Майчинството в другите страни

  • 5 203
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 866
Франция
-   платено майчинство 6 седмици преди и 10 седмици след раждането се плащат 84% от заплатата (на база последните 3 месеца преди излизане в майчинство) + две допълнителни седмици, ако майката кърми или е изморена.
-   бащите имат право на 2 седмици платен отпуск по бащинство
-   отпуска по майчинство - след изтичане на 4-те месеца платено майчинство може да се вземе т.нар. ‘отпуск по родителство’ до навършване на 3 години на детето, получават се 500 евро месечно
-   майката може да подаде молба за намалено работно време (за кърмене)
-   за безработните и с нисък доход (под 25.005? годшино) се полагат детски надбавки в размер 165 евро месечно до навършване на 3 години на детето
-   помощ в размер 800 евро за раждане на дете


Бу, нещо си в грешка за Франция. Ако нещата бяха така розови, просто никога нямаше да се върна от там в 6-я месец бременна. Grinning Аз си бях подала вече декларациите за бременност и нямах право на никакви помощи. След 4-те месеца просто или се връщах на работа, или оставах без доходи. Помощта за раждане на дете също не ми се полагаше, а заплатата ми беше средната за страната. Даже не ме питаха за тази на мъжа ми. Моята беше достатъчна, за да отпадна от класацията. А тези 165 евро са смешни при доходи 25 000 евро на година на семейство. Тези доходи са екзистенц минимума просто, за да се оцелее там. Даже не мога да си представя как би могло да се живее там с толкова малко.

# 31
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 826
lala, само съм преписала от 5-6 теми по темата. Не е инфо първа ръка (т.е. мое), затова и ви питам как е коректно. Ако имаш линк (на английски ама) със закони и положения, дай ми.

# 32
  • Мнения: 5 370
Мира, не вярвам някой да те нападне.

Точно това което си описала е гадното на България. Стандарта на живот е нисък. И 300 лв да стане майчинството, бащата като получава 200 файда нема....
точно това е проблемът.
Майчинството в България е 2 години точно защото сумите за него са мизерни.
От моя персонален опит в чужбина знам, че едно семейство спокойно може да се оправя, дори и ако майката не работи, а си гледа двете деца. Не говоря за лукс и яхти,  а за средностатистически семейства с къща и две коли отпред-не последен модел.
Ако искат да градят обаче кариера или да плащат заем по ипотека-си наемат "бяла робиня" от Изтока да им гледа децата за смешната сума от 250 Евро месечно-т.нар. ОПЕР.
Просто стандартът е определящ при вас.
П.С. Без да засягам никого, но Щатите никога не са били образец за социална политика, да не кажа обратното даже, че е доста АНТИ. Confused

# 33
  • Мнения: 253
Здравейте и от мен!
Тук в ЮАР нещата са следните: Майката има право на 121 дни кредит за мсйчински, които се изчисляват 45% от нейната последна заплата. Това, ако работодателя ще плаща по малко от 33% от последната заплата по време на отпуска.Този кредит обаче е само ако майката е работила и се е осигурявала през последните 4 години. Ако не, кредита са намалява  според годините/месеците който се е осигурявала. Работодателя не е длъжен да плаща нещо за майчинство, то е по договорка или договор. Работното място ти го пазят не повече от 6 месеца.
По закон не може да се върнеш на работа ако детето ти е по малко от 6 седмици.

Аз мислех че е лошо и малко да се дава толкова малко време, и все си мечтая как бих си гледала децата в БГ 2 год например, ама като чета има много по лошо и малко.....! Не искам майчинство 2 години, но тия хора не разбират ли че за детето майката е от най голиама нужда през първата 1 година от живота..... #2gunfire #2gunfire Ама това е за друга тема!

# 34
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Канада
-   платено майчинство – 54-65% от заплатата или повече, ако работодателят реши (на база последните 6 месеца преди излизане в майчинство, ако майката е работила на едно и също място) до навършване на 1г на детето.

Бу, това не е вярно! Работодателят няма нищо общо с майчинството! Право на майчинство се получава след най-малко 600 работни часа през последната година (преди раждането). Изчислява се като процент от заплатата, но зависи и от местоживеенето и не може да надхвърля 1600$ на месец, като и върху тях се плащат данъци.  Времетраене на майчинството - 50 седмици. Майката сама решава колко време преди раждането ще излезе по майчинство - от този момент започват да текат и 50-те седмици. Ето от тук повече - http://www.hrsdc.gc.ca/en/ei/types/special.shtml

# 35
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Канада
-   платено майчинство – 54-65% от заплатата или повече, ако работодателят реши (на база последните 6 месеца преди излизане в майчинство, ако майката е работила на едно и също място) до навършване на 1г на детето.

Бу, това не е вярно! Работодателят няма нищо общо с майчинството! Право на майчинство се получава след най-малко 600 работни часа през последната година (преди раждането). Изчислява се като процент от заплатата, но зависи и от местоживеенето и не може да надхвърля 1600$ на месец, като и върху тях се плащат данъци.  Времетраене на майчинството - 50 седмици. Майката сама решава колко време преди раждането ще излезе по майчинство - от този момент започват да текат и 50-те седмици. Ето от тук повече - http://www.hrsdc.gc.ca/en/ei/types/special.shtml


Тук, в Квебек е по-разли4но. Достатъчно е да имаш заработени минимум 2000 $ , нямат значение часовете.

# 36
  • Мнения: 1 866
]
Франция
-   платено майчинство 6 седмици преди и 10 седмици след раждането се плащат 84% от заплатата (на база последните 3 месеца преди излизане в майчинство) + две допълнителни седмици, ако майката кърми или е изморена.
-   бащите имат право на 2 седмици платен отпуск по бащинство
-   отпуска по майчинство - след изтичане на 4-те месеца платено майчинство може да се вземе т.нар. ‘отпуск по родителство’ до навършване на 3 години на детето, получават се 500 евро месечно
-   майката може да подаде молба за намалено работно време (за кърмене)
-   за безработните и с нисък доход (под 25.005? годшино) се полагат детски надбавки в размер 165 евро месечно до навършване на 3 години на детето
-   помощ в размер 800 евро за раждане на дете


lala, само съм преписала от 5-6 теми по темата. Не е инфо първа ръка (т.е. мое), затова и ви питам как е коректно. Ако имаш линк (на английски ама) със закони и положения, дай ми.

На английски не знам къде може да се намери тази информация, но отидох на сайта на помощите във Франция да погледна как стоят нещата там и дали нещо се е променило от преди 2 години. Изчисленията за помощите не са съвсем прости, но общо взето :
Първо и второ и 4-то тире от това което имаш е вярно.
- отпуска по майчинство - след изтичане на 4-те месеца платено майчинство може да се вземе т.нар. ‘отпуск по родителство’ до навършване на 3 години на детето, получават се 165 евро месечно, ако предната данъчна година само единият родител е получавал заплата и тя не надхвърля 25 000 евро на година. Ако и двамата са получавали заплата, общите им доходи не трябва да надхвърлят 33 000 евро на година. Когато децата са повече от 1 тези прагове се качват малко.
5-та точка отпада.
800-те евро се получават според същите критерии като майчинските.
 Аз доколкото си спомням 2004-та година там направиха реформа и стана така, че за първо дете ти се пази мястото около 9-10 месеца (4-те + още 6). За второ май вече ставаше 2 години но не съм съвсем сигурна.

Бих добавила също, че за яслите или бавачките, които са доста скъпи държавата дава допълнителни помощи пак според доходите. Така се получава, че една и съща ясла може да струва на един 100 евро, а на друг 400 на месец. За да имаш някакви шансове да бъде прието детето ти на ясла, молбата се подава още в момента, в който установят бременността.
 

# 37
  • Мнения: 22 920
16 седмици е майчинството в Испания.То може да се вземе преди раждането,но след него се полага само остатъка.Тоест ако съм взела 2 седмици преди раждането,после ще ми останат 14 седмици отпуск след раждането.А получавах 120 евро детски на месец.

# 38
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Преди време гледах един документален филм по една телевизия. В него се разказваше за живота в Кувейт /дано само не бъркам!/.  Ако някой има представа, моля да разкаже подробно.
Много интересно звучеше, почти като приказка...

# 39
  • Мнения: 1 393
Вчера случайно гледах един американски филм. В него семейството трябваше да си оправи всички разходи по къщатата, дългове разни, застраховки, сметки, да отдели пари за образованието на децата... Много интересно ми се видя. Ние в България чак толкова напред не гледаме /или поне в нашето семейство не е така/ Как да отделя за образованието на детето ми, което след 15-16 години, живот и здраве, ще е студент, като сега почти не ми остават пари да го нахраня... Вече не получавам майчинство, което по мое време беше 130 лв. Работя! Съпругът ми също! Бих казала, че работа ми е доста хубава, интересна, квалифицирана и си я обичам. Но... работя за 180 лв.!?!? Съпругът ми пътува до работното си място, което е на около 30 км. от Перник. Получава около 400 лв. Е, как можем да отделим за образованието на детето си, застраховки нямаме, кола нямаме, собствен апартамент - също... Живеем от заплата на заплата, вярно не мизерстваме, но и луксове не си позволяваме... А детските надбавки с 18 лв. - кое по-напред, дори за лекарство не стигат...


Е, казах си каквото имаше да казвам, моля, не ме нападайте с критики, знам, че темата не е беднотията на бъларина, но си задавам въпроса как да отгледам второ дете, като парите в момента за трима ни не стигат, а какво остава за още едно гърло?!?

Наистина няма нищо за нападане- каквото си казала е вярно, просто стандартът и мисленето са съвсем рзлични на двете места.
На мен ми е много мъчно, че нещата са все още толкова проблемни и ден за ден за средно статистическите хора в България и не се вижда никаква оправия, поне не скоро или поне аз не я виждам въобще.
Това което ме потриса обаче ( и това не е нападка към теб въобще, просто темата е подходяща да го спомена) е безумното, поне за мен, подреждане на приоритети. Пример: преди няколко дни имаше тема в Клюкарника кой какъв тел. има. Е, извинявайте обаче телефони за 6-700 лв???  Shocked
При каква заплата това и при какъв начин на живот?...тук никой, ама никой няма да си купи тел. за толкова пари, а естествено говорим за мнооогоо по-високи месечни заплати и стандарт на  живот.
Но както и да е.

И, Бу, наистина въобще не е вярно това, което си написала че нещата варирали в Америка от щат на щат по отношение на майчинството. Но както разбирам, така или иначе се концентрираш предимно на Европа за твоето проучване, така че карай.  Wink

# 40
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Да, и аз винаги съм се чудела от къде българите имат тоооолкова пари, че да си купуват скъпи телефони, хубави и нови коли. Казват, че българите сме почти единствените хора в Европа със собствени жилища, че даже и по две, понякога...
Но честно да си призная, предпочитам и на палатка да живея, но да мога да отгледам детето си, да му подсигуря детство, изпълнено със смях, да мога да си позволя да го изуча, да му създам бъдеще... Много пъти съм казвала в разговори, че само още около 500 лв. допълнителен месечен доход /в момента живеем с доход около 600 лв. / не ни достигат, за да живеем прилично... А как ми се иска да имам сигурността, която имат, например, американците! Или пък швейцарците...

# 41
  • Мнения: 3 367
намирам че майчинството трябва да се определя от дохода на майката преди раждането,не ми се трува честно хора които са учили по 15 години да взимат колкото девойка сега излязла от у-ще;трябва да има соц,помощи за втората категория хора,и съм далеч от мисълта че се забогатява с работа-НО-2 години седене у дома тук не може да си позволи и майка в семейство от 2ма лекари ако искат добри у-ща и стандарт за децата си и да си върнат заемите..не споря с никого,само казвам че да се яде трябва да се работи според мен
Анна

# 42
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
намирам че майчинството трябва да се определя от дохода на майката преди раждането,не ми се трува честно хора които са учили по 15 години да взимат колкото девойка сега излязла от у-ще;трябва да има соц,помощи за втората категория хора,и съм далеч от мисълта че се забогатява с работа-НО-2 години седене у дома тук не може да си позволи и майка в семейство от 2ма лекари ако искат добри у-ща и стандарт за децата си и да си върнат заемите..не споря с никого,само казвам че да се яде трябва да се работи според мен
Анна

Проблемът при българите е такъв: ако работиш и с честен труд си изкарваш парите не си богат. Аз пак ще се повторя, но ще дам пример с нашето семейство. И двамата работим със съпругът ми - той е военен, взима около 400 лв., а работя във вестник - взимам 180 лв. Е кажете, може ли да работим и двамата, а да сме "бедни" /слагам думата в кавички, че не сме от най-най-бедните, но нямаме и доста луксове, като кола, собствен апартамент, не нося маркови дрехи, не се глезим по заведения, много често преди заплата сме на червено и т.н/ Бих работила и на друго място, ами детето?!? Ходи на ясла, но често боледува, баба му го пази, но и тя работи. Трудно ни е, но като живеем в България - така е! А искам още едно дете - как ще го изхраня и него...

# 43
  • Мнения: 160
Това което ме потриса обаче ( и това не е нападка към теб въобще, просто темата е подходяща да го спомена) е безумното, поне за мен, подреждане на приоритети. Пример: преди няколко дни имаше тема в Клюкарника кой какъв тел. има. Е, извинявайте обаче телефони за 6-700 лв???  Shocked
При каква заплата това и при какъв начин на живот?...тук никой, ама никой няма да си купи тел. за толкова пари, а естествено говорим за мнооогоо по-високи месечни заплати и стандарт на  живот.
Но както и да е.


напълно съм съгласна - никога не е могло да ми стане ясно как става това потребление в България и въобще безразборното харчене. Тук хората си правят сметка за всичко и въобще това не се счита за срамно. И друго ми прави впечатление - не съм чувала тук някой да счита, че държавата трябва да подпомага по някакъв начин семействата с деца.
А как ми се иска да имам сигурността, която имат, например, американците!

а с това изобщо не съм съгласна - знаеш ли колко пъти съм била свидетел на уволняване на дългогодишни служители, като в петък преди края на работния ден им казват от понеделник вече да не идват на работа, колко хора познавам (вкл. и аз), които с години не са ползвали отпуск. Да, работа има в големите градове, но сигурност няма. А и все пак, като се искат помощи, добавки и прочие от държавата, от къде трябва тези пари да дойдат, ако няма строга система за събиране на данъци, ако всеки гледа да окрие доходите си?

# 44
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
намирам че майчинството трябва да се определя от дохода на майката преди раждането,не ми се трува честно хора които са учили по 15 години да взимат колкото девойка сега излязла от у-ще;трябва да има соц,помощи за втората категория хора,и съм далеч от мисълта че се забогатява с работа-НО-2 години седене у дома тук не може да си позволи и майка в семейство от 2ма лекари ако искат добри у-ща и стандарт за децата си и да си върнат заемите..не споря с никого,само казвам че да се яде трябва да се работи според мен
Анна

Абсолютно съм съгласна!

Положението в България е трагично, но е трагично не само за майките. За съжаление... Но има и друга истина - че масово се крият доходи и не се плащат данъци. Е откъде да ги вземе парите държавата? От Европейския съюз? Както казва мъжът ми, и на германците им писна да издържат цяла Европа... Laughing

Докато се обсъждаше писмото за протеста, имаше пусната тема и се спореше, не ми се искаше да се намесвам обаче. Какви са реалните доходи на българина? И защо майки, които живеят с партнъорите си, взимат надбавки за самотни? Май още важи правилото "Те ме лъжат, че ми плащат, аз ги лъжа, че работя".

Комунизмът ни разказа играта на много нива, най-дълготрайното е в главите ни. И не си отива, това е най-лошото...

Общи условия

Активация на акаунт