Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 557 842
  • 1 687
  •   2
Отговори
# 675
  • Мнения: 6 085
Здравейте!

Днес водих малкия на лечебна гимнастика и кинезитерапевтката ми каза, че е измерила ъглите на изкривяване. В горната част на гръбначния стълб изкривяването е 18 градуса, а долу е 22 градуса. От тона й останах с впечатление, че 18 градуса не е притеснително, но че 22 градуса вече е основание за притеснение. Снимката е от април 2013г., когато беше на 5г.,а сега през април ще правим контролен преглед и нова снимка. С такава степен на изкривяване на гръбнака има ли шанс да се стопира процеса и да се възстанови нормалната стойка, ако посещава плуване два пъти седмично /без всички ваканции-басейна е в училище/ по 45-50 минути и един път седмично лечебна гимнастика за около час. В къщи отказва категорично да се занимава. Показах му клипчета с упражнения с големи топки. Очаквах, че дете на 6г. ще е във възторг и веднага ще поиска да му купя такава топка и ще се занимаваме и в къщи, но за огромна моя изненада след първите няколко секунди заяви, че това е глупост и категорично не иска да пускаме отново клипчетата, даже не иска и топка да му купя. Има много лоша стойка когато седи и когато лежи, че даже и когато ходи. Не мога да го убедя, че това му вреди. А на есен тръгва на училище и се добавя нов рисков фактор за гръбнака. Какво мога да направя въпреки нежеланието му. Може би има подходящи масажи. Предполагам, че на масаж от мама няма да се противи. Хубаво е, че разбрахме навреме, че има сколиоза. Лошо е, че възрастта му е такава, че не разбира колко е важно да се вземат мерки навреме.

# 676
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Показах му клипчета с упражнения с големи топки.
Може ли да пуснеш линкове към тези клипчета? Ние имаме такава топка, остава да видя дали ще иска да ги прави...

# 677
  • Мнения: 5 666
Здравейте!

Днес водих малкия на лечебна гимнастика и кинезитерапевтката ми каза, че е измерила ъглите на изкривяване. В горната част на гръбначния стълб изкривяването е 18 градуса, а долу е 22 градуса. От тона й останах с впечатление, че 18 градуса не е притеснително, но че 22 градуса вече е основание за притеснение. Снимката е от април 2013г., когато беше на 5г.,а сега през април ще правим контролен преглед и нова снимка. ...... не разбира колко е важно да се вземат мерки навреме.
Здравейте, първо не изпадайте в паника, защото на този етап борбата е за Вас като родители. Детето си е дете и ако се подходи към него неподходящо за ситуацията най-много да реши, че всичко което му вменявате да прави е ужасни и скучно и нежелано задължение.
Ако имате доверие, че измерените резултати са коректи, по-добре да не чакате до април, за да отидете на нов преглед. Нас ни викат на всеки 6 месеца.
Принципно след 20 градуса се препоръчва да се носи корсет и ако лекарят препоръча това направете всичко възможно детето да го носи, освен това, упражнения се правят всеки ден. Ако трябва излъжете го по някакъв начин, примерно че ще ги правите заедно под формата на игра и с някаква стимулираща награда, или го запишете в група, където да не е сам и да му е интересно. Стимулирайте го, няма нужда да го плашите. Относно басейна, не знам откъде сте но аз лично не знам дали в уч. басейни, треньорът ще го научи бързо да плува, а целта е да плува, не да стои във водата и така да минат 50мин. В този смисъл, ако имате възможност разбира се, е по-добре индивидуален треньор, поне в началото, за да се научи детето да плува активно.
В училище говорете с учителите, ние бяхме се уговорили детето ми да има 2 комплекта учебници- един за вкъщи и един за там, така че чантата да не е тежка, и по възможност поне до 4 клас е желателно друг да му носи чантата.
Ако сте настоятелни, няма как да не се повлияе състоянието на детето, ако не друго, то поне да му се изгради правилен начин на спорт и позиция на тялото докато расте.
Дано срещнете отзивчиви хора специалисти, това винаги е важно, за да не се губи време!

# 678
  • Мнения: 6 085
Здравейте!

Вчера докато чакахме децата да излязат от залата за лечебна гимнастика говорих с една майка и се оказа, че детето й ходи на гимнастика заради дюстабана. Аз споменах на кинезитерапевтката, че детето освен сколиоза има и дюстабан, но тя не обърна внимание на дюстабана, може би защото смята че сколиозата е по-сериозен проблем, но след като другото дете е там специално за упражнения за дюстабана може би е важно. Ние купуваме отделни стелки и ги слагаме в обувките и пантофките. Тя обаче каза, че са им дали протокол с който социалните изплащали специално поръчани в "Колев и Колев" обувки с ортопедична конструкция на подметката. Каза, че с този протокол до 18г. възраст на детето два пъти годишно ще му изработват ортопедични обувки. Не можа да обясни откъде знае, че детето има такова право, но каза, че техния ортопед по принцип се дърпал. Нашия пък изобщо не ми каза за нищо такова. Може би и за сколиозата му се полага някаква терапия безплатно в рамките на годината, но аз не знам къде да прочета за тези неща. Ортопеда ни прати само на физиотерапия - гимнастика за 10 дни и каза да отидем на контролен преглед след 1г. /пада се в началото на април/. Някой може ли да ме ориентира каква наредба, закон или друг нормативен акт регламентира правата на децата с ортопедични проблеми.  

# 679
  • Мнения: 2
Здравейте! Сега съм на 38г, имам двустранна сколиоза от 12годишна. Навремето посещавах лечебна гимнастика и носих корсет.  Искаха да ми правят операция или екстензия на гръбнака. Изкривяването е към 40 процента. Родителите ми отказаха и решихме да обърнем повече време и внимание на спорта.С годините болката се засилва и е неописуема, често получавам спазми и се блокирам в определена поза. Имам 1 дете, което родих със секцио. Поставиха ми спинална упойка и се получи ок, но е противопоказна при гръбначни изкривявания. За бременни, които нямат алергии и са с този проблем се препоръчва пълна упойка. Имам позната в същото състояние с 2 деца и е родила нормално, което е противопоказно. От 5 години спортувам йога и това ми помага много за изкривяването, намаля болката. Интересувам се как стоят нещата с Телк за моята възраст? Знаете, че нещата не се подобряват с годините. На 25години се опитах да мина, но ми отказаха и върнаха при явяване пред комисията.

# 680
  • Мнения: 6 549
Как трябва да се роди тогава...и в двата случай все нещо е противопоказно. Знаеш ли, твоята приятелка има ли е усложнения след нормалното раждане?

За ТЕЛК по-добре говори първо с личния си лекар. Нека кажат и хората, които са минали.

# 681
  • София
  • Мнения: 5 188
Детският курс по изправителна гимнастика на ASEM вече освен във вторник и четвъртък, е и в ПЕТЪК Simple Smile
в същия час и място - в зала Триадица, от 17 до 18 ч
Цената се покачва с 10 лв на месец.

Идват нови дечица, на 6 - 7 години, със случайно установена сколиоза - при рентген за отхвърляне на бронхопневмония.
Така се сетих, че и моето дете има такава снимка, но не мога да я намеря.

# 682
  • Мнения: 9 991
Масажи много помагат за болки в гърба и движение .Във Варна имало масажист , правел точно за изкривявания , и на едно момиче уж го бил почти изправил , но не съм виждала на живо. Това по думи на приятелка на майка ми , за дъщеря и .

# 683
  • Мнения: 2
Според мен за раждане варянта е секцио с пълна упойка и целият екип е важен. За масажите не вярвам, че напълно коригират по-скоро облекчават болките и деблокират спазмите. Мисля, че са задължителни и то при кинезитерапевт. Аз ги правя от 15 години веднъж седмично. Иска много грижи и любов към увредения гръбнак.

# 684
  • Мнения: 2
Здравейте,
Искам да попитам може ли при 3-4 месечно бебе да се открие такова заболяване.Когато сина ми беше на 2 месеца забелязах,че си изкривява телцето налявоот таза до рамото и главичката.като го изправя отново е леко изкривен.Педито го прегледа и каза,че има добър тонус и просто му е удобно така.А и по време на прегледа той седеше изправен-тя обясни,че ако има изкривяване няма да може въобще да стои изправен.не съм забелязала да го боли като го изправя аз,но се връща в удобната му позиция.Получава се една стойка на обрато С.Моля ви някой ако е имал подобни наблюдения или инфо да ми пише,защото съм страшно паникьосана.И какъв лекар трябва да го прегледа?Благодаря!

# 685
  • Мнения: 9 991
Здравейте,
Искам да попитам може ли при 3-4 месечно бебе да се открие такова заболяване.Когато сина ми беше на 2 месеца забелязах,че си изкривява телцето налявоот таза до рамото и главичката.като го изправя отново е леко изкривен.Педито го прегледа и каза,че има добър тонус и просто му е удобно така.А и по време на прегледа той седеше изправен-тя обясни,че ако има изкривяване няма да може въобще да стои изправен.не съм забелязала да го боли като го изправя аз,но се връща в удобната му позиция.Получава се една стойка на обрато С.Моля ви някой ако е имал подобни наблюдения или инфо да ми пише,защото съм страшно паникьосана.И какъв лекар трябва да го прегледа?Благодаря!

Може, да . Обикновено е при зимни бебета , липса на витамини . Иди при джипито , тя ще те насочи къде да отидеш.

# 686
  • София
  • Мнения: 5 188
Нашият курс по изправителна гимнастика вече е 3 пъти в седмицата и имаме скок в развитието  - кинезитерапевтът дава нови, по-трудни , по-комплексни , а също и много по-забавни упражнения.
Снощи беше най-готината тренировка досега - всички деца и двамата водещи се включиха в нещо като пълзене върху топките. Подредихме топките в редица и първият смелчаг се мята отгоре като червей, без да докосва земята. Така тябва да изпълзи редицата топки докрай, докато останалите крепят топките да не се раздалечават. Просто се скъсахме от смях, трудност и радостно напрежение.
Благодаря на този форум, че разбрах за тренировките! На организаторите сто пъти съм благодарила:)

Относно изправянето - не съм проверявала, напрегнато ми е, но като гледам, че заякват всички деца там и отблъсквам лошите мисли, мисля само  хубавото.

Анабел 86, стискам палци да има проблем само в твоите паникьосани очи (както подозирам Simple Smile !
Дано някой препоръча конкретен лекар, за да отидеш при компетентен ортопед. Аз вече 2 пъти съм водила детето при некомпетентен и с явно нежелание да направи каквото и да било.

# 687
  • София
  • Мнения: 5 188
Последния път на изправителната гимнастика мернах на вратата съобщение за Седмица на отворените врати. Исках да прочета на спокойствие и да  копирам тук, но на сайта на АСЕМ няма такава информация. Затова пък има данни от изследването им в последните две години
http://www.asemgroup.net/news-archive/135-2014-02-08-07-55-59

76% от децата имат асиметрия на тялото, нямам какво повече да кажа

# 688
  • Мнения: 67
Момичета ето нещо, което смятам, че ще Ви е полезно!
http://asemgroup.net/news-archive
http://asemgroup.net/news-archive/158-2014-02-08-13-33-08
Ние естествено продължаваме да работим с децата, а аз се чувствам изключително горда от успехите и развитието им. Разликата между начинаещите и тези, които правят упражненията вече 6 месеца е изключително видима.  bowuu

# 689
  • София
  • Мнения: 5 188
Така и не можах да видя откъде да копирам текста за "отворените врати", затова по спомени ще го напиша:

Каним всички родители и деца, в седмицато от 17-ти март до 21-ви март, на безплатни занимания по изправителна гимнастика, от 16 до 17 ч. в Спортна зала Триадица (кв. гоце Делчев, в непосредствена близост до  104-то ОУ)

За удобство на децата е добре да са със спортен екип , но задължителни са само чистите гуменки (може и по чорапи).
Ще ви е забавно, ще можете да се консултирате с кинезитерапевта, а ако се включите сериозно в заниманието, ще разберете с кои групи мускули се работи (на другия ден  Wink )

Общи условия

Активация на акаунт