Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 557 807
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 885
  • Мнения: 3
Stela_artois, здравейте, много рекламно звучите!
Моля, споделете повече за това как се развиват тези 120 деца. От позиция на времето, при колко от тях се наблюдава промяна и в каква посока?

Здравейте,

Казвам се Борислав Чонгов. Благодаря за въпроса, който ми зададохте. Ще си позволя да бъда искрен с Вас и да отговоря максимално точно,  доколкото ми е възможно.

Малко история:
Сблъсках се с гръбначните изкривявания по-сериозно, когато започнах да работя в МЦ „Ортомед“ през 2006г. След  многобройни опити да оптимизирам работата си със сколиозата, а именно: упражненията с гирички, четене и гледане на клипове в интернет, използване на ластици, упражнения с голяма терапевтична топка, симетрични, асиметрични упражнения, все не постигахме максималния желан от нас всички резултат. Това ме накара да потърся системи в чужбина и да се обуча на нещо, което е проследено и изследвано във времето. За първи път научих за Катерина Шрот от проф. Жени Димитрова преподавател по кинезитерапия и в частност изправителна гимнастика в НСА. През февруари 2014г. изкарах основното ниво в Барселона и през април 2014 започнах да работя с принципите на Катерина Шрот. През юни 2015г. защитих второто финално практическо ниво в Зволе, Холандия.

Резултати:
След година и половина упорита работа, мога да кажа, че метода на Шрот е изключително труден за правилно и прецизно усвояване от децата (пациентите). Изисква упорита работа най-вече от детето, но и от кинезитерапевта. Изисква убеденост на детето да даде всичко от себе си да постига всеки път максималната възможна корекция. Каквито и резултати да докладвам пред вас те не са мои. Те са общи. Сколиозата е трудно за повлияване заболяване. Изисква се екипна работа. Най-важният член е детето (пациента), което е като състезател, от което чакаме резултата - в частност ъгъла на Коб да намалее. Другите участници са лекар-ортопед, който регистрира, назначава и контролира лечението; ортезист, ако се налага да се изготви корсет, която изработка е изключително прецизна работа и е важна за крайния резултат; кинезитерапевт – от нас зависи да изготвим възможно най-подходящата програма от упражнения на детето; родителите – не на последно място. Много важен член от екипа. Вие сте хората, върху които се сгромолясва всичко това. На вас се пада важната задача да мотивирате детето да носи корсета си минимум 20 часа на денонощие. Вие контролирате и изисквате детето ви да си прави всеки ден упражненията. Как и с какви усилия се постигат тези задачи с подрастващите тинейджъри само вие си знаете, но за тези ви усилия ви свалям шапка! Ако някое звено се пропука, става наистина трудно. Ако няма желаните резултати,  започват да се искат „оставки“ и да се търси виновника, а понякога това е и природата (не искам да звучи извинително, но това е по научни данни).
Повечето деца, с които намалихме ъгъла на Коб, работиха много усърдно, носеха до разраняване корсета си, но се виждахме и по-често. Аз също искам ако може да ви покажа упражненията за 2 часа и повече да не се виждаме, но практиката ми показа, че не става. Най-добри резултати постигнахме с децата, с които се виждам почти всяка седмица поне по веднъж. Работа в рамките на 5 дни, 10 дни, а който е ходил в Германия, където се тренира 4 седмици по 6 часа на ден, знае че понякога не са достатъчни.
Мога да цитирам по-конкретни резултати, но първо периода за проследяване ми е много малък и те нищо няма да означават. А всъщност какво точно измерваме с тях? Упоритостта и съзнателността на детето и всички нас, професионализма на лекаря, компетенциите и уменията на ортезиста и кинезитерапевта или отговорността на родителя?! Как можем да разберем?

Рекламата:
Целта ми не е да правя реклама, а да ви информирам за това което се работи в България. Надявам се да съм бил полезен с информацията и да не съм ви отегчил. Продължавайте да се борите! Поставяйте всичко под съмнение!  Аз също продължавам да се уча и да търся максимално ефективната система от упражнения за това заболяване.  Само заедно в един голям екип можем да се справим!

Още веднъж поклон пред вас, родители,  срещнали се тази неприятна болест!

# 886
  • Мнения: 75
Привет на всички!
Обръщам се към вАс защото не намерих нищо другаде ,,,....аз съм на 31 гд от София
Имам сколиоза от рана детцка възраст но не му обращах внимание имам много обострена астма и хипертония.Лошото е че и детенцето ми на 2.3г има астма и е с ТЕЛК
Та въпросат ми е има ли смисал да се явявам на ТЕЛК имам санаторялно и болнично лечение ....

# 887
  • Мнения: 67
Здравейте мили мами, аз в качеството си на пациент със сколиоза и 2 дискови хернии потвърждавам, че времето за повлияване с подходяща гимнастика е не по-малко от година, като нещата не спират до там. Гимнастиката и тренировките за нас сколиозните е начин на живот, защото последствията са изключително гадни, да това е най-правилната дума. Изтръпване на крайниците, болки в гърба и кръста, сутрешна скованост и т.н няма да ви пиша повече гадости, тези са достатъчно. Разбира се от основно значение е пациента (детето), положителната нагласа, обстановка, доколко е мотивирано, доколко е активно или просто се "отбива номера".... Работата с деца (пациенти) е изключително специфична, изисква търпение, отдаденост и емпатия. От друга страна от деца и родители е необходимо търпение, доверие, постоянство и дисциплина. Ако искате да разберете как можете да се справите с неправилната стойка и гръбначните изкривявания съм на ваше разположение. Не бих искала да спамя аудиторията излишно или да звуча "рекламно".
Успех мили мами   bouquet

# 888
  • Мнения: 19 295
Маруся, ще има ли по-късна група от гимнастиката в Изток?

# 889
  • Мнения: 187
Здравейте! Може ли да се намери книгата на Катерина Шрот на български? Има ли тук родители на деца участвали в детския лагер по метода Шрот? Моля, споделете впечатления!

# 890
  • Мнения: 6 549
vedi_84, зависи колко са ти градусите на изкривяването. Според НМЕ, ТЕЛК за това се дава на база градуси, там си пише за колко гр. колко % може да ти дадат, но гледат и дали има други проблеми. Peace

# 891
  • Мнения: 67
Маруся, ще има ли по-късна група от гимнастиката в Изток?
Здравей "Пролетен дъждец", тази седмица стартира групата ни:
Вторник и Четвъртък от 17:00 до 18:00 часа. По-късна няма да има в тази зала.
Занимания със стартови часове от 18:00 и 19:00 има в другите зали.  Peace

# 892
  • Мнения: 12
Stela_artois, здравейте, много рекламно звучите!
Моля, споделете повече за това как се развиват тези 120 деца. От позиция на времето, при колко от тях се наблюдава промяна и в каква посока?

Здравейте,

Казвам се Борислав Чонгов. Благодаря за въпроса, който ми зададохте. Ще си позволя да бъда искрен с Вас и да отговоря максимално точно,  доколкото ми е възможно.

Малко история:
Сблъсках се с гръбначните изкривявания по-сериозно, когато започнах да работя в МЦ „Ортомед“ през 2006г. След  многобройни опити да оптимизирам работата си със сколиозата, а именно: упражненията с гирички, четене и гледане на клипове в интернет, използване на ластици, упражнения с голяма терапевтична топка, симетрични, асиметрични упражнения, все не постигахме максималния желан от нас всички резултат. Това ме накара да потърся системи в чужбина и да се обуча на нещо, което е проследено и изследвано във времето. За първи път научих за Катерина Шрот от проф. Жени Димитрова преподавател по кинезитерапия и в частност изправителна гимнастика в НСА. През февруари 2014г. изкарах основното ниво в Барселона и през април 2014 започнах да работя с принципите на Катерина Шрот. През юни 2015г. защитих второто финално практическо ниво в Зволе, Холандия.

Резултати:
След година и половина упорита работа, мога да кажа, че метода на Шрот е изключително труден за правилно и прецизно усвояване от децата (пациентите). Изисква упорита работа най-вече от детето, но и от кинезитерапевта. Изисква убеденост на детето да даде всичко от себе си да постига всеки път максималната възможна корекция. Каквито и резултати да докладвам пред вас те не са мои. Те са общи. Сколиозата е трудно за повлияване заболяване. Изисква се екипна работа. Най-важният член е детето (пациента), което е като състезател, от което чакаме резултата - в частност ъгъла на Коб да намалее. Другите участници са лекар-ортопед, който регистрира, назначава и контролира лечението; ортезист, ако се налага да се изготви корсет, която изработка е изключително прецизна работа и е важна за крайния резултат; кинезитерапевт – от нас зависи да изготвим възможно най-подходящата програма от упражнения на детето; родителите – не на последно място. Много важен член от екипа. Вие сте хората, върху които се сгромолясва всичко това. На вас се пада важната задача да мотивирате детето да носи корсета си минимум 20 часа на денонощие. Вие контролирате и изисквате детето ви да си прави всеки ден упражненията. Как и с какви усилия се постигат тези задачи с подрастващите тинейджъри само вие си знаете, но за тези ви усилия ви свалям шапка! Ако някое звено се пропука, става наистина трудно. Ако няма желаните резултати,  започват да се искат „оставки“ и да се търси виновника, а понякога това е и природата (не искам да звучи извинително, но това е по научни данни).
Повечето деца, с които намалихме ъгъла на Коб, работиха много усърдно, носеха до разраняване корсета си, но се виждахме и по-често. Аз също искам ако може да ви покажа упражненията за 2 часа и повече да не се виждаме, но практиката ми показа, че не става. Най-добри резултати постигнахме с децата, с които се виждам почти всяка седмица поне по веднъж. Работа в рамките на 5 дни, 10 дни, а който е ходил в Германия, където се тренира 4 седмици по 6 часа на ден, знае че понякога не са достатъчни.
Мога да цитирам по-конкретни резултати, но първо периода за проследяване ми е много малък и те нищо няма да означават. А всъщност какво точно измерваме с тях? Упоритостта и съзнателността на детето и всички нас, професионализма на лекаря, компетенциите и уменията на ортезиста и кинезитерапевта или отговорността на родителя?! Как можем да разберем?

Рекламата:
Целта ми не е да правя реклама, а да ви информирам за това което се работи в България. Надявам се да съм бил полезен с информацията и да не съм ви отегчил. Продължавайте да се борите! Поставяйте всичко под съмнение!  Аз също продължавам да се уча и да търся максимално ефективната система от упражнения за това заболяване.  Само заедно в един голям екип можем да се справим!

Още веднъж поклон пред вас, родители,  срещнали се тази неприятна болест!

Здравейте Борислав,
Преди няколко дни идвахме при вас ,насочени от д-р ортопед В.Алексиев , беше късен час и за съжаление не можахме да  се срещнем.... Дъщеря ми  Николета е на 15г 7мес и е със сколиоза  с 25% изкривяване- измерено от същия ортопед.  Дълго време не можех да я убедя ,че трябва да започне комплекс от упражнения за изправяне на гръбначния стълб включително дихателни упражнения.. И така след дълга здравословна кампания в родата успях да убедя всички  че това е единствения начин да си върнем изправеното положение  и здравето на детето.  Вече дори трудния тинейджър разбра че това е начина - с ежедневна упоритост  и воля - да върна изправеното положение на гърба си. Сега идва следващия момент- От Карлово сме, а Ники учи в Пловдив. Може ли да дойдем при вас на консултация и да и покажете упражненията, и след това да ни насочите към кинезитерапевт  в Пловдив който работи по същия метод.. Има ли такъв? Място подходящо за деца на тази възраст и с подобни проблеми, където тя ще може да посещава ежедневно! (ще настоявам аз, а ако успява 3-4 пъти седмично ще съм доволна)?
Ортопеда препоръча Корсет.  Аз обаче все още вярвам в това че детето може да се оправи само с гимнастика но трябва да е под ръководство на опитен терапевт. Сама няма да се справи.
Моля Ви дайте ми съвет! .. и/или  ден/час за среща с вас..или насока  за Пловдив! Ортопеда ни даде ваша визитка..(мислех днес да ви звъня..не знам кога е удобно..)МОЛЯ Ви пишете ми на  pepinatoys@gmail.com
Благодаря Ви предварително!
Чувствам се като удавник който е вече  на дълбокото и търси "сламка да се Хване"...Знам детето расте надежда имам! и Вяра имам!
Поздрави Пепи

# 893
  • Мнения: 5 666
Здравейте, имате конктретно питане, на което не мога да отговоря, но се включвам, дано нямате нищо против. Скоро ли диагостицираха дъщеря Ви? Имате ли наблюдение от преди това, колко бързо прогресира изкривяването?
За съжаление съм в същото положение като Вас. Родител с много въпроси и дъщеря на същата възраст. Тя е диагностицирана когато беше в трети клас и въпреки усиленото плуване и ежедневните упражнения се наложи да носи корсет в продължение на около 3 години. Не смея да се намесвам но щом лекарят е препоръчал... Казвам само да не се заблуждавате, че е лесно да се промени положението  Cry. Още нещо, че те скоро ще спрат да растат и това ограничава шансовете ни. Моля, не се сърдете за включването ми. Всеки случай е индивидуален, но за съжаление битката е жестока. Успех.

# 894
  • Мнения: 16
Синът ми е на 15 години и има сколиоза 45° . Назначиха му корсет. Трябва да плува и да прави изправителна гимнастика. Моля ако знаете къде в Русе правят изправителна гимнастика и къде предлагат уроци по плуване за деца, които никога не са плували?
Благодаря на всички!

Здравей,

Аз ходех (май) в спортен комплекс Ялта, но трябва да питам майка ми за повече информация точно къде беше и дали изобщо още функционира като център за рехабилитация, понеже посещенията ми там бяха преди повече от 15 години, нямам много спомени Embarassed. Там имаше изправителна гимнастика, всичко беше съобразено с вида на гръбначното изкривяване и градусите, също така са ми правили и специални масажи на мускулите на гърба, понеже получавах много силни схващания от лявата страна, където гръдния кош беше по-"свит". Плуване има в басейн Георги Димитров (до Кооп. пазар). По спомени преди няколко години, 50 лв. беше картата с 8 посещения и инструктор. Аз бях напълно начинаеща. Мисля че има и по-евтини карти за групови занимания и уроци. Други места с уроци по плуване са басейна в хотел Космополитан, мисля че и в Спортното училище имаше. Не съм сигурна за Локомотив.

# 895
  • Мнения: 9 991
Синът ми е на 15 години и има сколиоза 45° . Назначиха му корсет. Трябва да плува и да прави изправителна гимнастика. Моля ако знаете къде в Русе правят изправителна гимнастика и къде предлагат уроци по плуване за деца, които никога не са плували?
Благодаря на всички!

Здравей,

Аз ходех (май) в спортен комплекс Ялта, но трябва да питам майка ми за повече информация точно къде беше и дали изобщо още функционира като център за рехабилитация, понеже посещенията ми там бяха преди повече от 15 години, нямам много спомени Embarassed. Там имаше изправителна гимнастика, всичко беше съобразено с вида на гръбначното изкривяване и градусите, също така са ми правили и специални масажи на мускулите на гърба, понеже получавах много силни схващания от лявата страна, където гръдния кош беше по-"свит". Плуване има в басейн Георги Димитров (до Кооп. пазар). По спомени преди няколко години, 50 лв. беше картата с 8 посещения и инструктор. Аз бях напълно начинаеща. Мисля че има и по-евтини карти за групови занимания и уроци. Други места с уроци по плуване са басейна в хотел Космополитан, мисля че и в Спортното училище имаше. Не съм сигурна за Локомотив.



До колко се повлия от гимнастиката. Сега имаш ли изкривяване?

Пак да кажа, че имам позната с 100% възстановяване, която мисля е правила упражнения най-вече у дома. Има ли деца с реални резултати вече?

# 896
  • 1st floor
  • Мнения: 9 102
Има ли качена гимнастика някъде в нета и може ли поне малко да се разчита на нея?

# 897
  • Мнения: 9 991
Има ли качена гимнастика някъде в нета и може ли поне малко да се разчита на нея?

Има в руски сайтове или youtube, пак на руснаци съм гледала. Дори и да е на години някой, пак е хубаво да се прави. Който няма възможност, да ходи с учител да прави гимнастика, да не седи и не се отказвайте. Каза че за година и половина  помен нямало. А отделно какво казва, аз съм свидетел.  Peace

# 898
  • Мнения: 16

До колко се повлия от гимнастиката. Сега имаш ли изкривяване?

Пак да кажа, че имам позната с 100% възстановяване, която мисля е правила упражнения най-вече у дома. Има ли деца с реални резултати вече?

Нито корсетът, нито екстензиите, плуването или гимнастиката повлияха на изкривяването ми, може би защото тогава още бях в тийнейджърска възраст. Единственото, което ми повлия беше носенето на гипсов корсет за три месеца, който беше специфично оформен и благодарение на това, развитието на долната кривина в зоната на кръста спря. Сега металните ми пластини не обхващат тази област, което е чудесно. Оперираха ме в Горна Баня. По-назад в темата съм писала за различните проблеми след операцията като например т. нар. "flatback" синдром, както и появилата се компенсаторна кривина в долната част на врата.
И все пак, искам да подчертая колко важен е спорта за деца със сколиоза и че родителите трябва да ги насърчават да спортуват. И аз съм виждала случаи, в които упражненията са повлияли в посока намаляване на градусите на изкривяване, както и случаи, в които са спрели по-нататъшното му развитие и от там - премахнали са нуждата от операция. Така че не се обезсърчавайте!  Peace
Ако на някой му е интересно, ето две снимки на изкривяването ми, както и на появилата се компенсаторна кривина, която се вижда в профил.

Последна редакция: вт, 13 окт 2015, 17:19 от Fashionista

# 899
  • далеч от брега на морето, но с шума на вълните в сърцето
  • Мнения: 39
Здравейте,

За желаещите да практикуват плуване в района на Люлин, Обеля, Надежда, скоро ще има група, водена от треньор - кинезитерапевт. Басейните ще са 56 то училище в Люлин и комплекс Кристал, Обеля. За повече информация тел. 0888 527 183 - Даниела.

Поздрави!

Общи условия

Активация на акаунт