Майчинството - счетоводно

  • 129 227
  • 1 114
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 221
Благодаря на Зина! newsm51.А как се определя какво ще е обезщетението при прекъсване на майчинството преди тези 315 дни и те задължителни ли са.

# 421
  • Мнения: 276
ZinaSt, благодаря ти! Вие сте супер!

# 422
  • Мнения: 288
.. за разлика от останалите питащи .. вие имате достъп до колега занимаващ се с счетоводната отчетност на дружеството в което сте съдружник .. мисля че е най добре да се обърнете към него .. или към друг специалист .. не зная дали ще ме подкряпят колежките bouquet пишещи тук .. но аз лично няма да отговарям на хора имащи достъп до специалисти ..   

# 423
  • Мнения: 162
Incandesecent, благодарности за отговора  bouquet
Успокоих се...

# 424
  • Мнения: 9 050
Хайде да ни е честито! Всички текстове излязоха. Обаче нямам скенер и не вога да ги постна. Но пък реда вече е абсолютно ясен.

Значи, болничните започнали преди 01.01.2007 са ясни. Те са си по стария ред.

За новите важи следното. Всичко пак е на плещите на горките счетоводители, обаче какно да се прави, такава ни е работата 
Като получите болничен лист имате само задължение да го представите на работодателя си. Оттам нататък, работодателя трябва да го представи, заедно с придружаващите дикументи в НОИ един ден след изплащането на заплатите за месеца, за който се отнася болничния. ( Не знам как едновременно подаваме данни в НАП и болнични в НОИ в един и същи ден, ама нейсе. Пак ще се клонираме  )
От НОИ пък са длъжни да изплатят обезщетението ви в срок от 30 дни от получаване на документите.
Сумите се изплащат по банков път, като всеки е длъжен сам да си открие сметка и да даде номера и на работодателя си, за да може пък той да я представи в НОИ, заедно с болничиня ви лист.

# 425
  • Мнения: 289
.. за разлика от останалите питащи .. вие имате достъп до колега занимаващ се с счетоводната отчетност на дружеството в което сте съдружник .. мисля че е най добре да се обърнете към него .. или към друг специалист .. не зная дали ще ме подкряпят колежките bouquet пишещи тук .. но аз лично няма да отговарям на хора имащи достъп до специалисти ..   

Не виждам каква е разликата, предполагам всички имат достъп до счетоводител по местоработата си. Аз си позволих да попитам, защото започнах да се съмнявам в компетентността на моя счетоводител точно по този въпрос (в моето дружество има един единствен казус на жена по майчинство и това съм аз, имам "късмета" да управлявам екип предимно от мъже). Лично аз се имам за доста грамотен човек (а и съм финансист по принцип), занимавала съм се доста със законодателство, но честно казано този нормативен хаос доста ме обърка.  Затова се надявах на помощ от по-компетентни специалисти, които са навътре точно в тази материя. Не подозирах, че в тази тема има разделение (по някакъв признак) на питащите.  Но разбирам намека.... Както и да е, благодаря че сте си направили труда изобщо да изчетете постинга ми  (знам че времето е пари)  bouquet

Последна редакция: сб, 06 яну 2007, 23:09 от lalique

# 426
  • Мнения: 7 168
Четох новата наредба, но не ми стана ясно за начинът на изплащане на майчинството, дали ще става члез НОИ, т.е. трябва ли да подавам наново документи / в майчинство съм от първи октомври/ или ще съм в "заварено положение", т.е. ще продължи да се плаща чрез работодателя? newsm78
Предварително благодаря!

# 427
  • Мнения: 3 405
Четох новата наредба, но не ми стана ясно за начинът на изплащане на майчинството, дали ще става члез НОИ, т.е. трябва ли да подавам наново документи / в майчинство съм от първи октомври/ или ще съм в "заварено положение", т.е. ще продължи да се плаща чрез работодателя? newsm78
Предварително благодаря!


По стария ред, от работодателя, за болничните започнали преди 01.01.2007  Grinning


Хайде да ни е честито! Всички текстове излязоха. Обаче нямам скенер и не вога да ги постна. Но пък реда вече е абсолютно ясен.

Значи, болничните започнали преди 01.01.2007 са ясни. Те са си по стария ред.

# 428
  • Мнения: 7 168
Анджелина, благодаря! Но аз имах предвид обезщетението за отглеждане на дете, а не за болничните Simple Smile

# 429
  • София
  • Мнения: 1 877
.. за разлика от останалите питащи .. вие имате достъп до колега занимаващ се с счетоводната отчетност на дружеството в което сте съдружник .. мисля че е най добре да се обърнете към него .. или към друг специалист .. не зная дали ще ме подкряпят колежките bouquet пишещи тук .. но аз лично няма да отговарям на хора имащи достъп до специалисти ..   

Не виждам каква е разликата, предполагам всички имат достъп до счетоводител по местоработата си. Аз си позволих да попитам, защото започнах да се съмнявам в компетентността на моя счетоводител точно по този въпрос (в моето дружество има един единствен казус на жена по майчинство и това съм аз, имам "късмета" да управлявам екип предимно от мъже). Лично аз се имам за доста грамотен човек (а и съм финансист по принцип), занимавала съм се доста със законодателство, но честно казано този нормативен хаос доста ме обърка.  Затова се надявах на помощ от по-компетентни специалисти, които са навътре точно в тази материя. Не подозирах, че в тази тема има разделение (по някакъв признак) на питащите.  Но разбирам намека.... Както и да е, благодаря че сте си направили труда изобщо да изчетете постинга ми  (знам че времето е пари)  bouquet

Щом е отворена тема по въпроса, значи има компетентни хора, които да помагат. За да се обръщаме към вас значи имаме нужда от помощ, именно както lalique е казала, защото се надяваме на второ, по-компетентно мнение. Глупаво е да се прави разграничение по някакъв показател - щом някой е преценил, че има нужда от помощ, значи наистина е така!!!

# 430
  • Мнения: 3 405
Анджелина, благодаря! Но аз имах предвид обезщетението за отглеждане на дете, а не за болничните Simple Smile

Oх, ами като не мога да спя и по нощите съм във форум Mr. Greenа,толкова и съм те разбрала Grinning Някой запознат ще ти отговори Grinning

# 431
  • Мнения: 9 050
Анджелина, благодаря! Но аз имах предвид обезщетението за отглеждане на дете, а не за болничните Simple Smile
Също ще се изплаща от работодателя. Също от работодателя ще ви се изплаща и 50% - тното обезщетение, ако се върнете на работа. Щом плащането е започнало, ще си продължи така докрая, т.е. докато детето стане на 2 години.

# 432
  • Мнения: 936
Здравейте! Понеже не съм специалист, ми е малко трудно да си изясня тънкостите и бих помолила за малко помощ.
От публикуваната наредба за изплащането на обезщетенията, прочетох, че се взимат "6 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността". Т.е. аз съм назначена на работа на 16 Ноември 2006; на 10 Май трябва да изляза в болнични поради бременност и раждане - тези 45 дни преди термин; и би следвало да се брои от Ноември до Април. Така ли е или се взимат и дните до излизане в болничен, т.е. до 9 Май 2007? И в този случай се броят 6 месеца от 9Ноември до 9 Май, така ли е?

# 433
  • Мнения: 7 168
ZinaSt, благодаря, аз най-после прочетох наредбата и видях  bouquet

# 434
  • В красивите ми сбъднати мечти!
  • Мнения: 168
Аз все още не съм излязла в прословутите 315дена , но ме вълнува кой ще ми смята парите които ще взимам - нашата счетоводителка или в НОИ?

Общи условия

Активация на акаунт