Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 558 436
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 19 324
Мен са ме питали ортопеди как спи. Моята има ротация на краката и поясна лордоза, но изобщо не спи по корем. Или е по гръб, или в зародишна поза. Сега като седи седнала да пише, се криви на една страна. От там лявото рамо пада надолу. Като се изправи, го коригира и се качва в правилна позиция, тоест все още е само от мускулите. Това се получи миналата година. Явно седенето по цял ден на чин си казва думата.
В училище пък ги карат да си вдигат всеки ден столовете нагоре с краката върху чина. А столовете са едни метални, облицовани с кожа, супер тежки. Обаждах им се, но без ефект. Четох разни статии в различните страни какъв процент от теглото си трябва да вдигат децата. Бас държа, че тежестта на тези столове надхвърля процентите на повече от половината първокласници.

# 781
  • Мнения: 5 697
 Пролетен дъждец, aз категорично бих забранила на детето да си вдига стола, дори с риск да се превиши добрият тон спрямо учителката/училищното ръководство!

# 782
  • Мнения: 19 324
Ох,така поставям детето между мен и ръководството/учителите, от което ще страда самото дете.  Обаждах се вече и казаха, че ще се заемат, но вече няколко седмици детето продължава да си вдига стола. Не знам за кое по-напред да му казвам  Tired

Последна редакция: пт, 28 ное 2014, 15:59 от Пролетен дъждец

# 783
  • Мнения: 5 697
Ох,така поставям детето между мен и ръководството/учителите, от което ще страда самото дете.  Обаждах се вече и казаха, че ще се заемат, но вече няколко седмици детето продължава да си вдига стола. Не знам за кое по-напред да му казвам  Tired Най-парадоксалното е, че това е частно училище, за което плащаме маса пари, а те явно не могат да назначат повече лелки, които да почистват и да ги вдигат/местят тези столове.
Какво следва, ако не си вдигне стола? Може би забележка?
На твое място бих пуснала Заявление с вх. номер в деловодстото, че детето ми примерно има диагноза и по прекпоръка на лек. лекар са изрично забтранени еди какви си неща (опиши си ги, в това число и да вдига тежести). Това пъро. Второ ще говоря с детето всеки ден, ако е необходимо (но внимателно да не му създам комплекс). В крайна сметка, децата ни, дори да не искаме да ги третираме като имащи специални потребности, са такива. и след години отговорността за правилното им развитие и лечение ще бъде изцяло наша.

# 784
  • Sofia
  • Мнения: 26 467
Здравейте  Hug
Синът ми е на 14,5год.,има скъсяване на левия крак с 2,5см.
Носеше стелка като по-малък,а от 3-4год.не носи.От там може би идва и гръбначното изкривяване,което беше открито преди месец.Като ходи не му личи,не накуцва,спортуваше като по-малък,но сега през пубертета го налегна мързела и прекарва повечето време пред екрана на компа.С усилие го карам да ходи на плуване....
Направихме нова стелка,3см.,малко височка му е и не на всяка обувка пасва,трябва да е висока като бота иначе петата му излиза...Бихте ли ми казали къде сте водили децата на ортопед,лечебна гимнастика,доволни ли сте,има ли ефект...мануалната терапия помага ли?
Ние го заведохме 2-3 пъти при един терапевт,който ни уверяваше,че ще му помогне,два пъти направи някакво разпъване,даде упражнения за в къщи да ги прави сутрин и вечер...но спряхме да ходим при него,поради наши съображения...

# 785
  • София
  • Мнения: 5 197
Доли, в Слатина ли практикува този терапевт?

Още чакам името на професора , за когото писах преди около седмица. Първото му име е Константин, издирваме фамилията Simple Smile


# 786
  • Мнения: 67
Здравейте  Hug
Синът ми е на 14,5год.,има скъсяване на левия крак с 2,5см.
Носеше стелка като по-малък,а от 3-4год.не носи.От там може би идва и гръбначното изкривяване,което беше открито преди месец.Като ходи не му личи,не накуцва,спортуваше като по-малък,но сега през пубертета го налегна мързела и прекарва повечето време пред екрана на компа.С усилие го карам да ходи на плуване....
Направихме нова стелка,3см.,малко височка му е и не на всяка обувка пасва,трябва да е висока като бота иначе петата му излиза...Бихте ли ми казали къде сте водили децата на ортопед,лечебна гимнастика,доволни ли сте,има ли ефект...мануалната терапия помага ли?
Ние го заведохме 2-3 пъти при един терапевт,който ни уверяваше,че ще му помогне,два пъти направи някакво разпъване,даде упражнения за в къщи да ги прави сутрин и вечер...но спряхме да ходим при него,поради наши съображения...
Здравейте, от това, което чета ситуацията при вас не е никак розова. Имайки предвид и възрастта на детето, ви чака тежка битка.  #Cussing out Накратко... имате време приблизително до 18-годишнината на детето за да спрете процеса на изкривяване и да му въздействате в лечебна посока. Това, с което според мен трябва да се започне са обяснения какво му има, подкрепени с визуални материали на хора с изкривявания и позицията на вътрешните им органи. Стряскащо е, но винаги работи.  #Crazy Да му се покаже, че това го чака и него и то не в много далечно бъдеще. По повод стелките, в такава ситуация са задължителни, защото в противен случай се получава Сколиоза. За да лекувате гръбначно изкривяване, трябва да започнете с премахването на предпоставките за неговото развитие. Втора стъпка са ежедневните тренировки за засилване на мускулния корсет (изправителна гимнастика) под наблюдение от специалист и плуване. Като човек със сколиоза и две дискови хернии продължавам да настоявам, че  гръбначните изкривявания са форма на отложено страдание. Ако не се наложите и не настоявате докато нещата са обратими, то децата ви ги чака живот в болка. Знам, че е трудно да ги изритате от пред компютрите, таблетите и т.н, знам, че ги мързи и аз имам такива два броя вкъщи, но знам и какво ги чака ако не настоявам. На моменти съм дори фанатична спрямо децата си, но те виждат и знаят как майка им лежи на земята като инвалид и не може да стане.
Успех от мен и не се отказвайте!   bouquet

# 787
  • Sofia
  • Мнения: 26 467
благодаря за съветите,знам че ще е много трудно при него,
голям инат и мързел стана в последните 1-2год.,но ще упорстваме и
дано има подобрение Praynig


желая ви здраве   bouquet

# 788
  • Мнения: 5 697
Doli, синът ти е по-голям и вече разбира. Трябва да намериш баланса между това да го стресираш и така да го активизираш, и да му създадеш комплекс. Както каза Маруся14, отговорността е на родителите.
Ако искаш може да провериш информация за фитнес
Скрит текст:
SPIDER SPORT Имат няколко адреса в София и работят с тийнейджъри с такива проблеми.
Скрит текст:
Дъщеря ми е със сколиоза и е на 15г. Освен "ежедневните домашни" упражнения и плуване, когато е възможно съм решила да пробваме и с фитнес с индивидуален треньор. Само споделям за този фитнес, защото след много търсене на информация, аз съм се насочила към него. Не реклама

# 789
  • Sofia
  • Мнения: 26 467
сина ми също съчетава плуване и фитнес с треньор,но ми се иска и групови занимания някъде със специалист,за да съм сигурна че ще се изпълняват правилно упражненията

# 790
  • Мнения: 234
Извинявам се, че се намесвам в темата, но я следя от време на време...
Доли, синът ви само скъсение на единия крак ли има или и друга диагноза?
Знае ли се каква е причината за това?
Консултация в чужбина правили ли сте? Няма ли опция за хирургично решение на проблема?
Все пак е още на 14 год. и ако се наложи Фондът /ЦФЛД/ може да покрие евентуални бъдещи процедури или изследвания в чужбина.
Не знам до колоко е сериозен проблемът му в действителност, но това е опция и за други деца с неизяснени диагнози/причини.
Успех!

# 791
  • Sofia
  • Мнения: 26 467
Има около 2,6см.скъсяване на крака,на рентгеновата снимка се вижда как леко е изкривена коста под коляното и от там идва скъсяването.Хирург от Горна баня ни предложи операция на другия крак,на коляното,за да се стопира растежа на здравия крак,а скъсения да порастне...Също той забеляза изкривяването на гръбнака,но със стелката му се изправя.Направихме и снимка на гръбнака,като той беше със стелката и гръбнака беше добре...Тези дни ще ходя до ЛЛ за талон за ортопед,но не знам къде да го водя,чух добри отзиви за д-р Чанко Чанков в болница Вита.Някой ходил ли е там?Мнения?

# 792
  • Мнения: 234
Doli, детенцето ви е в период на много интензивен растеж и сега е времето да не пропуснете нещо важно, като операция за спиране на растеж /както е посъветвал лекаря в Бг/ или друга интервенция, която ще е безсмислена на по-късен етап. В България, специално за децата със спина бифида, ортопедите нямат опит и нещата/операциите, които препоръчват понякога са напълно безрезултатни. Това е само един пример от ежедневието. Във вашия случай може да си е точно така, както си го е казал лекаря, но всичко което съм чула и видяла при дечица от България, които идват в ортопедичната клиника във Виена за консултация-направо ми е настръхнала кожата. Виена е само една от възможностите. Затова и в предният ми пост написах чужбина. Напоследък почти всеки има в рода си по някого в чужбина /или пък познати/ и може да помислите за консултация при специалист навън, за да сте сигурни, че всичко е наред и тази профилактика със стелките е най-доброто решение /в което лично аз се съмнявам много-щом забелязвате и сколиозни изменения/. Успех с решението на проблема при детенцето ви!

# 793
  • 1st floor
  • Мнения: 9 122
Като заговорихте за упражнения, дали знаете дали е противопоказно да се тренира на кростренажор, ако имаш сколиоза? От скоро имаме у нас и синът ми постоянно е върху него. Знам, че този уред щади ставите и гръбнакът, но не съм специлано запозната с влиянието му, когато вече има изкривяване.

# 794
  • София
  • Мнения: 5 197
Непокорна, дано някой компетентен ти отговори!

Аз влизам за да споделя прясна информация от мейла си, много съм доволна!
Най-после тренировки и за децата втора смяна! Направих текста в червено Simple Smile

Уважаеми родители,
за Ваше улеснение изпращам списък със залите и актуалните графици.

Спортен комплекс Спортна София  в Зона Б5
график: СРЯДА, ПЕТЪК от 18.00 до 19.00 часа

JK FITNESS & WELLNESS COMPLEX NAUTILUS
график:
Понеделник
от 18.00 до 19.00 часа

от 19.00 до 20.00 часа (ограничени места с предварително записване)

Сряда     

от 17.00 до 18.00 часа

от 18.00 до 19.00 часа

от 19.00 до 20.00 часа (ограничени места с предварително записване)

Петък     

от 17.00 до 18.00 часа

от 18.00 до 19.00 часа

от 19.00 до 20.00 часа (ограничени места с предварително записване)

Събота    от 17.00 до 18.00 часа
Неделя    от 17.00 до 18.00 часа

За допълнително полезна информация можете да следите групата ни във Фейсбук - "Превенция и здраве за децата" , като и официалния ни уеб сайт.


Последна редакция: пн, 12 яну 2015, 17:44 от ЗаСлон

Общи условия

Активация на акаунт