Майчинството - счетоводно

  • 129 179
  • 1 114
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 3 835
poli77
обезщетенията за бременност и раждане са не по-малко от 180лв

# 721
  • Пловдив
  • Мнения: 349
Здравейте, момичета!
Във вас ми е надеждата да ми дадете съвет как да постъпя, че с тези объркани закони...
Значи, на 9 февруари трябва да изляза в болничен (45 дни преди раждането). Проблема е, че в момента съм по заместване и май месец се завръща титуляра и на мен ще ми прекратят договора. Според служителките в НОИ, от този момент автоматично ще мина на социално майчинство (макар че 3 години назад нямам прекъсване в осигуровките), т.е. 1 година платено минимално. Какви са ми вариантите и процедурата съответно за тях? Дали да изчакам май месец и тогава какво да направя - ако прекъсна майчинството и формално започна временно работа някъде, после мога ли пак да изляза в майчинство и ще бъде ли то 2 години платено?
Другия вариант за който мислех е да напусна на 1 февруари и до 9 да се водя на работа някъде другаде, от където да изляза в болничен. Но при това положение какви осигуровки ще трябва да плащам през цялото майчинство и струва ли си?
Проблема е, че има много малко време, а все пак ако ще напускам е добре да е навреме. Моля ви, дайте ми съвет, защото вече сън не ме хваща  Cry
Щом трудовият договор е по заместване той автоматично се прекратява с идването на титуляра. Наистина няма да имаш право на обезщетение за отглеждане на дете след това, а само на месечна помощ от Социални грижи. Можеш да започнеш фиктивно някъде работа преди болничния 45 дни преди термин и да си ползваш всички болнични и цялото майчинство в ноивата фирма. През периода, когато си в болничен се дължи здравна вноска в размер на 3.9 %  от 220 лева / минималния осиг. доход на самоосигуряващите се лица /.  За периода на майчинството  - също.
Сега пък ми казаха, че след прекратяването на договора можело да се запиша в бюрото по труда и така съм щяла да си взимам майчинство колкото до преди прекратяването му. Има ли някаква истина в това?

# 722
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
lubricant няма как да получаваш майчинство до 2 год. на детето, ако не си осигурена на някакво основание, вкл. за фонд ОЗМ

# 723
  • София
  • Мнения: 978
Мили момичета, чудесно е че ви има и имате желанието и търпението да отговаряте на въпросите ни. Бих искала да попитам какво е необходимо да направя? Какви документи е необходимо да подам и пред кого /работодател и/или Нои/ за ползване на останалите дни / след изтичането на 315-те/ до навършване на 2 годишна възраст на детето. Предварително Ви благодаря

# 724
  • Пловдив
  • Мнения: 349
lubricant няма как да получаваш майчинство до 2 год. на детето, ако не си осигурена на някакво основание, вкл. за фонд ОЗМ
Не те разбрах съвсем. Какво е ОЗМ? Работя на държавна работа.

# 725
Сърдечно благодаря на всички, които отговориха на въпросите ми!!!!!!

Наистина тази тема е безценна, особено за хора като мен, които имат ограничени възможности за излязат и да попитат в НОИ или НАП, а само от четенето на сухите закони не става по-ясно. Май човек трябва да е боравил с тази материя и термини, за да може да разтълкува!

Поздравления за хубавата идея и успех!!!!!!

# 726
Здравейте!

Много се радвам, че има хора като Вас, които помагат.
Извинявам се, ако питам за нещо, на което вече е отговаряно.

Моят случай е следният: в момента съм в майчинство (детенцето ми е на 1 г. и 3 месеца). Получавам както всички 160 лв. месечно.  Бременна съм и на 27.02.2007 чакам раждането на второто ни детенце.  По принцип на 12.01.2007 трябваше (ако работех) да изляза в болнични (45 дена преди раждането).
Имам следните въпроси:
1. ако вече съм в майчинство, трябва ли сега да излизам в този болничен
2. Ако изляза в болнични, каква е сумата, която ще получавам - вярно ли е, че към болничните за второто детеще се добави 50% от майчинството за първото.
3. След като доходът ми за 6 месеца назад е по 160 лв. на месец, според промените сега сте получавам 90% от 160 или МПЗ?
4. Като студентка съм получавала стипендия (80 лв на месец). Този доход може ли да се добави към доходите, върху които се изчисляват по новия закон болничните)

Вълнувам се, т.к. живеем само от тези доходи (съпругът ми е студент също) и това малко увеличение много би ни помогнало.

Предварително Ви благодаря за отговора!

Ти в момента по трудов договор ли си или не?

Ако си:
2. Застъпване на майчинство - получаваш обезщетение за бременност и раждане + 50% от майчинството (90лв)
3. Обезщетението е не по-малко от 180лв. месечно.

Да, работех по трудов договор, осигурявах се на 160 лв. След това излязох в майчинство.

# 727
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
lubricant няма как да получаваш майчинство до 2 год. на детето, ако не си осигурена на някакво основание, вкл. за фонд ОЗМ
Не те разбрах съвсем. Какво е ОЗМ? Работя на държавна работа.

Фонд Общо заболяване и майчинство
Ако нямате начислявани осигуровки за този фонд не можете да ползвате болнични

# 728
  • Мнения: 936
Може ли някой да ми каже какво би било нетното тр. възнагр. при осигурителен доход от 500 лв. за м. Януари, Февруари и Март и за 1000 лв. за Април 2007г.
Ще съм ви много благодарна!

И още един въпрос: При болничен за общо заболяване, за бременност и майчинство, както и за отпуск по майчинство се дължат ЗО от 3.9%. Тези ЗО се удържат на база осигурителния ми доход, т.е. заплатата ми или на база минималния осиг. доход от 220 лв. ??? Не съм сигурна дали съм го прочела правилно някъде.

Последна редакция: ср, 17 яну 2007, 19:45 от nenaatoa

# 729
  • Пловдив
  • Мнения: 349
lubricant няма как да получаваш майчинство до 2 год. на детето, ако не си осигурена на някакво основание, вкл. за фонд ОЗМ
Не те разбрах съвсем. Какво е ОЗМ? Работя на държавна работа.

Фонд Общо заболяване и майчинство
Ако нямате начислявани осигуровки за този фонд не можете да ползвате болнични
Ами до сега доста съм ползвала болнични, така че предполагам, че са ме осигурявали.

# 730
  • Мнения: 8 917

newsm44 ЧЕСТИТО на ТАТКО RadoMit и нежната му половинка две прекрасни бебчета newsm44 Нека растат здрави и щастливи дечица и ви носят само радости smile3525

# 731
  • Мнения: 106
Бременна съм в 5 мес. от 03.01.07 съм в болничен искам да попитам кой трябва да ми изплаща болничния НОЙ или работодателя?Питах касиерката и счетоводителката и двете казват нямаме наставления още,а тая молба-декларация кога да я подам?Проблемът е там , че взимаме заплати месец назад и те ми казват има време , ще вземеш пари чак март.Предварително благодаря. Thinking

# 732
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=122192.60

Това е обещаният линк за kalaza .

Попълват се в два екземпляра за двамата работодатели.

За майка ти се прилага Наредбата ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ - попълват се Приложение 3 и Приложение 7.

Много ти благодаря Hug Имам още малко въпросчета Embarassed Въпросната декларация-съгласие - до кого е адресирана? И още нещо - "Задължаваме се при прекратяване на трудовия договор от някой от нас, при смърт на детето, даването му в детски ясли или друго детско заведение, както и при прехвърляне на родителските права на другия съпруг да уведомим организацията, за да прекрати разрешения отпуск." - това важи ли? Четох някъде, че е отпаднало newsm78

# 733
Моля ви помогнете и на мен  Hug
Реших да се самоосигурявам като свободна професия. Вече си извадих БУЛСТАТ и знам, че следващата стъпка е дакларация в НАП.
Въпрос1: Само една декларация ли се подава или две
Въпрос2: Знам че в декларацията трябва да се пише по-високия процент, но никъде не намирам нищо нито за нисък нито за висок процент. Освен личните ми данни единственото различно е графа: "Заявявам, че ще се осигурявам за:
-инвалидност поради общо заболяване за старост и смърт
-за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица
-пенсионер съм и не желая да се осигурявам"
Едно от тези трите ли е по-високия процент- евентуално второто newsm78
Въпрос3: Къде се посочва на каква сума искам да се осигурявам?

Ще съм много благодарна ако някой ми отговори   bouquet

# 734
  • Мнения: 9 050

newsm44 ЧЕСТИТО на ТАТКО RadoMit и нежната му половинка две прекрасни бебчета newsm44 Нека растат здрави и щастливи дечица и ви носят само радости smile3525


И  от мен честито. Да са много здрави, весели, щастливи, малко щури и с много късмет.

Общи условия

Активация на акаунт