Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 557 599
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 2
Здравейте,
късничко откривам темата и скоро никой не е писал тук.
Оперирана съм от сколиоза преди 20 години в Горна Баня от доц. Танчев (май сега е проф.) и д-р Диков. Операцията е успешна, до момента се чувствам добре. Имплантантите са в мен, не са махани. До колкото разбрах (тогава) съм от първите случаи, в които не ги махат. Бях на преглед след 8-9 години и след като направиха снимка ми казаха, че всичко е ОК и мога да си живея живота като "забравя" вече за Горна Баня. Сега съм бременна  и имам притеснения относно протичането на бременността и раждането. Когато бях на преглед Танчев ми каза, че няма никакви проблеми относно износването и раждането, но тогава това не  стоеше на дневен ред и  не съм се задълбочила много(бях по-малка и всъщност майка ми го пита за това).
Интересувам се ако anbibianq sunny-n още влизат тук, да споделят за ражданията с имплантанти как стоят нещата, защото видях, че са писали по темата. Или някой друг, разбира се, с подобен проблем. Притеснявам се относно упойката в нашия случай как се поставя и т.н.
Лошото е, че не пазя много документи. Имам само снимката от последния преглед, която все пак е от преди 12ина години, а сега няма как да ме снимат и нямам какво реално да показвам по прегледи с гинеколози.
Много ще съм благодарна на някакви отговори.

# 436
  • Мнения: 3 638
Здравей terida  Grinning
Желая ти лека и щастлива бременност.
По време на бременността нямах кой знае какви по-различни проблеми с кръста и гърба от останалите бременни. До колкото знам най-важното е да не се качват много килограми, но това не означава да пазиш диети в никакъв случай, защото е вредно за бебето, ти знаеш.
Аз качих общо 10 килограма, към 6-тия месец започна да ме боли кръста доста, но аз ходех много пеш и след около 30 минути пеш болките започваха.
Оръсих се 50 кинта за колан на Анита за придържане - никаква работа не свърши, не ми облекчаваше болката, а бебето като почнеше да рита, имах чувството, че то е ограничено от колана и не съм го носила.
Тогава излязох в болнични и си останах у дома до края на бременността, без да се лишавам от ходенето пеш.
В 8-я месец през нощта се появиха зверски болки в таза отзад, около опашката, не мисля че са били свързани с операцията, вероятно са били контракции.
Родих със секцио заради операцията, макар че много ми се искаше да е естествено, но доктора не се съгласи.
Родих с пълна упойка, но преди да ми я направят, анестезиолога се опита 6-7 пъти да ми направи спинална. И тук идва момента, в който ще ти кажа - не давай да те боцкат в гърба. Боли зверски, смисъл няма и в крайна сметка пак сложиха пълна, а след това момичетата в моята стая се разправяха как една жена направо пищяла - викам аз бях, ама те прекалиха, да пробват един - два пъти, ама 6-7!!! Идеше ми да скоча и да бягам  #Cussing out
Носех с мен само снимки след операцията с имплантите и епикриза на италиански език. Преди това питах доктора дали е необходимо да я преведа, а той ми каза, че термините били на латински и всичко било ясно, обаче в операционната анестезиолога ми се скара, че той италиански не разбирал и тая епикриза на него не му вършела работа. Казах му да види снимките - не му били трябвали  ooooh! Е как ще знае какви импланти и за кой прешлен и къде да боде без снимки, много ясно че няма да успее да сложи упойката  #2gunfire
След секциото нямах други проблеми с гърба. Беше ми се схванал някакъв нерв на дупето и не можех да ходя нормално известно време, но болката тръгваше от място, на което акушерката доста некадърно ми беше забила инжекция в дупето и го беше насинила яко, а в родилното имаше друго момиче със същия проблем, а тя нямаше проблеми с гърба, така че и това не трябва да те притеснява.
Та от цялата работа най-важното - ПЪЛНА УПОЙКА и ако почнат да те убеждават колко е вредно за бебето и т.н. не им се връзвай, защото ти казвам, че такава болка няма!
Бебето си е много добре, постоя в кувиоз 7 дни, защото беше мъничко и имаше по-тежка жълтеница, обаче сега е вече почти на 6 месеца и вече ме върти на малкия си пръст  Heart Eyes

И въпреки, че поста ми стана много дълъг ще продължа тук да обеснявам какво ни каза ортопеда на бебчо при профилактичния преглед. Аз му казах, че имам сколиоза и се притеснявам, тъй като се смята, че е наследствена, да не го предам на дъщеря си. Той ми каза, че вероятността да развие сколиоза по наследство е по-малка, от вероятността да я развие от начина по-който я гледам. Първото, което каза е че лазенето е много важно и децата, които се слагат в проходилки и не лазят, а направо прохождат освен криви крачета имат по-голям шанс да развият сколиоза.
Истина или не - факт е че аз в проходилка не съм стояла, обаче не съм лазила въобще, родителите ми винаги са казвали, че както съм седяла, без да съм лазила преди това, съм станала сама и съм проходила. Основното, което ортопеда каза беше - седене след 6 месеца, никакви бънджита, проходилки, тиранти за ходене и всякакви помощни приспособления.
Пожелавам ти още веднъж лека бременност  Hug

# 437
  • Бургас
  • Мнения: 1 633
Сега като се замислих и дъщеря ми не е пълзяла нито един ден /все я пазихме уж да не лази по мръсната, студена земя и от проходилката, проходи/ , питала съм, как , от какво се е получила сколиозата, всички вдигат рамене, най-често се споменава тежка чанта на училище. Само че до откриването на заболяването около 5-6 клас, аз и носих чантата до стаята и обратно, така че чантата не е причина...

# 438
  • Мнения: 2
anbibian, много ти благодаря.  Отговорът ти много ме успокои. Дано всичко да мине добре Simple Smile Ти в коя болница роди?

# 439
  • Мнения: 3 638
Всичко ще е наред, не се тревожи.
В Шейново раждах, а анестезиолога не го помня как се казва, обаче говори много - предимно глупости, лесно ще го познаеш кой е ако раждаш там.

# 440
  • Бургас
  • Мнения: 2 038
terida, влючвам се и аз да ти пожелая лека бременност и раждане. Аз не ъсм оперирана и нямам импланти, но сколиозата е много сериозна, затова раждах секцио, с пълна упойка. Мен пък не са ме питали каква искам  Laughing . Добре сме и двамата с малкия. Болки и аз имах от 8-я месец до края доста, дори в легнало положение, но се търпи. Важни са и кг, аз качих само 8кг.

# 441
  • Мнения: 67
Привет,
Можете ли да ме ориентирате къде в Западните квартали на София се извършва лечебна гимнастика за деца и каква е процедурата за провеждането и по здравната каса ?

# 442
  • Поморие
  • Мнения: 162
Моля, обяснете какво представлява операцията, пред и следоперативния период. Синът ми е на 10 със 28 градуса изкривяване, но смятам да го заведа за консултация в американската клиника в Истанбул. Засега не сме се решили на операция, но искам да знам за какво да се подготвя.

# 443
  • Мнения: 16
Привет!

Някой има ли информация за операциите в Токуда - какви пластини слагат? Нали не са от типа "Harrington rod"?  Confused

# 444
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
И аз да попитам - кои пластини се препоръчват да се изберат и кои категорично не бива да се слагат? Извинете за тъпия въпрос, но не съм наясно, а трябва да разбера.

но смятам да го заведа за консултация в американската клиника в Истанбул.
Може ли някакви координати на клиниката?   bouquet

# 445
  • Мнения: 16
@Unknown_lady Ами по принцип Harrington rod е много остарял метод и вече почти никъде не слагат такива пластини, тъй като явно водят до повече усложнения след поставянето, отколкото ако изобщо не се поставят и не се коригира изкривяването. До колкото знам, Harrington rod води до т. нар. "Flat-Back Syndrome".
Аз следя ето този форум, а тук има различни снимки на пациенти, преди и след операция и преди и след махане на стари пластини и слагане на нови. Включително и махане на Harrington rod и операция по новите методи (за които все още не съм се информирала добре). 
Надявам се линковете да са ви от полза   bouquet

# 446
  • Мнения: 6
Здравейте имам болки в кръста и направих снимка ето го и резултата от графията на прешлените-Десностранна сколиоза.Запазени дискални пространства.Сакрализация на Л5 Ако някой има същия проблем,да каже с какво се е лекувал,личният лекар ми изписа Волтарен гел и Фламексин,но болката не стихва вече 5-ти ден...?

# 447
  • Мнения: 66
не знам какво е сакрализация , аз съм във варна и един йомейхо масаж ми подрежда успешно шип на врата , а и всичко останало , ако си от варна да давам координати  на масажиста , за друг град не знам кой са добрите масажисти . иначе има и упражнения от йога и йомейху , не мен ми помагат доста добре

# 448
  • Мнения: 6
не знам какво е сакрализация , аз съм във варна и един йомейхо масаж ми подрежда успешно шип на врата , а и всичко останало , ако си от варна да давам координати  на масажиста , за друг град не знам кой са добрите масажисти . иначе има и упражнения от йога и йомейху , не мен ми помагат доста добре
Не съм от Варна,от  малко градче съм,но ще се поинтересувам,дано намеря някой който се занимава с йомейхо масаш,Благодаря ти! Heart Eyes

# 449
  • Пловдив
  • Мнения: 869
Здравейте!
 Вчера бях на масажист, който е и терапевт всъщност, но по друга причина и каза, че съм имала сколиоза. Не знам колко е изкривяването и в каква степен всъщност. Но го попитах какво да правя- -а той отговори упражнения за гръб.  Confused
Не съм запозната с това заболяване/ или просто даденост...Но явно си го имам от рождение или от пубертета . Идея нямам. Явно е лека степен. Ако не чувствам дискомфорт нужно ли е да ходя по лекари?

Общи условия

Активация на акаунт