Какво ще готвите за Коледа?

  • 24 687
  • 86
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Demetra
Цитат на: Laura
То не е ли едно и също? (бахур и кървавица; бахар знам какво е. Wink ). Тази тема е май за готварския клуб, но както и да е.


Е, хайде сега, нали не предлагаш да отворя тема "Бахур и кървавица", пък макар и в готварския клуб  Laughing  Laughing Струва ми се, че бързо ще потъне в забвение. Освен това и двата "деликатеса" са си съвсем актуални за нашия клуб, щото нито една от нас, струва ми се, не може да си ги купи от магазина   Laughing Освен Тити, може би... трябва да я питаме има ли почва  нещо подобно в Албания, али ниема (последното е на хърватски  Sunglasses ).

Иначе за разликата - Лаура, мила, ти ме провокира!!!

!!!!!! За гнусливите и вегетарианците дотук !!!!!!! (И понеже жените не изълняват инструкции, моля пригответе си непромокаемо пликче)
 
"Кървавица: 3 л прясна кръв от заклано прасе се разбърква с дървена лъжица и се осолява. Смесва се със 2 кг скълцано месо от обрезки, осолено и размесено с черен пипер, бахар, кимион и карамфил. С това се напълват по-дебелички свински или говежди черва и се вари, докато при надупчване с игла от тях не изтича кръв.
Бахур: бял и черен свински дроб, месо, сланина от главата, сърце, ориз, чубрица, бахар, черен пипер, дебели свинске черва. Всичко се кълца тъпче се в червата и се вари" Тука поне не пуска кръв.

Те т'ва е! Черно на бяло. Ако някой има мерак да си го сготви.

И много моля, дами, не си мислете, че развалям Коледното настроение. Това си е нещо типично, даже задължително за Коледната трапеза, по нашите родни земи. От прасето нищо, ама нищо не се изхвърля!  Oha!  Party


Гледай ти, аз пък винаги съм си мислела, че бахур е турското име на кървавицата, но човек се учи докато е жив! Дядо ми му викаше така, но ние сме купували такова нещо само от магазин.

По въпроса за еквивалентите им, не се набутвай в Албания, а малко по на северозапад - Острова и по-конкретно северната му част, Шотландия. Питай Хонда да ти разкаже за шотландските специалитети, като хагис. Във Великобритания (както и във Финландия междувпрочем) правят и пудинг от кръв; и нещо като нашите джумерки. По принцип всички традиции са свързани с максималното използване на животинския продукт.
Ама и ние една тема отворихме. Laughing  Laughing

# 31
  • Мнения: 4 390
Цитат на: Demetra
Цитат на: Laura
То не е ли едно и също? (бахур и кървавица; бахар знам какво е. Wink ). Тази тема е май за готварския клуб, но както и да е.


Иначе за разликата - Лаура, мила, ти ме провокира!!!

!!!!!! За гнусливите и вегетарианците дотук !!!!!!! (И понеже жените не изълняват инструкции, моля пригответе си непромокаемо пликче)
 
"Кървавица: 3 л прясна кръв от заклано прасе се разбърква с дървена лъжица и се осолява. Смесва се със 2 кг скълцано месо от обрезки, осолено и размесено с черен пипер, бахар, кимион и карамфил. С това се напълват по-дебелички свински или говежди черва и се вари, докато при надупчване с игла от тях не изтича кръв.
Бахур: бял и черен свински дроб, месо, сланина от главата, сърце, ориз, чубрица, бахар, черен пипер, дебели свинске черва. Всичко се кълца тъпче се в червата и се вари" Тука поне не пуска кръв.

Те т'ва е! Черно на бяло. Ако някой има мерак да си го сготви.



Ъъъъъъъ, не благодаря!
Стана ми зле само докато го четох... Sick  #Crazy  Embarassed

# 32
  • Мнения: 1 278
Цитат на: Niki1
Имаш ли идея дали мога да я направя в друг съд освен калено гърне. Пак така ще я запечатам с тесто, ама няма откъде да си набавя съдчето...


Йенски съд би трябвало да свърши работа. По-дълбокичък, та да събереш всичките мръвчоци и повечко сърмички. Пробвай и кажи как става в международното "калено гърне", в сравнение с нашенското  Simple Smile

# 33
  • Мнения: 1 278
Цитат на: Laura
По въпроса за еквивалентите им, не се набутвай в Албания, а малко по на северозапад - Острова и по-конкретно северната му част, Шотландия...


Ами да, как ме подсети. Само като каза на мига ми светна, че съм го срещала някъде и веднага си го изнамерих. Абсолютно си права. Например "Пудинг с пържола, бъбреци и стриди". Бляк! Хондичка трябва да се включи и да си каже бива ли го!

Ще взема да питам и моя мъжо като си дойде от Софийско поле. Той е живял една година в Манчестър и няма начин да не е опитвал нещо такова, чревоугодника!

# 34
Цитат на: Laura
Цитат на: palmira
Цитат на: diviana



Продукти: 1 средно голяма кисела зелка, едно пиле (може само пилешки бутчета), малко пушени гърди, едно-две парчета сурова домашна наденица, шарено свинско месо, ориз, лук, сол, червен пипер, черен пипер, чубрица, бяло вино........................


Зелето...ох, зелетооооооооооооооооо #Splat
Как да си спретна набързо киселата зелка, плийййййййййййййййййс Praynig


Виж в "готварство". Там имаше тема за кисели зелки и някой ми бе дал идея как стават за 1 седмица, но на мен ми купиха готови от магазина и не ми се наложи да ползвам рецептата.
Всъщност, ако нямаш кисела зелка можеш да използваш прясно зеле, като бланшираш листата в подсолена вода и добавиш лимонов сок за киселина. В тази същата тема имаше и такава идея.
Лаура


MOJETE LI TOCHNO DA MI OBIASNITE KAK STAVA NOMERA S BLANSHIRANETO I LIMONA?NIKOGA NE SAM PROBVALA PO TOZI NACHIN DA PRAVIA ZELE.
OPITAH S LIMONTOZU.STAVA,OBACHE SEGA NIAMAM LIMONTOZU ,A MI TRIABVA KISELA ZELKA!
PREDVARITELNO BLAGODARIA!

# 35
  • Мнения: 768
Смятаме да сме изцяло на бьлгарско меню, че не ми се рискува с традиционните морски дарове в последния месец на бременността. Т аимаме кьсмет че до нас има много добре зареден турски магазин и сьс лозови листа и кори за баница и какво ли не още от нашенската кухня. Та смятаме да правим пьлнени чушки с боб, тиквеник, сьрмички и т.н. до 7 броя постни яденета.
А  за другия ден като месно ядене ще вземем патица полуфабрикат пьлнена с гьши пастет и смокини-миналата година много ни хареса. Е не е нещо сврьхпразнично, но е много вкусно.
Не смея все пак да рискувам да ям много видове меса (като капама например) пак заради хилядите предупреждения от страна на лекарите да се внимава с яденето по време на бременност.
Миналата година ядохме си спомням един специалитет с Noix de St Jacques които по принцип не харесвам- в резултат аз и бебка бяхме с обрив (тя беше само на кьрма по това време).

# 36
[quote="Laura]...
По въпроса за еквивалентите им, не се набутвай в Албания, а малко по на северозапад - Острова и по-конкретно северната му част, Шотландия. Питай Хонда да ти разкаже за шотландските специалитети, като хагис....[/quote]
 Confounded  blahblah
Тоя Haggis много го мразя, както и Black pudding
Обаче скотове страшно се гордеят с техни "творения"
Лаура, само не казвай че си опитвала Wink  Grinning
Аз по принцип и в Б-я не харесвах неща от сорта на кървавицата.
- това е Black pudding (Made primarily from Blood, Suet and Oatmeal

- това е Haggis (Traditionally, a Haggis is made from the lung, liver, and heart of the sheep. These are mixed with oatmeal and a few spices and stuffed into the sheep's stomach)
Традиционно на него най-много наблягат, когато празнуват рожедението на Робърт Бърнс

# 37
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Honda
"
Лаура, само не казвай че си опитвала Wink  Grinning


Как да не съм опитвала! Аз съм правила домашен хагис! Точно за рожденния ден на Бърнс преди 3-4 години. И специалната шотландска супа с ечемик съм готвила. Иначе хагис ядяхме всяка година на рожденния ден на моя шотландски приятел от Финландия. Той си го внасяше консервиран.
Ние с моя съпруг сме по тематичните кулинарии. Веднъж бях правила японска трапеза за нас и за семейството на сестра му с разнообразни храни, вкл. и шабу-шабу (моят любим японски специалитет); бях се облякла в кимоно и се бях изрисувала като японка.  Stuck Out Tongue

# 38
Цитат на: Laura
...и шабу-шабу (моят любим японски специалитет); бях се облякла в кимоно и се бях изрисувала като японка.  Stuck Out Tongue

 thumbsup  А какво представлява това "шабу-шабу" Blush

Айде пак отплеснах темата ама.....любопитство пусто му Blush  Innocent

# 39
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Honda
 А какво представлява това "шабу-шабу"


Това е ястие, при което много тънки филийки месо (в общи линии по-тънки от лист хартия с размер на стандартни резенчета шунка) от специално отглеждани говеда за да може сланината да се рзпредели равномерно из мускулатурата се потапят за около 1 минута във вряща вода, след което се топят в паничка със сусамов сос и се хапват. Вкусът е божествен, но трудно може да се постигне извън Япония, защото няма подходящи говеда. Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  
На нас специално ни замразиха говеждото в магазина и така ни го нарязаха на тънки филийки. Сусамовия сос го импровизирах, защото такъв също не намерихме. Консумирахме го със зелен чай и саке.

# 40
  • Мнения: 1 278
Цитат на: Laura

Това е ястие, при което много тънки филийки месо (в общи линии по-тънки от лист хартия с размер на стандартни резенчета шунка) .... Консумирахме го със зелен чай и саке.


Лаура, моля те, спри!  Praynig

Най-любимата ми храна в този живот е японската, макар и единственото, което съм яла да е било суши и две-три неща, приготвени от едни приятели японци у нас.
Не съм от пощеливите бременни, но това, което разказваш, определено ми идва в повече!  ooooh!
През май, миналата година, придружих мъжа ми в една командировка във Вашингтон и, докато човекът най-съвестно работеше през деня, аз още по-съвестно закусвах, обядвах и вечерях със суши. Като се прибрах в София разбрах, че съм забременяла с Иван и оттогава насам или кърмя, или за пореден път съм бременна, или и двете едновременно  Laughing , а сушито си остава един блян  Crazy

Извинете за отклонението...

# 41
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
моето кисело зеле вече стана,така че не се плаша.
още не съм решила твърдо менюто какво  ще е,но пък мога да си крадна нещо от вашите идеи Rolling Eyes

# 42
  • Мнения: 7 430
Цитат на: Honda
Пита с паричка (чудя се дали да не се пробвам на голям геврек, даден като рецепта от Бижу)


Ние ще сме си тримцата само с бобончето и тати Confused , но това не ми пречи да приготвя една Коледна трапеза.

Дайте някой хубава и изпита рецепта за пита? Close-mas:

# 43
  • Мнения: 61
Здравеите мами,
нека добавия и моето меню, макар че е направо бедничко, в сарвнение с това, което приготвях я БГ.
При нас банската капама е задължителна, понеже съм банска снаха. Приготвям я както ме е учила свекървата. Кисело зеле, 3 вида месо-пиле, свинско и телешко, чикане /няма го в други части на Бг, а камо ли тук Simple Smile/, ориз, банска кървавица. Подправката е само дафинов лист и специфична банска подправка /не е чубрица, нито нещо подобно, баба викаше на растението "градинско"-слага се в "бански дедо"/. Реди се в гювеча и за 1 нощ е готова. Само че банскалии за разлика от нас я отварят на Коледа след църквата, а ние на Бъдни вечер. А Монреалската капама, ще е само с пиле, свинско, зеле и ориз и в тава с фолио отгоре. И просто няма да има същия вкус за съжаление. Тя свекървата предлагаше да  ни изпрати в колет.... Simple Smile)
Салати, ядки, боб на чорба и любимата ми за всички времена       " Самоковска пита". Дали мога да сложа в нея 2 канадски долара/притеснявам се, че са двуцветна монета/.?
За Нова година сапруга примъкна една пуйка, която отлежава в камерата. Ще я нарежа на парчета и с пилешки дробчета ще имитирам пълнена. Наоколо зелеви сърмички. Само че зелката не иска да омеква. Не стига, че ми е заела тенджерата под налягане ...Sad Дано успея да сваля няколко цели листа до Нова година.
Весели празници !

# 44
  • Мнения: 1 278
Казах си за Коледа, но за Бъдни вечер съм пропуснала. Винаги гледам да ги докарам тринайсет ястия или поне нечетен брой. На Бъдни вечер нашата трапеза изглежда така:
1. Боб яхния
2. Сарми с кисело зеле
3. Сарми с лозов лист
4. Сушени чушки пълнени с боб
5. Питка с паричка
6. Тиквеник
7. Ошав
8. Чесън
9. Мед
10. Туршия
11. Цели орехи
12. Ашуре
13. Пуканки
 
За щастие всичко, което не намерих тука, мъжо ще го донесе вдругиден.

Общи условия

Активация на акаунт