Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 558 424
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 6 170
Здравейте!

Писала съм тук за проблемите на малкия със сколиозата. Сега имам две питания и две молби за помощ.
Минаха два месеца откакто ходихме при физиотерапевт за лечебната гимнастика 10 дни. От тогава отказва да прави в къщи упражненията освен инцидентно благоволение в тази посока. Тъй като е на 5г. и половина отначало щадящо обяснявах че не че е крив, но гръбчето е слабо и трябва да го подсилим. Като не стана така директно започнах да го плаша с последствията от неговото неразбиране и неучастие - че ще е грозен, че децата ще го обиждат, че няма да може да играе, да тича и т.н. и това не даде резултат. А сега е във възраст която дава шансове да се справим с този проблем по най-добрия възможен начин. Плуването в училището прекрати в средата на май. Навън едва от 2-3 е достатъчно топло за външен басейн, но сега първо ще изчакам прегледа при кардиолога в София за проблемите със сърцето, че едно разболяване ще го провали. Молбата ми е ако някоя майка има опит с дете на подобна възраст да ме посъветва как да го накарам да прави упражненията.
Другата ми молба е да дадете координати на добър ортопед в областта на сколиозата от Горна баня, че като ще ходим в София да се консултираме и по този въпрос. Само моля не ми препоръчвайте проф. Танев защото имам много лоши впечатления от него като човек когато ни препратиха към него във връзка с туморно образувание на детето /все още не диагностицирано еднозначно/. Може да е прекрасен специалист, но не искам да го виждам изобщо.
Ако има лекар там който е склонен да оглежда проблемите на детето в пълната им цялост, а не само ортопедичните, да разговаря с родителите и да отговаря на въпроси моля насочете ме към него.

Предварително ви благодаря! Желая ви здрави и щастливи дечица! Hug

# 586
  • Русе
  • Мнения: 39
Здравейте, аз съм много доволна от д-р Мирослав Тодоров. Спокойно ,ни обясни всичко, без да ни плаши . Посъветва ако можем да ползваме колани и основното гимнастика 3 пъти седмично или плуване.Дъщеря ми е на 12 години. Ние също имаме и сърдечен проблем. Ако имаш и други въпроси ще ти отговоря.

# 587
  • Мнения: 2
Здравейте,

от месеци следя темата и се учудвам, че никой не е писал за инициативата на ЕАТА за деца с такива проблеми.Инициатива,  която ако не се лъжа се провежда два пъти в годината в болница Токуда, София.На тези срещи се канят  специалисти от други страни като Америка и Англия и напълно безплатно се провеждат прегледите и евентуално се насочват за  безплатни операции.Ивон от темата е оперирана по този начин и аз много се радвам за нея.Изпращам линк към сайта и моята препоръка е да изпратите запитване и да чакате информация кога ще е следващото пристигане на въпросните специалисти.Ние бяхме на 6ти май и мога да кажа, че има смисъл.Особено за онези , които са със сериозни усложнения.За някои от децата , може би ще е последен шанс.Моля, влезте и разгледайте линка.Надявам се да  съм  полезна.  http://www.eata.bg/static.php?content_id=34
Аз бях много впечетлена от тези западни хирурзи, които работеха с усмивка толкова дълги часове без да спрат и от тяхната жертва да дойдат в България.Обществото ни трябва да е признателно на  тях и на организаторите от ЕАТА и Токуда.

За насърчение на останалите , бих искала да споделя следното.При нашата 13 г.  дъщеря ,след 6 месеца лечебна гимнастика и носене на корсет имаме сериозно подобрение.Благодарим преди всичко на Бог и се надяваме този процес да продължава.Искам да кажа на всички , че има смисъл да упорстваме и да мотивираме децата да бъдат постоянни и дисциплинирани.Понякога е тежко, но нека положим вярата си в Бог и бъдем позитивни.

С пожелание за много здраве и хубав ден,

Ф.Хасан   


# 588
  • Мнения: 6 170
Здравейте!

Не можах да намеря телефон на д-р Тодоров и в крайна сметка запазих час при проф. Танчев, въпреки резервите които имах към него поради нещо случило се преди две години.
Сега беше изключително внимателен и грижовен. Направо друг човек. Когато съблече детето да му види гърба и го накара да се наведе гръбчето изглеждаше добре. Само преди 3 месеца през април, когато го водих на физиотерапия лекарката направи същото - съблече го и го накара да се наведе, но тогава гръбчето изглеждаше различно. В крайна сметка макар и нередовно плуването и също така нередовното правене на упражнения е дало видим резултат. Може би възрастта на детето - почти 6г., а и степента на изкривяване са в основата на тази видима промяна за кратък период от време, но все пак повярвах колко много може да направи спорта. Каза ни да правим контролни прегледи през една година. Само забравих да го попитам нормално ли е отзад на кръста ниско долу към дупето като се съблече да се виждат издути два топчести подутини - вероятно някакви кости. Може би изпъкват защото е много слаб особено като се наведе леко, но все пак ако някой има представа какви са тези изпъкналости моля да обясни.

# 589
  • Мнения: 361
Здравейте, искам да попитам можете ли да ме посъветвате къде може да се направи качествена рехабилитация на 7 годишно дете със сколиоза? Да ме напътите към място, където да се направи преглед и да се покажат какви упражнения трябва да се правят за в бъдеще.

# 590
  • Мнения: 67
Търся  информация за място в западната част на София за изправителна гимнастика с добри специалисти.

# 591
  • Мнения: 6 170
Здравейте!

Детето отказва да играе гимнастика. От средата на юли го натискам да ходи на басейн 3-4 пъти седмично. Там обаче отказва да изпълнява указанията на треньорката и понякога напуска басейна още в началото на "тренировката". Надявам се това донякъде да компенсира отказа да играе гимнастика, но след 2 седмици спира ходенето на басейн, а чак в края на ноември отварят басейна в училището където е записан. А и там тренировките са 2 пъти седмично и той често отсъства поради настинки и карантини. Показвах му снимки на тежка форма на изкривяване. Надявах се на крехката му още ненавършени 6г. възраст да се впечатли, стресне, уплаши ако щете, но никакъв ефект. Когато го къпя, а после го и огледах забелязах нещо странно. Той е изключително слаб и кокалите му се виждат като на рентгенова снимка, но при гръбнака има един участък в който релефа се губи. От врата тръгва гръбначния стълби всяко прешленче се вижда и напипва, после сякаш 3-4 прешлена са далбоко вътре и после пак си се виждат и напипват останалите прешлени на гръбнака. В началото на юли на прегледа при проф. Танев професора го гледа в наведено положение и говореше че при сколиозата имало извъртяни прешлени, а при него не виждал и нищо не каза за тези които сякаш са хлътнали. А аз тогава не се сетих да питам за тях. Обаче като сапунисвам гръбчето ми е много странно това хлътване на релефа и ми се иска да го споделя с вас. Има ли основание за притеснения или е нормално. Когато детето има проблеми вече е трудно човек сам да прецени кое е нормално и кое е извън нормата.
Искам съвет и по един етичен въпрос. Вчера забелязах, че дъщеричката на моя първа братовчедка ходи с извит като гърбица гръбнак. Четох и гледах снимки за гръбначните изкривявания и позата на детето ми се наби на очи. Имах желание да я грабна за рамената и да ги изправя назад. Майката е с различни от моите разбирания за отглеждането на децата и ще се подразни ако й кажа нещо. Обаче се притеснявам, че момичето е на 12г. и дори и да не е изкривено още, ако винаги ходи в тази поза има опасност да се изкриви, а времето в което може да се повлияе или стопира процеса изтича, защото вероятно вече кара пубертета, а за сина ми казаха, че каквото направим с гимнастиката до пубертета това е. Не мога да кажа нищо на майката. Имам правило, да не давам акъл на някой как да си гледа детето, но в случая времето е важен фактор и не бива да се бавят с консултация при ортопед. Вие как бихте постъпили. Аз като далечен роднина /не родител или по първо линия родственик/ мога ли да я заведа при ортопед, с който предварително да съм се уговорила че уж отивам да питам нещо за моето дете, а момичето да е с мен и ортопеда евентуално ако забележи нещо тревожно да реагира от позицията на специалист.

# 592
  • Мнения: 5 696
Рори72, oтговарям относно притеснението ти за чуждото дете. Аз също много се заглеждам в позата на децата (откакто дъщеря ми има проблем) и на твое място ще направя точно това, бих споделила, че моето дете има проблем, като подчертая колко е сериозен и често ниглежиран в началото от родителите, и така бих вметнала, дали въпросната майка следи и оглежда гръбчето на детето.
Относно плуването и упражненията ти си знаеш колко си настоятелна, но все пак мисля, че има неща, за които децата трябва да разберат, че нямат право на избор.

# 593
  • Бургас
  • Мнения: 959
Рори, относно хлътналите прешлени - при моята дъщеря има нещо подобно над кръста. Мисля, че си е вид сколиоза. На снимката в анфас не си личи толкова и ни казаха да направим снимка в профил.

# 594
  • Сфия
  • Мнения: 1 131
мисля, че губещите се прешлени са нормална част от сколиозата. Нали точно това е тя? Щом Танчев нищо не е казал... Иначе трудна работа да стреснем децата. Те не разбират сериозността на нещата и не си дават сметка за тях. Това е нормално. Според мен просто  му стойте на главата, за да прави гимнастика, не разчитайте на съвестта му. Особено на тази възраст. По повод на другото детенце... Превиването напред не знам дали може да доведе до сколиоза. Сколиозата е изкривяване настрани, ако не греша. А и податливи са малките деца, не пубертетите. Иначе, ако е налице изкривяването, в тази възраст може много бързо да се увеличи градусът.

# 595
  • Мнения: 67
Къде  водите децата с проблеми за гимнастика  в западната част на София?

# 596
  • Мнения: 1
Само да кажа, знаехме че западните специалисти участващи в програмата за безплатно опериране на деца със сколиоза в болница Токуда ще идват, но дата незнаехме, а сколиозата ми беше в напреднал стадий, а времето ми беше ценно, затова ме оперира д-р Яблански на който искренно благодаря, може да няма титлата Хирург , но с Божията помощ постигна повече от очакваното!!!!!!!

# 597
  • Мнения: 1 398
Здравейте!
Аз съм на 25 години и от около 12 години съм с диагноза Сколиоза.Открихме я съвсем случайно.Първите 2-3 години ходих на физиотерапия,но ефект не се виждаше нито на рентгеновите снимки,нито пък аз усещах такъв.Преди няколко години  ходих при Алексиев в "Горна баня".Той каза,че няма какво да се направи,тъй като изкривяването е много леко и аз забравих да проблема.В момента професията ми е свързана с всекидневно дълго шофиране.След 1 час прекаран в колата,гърбът започва много да ме боли.Понякога дори не мога да се изправя.След извършване на най-елементарните домакински задължения(като миене на чинии,например),положението е същото.Просто не се чувствам пълноценна.Решила съм да ходя на преглед при специалист и ако трябва и до операция да се стигне.Алексиев каза,че не съм за операция,но няма и какво да ми се направи.Да,но ме боли.На 25 години съм,не мога цял живот да живея с тази болка.
Моля ви,посъветвайте ме към кой специалист да се обърна.
Предварително ви благодаря и ви желая успех в борбата с тази болест!

# 598
  • Мнения: 16
мисля, че губещите се прешлени са нормална част от сколиозата. Нали точно това е тя? Щом Танчев нищо не е казал... Иначе трудна работа да стреснем децата. Те не разбират сериозността на нещата и не си дават сметка за тях. Това е нормално. Според мен просто  му стойте на главата, за да прави гимнастика, не разчитайте на съвестта му. Особено на тази възраст. По повод на другото детенце... Превиването напред не знам дали може да доведе до сколиоза. Сколиозата е изкривяване настрани, ако не греша. А и податливи са малките деца, не пубертетите. Иначе, ако е налице изкривяването, в тази възраст може много бързо да се увеличи градусът.

Пубертетите са най-податливи на гръбначни изкривявания, защото точно тогава започва бърз разтеж на костите. Моето изкривяване се появи именно през пубертета.
Колкото до изгърбването - гръбначното изкривяване се нарича кифоза. Според мен момичето просто трябва да спазва правилна стойка,  но разговор с майката няма да е излишен.
Кифоза:

# 599
  • Мнения: 16
Здравейте!
Аз съм на 25 години и от около 12 години съм с диагноза Сколиоза.Открихме я съвсем случайно.Първите 2-3 години ходих на физиотерапия,но ефект не се виждаше нито на рентгеновите снимки,нито пък аз усещах такъв.Преди няколко години  ходих при Алексиев в "Горна баня".Той каза,че няма какво да се направи,тъй като изкривяването е много леко и аз забравих да проблема.В момента професията ми е свързана с всекидневно дълго шофиране.След 1 час прекаран в колата,гърбът започва много да ме боли.Понякога дори не мога да се изправя.След извършване на най-елементарните домакински задължения(като миене на чинии,например),положението е същото.Просто не се чувствам пълноценна.Решила съм да ходя на преглед при специалист и ако трябва и до операция да се стигне.Алексиев каза,че не съм за операция,но няма и какво да ми се направи.Да,но ме боли.На 25 години съм,не мога цял живот да живея с тази болка.
Моля ви,посъветвайте ме към кой специалист да се обърна.
Предварително ви благодаря и ви желая успех в борбата с тази болест!

Операцията няма да ти помогне, ама изобщо. Аз съм оперирана и редовно имам болки, най-вече във врата и кръста. Дори в момента пак трябва да ходя на лечебни масажи, заради болка от дясната страна на гърба.
Общо взето, решението е да правиш упражнения, съобразени с градуса на изкривяване и посоката, и да ги правиш редовно. Също така, дългото седене е много противопоказно. Моята работа, за съжаление, е свързана със седене пред компютър и ако не ставам да се разтягам/разтъпквам на всеки половин час, започват болките. Така че общо взето, моят съвет е - упражнения, избягване на дълго седене и да не носиш/вдигаш тежко.
Операцията, според мен, води до известна степен на инвалидност, заради обездвижването на голяма част от гръба. Освен това е много тежка. Прочети повече за нея и сама ще се убедиш. Дори трябва да се радваш, че ти се е разминала  Hug

Общи условия

Активация на акаунт