Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 557 619
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 960
  • Мнения: 4
Здравейте!
Дъщеря ми е с 30/33 градуса сколиоза, корсет, лечение по метода на Шрот при Боби Чонгов и плуване 3 пъти седмично.
Въпросът ми е - може ли да се яви на ТЕЛК и къде и как става това в София?

Благодаря много!

# 961
  • София
  • Мнения: 5 184

Това ме подсеща, че може би е добре да сложим координатите на кинезитерапевтите, с които сме работили и сме доволни.
Разбира се!
Аз бих написала кинезитерапевтите, които успяха да мотивират децата ми. Това е от решаващо значение за мен -другото беше невъзможност. Но знам само по едно име - Калин, Таня, Александър - в груповите занимания на АСЕМ.



# 962
  • Sofia
  • Мнения: 526
Здравейте, включвам се в темата, защото и на нас ни се налага да започваме лечение. Дъщеря ми е на 12 години и 4 месеца, с просто око се вижда, че се прегърбва доста и има изкривяване. Ходихме при д-р Димов в 14 поликлиника и той иска да направим рентгенова снимка на целия гръбначен стълб. Оказа се, че при нея по-сериозния проблем е, че има странично изкривяване, незнам колко градуса е, снимката ще покаже. Въпросът ми е и при вас ли след определени периоди на лечение лекарите изискват да се прави отново рентгенова снимка? Това ли е единствения начин, за да се види как върви лечението? Извинявам се за въпроса, но мен малко ме притеснява, че на деца, се налага да се правят толкова снимки и то на такава голяма повърхност от тялото. Ще следя темата и ще съм благодарна за инфото.

# 963
  • Мнения: 7
Здравейте, снимките са задължителни за да се проследи прогреса на изкривяването(във ваши случай сколиоза). Това се прави с цел да се вземат необходимите мерки, в случай че изкривяването прогресира.
С най-добри пожелания

# 964
  • Sofia
  • Мнения: 526
Здравейте, снимките са задължителни за да се проследи прогреса на изкривяването(във ваши случай сколиоза). Това се прави с цел да се вземат необходимите мерки, в случай че изкривяването прогресира.
С най-добри пожелания

А имате ли представа за метода оптична томография? Съвсем случайно днес прочетох в нета, че може да се използва вместо рентген. Незнам обаче къде в София се използва, защото пише само за очни клиники, никъде за гръбначни изкривявания. Ето линка, където го споменават. http://lekuva.net/26643/gospodin-rentgen-tolkova-li-ste-opasen.html Там пише:"...За диагностика на проблеми с гръбначния стълб при децата съществува методът на оптичната томография – това е абсолютно безвредно изследване, основано на използването на обикновения лъч светлина."

# 965
  • Мнения: 5 531
Здравейте . Моят син е на 15г с кифоза и 61 градуса изкривяване. Водих го при д -р Иванов в Токуда. Доктора препоръча стягане на гърба, плуване и рехабилитация. В Токуда лагерът за деца с гръбначни изкривявания струва 850лв и засега се въздържах да ги запиша.  Синът ми тренира гребане и това донякъде стяга гърба. Казаха ни,че на всеки 6м трябва да е на контролен преглед и да се прави нова снимка.ще се радвам на всякаква информация , която би ми била полезна

# 966
  • Мнения: 5 637
Tedito27, всеки път преди и след снимките съм като болна от притеснение. Мarychery, при  61 градуса не препоръчват ли операция?
Някои от вас правил ли е ЯМР за проследяване на сколиозата. Има ли специфика? Предполагам, че трябва да се плати, едва ли някой ще даде направление?

Последна редакция: пн, 07 мар 2016, 16:48 от Kaktus s usmivka

# 967
  • Sofia
  • Мнения: 526
Tedito27, всеки път преди и след снимките съм като болна от притеснение. Мarychery, при  61 градуса не препоръчват ли операция?
Някои от вас правил ли е ЯМР за проследяване на сколиозата. Има ли специфика? Предполагам, че трябва да се плати, едва ли някой ще даде направление?
И аз затова се ядосвам...направо ми се реве. Колкото за ЯМР-то - обадих се в диагностичен център "Спектър". В темата една майка го спомена. Там има ЯМР, който е открит и е подходящ за деца. Като говорих с лекаря там и му обясних, че трябва целия гръбнак да се снима, той ми каза, че това отнема около час и половина без прекъсване, при което детето трябва да лежи абсолютно неподвижно. Гръбнака има 3 основни части и всяка част се заплаща. Там е 270 лв. на част. Другото нещо е, че явно ортопедите искат снимка, защото е в изправено положение, гръбнака все пак се натоварва механично, а при ЯМР детето лежи...Относно направление незнам дали лесно може да се даде. Ще съм благодарна обаче, ако някой така проследява заболяването и даде инфо. Просто с рентгена такова облъчване се получава, че и аз незнам.

# 968
  • Мнения: 19 289
Правила съм ямр на цял гръбнак в Пирогов. Около 50мин беше. Парите бяха около 600,но съм забравила с точност колко.Но сколиозата не се ли вижда само на снимка? Аз правих заради проблеми с прешлените. Имам лека сколиоза, която не е коментирана на ямр.

# 969
  • Мнения: 5 531
Tedito27, всеки път преди и след снимките съм като болна от притеснение. Мarychery, при  61 градуса не препоръчват ли операция?
Някои от вас правил ли е ЯМР за проследяване на сколиозата. Има ли специфика? Предполагам, че трябва да се плати, едва ли някой ще даде направление?
всъщност лекаря заговори и за операция, но повтори многократно, че операцията е доста сериозна стъпка и задължително първо се опитва с гимнастика и стягане на гърба. Освен че тренира гребане, синът ми започна да посещава и този клуб.https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s … Rrj8BPVF3Frk7ZzAg
Освен с бойни изкуства се занимават ис  гимнастика, която е подходяща и за различни заболявания. Синът ми прави упражнения които са подходящи за него поне 2 пъти на ден. Дали ще даде резултат, ще видиме септември.

# 970
  • Мнения: 5 637
Tedito27, всеки път преди и след снимките съм като болна от притеснение. Мarychery, при  61 градуса не препоръчват ли операция?
Някои от вас правил ли е ЯМР за проследяване на сколиозата. Има ли специфика? Предполагам, че трябва да се плати, едва ли някой ще даде направление?
И аз затова се ядосвам...направо ми се реве. Колкото за ЯМР-то - обадих се в диагностичен център "Спектър". В темата една майка го спомена. Там има ЯМР, който е открит и е подходящ за деца. Като говорих с лекаря там и му обясних, че трябва целия гръбнак да се снима, той ми каза, че това отнема около час и половина без прекъсване, при което детето трябва да лежи абсолютно неподвижно. Гръбнака има 3 основни части и всяка част се заплаща. Там е 270 лв. на част. Другото нещо е, че явно ортопедите искат снимка, защото е в изправено положение, гръбнака все пак се натоварва механично, а при ЯМР детето лежи...Относно направление незнам дали лесно може да се даде. Ще съм благодарна обаче, ако някой така проследява заболяването и даде инфо. Просто с рентгена такова облъчване се получава, че и аз незнам.
Да по-лесно е със снимка и по евтино, но с течение на времето се правят много такива, понякога и повече от 1 наведнъж. Затова се интересувам дали някой се следи с ЯМР и по-точно, дали ЯМР ще даде обективно за проследяване на състоянието изображение.

# 971
  • Sofia
  • Мнения: 526
И аз се интересувам от това. В темата някои майки са писали, че правят по 1 ЯМР на година, затова ще сме благодарни, ако се включат и споделят мнение. Още повече като се знае къде точно е изкривяването, си мислех, може ли след това при проследяването да се прави ЯМР само на тази област, а не на целия гръбнак? И наистина ОК ли е, че ЯМР-то се прави в легнало положение?

# 972
  • Мнения: 30
Здравейте ,дъщеря ми сега навърши 17 години има 30 процента сколиоза,водили сме я на прегледи при проф.Танчев ,който всеки път ни казва че ,със спиране на растежа ще се стопира изкривяването ,но на мен ми се струва ,че нещата се влошават.Четох за лагера шрот ,някой ако е водил детето си ,моля за  мнение.

# 973
  • Мнения: 67
Здравейте мили майки,
в качеството си на пациент и човек, който има отношение по темата качвам няколко материала, които са логически обвързани и се надявам да дадат повече яснота за процесите, които се случват в телата на децата ни.  Hug
Приятно четене:
За емоционалното и физическо здраве на децата ни
Срещата на децата с „умните“ технологии - Протракция
Срещата на децата с „умните“ (smart) технологии - Кифоза
За връзката между плоскостъпието и сколиозата - Част 1 Повече за плоскостъпието
За връзката между плоскостъпието и сколиозата - Част 2 Сколиоза

# 974
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
И аз се интересувам от това. В темата някои майки са писали, че правят по 1 ЯМР на година, затова ще сме благодарни, ако се включат и споделят мнение. Още повече като се знае къде точно е изкривяването, си мислех, може ли след това при проследяването да се прави ЯМР само на тази област, а не на целия гръбнак? И наистина ОК ли е, че ЯМР-то се прави в легнало положение?

Аз правя ЯМР всяка година, но не на дете, а на себе си.
Да, може само на една област, така се и прави, след като се локализира проблема.
ЯМР на гръбнак се прави само в легнало положение и при възрастни, и при деца. Не боли и не е страшно  Simple Smile В "Спектър", но в базата им в Обеля, само там е открит, а в другата, в парк хотел Москва не е.
Направления за това изследване никой не дава вече. Или поне аз от години не се мога да се добера до такова. Аз си плащам 320лв. Плаща се, дори и в болница да си, макар че това не е редно. Имам такъв пресен пример от миналата седмица. Иначе няма да го направят.
Това е положението.

Общи условия

Активация на акаунт