Как си купихте имот

  • 9 555
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 24
Харесах в имот.бг.няколко апартамента.Предлагат се от различни агенции.Трябва ли да подписвам десетки договори за посредничество ,за да ги огледам?Иначе не те допускат .Моля за съвет.

# 1
  • Мнения: 41 019
Харесах в имот.бг.няколко апартамента.Предлагат се от различни агенции.Трябва ли да подписвам десетки договори за посредничество ,за да ги огледам?Иначе не те допускат .Моля за съвет.

Ако си имаш свой брокер плащаш само на него и пак те пускат да гледаш. Все пак са си мафия Twisted Evil
Иначе ако си самосиндикална ще се опитат да ти натрапят договор и даже може да не те пуснат да гледаш апартамент ако не се съгласиш, което е престъпно, защото си прецакват клиента, който им плаща. Но така е у нас.

# 2
  • Мнения: 24
Благодаря!Имам договор за посредничество с една агенция.Тя обаче няма тези имоти в списъка си.За това питам как да ги видя .Дали може със моята агенция и как да стане?Нали са конкуренти,а не ми се подписват други договори.

# 3
  • Мнения: 41 019
Благодаря!Имам договор за посредничество с една агенция.Тя обаче няма тези имоти в списъка си.За това питам как да ги видя .Дали може със моята агенция и как да стане?Нали са конкуренти,а не ми се подписват други договори.

Твоят брокер се обажда и иска оглед. Може и ти, но ще те питат кой ти е брокерът.

# 4
  • Мнения: 15 618
За пръв път "чувам", че се плаща за огледи  Shocked От началото на годината сме разгледали около 10 апартамента и нито веднъж никой не ни е искал нито пари, нито ни е карал да подписваме някакви договори. Гледаме имоти.бг, харесваме си апртамент, звъним, уреждаме си ден и час за оглед, отиваме и гледаме. И изобщо няма да дам пари на някой за оглед - достатъчно си взимат при сделката  Naughty

# 5
  • Мнения: 24
Това в кой град е ?

# 6
# 7
  • Мнения: 24
Не се плаща за оглед.Но като се обадиш на агенцията и се уговориш,брокерът те чака с договор в ръка,който трябва да подпишеш там.Да не би да го купеш от другъде, след като той ти го е показал.С разни там цял куп клаузи ,които няма как да смелиш на място.За това се питам как да видя повече имоти от различни агенции.

# 8
  • Мнения: 15 618
Не се плаща за оглед.Но като се обадиш на агенцията и се уговориш,брокерът те чака с договор в ръка,който трябва да подпишеш там.Да не би да го купеш от другъде, след като той ти го е показал.С разни там цял куп клаузи ,които няма как да смелиш на място.За това се питам как да видя повече имоти от различни агенции.

Ами дано се включат и други момичета, защото за такъв договор за пръв път чета сега от теб тук. Никой не ни е чакал с никакъв договор. Чака ни брокера, идват и собствениците, влизаме, разглеждаме, дават визитки и си тръгваме. Само това. А иначе си гледаме имоти от сайта, който написах в по-предишния ми пост. Влизаме и в сайтовете на агенциите да разглеждаме  Peace

# 9
  • Мнения: 4 942
Ние също веднъж сме се обръщали към агенция и то за наем на имот, и тогава ни дадоха да подпишем документ. Вече не помня какво пишеше, но вече го споменаха по-горе. Прави се, за да го вземеш с агенция, не да се договориш със собственика и да пропуснеш агенцията.

# 10
  • Мнения: 54 478
И в Пловдив я има тази практика с договорите.
Аз съм подписвала с Кондор и с Адрес.
Нищо опасно няма.

# 11
  • Мнения: 4 518
И аз съм подписвала договор, май с явлена. Аз отбягвам брокерите колкото мога. Редовно ни питаха "нали не сте брокери" и "нали нямате брокери". Ако сте с брокер може да Ви откажат оглед, защото губят комисионната от купувача. Четете договорите и внимавайте. Иначе аз веднъж харесах един апартамент по снимките и звъннах на всички фирми да питам каква им е комисионната. Ей много ми се караха тогава, така и не разбрах защо.

# 12
  • Мнения: 24
Точно на явлена комисионната е много висока.

# 13
  • Мнения: 4 942
И аз избягвам агенциите, толкова са безмислени. Нали знаете, който търси намира. И ние търсим апартамент, по- точно разглеждаме обяви в Бургас, но агенциите са навсякъде и вземат луди пари.

# 14
  • Мнения: 4 518
3% май беше на Явлена, че после и 20% данък на комисионната си плащаш...луда работа.
Тинити, ние в София търсихме, и тук са навсякъде. Започнахме да си харесваме апартаменти и да обикаляме да ги търсим. Познаваме квартала и като има снимка от терасата или на блока, лесно се намира. Питаме живущите и никога не са ни отказали информация. Освен това продавачите веднага свалят 3% само от фактът, че сме без брокер.

# 15
  • Мнения: 1 354
Аз също съм подписвала, но рядко са искали. За мен беше все едно,защото имотът не се купува на мое име, да ме търсят после. 🙈
Та не разбирам защо за едното Здравей ти искат 4-5000 лв!??
Цари некомпетентност, бани на 30 год били Ок според тях....Имотите стоят с месеци и от въздуха се вдигат цени, щото "имаме оглед през ден". 😄 Като имат що никой ги купува с дати на снимки 2016 , на друга се вижда сняг... Балонът се надува!


Аз намерих без посредник в Олх.
Успех

# 16
  • Мнения: 2 489
Ами всъщност като се ходи по огледи се подписва договор за конкретния имот, който гледате, а не да ви представляват по принцип. Така че не виждам какъв е проблема да се обаждате на различни агенции.
Аз лично съм с много лошо мнение за агенциите и то точно за Пловдив. Сигурно има и свестни , но са много малко. Аз поне не съм срещала такива. Ако можете, най-добре ги избегнете. Един добър адвокат ще ви свърши повече работа от агенция.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 164
Когато търсихме апартамент, тръгнахме от сайтовете на строителните фирми, които знаем /т.е. по-известни, а не еднодневки/. Имаше 3-4 с обекти в нашия "район", огледахме местата, някои не ни харесаха, други нямаха вече свободни за продажба, и един строеж ни хареса. Обадихме се, направихме среща, харесахме чертеж, наехме адвокат, проучихме и подписахме.
Брокер не сме виждали през целия процес. Вече малко повече от година мина оттогава, сега довършват и към март трябва да имаме Акт 16.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Приятел брокер ни показваше известно време апартаменти, но нищо не харесахме. Договори не сме подписвали. Накрая купихме от частно лице, в имот.бг намерих обявата.

# 19
  • Мнения: 1 354
За новото строителство - по принцип на 95% от строежите има инф.табела с актуална информация(по закон си трябва да има), в която има контакти на "продажби". В този случай брокер е много излишен, освен, ако той не ви смъкне цената, та да си избие комисионната или не ви дадат мазЯ като бонус, примерно.
Аз така около година обикалях с колело моят район, всяка уличка бях минала, всяка сграда от "доказан строител" или "кокетна бутикова" (с изглед към съборетина или автомивка), но явно нямах късмет, нищо не харесах. Иначе съм оглеждала доста сгради на преди акт 14, колкото да се види разположението.

За съжаление за вече построени имоти малко частни лица си пускат обяви и огромна част е през агенция. За информация съм срещала комисионни между 2 и 3.6% Ако имотът е на още 20 обяви/брокера, тогава са ми предлагали без комисионна, но наистина рядко.

# 20
  • Мнения: 40
Това са си редовни хватки които опитват - ако мине мине. Даже някои се опитват да искат такса за оглед на имот... Не се вързвайте! Договор за посредничество подписвайте само ако апартамента сте го разгледали, харесал ви е и твърдо сте решили да го купите. И преди това си наемете адвокат които да огледа собствеността на имота и тежестите ...

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Два пъти съм купувала с брокер. Съгласна съм с абсолютно всичко изписано за тях, но предпочетох да работя с брокер, защото нямах физическата възможност да звъня и да следя всички обяви и да ходя по безсмислени огледи. Казах си точните изисквания, за да ми спестят време и да ми намерят точно това, което търся.

Ако имате време, действайте сами, защото комисионните никак не са малки. Харесайте си първо район, обиколете, вижте новото строителство, следете обяви по сайтовете. Другият вариант е да намерите доверен и читав брокер. Има случаи, в които имотите дори не стигат до публични обяви - така купих апартамент м.г., не се предлагаше никъде.

Тинити,

Скрит текст:
В момента продавам жилище в Бургас - наше, без брокер. Ако искаш пиши ми ЛС

# 22
  • Перник
  • Мнения: 125
аз пък давам друг вариант-проверете активите на банките за продажба-много често там са точно апртаменти от ЧСИ,които се продават на доста по-ниска цена от пазарната,и няма да давате луди пари за брокери,агенции и т.н.

# 23
  • Мнения: 4 942
Има сайт на ЧСИ, там са обявени тези жилища, има и коли и т.н. Аз от там разглеждам и следя. Много са евтини там, но има някакви скрити наддавания и не съм много на ясно как стоят нещата. Ако някой знае може да обясни. Там са най-изгодно май, но не винаги можеш да спечелиш търга.

# 24
  • Перник
  • Мнения: 125
Има сайт на ЧСИ, там са обявени тези жилища, има и коли и т.н. Аз от там разглеждам и следя. Много са евтини там, но има някакви скрити наддавания и не съм много на ясно как стоят нещата. Ако някой знае може да обясни. Там са най-изгодно май, но не винаги можеш да спечелиш търга.

Да,с търговете е отделно това,-аз говоря за имоти,които са придобити от самата банка,и тя ги разпродава-т.е тя е собственик,и няма търгове,просто строителя е имал кредит към съответната банка,и не се е издължил,и банката си взима имотите.

# 25
  • Мнения: 4 518
И ние към ЧСИ тръгнахме в началото, но може и да е много нагласено, не знам. Отказахме се, защото купуваме с кредит, а доколкото знам имаш 7 дни след като спечелиш търга да платиш, което няма как да стане с ипотечен кредит.
Апартаментите от някоя банка са вариант, има цели блокове, които се продават. Заслужава си да се погледне. Аз не вярвам в духовни неща, но би ми било гадно да живея някъде, където е живял някой, който е бил изгонен, защото не в успял да си внесе вноските. Може би е тъпотия, но не мисля, че бих могла....

# 26
  • Мнения: 4 942
Само на място ли може да се разбере за тези имоти, които са на банките? Мислех, че тези да същите на сайта на ЧСИ.

# 27
  • Мнения: 4 518
Тинити, аз в сайта на една банка ги гледах, но коя беше????
Като стигна до мъжа ми ще го питам, ако Ви интересува.
Преди години една колежка (с мъж банкер) ни се хвалеше, че втори апартамент си купували от банката, в която работи мъжа, така че и там остават тези, които никой не хареса, но пък кой знае, може да намерите нещо.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Аз съм участвала в търг на ЧСИ. Няма нищо нагласено, но си има тънкости, които е добре да се знаят. Хубаво е и добре да се проучи историята на имота, защото има много рискове. И не става с кредит, защото ако спечелиш търга, трябва да платиш почти веднага, иначе си губиш задатъка, който си дал.
Има банки, които обявяват имотите, които продават на сайтовете си. Но има и такива, които не стигат до обяви - ако е хубав имот на добра цена, банките ди имат хора, на които да ги продадат.

# 29
  • Мнения: 1 354
Значи с ЧСИ е много голям филм и за мен не си заслужава:
- Да имаш парите кеш или много малко да си добавиш с потр.кредит;
- Да следиш, дебнеш, много време, тънкости
- Документи, вписвания, отпусвания, по-тежки от стандартната покупко-продажба.
- Има малко по-висока такса, ако не се лъжа е на ЧСИ
- Не винаги цената е изгодна или разликата е драстична
- За да влезеш във владение чакаш с месеци, някъде бях чела колко, стори ми се прекалено дълго
- Не на последно място - хората, от които "взимаш" жилището може да са наистина финансово затруднени, с деца, болни. Жалка история. На мен ще ми е кофти, макар да знам, че все някой ще го вземе този имот.

Няма безплатен обяд.

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Имотите от ЧСИ хич не са безплатен обяд.
Цената много малко се различава от пазарната. Вече много хора следят обявите им и на огледите идват пълчища, които при наддаването след това вдигат цената.
Да, може да излезе малко по-изгодно, но не без пари.
Не се чака дълго да влезеш във владение но си е филм, особено ако собственикът не иска да се разделя с имота.
Пък и в такова състояние може да ти го остави, че не е истина...

# 31
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 700
Мой приятел си купи апартамент от търг на ЧСИ, цената му беше излязла с около 30% по- ниска от пазарната.

# 32
  • Мнения: 10
Аз тази година закупих имот, парцел, не апартамент, в град София , преди това минахме с мъжа ми през супер много огледи, не са ни карали да подписваме договори, нито сме плащали нещо за огледите. С различни агенции сме работели и комисионна заплатихме само на агенцита от която купихме имота като цяло, никакви други брокерски разходи не сме имали.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 31
Ние търсихме парцел около две години с наш брокер. Накрая случайно видях един, който ми хареса и брокерът ни се свърза с фирмата, която беше посредник на продавача. Видяхме го, харесахме го и го купихме. Комисионна платихме само на нашия агент.

# 34
  • София
  • Мнения: 9 927
Има сайт на ЧСИ, там са обявени тези жилища, има и коли и т.н. Аз от там разглеждам и следя. Много са евтини там, но има някакви скрити наддавания и не съм много на ясно как стоят нещата. Ако някой знае може да обясни. Там са най-изгодно май, но не винаги можеш да спечелиш търга.

Да,с търговете е отделно това,-аз говоря за имоти,които са придобити от самата банка,и тя ги разпродава-т.е тя е собственик,и няма търгове,просто строителя е имал кредит към съответната банка,и не се е издължил,и банката си взима имотите.

Цитат
Апартаментите от някоя банка са вариант, има цели блокове, които се продават. Заслужава си да се погледне. Аз не вярвам в духовни неща, но би ми било гадно да живея някъде, където е живял някой, който е бил изгонен, защото не в успял да си внесе вноските. Може би е тъпотия, но не мисля, че бих могла....
И аз мисля че има нещо ... като кофти енергия "ей тия как ни взеха апартамента..." чел съм че даже някои го правят на нищо и тогава го освобождават, примерно бетон в тоалетната чиния... (съответно ти това няма как да го знаеш).

Това с обявите от банките е интересно? там поне нямаш посредник (брокер), но не съм срещал такива списъци, а само съм чувал от приятели, как същите имоти се разпределяли по техни хора, не знам, може би всичко става с връзки ooooh!
Цитат
Има банки, които обявяват имотите, които продават на сайтовете си. Но има и такива, които не стигат до обяви - ако е хубав имот на добра цена, банките ди имат хора, на които да ги продадат.
за това говорих. Peace

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 6 038
Навремето някои банки дори си направиха поделения за недвижими имоти (визирам Райфайзен и ДСК). После ги закриха.
Юридически банката не става собственик на ипотекирания имот. Но може да намери клиент и да преговарят с длъжника да не се минава през ЧСИ.
Но ако разгледаш обявите на ЧСИ, ще видиш, че повечето банки не искат да се занимават сами...

# 36
  • Мнения: 4 518
Здравейте, в сайта на пиреус може да намерите имотите, които предлагат. Влизате в ипотечни кредити и после в жилище с предимства- жилищен кредит за покупка на имот собственост на Банка Пиреус.

# 37
  • Мнения: 138
Нашият апартамент е закупен чрез ЧСИ. Супер неочаквано стана, аз отидох на оглед и харесах жилището, после с мъжа ми отидохме на търг и взехме, че го спечелихме. Просто извадихме късмет. Процедурата всъщност е доста лесна. Във владение се влиза веднага, след като постоновлението на ЧСИ влезе в сила, което се случва бързо, стига длъжникът да не реши да обжалва процедурата по проданта. Таксата, която се плаща на ЧСИ не е по-различна от тази, която ще заплатите при нотариус. Според мен един от основните недостатъци при търговете е, че просто трябва да имате парите налични. Трябва също така добре да проучите  самия длъжник. В нашия случай това беше сроителна фирма, която нямаше интерс да бави/обжалва проданта и тн. Ще спомена и огромния плюс , а именно, че взехме жилището на цена с 40 000лв. по ниска от пазарната. Та така...не е страшно, поне при нас всичко премина без усложнения. Simple Smile

# 38
  • София
  • Мнения: 9 927
Здравейте, в сайта на пиреус може да намерите имотите, които предлагат. Влизате в ипотечни кредити и после в жилище с предимства- жилищен кредит за покупка на имот собственост на Банка Пиреус.
Не съм ги гледал дали са по-ниски от пазарните цени, но тази лихва 3.6% преференциална ли я водят?! В момента чакаме одобрени на 3.9% (за нецелеви ипот. кредит)

Хм, случайно съм попадал на справка от имотния регистър - доста повече имоти имат от това дето са обявили, ако може да се съди по тази справка. Но ще видя пак файлът. Peace

# 39
  • Мнения: 4 518
Изобщо не съм запозната с условията, които предлагат. Не знам и дали това са всичките апартаменти, случайно попаднах там.

# 40
  • София
  • Мнения: 9 927
Това са обявили за плебса - на прима виста не ми допадна нещо, не знам и цените ОК ли са, понеже в тези райони не търся.

# 41
  • Мнения: 2 013
Ако се търси имот "на зелено", аз направих следното: изкарах от сайта на строителната камара всички строителни фирми във Варна. Взех си 2 почивни дни от работа. Звъннах на всички и ги питах за предстоящи апартаменти с нашите изисквания. Разбира се знаех кои са по-сериозните строители. Тогава беше мисля пак Ноември, Декември и те си подготвяха архитектурните проекти за бъдещите кооперации. Директно купихме от строител на зелено. Тогава беше бумът и те нямаха готови непродадени апартаменти.
Просто зависи какво търсиш.
А друг вариант е да обикаляш района, който ти харесва и да гледаш информационните табели.
Така си спестих може би около 2 хиляди евро комисионна за посредник.

Иначе отдавна от адрес се опитаха да ме заблудят с изложението на един апартамент. Показват ми чертежа и казват - южно изложение. Обясних им, че стълбищата по правило се проектират на север, а този апартамент е до стълбището, прозорците гледат в същата посока, т.е. почти на 100% е със северно изложение. Реакцията на брокерката беше: "Ааа, ама вие можете да четете чертежи..." Благодарих им за "услугата" и си тръгнах.

# 42
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Не помня да сме подписвали подобни "бумаги". Търсихме с познат брокер и с брокер от ЕРА. За София става въпрос. Голямо обикаляне беше, поне година продължи... Повечето бяха ново строителство, тесни и малки. Гледахме и старо строителство на безумни цени спрямо реалното състояния на имота. Комисионна не сме плащали уж, но те си я включват в продажната цена така че няма как да не я надуе.

Общи условия

Активация на акаунт