначния стълб
колкото гинеколози съм сменила от как се помня - никой не е имал случай като мен и все секцио
то така е най-лесно....

# 381
  • Бургас
  • Мнения: 2 057
Записвам се при вас.
Не знам кога ще успея да изчета цялата тема, но ще се радвам да ми дадете съвет.
На 32г. съм. Сколиозата ми е открита още в училище, на 8-9г, но не са казали на нашите, само са я вписали в картона Sad Когато бях на 12г. вече всички разбрахме, но беше в доста  напреднала фаза, доколкото си спомням 37 и 42 градуса, 3-та степен. Бях около 6месеца в санаториум за лечение с гимнастика и нещо като електростимулация на мускулите. В крайна сметка дойде един доцент от София, предложи операция, родителите ми не се съгласиха и всичко свърши. От тогава не съм правила почти нищо по въпроса. Преди две години бях бременна и се наложи да се консултирам с ортопед за начина на раждане. Родих секцио, и двамата с малкия сме добре, но мисля, че сколиозата прогресира и съм решила да взема мерки. Чувствам се много изкривене, а при продължително натоварване и болките се появяват Cry
Въпроса ми към вас е по-скоро към кого да се обърна - лекар специалист, когото сте посещавали и сте доволни от грижите. Аз съм от Бургас, но съм готова да отида и в друг град, стига да си струва. В Горна баня ли са най-големите специалисти, кого да търся там, работят ли с касата... изобщо каквото можете да ми кажете ще ми е от полза. Благодаря.

# 382
  • Мнения: 141
daritt, благодаря за отговора! Бях в Горна Баня при д-р Диков - според него няма нужда от секцио... Явно не всички със сколиоза трябва непременно да раждат със секцио. Зависи от случая. Занесох му всички стари снимки, мисля да ги занеса и на АГ преди раждането - да се ориентират. Осъзнах обаче, че АГ и ортопеди нямат много опит с подобни случаи "бременни със сколиоза"... и не са много наясно. Така ми прозвучаха мненията и на двете страни..

sunny-n, в Горна Баня работят с касата, обади се преди това в клиника Гръбначна хирургия, за да се уговориш с някой от лекарите - там всички са добри:

СБАЛ Oртопедия - Горна баня
Специализираната болница за активно лечение по ортопедия “Проф. Бойчо Бойчев” - университетска

Адрес: София Горна Баня бул."Никола Петков" № 56 п.код 1614
Управител: д-р Евгений Медникаров д.м.
Има договор с НЗОК.
Телефон: 02/9554310 02/5684274 факс: 02/9555312

# 383
  • Бургас
  • Мнения: 1 639
Записвам се при вас.
Не знам кога ще успея да изчета цялата тема, но ще се радвам да ми дадете съвет.
На 32г. съм. Сколиозата ми е открита още в училище, на 8-9г, но не са казали на нашите, само са я вписали в картона Sad Когато бях на 12г. вече всички разбрахме, но беше в доста  напреднала фаза, доколкото си спомням 37 и 42 градуса, 3-та степен. Бях около 6месеца в санаториум за лечение с гимнастика и нещо като електростимулация на мускулите. В крайна сметка дойде един доцент от София, предложи операция, родителите ми не се съгласиха и всичко свърши. От тогава не съм правила почти нищо по въпроса. Преди две години бях бременна и се наложи да се консултирам с ортопед за начина на раждане. Родих секцио, и двамата с малкия сме добре, но мисля, че сколиозата прогресира и съм решила да взема мерки. Чувствам се много изкривене, а при продължително натоварване и болките се появяват Cry
Въпроса ми към вас е по-скоро към кого да се обърна - лекар специалист, когото сте посещавали и сте доволни от грижите. Аз съм от Бургас, но съм готова да отида и в друг град, стига да си струва. В Горна баня ли са най-големите специалисти, кого да търся там, работят ли с касата... изобщо каквото можете да ми кажете ще ми е от полза. Благодаря.
Това е номера на проф.Танчев - 02/8181600 - гр.София // Клиниката по ортопедия и травматология в Горна Баня, приема понеделник и сряда до 14.00h. Обади се да си запише час, не забравяй да кажеш че си от друг град , за да ти даде удобно за теб време спрямо пътуване и тн.  Да работят с НЗОК, но ние винаги минаваме на частно // около 25-30 лв е прегледа, незнам но поне аз си мисля че с други очи те гледат когато не си правиш дребни сметки за собственото здраве. Аз също съм от Бургас, (sheilla777) това ми е скайп-а, ако имаш по-конкретни въпроси.

# 384
  • Бургас
  • Мнения: 1 639
daritt, благодаря за отговора! Бях в Горна Баня при д-р Диков - според него няма нужда от секцио... Явно не всички със сколиоза трябва непременно да раждат със секцио. Зависи от случая. Занесох му всички стари снимки, мисля да ги занеса и на АГ преди раждането - да се ориентират. Осъзнах обаче, че АГ и ортопеди нямат много опит с подобни случаи "бременни със сколиоза"... и не са много наясно. Така ми прозвучаха мненията и на двете страни..

sunny-n, в Горна Баня работят с касата, обади се преди това в клиника Гръбначна хирургия, за да се уговориш с някой от лекарите - там всички са добри:

СБАЛ Oртопедия - Горна баня
Специализираната болница за активно лечение по ортопедия “Проф. Бойчо Бойчев” - университетска

Адрес: София Горна Баня бул."Никола Петков" № 56 п.код 1614
Управител: д-р Евгений Медникаров д.м.
Има договор с НЗОК.
Телефон: 02/9554310 02/5684274 факс: 02/9555312
Вчера моя позната със сколиоза роди // момиченце, да и е живо и здраво//, но със секцио, по същият начин ходиха, гледаха, мислиха и накрая се разубеди за естествено раждане. На едно мнение сме, не само че АГ не са наясно, но и повечето ортопеди за самото заболяване. Пресен случай от ортопед в Бургас, нося снимка на дъщеря ми след операцията с имплантите вече, и той я закачи НАОБРАТНО, гледа умно няколко минути докато не казах, че е в грешка... свали я и заключението беше '' Дамм, всичко е нормално'', а дали.... !?

# 385
  • Мнения: 141
datritt, благодаря за инфото! Да, явно е така, на мен също ми се наложи да обяснявам на ортопеда очевидни неща.. Чувала съм и за нормални раждания при майки със сколиоза 3-та степен, но те си знаят какво им е струвало като усилие.. Ще направя още една дискусия с АГ-то и може би ще се наложи сама да решавам накрая... а разчитах, че докторите са наясно при подобни случаи.

# 386
  • Мнения: 3 638
аз четох по чужди сайтове, където се препоръчва естествено раждане, ако има възможност или секцио ако има проблем, дори четох за случай за раждане с пълна упойка
моето притеснение е, че в българия до колкото разбрах след определена възраст имплантите се махат, нали така?
а моите са си в мен и няма да се махат
затова ме притеснява, ако се наложи секцио, как ще ми сложат спинална упойка като аз имам имплант, а нашите гинеколози и анестезеолози определено нямат опит с пациенти като мен

въобще има ли някой във форума, който все още носи импланти, които няма да се махат?
ако има моля да ми пише?
аз съм на 28 и имплантите ми са от сплав, която не се маха

# 387
  • Бургас
  • Мнения: 2 057
anbibian , не е задължително да ти сложат спинална упойка. Аз родих секцио с пълна упойка, а преди това също се притеснявах, че с  моето изкривяване няма да ми оцелят правилното място за поставяне на спинална упойка. Пък може би секциото наистина е по-добрия вариант за раждане в такива случаи

# 388
  • Мнения: 141
Да, това за нацелването на мястото за упойките си е проблем при изкривяванията (може би зависи от това кои прешлени са засегнати и в каква степен е)..

# 389
  • Мнения: 21
Здравейте, мили мами!
   Дъщеря ми е на 13г и има сколиоза. Ще започна отначало.  Сколиозата й е S-образна в началото кривините бяха 47 и 45 градуса. Отидохме при проф. Танчев той реши да опитаме с корсет т.к. тя е много дребничка и не искаше да избързваме с операцията. В началото първата една година имаше подобрение намаляне на градусите и аз бях много обнадеждена, че нещата ще се оправят, но след това започна постепенно увеличение и вчера като отидохме на поредния преглед в Горна Баня едната кривина вече е 75 градуса, а другата изобщо не я измери но сигурно е тя ще е толкова.  Съвета му беше да започнем серия от операции да не правим тази голямата за да й даде възможност да израстне още т.к. ако я направят растежа на прешлените спира.
   Това което ми обясни за първата опериция ще й сложат една шина с по две куки в долния и горния край и ще има възможност за опъване при растежа на гръбнака показа ни и снимки на дете с такава шина. Ние със съпруга ми гледахме слушахме и накрая се съгласихме.
   Молбата ми към вас е ако има някой който има повече информация да ми пише. И много се дерзая дали сме постъпили правилно дали сме се доверили на правилните хора.
    
    

    Ще ви бъда благодарна за всяка информация.

Последна редакция: чт, 14 юли 2011, 11:50 от zdravetz_

Общи условия

Активация на акаунт