Колко мами на близнаци са кърмили успешно?

  • 6 788
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 12 233
    Здравейте,
искам да попитам колко мами на близнаци са успяли да се справят с кърменето  newsm78? Съществува ли изобщо тази възможност и ако да може ли да кажете как сте се справили? Притеснявам се в самото начало ако се наложи да стоят в кувъоз и са много малки, какво точно да направя за да може после да ги кърмя успешно?
    Имам огромното желание да кърмя, защото твърдо вярвам че това е най-доброто за нашите деца newsm10, но все още не съм сигурна че с близнаци е възможно. Ще бъда много благодарна за малко кураж и подкрепа  Praynig

# 1
  • Мнения: 826
Аз успях да ги  кърмя само 4е за кратко. Cry
Моите хубавци не са стояли в кувиоз,накърмих ги още щом ги извадиха.
Полу4их много голяма помощ от консултантките по кърмене които идваха  в болницата и вкъщи и консултации по телефона ми даваха.
Без тях нямаше да се справя.
Кърменето на близнаци не само е възможно,но е и най-доброто за тях!

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Със сигурност ще ти отговорят лично мамите, които са кърмили близначетата си, продължават успешно да го правят и да доказват, че е напълно възможно, дори за дълго време Grinning Някои не са влизали отдавна, за съжаление - но например когато мярках vedrra за последно, близначките бяха на година и нещо и още сучеха Grinning
Чудесно е,че се подготвяш за всеки възможен вариант, дори за лошите. Но и с бебета в кувьоз лактацията може да се поддържа - с упоритост, подкрепа и безконечно цедене (по възможност с добра електрическа помпа) най-вече.
Ето един изключително подробен протокол за недоносени бебета с всичко необходимо като информация, включително таблици за количеството мляко, какво може майката да очаква първите дни като количество, как точно се спазва хигиената за кърма за недоносено бебе, обяснения за различните fortifiers, които ще получава бебето освен кърмата, от кога може да се слага на гърда - 32г.с. и т.н.:
http://www.leron-line.com/PrematureInfant.htm
Искрено ти пожелавам изобщо да не се наложи да ползваш инфото в него - и да се похвалиш, че се справяте успешно още от самото начало Hug

# 3
  • Мнения: 51
Аз мога само да споделя моя опит. Принцесите не са стояли в кувьоз. Родих секцио  и ги сложих на гърда 24 часа след раждането. От самото начало (по съвет на акушерките) давах освен кърменето и добавка адаптирано мляко. Първите 2 месеца на всяко ядене кърмих и двете една след друга и давах добавка - която не винаги изяждаха. След това започнах да ги редувам на едното ядене кърмя едната - на другата давам добавка, на следващото хранене обратно.  Когато ги захраних добре (към 7 месец) започнах да кърмя само сутрин и вечер - единия ден едната, другия ден - другата. И така когато станаха на 10 месеца един ден просто отказаха да сучат. Трябваха ми много усилия на волята, за да пренебрегна всички "доброжелатели", които ме съветваха да не се мъча да ги кърмя, че са малки и кърмата не им стига и т. н. и т.н.
Aila- желая ти успех в кърменето - прочети всичко в бг-мамма за кърменето - има толкова много материали.
Мисля си, че ако имаше кой да ми покаже как, може би щях да ги кърмя двете едновремено и нямаше да се налага да давам добавки, но хайде... здраве да е...
P. S. Само да споделя, че докато кърмех майка ми казваше колко съм дебела и как не бива да ям толкова много и за Коледа ми подари бутилка уиски .... Така че подкрепата на близките е много важна...

# 4
  • Мнения: 1 895
Моите се родиха недоносени и  бяха в кувьози доста време- него се пробвах да го кърмя на 12-тия ден, нея на 40-тия. Бяха на смесено хранене - кърма и адаптирано мляко до 7 месец. Аз ги кърмих почти до третия, но после имах няколко стресови ситуации и кърмата ми рязко спря, въпреки това продължих да взимам от банката и си пиеха кърма до 7 месец - после започнаха да и се мръщят и минахме само на адаптирано мляко. Не се отказвайте от кърменето, не е невъзможно, нито трудно - молете се да имате кърма и ще намерите вашият начин. Дали ще редувате децата или едновременно ще пробвате - важното е да бъдат кърмени Laughing

# 5
  • Мнения: 263
Здравей! Ние продължаваме да се кърмим - вече само сутрин, вечер и през ноща 1-2 пъти, рядко и през деня. До 6-тия месец бяхме само на кърма, кърмех предимно един след друг. Най-трудно е в началото, но с подходяща помощ и подкрепа от близките е поносимо - със сигурност е възможно! Желая ти успех! И добре подготви половинката, за да си имаш поне 1 съюзник в кърменето.  Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 12 233
    Благодаря ви много мами за окуражителните думи, съвети и линкове  Grinning
    Явно има възможност да се кърмят близнаци и не е толкова страшно, просто всеки трябва да открие подходящия начин за себе си.  Party
    Радвам се че толкова майки откликнаха и споделиха как е било при тях, сега съм много по-спокойна  bouquet
    Запазвам си правото като се появят бебчетата да питам отново или да се отчета ние как се справяме  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 293
Здравей  Aila Grinning
аз също продължавам да кърмя децата си.От раждането до 6м и половина ги кърмех една след друга, но след това започнах едновременно да ги кърмя и само през ноща ако не се събудят едновременно ги кърмя една след друга.
Както и другите майки са ти писали напълно е възможно близнаци да се кърмят.В случая когато са много малки и са в кувиоз не знам как става но hedra ти е намерила инфо, но дано да не ти се налага.

# 8
  • Мнения: 355
Здравей, бях написала дълъг отговор, но нещо стана и го изтрих...ех много ме е яд...сега пак започвам.
Родих децата си в 34 г.с., мъничката беше в кувьоз около 2 седмици и после 2 седмици на легло, изписаха я на 28ия ден от раждането. По-големичката изписаха на 16тия ден. До тогава не ми ги даваха да ги кърмя, нито ми разрешиха да им давам кърмата си. Не смятам тук да коментирам какво мисля за това. Важното е,че не се предадох, нито се вързах на приказките на лекарите, че след толкова време хранене с АМ и от шише едва ли ще засучат. Кърмата ми слезе на 5тия ден след секциото. За да поддържам лактацията, се цедях с помпичка на Авент, тогава  не знаех, че мога да  замразявам кърмата и я хвърлях.... В началото имах по около 1 л кърма на ден.
И двете ми деца засукаха без проблем. След кърменето сутрин  се изцеждах и пазех кърмата в хладилника за следобедните хранения, когато ми намаляваше. Пиех и чай за кърмачки, продава се в аптеките.
В началото беше едно безспирно кърмене - всяка сучеше по 8 пъти на денонощие (включително и през нощта). Освен това сучеха доста бавно и кърменето отнемаше немалко време (да не кажа цялото ми време). После нещата се оправиха, постепенно минаха на 7, после на 6 хранения, въвеждах си захранването, както беше препоръчано от педиатрите.
Както са ти казали и другите мами, много е важно да имаш подкрепа в тези моменти, защото отвреме -  навреме направо ми е идвало да се откажа - не беше лесно. Така и не успях да се науча да ги кърмя едновременно, кърмех ги една след друга всеки път. Така се кърмехме шест месеца и половина, накрая кърмата ми беше по 100 мл на ден, просто не стигаше и за едно хранене на едната...Спря без проблем, за около седмица.
Сигурно ще имаш още въпроси - успех, и ние сме насреща.

Последна редакция: пн, 17 юли 2006, 11:44 от Ronya

# 9
  • Мнения: 241
Моля да ме иzвините, 4е се намесвам в теми4ката  Embarassed Исках само да покажа една картинка zа кърмене на бебета в "тандем"

# 10
  • София
  • Мнения: 12 233
    Мерси!  Simple Smile Но това май става основно докато са по-малки. Като пораснат незнам как може да се държат и двете лесно  Wink

# 11
  • София
  • Мнения: 1 110
Ние се кърмихме до 10,5 месеца, после започнах да ги дохранвам вечер от притеснения че не им стига и затова не спят спокойно и те сами се отбиха.
Аз ги кърмех последователно. Първо по-гласовития, после по-търпеливия. В началото сучат много дълго (по половин час и повече), после нещата се нормализират, те се специализират и започват да сучат по 5-6 минути. Доста често тогава майките решават, че това е защото кърмата им е малко и не им стига и спират да кърмят.
Хубаво е, че се е включила Хедра. Нейните съвети са много ценни и въобще всичко за кърменето може да научиш в Кърмаческия форум. Без тях може би щях да съм се отказала доста рано. Подкрепата от страна на близките и лекарите е минимална и общо взето, ако не правиш всичко по своя преценка, а слушаш съветите на околните ще ти е трудно.
Моите не бяха в кувьози и ни изписаха заедно на 6тия ден след секциото. Ronya ти е описала как може да се справиш и с този проблем и да поддържаш лактацията.
Желая ти успех и те съветвам да попрочетеш в кърмаческия отсега, че после може да не ти остане много много време.  Laughing

# 12
  • София
  • Мнения: 137
Здравей и от нас, Аила!  Hug
Първо искам да те успокоя, че най-вероятно твоите сладури няма да влязат в кувиоз, защото вече си на финалната права  Peace
Второ, наистина е супер важна личната мотивация и подкрепата на най-близките ти хора Whistling
Аз родих със секцио в бившата Тина Киркова. 9 дни бяхме в кувиозчета, като от момента на идване на кърмата (и почти денонощно) се изцеждах с помпа на Авент и им носех. Отделно пиех чай от копър, който наистина мнооооого помага. Но и много важно е яденето и пиенето на течности!!! А пропуснеш някое хранене и нямаааааааа кърмааааааа  Rolling Eyes Наскоро една позната ми каза, че родилите със секцио нямали много кърма, но аз се позачетох из форума и стигнах до извода, че това не е така  Thinking
Сега сме на смесено хранене и напоследък забелязвам, че кърмата ми понамалява. А и малките ми зверчета ядят по 200 гр. през 3-3,5 часа. Но съм доволна от резултата до момента: имам две здрави и жизнени, усмихнати и гукащи момчета, по около 6 кг. едното  Laughing
Желая ти от все сърце и на теб това щастие и, разбира се, мнооооооооого късмет и кураж!!!  Heart Eyes  bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 12 233
    Mikki и всички останали мами, мерси много за подкрепата  Simple Smile
    Да вече съм в деветия месец и съм малко по-спокойна. И аз ще раждам в бившата Тина Киркова и съм доволна да чуя че дават да се носи изцедено мляко на бебенцата. Може ли да ми кажеш как стои въпроса обаче със стерилизирането и шишетата? И аз имам помпа на Авент и шишета, но не знам там как може да се стерилизира. И ако няма нужда да стоят бебенцата в кувъоз не може ли направо да са си при теб и да не ползваме помпата?
    След секцио кога може да си ги видиш за повечко малките човечета?
    Найстина се радвам че толкова много мами на близнаци са успяли да се справят с кърменето, това ми дава кураж че и аз мога да успея  Praynig baby_neutral

# 14
  • Канада
  • Мнения: 264
Здравейте и от мен, искам да се включа малко по темата, от както сме си в къщи, вече две седмици.
Хранихме се само на кърма, през три часа, понякога и по-често, особено бебе Тони, който е по -дребен и суче по-често и по по малко.
Обаче преди два дена, на едното хранене, усетих, че ми е намаляла, след като Боби седя на гърдата 1 час и все си мрънкаше, се наложи да го дохраня с малко АМ.После се зачетох в кърмаческия и разбрах, че това са т.нар лакт.кризи и трябвало да се продължава с кърменето на поискване, за да се стимулира пак млякоотделянето.
Сега положението се оправи, но се опасявам, че ще се наложи да дохранвам с АМ пак в скоро време.А като чета в кърм.форум как и с какъв патос се говори за кърменето, чак мисля ще се чувствам ужасно, ако мина на АМ...
Ама какво да се прави, важното е бебетата да са ок.
Аля, ти не се тревожи, ще успееш да кърмиш, намен след секциото си  ми дойде млякото на 4 ден, вярно,че почнах да се изцеждам веднага, през три часа, но...Сега помпа определено не ми трябва Simple Smile
Това е от мен, за сега
Поздрави и целувки на всички
 baby_neutral baby_neutral Hug

# 15
  • Мнения: 141
Моля да ме иzвините, 4е се намесвам в теми4ката  Embarassed Исках само да покажа една картинка zа кърмене на бебета в "тандем"

и аз така кърмих до 7 месец. Тъй че както виждаш и от постингите на момичетата по-горе всичко е въпрос на упоритост и желание. И късмет има мъничко, де Wink успех  bouquet

# 16
  • София
  • Мнения: 137
Аила, аз определено съм доволна от отношението към мен и децата ми в болницата. Ползвах стерилизатор на Авент  и нямах никакъв проблем да си стерилизирам помпата. Иначе акушерките от "млечна кухня" ми оставяха стерилни шишета с отбелязан грамаж + номерцата на бебоците и аз си разпределях сама кърмата. След като излязоха от кувиозчетата, поседяха 2-3 дни под наблюдение в Детското и после ми ги качиха на 5тия етаж. Междувременно се бях преместила в единичен ВИП, а той е толкова малък, че ако ти дойде на гости друга бременна с близнаци, със сигурност няма да можете да се разминете  Joy Та в това силно ограничено пространство изкарахме още 2-3 дни и по живо, по здраво си се прибрахме в къщи. 
Иначе бебоците си ги видях още в реанимацията... на снимка  Mr. Green дадох апарат на докторката ми, а на следващия ден отидох сама при тях  Laughing
Ако имаш въпроси, пиши на лични  Heart Eyes но пак ти казвам: СПОКО!!!!  Peace

# 17
И аз искам да се включа по тази тема, защото мисля, че ще помогна. Моите се родиха в 40-та Г.С. и на другия ден ми ги дадоха да ги кърма. Още от началото ги кърмих едновременно,  като ги слагах да легнат изцяло по дължината на  ръцете ми и с длани поддържах дупенцата им. Така продължихме до 15-тия месец, когато аз сама ги отбих, защото вече нямаше как да ги държа, а и сметнах, че вече са достатъчно големи. Кърмата ми през цялото време им беше достатъчна, а дори отначало имаше и за трето. Те не искаха да пият мляко от шише, та така си бяхме до края. После взе да намалява, предвид това, че те вече ядяха и други неща, но определено след другото ядене си искаха млякото. Не знам дали някоя друга майка е кърмила толкова време близнаци, но аз те уверявам, че стига да имаш желание, а и те също, можеш да ги кърмиш до когато прецениш, щом си имаш кърма.

# 18
  • София
  • Мнения: 12 233
    Здравейте отново от мен.  Simple Smile
    Анелия T. и аз в момента ползвам този метод за едновременно кърмене който ти описваш, стига и двете да се събудят едновременно и да са сравнително кротки, тоест едната да не се върти и да пищи или пък другата само да спи. Много е удобно да ги кърмиш заедно, защото едната като засуче по-силно  и на другата направо и тече в устата наготово  Simple Smile Едната мадама определено не си пада много по сученето.
    Да споделя все пак и проблемите си с кърменето и ако може някоя мама с опит да даде някой съвет.
    Първо много често тъкмо реша че са се наяли и ги сложа да спят и те веднага се разревават, а до преди пет минути буквално са дремели на гърдата. И така пак ги връщам и така си изкарват по час и половина. Тъкмо ги приспя и те след един, два часа се будят отново. А ако пък това става когато не съм ги кърмила заедно нямам абсолютно никакво време да стана от леглото.
    Мисля че основния ми проблем е с приспиването след като са хапнали, защото ако успеят да заспят обикновенно си спят доста спокойно поне два часа. Как ги приспивате? Залъгалка не искам много много да ползвам, а и те я плюят и не ги устройва  Sad
    Следващото е че постоянно се притеснявам затова колко са изяли и дали им е достатъчно. Един път когато се бях панирала че хич не им стига се обадих на детската и се оплаках че лесно заспиват и не сучат достатъчно. и нейния съвет беше разбира се да се изцеждам да им давам с шише изцедената до 50 милилитра на всяка а ако не достига да додавам АМ. Но това означаваше напълно да спря да си ги кърмя, а аз определено не търсех такъв съвет.
    Така че засега на съм я послушала, но все пък понякога се изцеждам и давам с шише на едната която е по-мързелива. Да продължавам ли с тези шишета или изцяло да се опитам да ги откажа. И ако да все пак да продължавам ли да се изцеждам. Чела съм че няма нужда, но много ме е страх да не би да не ми достига кърмата ако не го правя, но пък да се цедя и да го хвърлям... Може да се пробвам да го замразявам, но трябва да прочета как става.
    Доста дълго стана, извинявайте но определено незнам какво да правя, а и като дамоклиев меч виси над мен прегледа на първия им месец, защото лекарката каза че ако не са наддали поне 600- 700 грама задължително трябва да ги дохранвам...

# 19
  • Мнения: 964
Аз ги кърмих до 4 месечна възраст,бих кърмела и повече но нямах повече кърма,просто спря.Дадоха ми да ги кърмя  след самото раждане,не са били в кувиоз.Първите два месеца бяха само на кърма,качваха по 1200г на месец Mr. Green после ги дохранвах.Кърмих ги една по една,така ми беше по лесно.

# 20
  • Мнения: 7 640
ми смени тикера, Жане Mr. Green
Иначе има момиче от Форума с близнаци, което успешно си ги кърмеше до след 6мес . възраст със сигурност. Ама не е много активна напоследък.

# 21
  • Мнения: 355
Aila, да се включа отново.
И аз се опасявах, че не са сукали достатъчно и измислих следното: майка ми намери един от онези кантари, с които теглят децата в родилното. Преди всяко кърмене теглех бебето, така, както е - с дрехи, памперс, дори с лигавника. След като преценя, че се е наяло го тегля отново и разликата в грамажа е това, което е изсукало. Да ти кажа, понеже доста време го правих, установих, че дори и с натрупала опит пак не можех да преценя дали бебето е сукало достатъчно.  Понякога ми се струваше, че просто нищо не е яло за 5 мин на гърдата, а се оказваше, че си е хапнало добре. Друг път - обратното - уж суче дълго, шумно и интензивно, а не е изяло чак толкова. Мисля, че ако си намериш такова кантарче, ще бъдеш далеч по-спокойна. Но даже и да не направиш като мен, на консултацията ви на първия месец, ще се види кой колко е наддал. А това е най-верния критерий.

# 22
  • Мнения: 964
ми смени тикера, Жане Mr. Green
Иначе има момиче от Форума с близнаци, което успешно си ги кърмеше до след 6мес . възраст със сигурност. Ама не е много активна напоследък.

Веднага го сменям,аз нали нямах компютър последните два месеца и не съм си обновявала профила

# 23
  • Мнения: 3 760
Махни шишето!!!! Изцеденото давай с лъжичка или чашка. Или спринцовка, или каквото и да било, но не с шише! Все пак настоявай да суче.
Кърма се замразява в какви да е стерилни съдчета (специално за кърма или други - напр. шишенца за урина от аптеката), като в продължение на 24 часа  (мах) се долива в шишето (ако е голямо), а след това се замразява. Може и веднага да се замрази, разбира се, но тогава не се допълва!
Не се притеснявай дали са яли достатъчно и недей да правиш пробни кърмения (или не се връзвай на резултата). Брой напишаните пампи - поне 5-6 дневно. А на вашата възраст и нааканите-2-4 и повече. Преценявай по състоянието на бебчетата, макар че на тази възраст е нормално да са поспаланки.
За известно време забрави за други дейности - лежи и кърми, пък ако ще да се разчуе!!!  Joy
Сподели с какви размери се родиха принцесите. Кувьоз имаше ли? И т.н.
Относно притесненията дали се хранят достатъчно - не можеш ги избегна. Всички сме ги имали.
Ако по някаква причина решиш да дохранваш, моля те първо пиши на Хедра и чак след това  Wink
Много, много се радвам за вас!!!! Чакам да пораснете и да се видим!
  bouquet

# 24
  • Мнения: 263
И аз мисля - по-добре не хаби време за шишета, миене, стерилизиране, АМ и т.н. - кърменето е много по-лесно и приятно! Не се притеснявай да ги кърмиш винаги, когато искат - още сте много малки, скоро (1-2 месеца) ще стане по-лесно. На мен ми се губят първите 2 месеца, бели петна... няма сън Simple Smile.

# 25
  • София
  • Мнения: 291
Привет момичета. Аз също кърмих девойките си до 8-месечна възраст. Едната от едната гърда, другата от другага, а на следващия ден разменях дясно и ляво. Понякога, особено вечер след баня, ги кърмех едновременно /както беше дадено на сничката/ с помоща на възглавница, под формата на подкова, извита...Аз също се притеснявах за това дали хапват добре, защото изцокваха всичко, после нищо не цедях, но всичко беше ОК, когато дойдеше консултация ставаше ясно, че дупетата са добре наддали  Wink Започнах да ги захранвам 5 месец.

# 26
  • Мнения: 293
Здравей Aila
сега е най-трудния период на кърменето.Аз още кърмя децата като до 6м и и половина бяха само на кърма.Нали знаеш търсенето определя предлагането така е и с количеството кърма.
Кърми ги често дали едновременно или една след друга ти решаваш, по-добре не им предлагай шишета и биберони.
Не се притеснявай имаш ли кърма или не- с по-често сукане ще се увеличи.
В Кърмаческия винаги ще получиш съвети за кърменето и имат хубава Библиотека.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 446
Привет!
Ами да се обадя и аз за подкрепа Laughing Кърмих юнаците 9 месеца, като до 5-ия бяха само на кърма. В началото е много трудно. Само кърмиш, кърмиш, спиш, кърмиш... Първият месец може би е най-труден, след това като свикнат да сучат по 5мин, става по-лесно. В повечето случаи ги кърмих един след друг, по-рядко едновременно. Най-удобна ми беше тази поза, в която едното бебе го държиш, като коремчето му опира твоя корем (класическата поза), а другото - отстрани на хълбока (футболната поза)
Ето тук има разни пози
http://members.tripod.com/~breastfeedingtwins/Pages/twinart.html

PS. нещо не излезе картинката, която бях сложила, но се надявам да съм го обяснила така че да се разбере.

Последна редакция: чт, 24 авг 2006, 13:53 от jojoba

# 28
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Честити бебета!   bouquet

    Първо много често тъкмо реша че са се наяли и ги сложа да спят и те веднага се разревават, а до преди пет минути буквално са дремели на гърдата. И така пак ги връщам и така си изкарват по час и половина. Тъкмо ги приспя и те след един, два часа се будят отново. А ако пък това става когато не съм ги кърмила заедно нямам абсолютно никакво време да стана от леглото.
Това е положението  Grinning С едно или две почти всички майки се чувстват като теб в началото - всички мънички бебета се държат така. Това е нормалното поведение на бебетата през първите няколко седмици. Най-доброто, което можеш да направиш е, да им предложиш това, което търсят - да посучат още. Бебетата често сучат за утеха, комфорт, за да бъдат гушнати в мама... не само за храна. С времето се мени и моделът на сукане - започват да сучат по-нарядко и за по-кратко време. Ако имаш кой да ти помага вкъщи - лежи и кърми Wink Това минава бързо - после ще има да се чудиш кога са пораснали толкова скоро, кога беше това време, когато прекарваха целия ден в сукане и сън...

    Мисля че основния ми проблем е с приспиването след като са хапнали, защото ако успеят да заспят обикновенно си спят доста спокойно поне два часа. Как ги приспивате? Залъгалка не искам много много да ползвам, а и те я плюят и не ги устройва  Sad
На гърда вероятно ще ти е най-лесно да ги приспиш. Понеже са две, има вариант да ги слагаш заедно на голямото легло и да лежиш до тях. На родителското легло по разни причини бебетата често спят по-спокойно - защото им мирише на мама, чувстват се по-спокойни и т.н. Ако не си против това - можеш да опиташ. През първите 6 седмици избягвай биберон-залъгалка, защото може да свикнат с изкуственото зърно. Още повече, щом не го искат - не си създавай излишни главоболия.

    Следващото е че постоянно се притеснявам затова колко са изяли и дали им е достатъчно. Един път когато се бях панирала че хич не им стига се обадих на детската и се оплаках че лесно заспиват и не сучат достатъчно. и нейния съвет беше разбира се да се изцеждам да им давам с шише изцедената до 50 милилитра на всяка а ако не достига да додавам АМ. Но това означаваше напълно да спря да си ги кърмя, а аз определено не търсех такъв съвет.
Защо се притесняваш как ядат? Как пишкат - колко напишани памперса, урината светла и без наситен мирис ли е? Колко често акат - има ли поне един наакан памперс на ден всяка? Ако отговорите на двете са 'да' - нямаш грижи  Grinning Каквото излиза, все е влязло, нали?  Grinning Ако бебето пишка и ака редовно (за акането - бебе под 6 седмици, над 6 седмици доста бебета разреждат акането на няколко дена, което не значи, че не получават достатъчно кърма, само акат по-рядко, но по повече), ако е жизнено и кожата му е с добър цвят и тургор - значи получава достатъчно мляко.
Трудно е да прецениш колко изсукват и достатъчно ли е - нямаш разграфено на бюста Wink Затова следи памперсите и ги тегли от време на време - това ще ти е добър знак как наддават.
Не влизай в омагьосания кръг да теглиш преди и след всяко ядене - това е трудоемко и ненужно. Бебетата изсукват различно количество мляко в различните часове на деня и различните дни. Сутринта може да изсуче 150 мл, вечерта - само 60 и все да е добре; единия ден може да яде много, на другия - малко. Те са човечета с характер и темперамент - точно както на теб не ти се ядат еднакви по големина порции храна сутрин, обед, вечер и всеки ден, така са и те. Важно е как наддават на 2 седмици (сега, после - на месец), за да разбереш колко средно ядат и добре ли се развиват.

    Така че засега на съм я послушала, но все пък понякога се изцеждам и давам с шише на едната която е по-мързелива. Да продължавам ли с тези шишета или изцяло да се опитам да ги откажа.
С шише има реален шанс да ги отбиеш. По-добре остави шишетата и кърми, като следиш памперсите и като цяло как се развиват, как растат на ръст и килограми. Както казваш, едната като засуче, на другата почти без усилия й тече в устата - възползвай се от това, вместо от шишето  Grinning С времето ще започне да суче по-усърдно сама.

И ако да все пак да продължавам ли да се изцеждам. Чела съм че няма нужда, но много ме е страх да не би да не ми достига кърмата ако не го правя, но пък да се цедя и да го хвърлям... Може да се пробвам да го замразявам, но трябва да прочета как става.
Не се изцеждай  Grinning Имаш две перфектни помпи за кърма - живи Wink Сигурна съм, че те изпиват толкова мляко, колкото е предвидено, няма нужда да стимулираш гърдите допълнително за повече мляко, което после пак да трябва да изцеждаш, защото все пак е в повече... Можеш да замразиш някакво количество, ако ще ти трябва, но като цяло от изцеждането няма нужда, ако майката ще кърми (а няма примерно често да отсъства от вкъщи и да се налага някой друг да храни с изцедената кърма).

    Доста дълго стана, извинявайте но определено незнам какво да правя, а и като дамоклиев меч виси над мен прегледа на първия им месец, защото лекарката каза че ако не са наддали поне 600- 700 грама задължително трябва да ги дохранвам...
Ще наддадат  Grinning Недей се притеснява предварително. Ако ги кърмиш на поискване и достатъчно често (поне 8 пъти в денонощие), ще наддадат добре. Спокойствие и само спокойствие и много почивка (сигурна съм, че с 2 бебета ти трябва доста повече почивка).

При нужда - свиркай в Кърмаческия или на Лс, да се притичваме на помощ  Grinning

# 29
Имах карма 14 месеца
Едната не засука и изцеждах
Другата сука сама

# 30
  • Мнения: 903
Имах голямо желание да кърмя, но просто нямах кърма въпреки цеденето и всичко друго което опитах, а и те бяха много малки и стояха 2седмици в кувиоз. Много ми е мъчно, но те пораснаха и без кърма.

# 31
  • Мнения: 2 673
 Аз кърмих и дохранвах с АМ до 3 месец..
От стреса кърмата ми спря.

# 32
  • София
  • Мнения: 12 233
     Благодаря за подкрепата и съветите от всички мами.    bouquet
Добре че прочетох тук колко много майки са се справили и се обнадеждих че е възможно и се стегнах. Ако бях слушала педиатърката... Според нея близнаци не може да не се дохранват.
     Вече моите две девойки са само на кърма и нещата почнаха да се нормализират, тоест не са постоянно залепени за гърдите ми. Много съм радостна и се надявам още дълго време да се кърмим с мъниците  Grinning

# 33
  • Мнения: 2 022
Момичета, как става тази теория с "кърмиш, ядеш, спиш, кърми, ядеш, спиш"? На теория ми е ясно, но на практика няма как да стане. Това означава и тримата да се "качим на главата" на някоя от бабите, което е невъзможно, а на чужда жена не мога да се доверя поне на този етап. От както са се родили съм недоспана и уморена и се тръшвам в 1 ч. вечерта на предела на силите си за да стана в 6 и колелото се завърта... Може ли да помоля успешно кърмилите близнаци майки за съвет в тази посока. А наистина сънят действа много лактогонно, но как да си го взема?  newsm78

# 34
  • София
  • Мнения: 12 233
    Еми незнам точно какво да те посъветвам  Simple Smile Аз лично съм си съвсем сама с мадамите освен първите две седмици когато и таткото беше при нас. Основно ми помага това че се кърмим едновременно и че се кърмим легнали. Ако успееш да се възползваш от някое от тези две предложения. Разбира се в началото не ми оставаше време за никаква домакинска работа, а само за мадамите, но сега вече имам повече свободно време.
    Аз лично се подпирам от двете страни с две възглавници и с по-едно бебе в ръка. Незнам като пораснат сигурно няма да става, но те вече сучат доста по-добре и по-бързо. Вече нощем също спят по повечко. Будят се веднъж в три  ,хапват набързо и заспиват и после чак през ноща. С изключение на първите седмици сега вече нямам проблеми и със съня.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 110
Cygnus, на мен до третия месец ми помагаха бабите и общо взето когато не кърмех спях, бях като дойна крава  Joy. Да си призная дори при това положение доста ми беше писнало. Започнах да разпитвам докога ще ядат на три часа, че не се издържа и съвсем се ужасих, че няма да се свърши скоро.
Мога да те успокоя, че те се специализират (може би вече и твоите са) и започват да сучат доста бързо и всъщност кърменето не отнема чак толкова време. Моите сучеха по 5-6 минути на един етап към края на третия месец май беше. Също така те на тази възраст общо взето само спят и ядат и можеш хем да свършиш нещо, хем да дремваш. Аз лично се тръшвах във всеки удобен момент, че моите се будеха и в 3 през нощта да ядат и после в 6........

# 36
  • София
  • Мнения: 12 233
   Само да споделя, че и моите вече хапват на бързо, но не искат да спят. Евентуално заспиват на гърда и като ги преместя рев...А определено вече не са гладни защото не искат да сучат, а просто да им обръщам внимание.  Ако най-накрая едната заспи то другата е будна и тн.. Надявам се някой ден и те да почнат да заспиват веднага, но не ми се вярва.  Grinning

# 37
  • Мнения: 2 022
Деси, там е проблема, че не сучат, отначало сучеше тя, той не можеше, после той се научи, а тя вече не иска. Сега само той суче и то сутрин невинаги. Работи основно помпата Sad Бабите ми помагат, но една по една и времето им е заето в пране, гладене и готвене, отвреме навреме ми помагат да храним едновременно.

# 38
  • Мнения: 2 051
Кърмихме се точно 18 месеца. Отначало по 8-10 пъти на ден, че и в отделни дни и повечко пъти. Спомням си, че когато станаха на 4 месеца, "разредиха" сукането на 7-8 пъти на денонощие и успях да си вдигна главата и да видя какво се е случвало около мен през цялото това време, в което наистина само кърмих, ядях и по малко спях.
След първия месец ги кърмих само заедно. В последните месеци сучеха само рано сутрин, когато както им дойде кефа.

Спокойно, момичета, идват и добри времена, в началото е големия зор и умора и си мислиш, че силите свършиха и повече не можеш, и край, но...продължаваш  и в един момент, о чудо, бебетата (и майките им) вече спят по цяла нощ и светът не е толкова черен. Малко търпение.

На мен специални хора не са ми помагали, нито баби, нито други жени. Таткото доста се включваше през свободното си време, също и каката, така сами си ги изгледахме.

# 39
  • София
  • Мнения: 12 233
   Едно въпросче до мамите които са кърмили? Как приспивахте мъниците?
   Моите заспиват само на гърда и досега нито веднъж не съм успяла по друг начин, което означава че дори да ги нахраня пак не съм свободна, защото таткото няма как да ги приспи сам  Sad

# 40
  • Мнения: 2 051
   Моите заспиват само на гърда и досега нито веднъж не съм успяла по друг начин, което означава че дори да ги нахраня пак не съм свободна, защото таткото няма как да ги приспи сам  Sad

Малки са още за да са имали достатъчно време да експериментират заспиване по друг начин. Simple Smile
Дай им малко време и ще се проявят и други умения!
И се радвай, че ядат, защото моите дълго време само спяха на гърда без да правят друго.

На въпроса - първите 2 месеца бяхме само така. Като започнаха коликите и ревовете започна да се включва и таткото с люлеене на ръце. Не че винаги имаше резултат, понякога заспиваха, понякога не. След като отминаха коликите вече бяха по-големички и будуваха и си заспиваха когато си поискат сами.

# 41
  • София
  • Мнения: 12 233
    Дано като пораснат още малко да има подобрение, защото засега според мен само се влошават нещата  Simple Smile Вече дори не искат просто да дремят на гърда еми предпочитат и двете да ги нося на ръце и да се оглеждат иначе рев... А скоро вече няма да мога изобщо да ги нося едновременно .
    Все ще измисля нещо надявам се  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт