За любителите на питки - БОЛЯРСКА ПИТКА

  • 284 890
  • 942
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 798
Ох и аз се запалих с тези хубави питки   Blush
cathie, би ли ми казала за питата на Морена суха мая ли сложи и колко(понеже знам,че и ти използваш предимно суха мая) и в машината ли я меси или на ръка?  newsm78

Ааа, не. Всичко си правя по рецептите аз - т.е. с прясна мая правих, ама и със суха ще стане. На Биляна беше със суха и беше супер.

Ето рецептата, защото съм попроменила някои неща. Пускам 2 пъти програма месене за половин час. После премесих двете питки и оставих да втаса, ама всичко съм описала  Wink, че съм малко Мара Подробната.

Питка Морена

300гр прясно мляко (+100мл вода)
5 с.л. кисело мляко
4 с.л. олио
1 пакетче мая за хляб колкото кибритена кутия – 40 гр
3 яйца
2 с.л. захар (може и 3, за да е по-сладка)
1 с.л. сол
брашно (малко над 1 кг)

½ доза, удобна за машинката:
150 мл прясно мляко (+50 мл вода)
2 с.л. кисело мляко
2 с.л. олио
½  пакетче мая за хляб – 20 гр
1. път - 2 яйца, 2. път – 1 яйце и 1 белтък
1 с.л. захар (може и 1 ½ , за да е по-сладка)
½  с.л. сол
брашно (малко над 500 гр)
 

Подгрява се половината прясно мляко, да бъде приятно топло, в никакъв случай вряло. В него се слага 1 щипка захар и се разтваря цялата мая. Оставяте маята да втасва (започва постепенно да бухва). След като втаса маята, в тава слагате брашно и смесвате всички продукти по- горе. Да не забравите и другата половина от прясното мляко! Слагате вече бухналата мая и месите. Прибавяте брашно, колкото е нужно, за да спре да лепне и до меко тесто и продължавате да мееееесите до припадък. След това  го биете 100 пъти. Оставяте го да втаса 15 мин. После пак месите и пак биете и пак втасва. След второто втасване делите тестото на 3 топки (аз разделих на 4 - всяко беше по 400 гр, значи ми се е получило тесто с тегло 1600 гр - защото пекох в тенджера, но и да не се пече в тенджера, така става по-многопластово). Всяка топка разточвате на кора, малко по-голяма от дъното на тавата, в която ще печете. Мажете всяка от корите с олио (обилно със запържено масло – 125 гр) и ги налагате една върху друга. Нарязвате като торта, на 16 парчета. Навивате парчетата от дебелата към тънката част(като кифлички) и ги редите в намаслена и набрашнена тава. 14 кифлички встрани, като лъчи, и 2 – в средата, едно до друго (ако тавата е с по-малък диаметър или ако използвате тенджера, отстрани могат да се наредят 12 кифлички, а в средата – останалите 4, разположени напречно на радиалните в края). Наредената пита  оставяте да втасва 30мин в затоплена до 50 С фурна (ако времето е топло, това не се прави, а може да се изчака малко повече време за втасването – да удвои или утрои обема си, но и да не превтаса). След това мажете с жълтък (разбит с 4-5 с.л. олио – да стане хубава перлена смес и да има достатъчно за намазване) и печете на 200 градуса (45 минути на 170-180 С).

NB! За да не месите до припадък – машинка за хляб Wink (Аз я правих така, но на два пъти си правих  тестото, след това го премесих заедно и го оставих – набрашнено - да втаса в добре набрашнена тенджера с капак. Така месенето идва малко над 1 час. Около 1 час втасва. Оформянето на кифличките – около 20мин. Следващо втасване - пак около час. Печене – 45 минути. Общо време за питката от приготвянето на закваската до изваждането от фурната – около 5 часа спокойно, може и за 3,5 – 4 часа, ако се форсира втасването. Но вместо да се бърза, може да се започне по-раничко. Ако питката ви трябва в 8 часа, почнете в 3, за да сте сигурни, че в 8 ще е готова и да не се притеснявате.)
Оценка: Стана ми страхотна пита – и на вкус, и на вид – с мекичка коричка, пухкава, въздушна и лека.

*Наклоненият шрифт са мои забележки.

Последна редакция: сб, 11 авг 2007, 19:08 от cathie

# 106
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
Ех, cathie, златна си, благодаря ти   bouquet  bouquet  bouquet

# 107
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361


Кръстоска между питките на Биляна и на Рокси  Grinning
Първите две парчета вече ги отнасяха докато взвма камерата, та трабваше да ги догоня и да ги върна за снимката  Laughing ...
Стана невероятна   bouquet, мерси за рецептата мацки, неочаквано лесна се оказа  Mr. Green ...

# 108
  • Мнения: 6 017
Питките на всички са разкошни- даже бих казала невероятни. Биляна благодаря за хубавата рецепта, сега отива в тевтера с рецепти, но скоро ще се изпробва-от коментарите и снимките си личи че питката е страхотна, дори без да съм я правила ми стана любимка пък кво останало като я направя-дано да се справя че досега само тестао за питки, мекици и пица съм месила...но за всичко има първи път. Още веднъж благодаря!   bouquet

# 109
  • София
  • Мнения: 2 210
месенето и точенето са ми слаби места, ноооо!!! от утре почвам! С тази на Били, че май най-лесна изглежда.  bouquet  bouquet

# 110
  • Мнения: 1 798
Не мога да не похваля пак Болярската пита на Биляна. Направих 3/4 доза, т.е. 300 гр вода и т.н. Машинката ми се поозори доста, но пък дозата ми стигна точно за напълване на средно голямата ми тефлонова тавичка, която има и височина. Няколко пъти прекъсвах месенето и пусках програмата отново, защото бях сложила явно по-малко брашно и все ми се струваше, че тестото е рядко - залепваше за стените. За сметка на това оформих не 3, не 4, а 6 питки с големина на малка зелка, малко по-големи от юмрук. След почиването на питките (15-20 минути) ги разточих тъничко с диаметър около 30-35 см (малко по-голям от диаметъра на тавата)- за целта работих обилно с брашно. Намазах богато с препържено масло. Усуквайки и издърпвайки, навих на руло, а рулото - на охлюв в тавата, при което усуках пак няколко пъти, доколкото ми позволи тестото, че да не се скъса. Тавата намазах с олио и набрашних добре. Оставих да втаса, докато увеличи обема си около 3 пъти (горе-долу напълни тавата) , намазах с останалия жълтък, разбит в олио, и пуснах фурната на 180-190 С. След около 30 минути питата беше готова. Интересното е, че питата "олеква", като се изпече .
Поръсих с водичка, покрих с кърпа... , след което беше нападната и презполовена.
Не мога да опиша за какви конци и за какъв вкус става дума .
Черпя ви. Опитайте и вие.

Последна редакция: сб, 11 авг 2007, 19:14 от cathie

# 111
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Ох, cathie, какво да кажа...Красота!!! И доста подробно си обяснила технологията, което ще е от полза за такива като мен, които нямат особено богат опит с питките.  Hug

# 112
  • Мнения: 1 798
Ох, cathie, какво да кажа...Красота!!! И доста подробно си обяснила технологията, което ще е от полза за такива като мен, които нямат особено богат опит с питките.  Hug

Simple Smile

Допреди половин година нямах никакъв опит. И сега обяснявам и си записвам, за да не забравя и за да помогна, ако мога, така, както на мен са ми помагали тук   bouquet

# 113
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Благодарим за което.   bouquet

# 114
  • Мнения: 274
Здравейте - и аз реших да направя питката на Биляна днес, но видях, че cathie е месила тестото в машината за хляб и... разбира се това ме окуражи и аз да я направя ... хич ме няма в месенето. Че въпроса ми е към нея основно - cathie, моля те кажи ми как подреждаш продуктите в машината за да се полуи добро тестно накрая? Мисля да я пусна няколко пъти да меси за да може да е добро тестото.
Благодаря ти предварително Hug

# 115
  • Мнения: 1 798
vania_sk, както си се слагат по принцип - първо течните+солта и яйцата, после брашното, захарта и маята.
Но предупреждавам, че ако машинката е по-малка (каквато е моята - с вместимост 900 гр) се озорва. Аз направих 3/4 доза и се затрудни.  Предполагам, че можеш да си преизчислиш продуктите. Можеш да направиш и половин, в зависимост от това колко хора сте, но тогава трябва да се пече в по-малка тава.
Спокойно можех да замеся 2 пъти по половин доза..., защото месенето със спирането сигурно ми отне един час.
Ако имаш още въпроси, питай. Дано да отговорих навреме.

# 116
  • Мнения: 11 607
Тази болярска пита ме е зарибила, ама Кати е виновна! Добър PR на питката е .......

# 117
  • Мнения: 1 798
Тази болярска пита ме е зарибила, ама Кати е виновна! Добър PR на питката е .......

 Mr. Green
ПиАр, ама с покритие  Laughing

# 118
  • Мнения: 1 951
И аз довечера отново ще я правя тази пита Laughing

# 119
  • Мнения: 1 798
дикси, после да кажеш какво е станало  Wink

Общи условия

Активация на акаунт