Кога се налага секцио?

  • 12 680
  • 82
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 199
Искам да ви попитам дали знаете кога, в какви случаи се налага да се пристъпи към планирано секцио? Зная, че една от причините, които го изискват е предлежанието на бебето. Доскоро моя бебчо беше в седалищно положение, но вчера, когато го гледаха на ехограф се установи, че вече се е обърнал и сега е с главата надолу. Въпреки всичко (и без да ми разясни причините) лекарката ми насрочи дата за раждане със секцио, което ще бъде след около 5 седмици. Аз лично много бих искала да си родя нормално. Но в крайна сметка това какво искам аз няма никакво значение, важно е как най-добре ще бъде за бебо. На него преди време му бяха открили бъбречни аномалии и се чудя възможно ли е това да е причината?! Макар, че четох наскоро, че при деца с установени някакви малформации не се препоръчва секцио (което е именно обратното). Знае ли някоя от вас дали това е вярно? Искам да питам тези, които са раждали със секцио - това по ваше желание ли е било или е имало причина, която го е изисквало?  Благодаря ви много предварително за споделеното.

# 1
  • Мнения: 113
Аз бях за нормално раждане, но родих със секцио защото нямах родова дейност и се оказа че са можели да ми планират секциото защото по наседство нямам такава, абее само ме мъчиха

# 2
  • Мнения: 559
Аз съм с двурога матка и ми казаха, че трябва да родя секцио. Дано при теб всичко да е наред и да родиш едно сладко и здраво бебче. Успех  bouquet

# 3
  • Мнения: 1 029
Аз също исках да родя нормално и такава ни беше уговорката с лекарката, тъй като всичко се развиваше нормално. В крайна сметка се наложи секцио по спешност, защото при една от консултациите се установи, че тоновете на бебето не са добри.
Струва ми се, че е съвсем нормално лекарката да ти обясни причината да ти насрочи секцио, така че не се притеснявай да я попиташ. Но както и да родиш ти пожелавам да мине леко и да се радваш на едно прекрасно бебче!   bouquet

# 4
  • Мнения: 639
мисля че е редно да се консултираш и с друг лекар и НЕ Е  срамно да питаш лекаря когато нещо те притеснява

# 5
  • София
  • Мнения: 6 173
Някои от другите причини са:
- тесен таз - ако главичката на бебето е по-голяма от максималното разкритие, което можеш да получиш
- проблеми с очите
- предишни неуспешни бременности
- първо раждане в по-късна възраст
- наличие на вагинална инфекция, която може да бъде предадена на бебето

В момента се сещам за тези.
Възможно е също така да се предпочете секцио при едновременното наличие наличие на няколко от тези фактори, изразени в по-слаба форма, като всеки сам за себе си не пречи на нормалното раждане.

# 6
  • Мнения: 1 942
Защо за бебчо да е по-добре да се роди нормално ако има някакъв проблем?  newsm78 Секциото е най-добрия начин за бебето. Все пак раждането е голямо изпитание и зор и за бебока.

# 7
  • Мнения: 962
Аз родих със секцио защото съм със тесен таз,а и бебо се роди едричък за мойте размери  Wink а и беше седалищно разположен

# 8
  • Мнения: 2 237
Лично при мен се наложи по няколко причини :
1.Двурога матка,със септум по средата
2.Много тесен таз
3.Чувствителна и много лесно контрахираща матка
4.Седалищно предлежание на бебето и невъзможност да мръдне и да се обърне



ми то това стигаше.

# 9
  • Мнения: 1 294
Аз бях с извънматочна бременност година преди да забременея отново.Имах 4 години стерилитет и съм с една тръба, та това е причината за планово секцио при мен.
Естественото раждане крие много рискове за бебето и майката.Най-доброто и за двама ви е плановото секцио, нито ти нито дребосъчето ще се мъчите   bouquet
В един от оследните броеве на National Geographic(списанието) имаше много интересна статия за това как ние хората сме се изправили на крака и с какво от тялото си сме платили за това..Та в следствие на изправянето ни на два крака, родовите пътиша са се стеснили.Плода единствено при нас излиза с въртеливи движения и така , че майката не е в състояние да му помогне, защото при изтеглянето рискува да му прекъсне гръбначния стълб.Ние хората сме еднинствените същества на този свят  които имаме нужда от помощ  и изпитваме нечовешки болки при раждането.Единствено при нас черепа на плода е много голям(като пропорция, поради добре развития голем мозък.Мозъка ни се е развил в  следствие на това изправяне и сега ние го използваме разионално.Това пишеше в статията.
По какъвто и начин да родиш всичко ти пожелавам да мине по мед и масло newsm51

# 10
  • Мнения: 8 163
Секциото е най-добрия начин за бебето.
Моля?! Нищо подобно! Който ти е казал това, много безочливо те е излъгал. Ето как стоят нещата в действителност:
1. Контракциите и раждането подготвят бебето за дишането.
2. Преминаването през вагината води до изкарване на течностите от дихателния тракт на бебето.
3. 1% от главично разположените и 6% от седалищно разположените бебета биват порязани по време на цезаровото, което може да доведе до инфекции.
4. Бебетата, които са извадени с цезарово, са с по-голяма вероятност да са в лошо състояние, отколкото тези след вагинално раждане, без бременността да е била рискова.
5. Като следствие от проблеми с дишането и заради цялостното им недобро състояние, "цезаровите" бебета много по-често биват отвеждани в интензивното и имат нужда от помощни средства, за да дишат.
Не случайно именно вагиналното раждане се нарича нормално. Защото това е част естесвеният процес, който предхожда появата на нов живот.

# 11
  • Мнения: 1 353
Секциото е най-добрия начин за бебето.
Моля?! Нищо подобно! Който ти е казал това, много безочливо те е излъгал. Ето как стоят нещата в действителност:
1. Контракциите и раждането подготвят бебето за дишането.
2. Преминаването през вагината води до изкарване на течностите от дихателния тракт на бебето.
3. 1% от главично разположените и 6% от седалищно разположените бебета биват порязани по време на цезаровото, което може да доведе до инфекции.
4. Бебетата, които са извадени с цезарово, са с по-голяма вероятност да са в лошо състояние, отколкото тези след вагинално раждане, без бременността да е била рискова.
5. Като следствие от проблеми с дишането и заради цялостното им недобро състояние, "цезаровите" бебета много по-често биват отвеждани в интензивното и имат нужда от помощни средства, за да дишат.
Не случайно именно вагиналното раждане се нарича нормално. Защото това е част естесвеният процес, който предхожда появата на нов живот.
smile3501 smile3501 smile3501

# 12
  • Мнения: 8 163
Естественото раждане крие много рискове за бебето и майката.Най-доброто и за двама ви е плановото секцио, нито ти нито дребосъчето ще се мъчите 
Слънчо, за твоя случай може да е било най-добре да се направи планово секцио, но не се знае защо са предложили на Венира подобна манипулация. Не дей да мислиш, че цезаровото не "крие много рискове за бебето и майката". Напротив. Рисковете са доста повече, отколкото при нормалното раждане. Ето някои от проблемите, които съпътстват цезаровото сечение:
1. Много по-продължителни болки
2. Дълъг възстановителен период
3. Затруднения в дишането и повръщане по време на операцията (вследствие на упойката)
4. Кръвоизливи и усложнения с анестезията
5. Голяма загуба на кръв, която води до нуждата от кръвопреливане
6. Кръвоизливите може да доведат до хистеректомия
7. Инцидентни наранявания на червата, пикочния мехур, матката или маточните кръвоносни съдове по време на операцията
8. Следхирургични усложнения - инфекции, илеус (парализа на червата), съсиреци в краката, белодробна емболия (съсиреци в белите дробове)
9. Тези усложнения може да доведат до последващи хирургични намеси
10. Сред по-леките усложнения са висока температура, кръвоизливи, хематоми, възпаления на пикочната система, раната или матката, съсиреци в кръвоносните съдове на краката
11. Сред усложненията в по-дългосрочен план са тазови болки (от неправилно срастване на тъканта), проблеми с червата и болки по време на секс.
12. Цезаровите сечения са с по-висок процент на смъртност от нормалните раждания
13. Жените, преживели цезарово, започват майчинството си при огромен физически и психически стрес: трябва да се възстановят от сериозна операция, като в същото време трябва да се грижат за новороденото. Депресиите се много по-чести при такива майки, както и пост-травматичния стрес, който води до проблеми в брака.
14. Зарастващата тъкан представлява значителен риск при последващи бременности и раждания. Тя може да доведе до безплодие и извънматочна бременност (най-често във Фалопиевите тръби); пречи на имплантирането на ембриона, с което може да се стигне до отлепяне на плацентата преди раждането, до плацента превия (когато плацентата расте и над шийката) и дори до това плацентата да премине през мускулната стена на матката. Белегът може също и да поддаде, предизвиквайки силно кървене и по този начин бебето може да бъде изложено на контакт с коремната кухина.

# 13
  • Мнения: 11 818
След като ми изтекоха водите и отидохме в болницата се оказа, че пъпната връв се е увила около врътлето на бебчето, освен това нямах разкритие. И така веднага ме подготивха за секцио. Станах и се раздвижих веднага на следващия ден, а в къщи на 5-тия се чувствах вече напълно добре, т.е. възстанових се изключително бързо, противно на очакванията ми и всичко лошо, което бях чувала! Не съм изпадала в депресии или нещо подобно, а дъщеря ми според всички около мен е най-кроткото бебе, което някога са виждали!
И двете раждания си имат предимствата и недостатъците, а и всичко е много индивидуално!! Успех!!

# 14
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Секциото е най-добрия начин за бебето.
Моля?! Нищо подобно! Който ти е казал това, много безочливо те е излъгал. Ето как стоят нещата в действителност:
1. Контракциите и раждането подготвят бебето за дишането.
2. Преминаването през вагината води до изкарване на течностите от дихателния тракт на бебето.
3. 1% от главично разположените и 6% от седалищно разположените бебета биват порязани по време на цезаровото, което може да доведе до инфекции.
4. Бебетата, които са извадени с цезарово, са с по-голяма вероятност да са в лошо състояние, отколкото тези след вагинално раждане, без бременността да е била рискова.
5. Като следствие от проблеми с дишането и заради цялостното им недобро състояние, "цезаровите" бебета много по-често биват отвеждани в интензивното и имат нужда от помощни средства, за да дишат.
Не случайно именно вагиналното раждане се нарича нормално. Защото това е част естесвеният процес, който предхожда появата на нов живот.
Поздравления.  bouquet

# 15
  • Мнения: 1 986
 Аз още не съм раждала,но съм "за" Peace нормалното раждане-естествено,ако се наложи секцио,няма да се противопоставям NaughtyНо,моля ви-недейте да плашите така момичето/че и мен Confused/ с тези "евентуални последствия" на раждането със секцио Crossing ArmsВ крайна сметка,ако се наложи по този начин да бъде извадено бебето,не искам да изпадам в притеснения дали бебето ще бъде отведено в интензивното,дали ще бъде порязано при изваждането,дали ще има проблеми с дишането и т.н. Crossing Arms-ненужно е наслагването на такъв страх! В крайна сметка,както се наложи/според докторите,не по желание/ така ще протече раждането!

# 16
  • Мнения: 1 294
Малко кураж от мен за момичетата на които им предстои секцио  bouquet
Ето как беше в моя случай:
1. Много по-продължителни болки
    Болките ми бяха 3 дена и през тези три дни не съм имала чувството че ще умра(което се е случвало на всичките ми познати родили нормално).На крак бях има няма 12  часа след операцията
2. Дълъг възстановителен период
    Бях напълно възтановена на петия ден от операцията.
3. Затруднения в дишането и повръщане по време на операцията (вследствие на упойката)
    Лично на мен упойката ми понесе мнооогодобре.
4. Кръвоизливи и усложнения с анестезията
   При мен не
5. Голяма загуба на кръв, която води до нуждата от кръвопреливане
     При мен не
6. Кръвоизливите може да доведат до хистеректомия
     При мен не
7. Инцидентни наранявания на червата, пикочния мехур, матката или маточните кръвоносни съдове по време на операцията
    При мен не
8. Следхирургични усложнения - инфекции, илеус (парализа на червата), съсиреци в краката, белодробна емболия (съсиреци в белите дробове)
    При мен не
9. Тези усложнения може да доведат до последващи хирургични намеси
     При мен не
10. Сред по-леките усложнения са висока температура, кръвоизливи, хематоми, възпаления на пикочната система, раната или матката, съсиреци в кръвоносните съдове на краката
    При мен не
11. Сред усложненията в по-дългосрочен план са тазови болки (от неправилно срастване на тъканта), проблеми с червата и болки по време на секс.
  Времето ще покаже, но за сега не
12. Цезаровите сечения са с по-висок процент на смъртност от нормалните раждания
     Оцеляхме и двете Hug
13. Жените, преживели цезарово, започват майчинството си при огромен физически и психически стрес: трябва да се възстановят от сериозна операция, като в същото време трябва да се грижат за новороденото. Депресиите се много по-чести при такива майки, както и пост-травматичния стрес, който води до проблеми в брака.
  Хи хииии та аз по щастлива през живота си не помния да съм била, освен това бях напълно възтановена и грижите за малката не бяха не по силите ми.Според мен стреса няма абсолютно никаква връзка със секциото.
14. Зарастващата тъкан представлява значителен риск при последващи бременности и раждания. Тя може да доведе до безплодие и извънматочна бременност (най-често във Фалопиевите тръби); пречи на имплантирането на ембриона, с което може да се стигне до отлепяне на плацентата преди раждането, до плацента превия (когато плацентата расте и над шийката) и дори до това плацентата да премине през мускулната стена на матката. Белегът може също и да поддаде, предизвиквайки силно кървене и по този начин бебето може да бъде изложено на контакт с коремната кухина.
Дано прим мен има втора бременност и да се размина и с тези проблеми

Успех момичета и дано не сме ви наплашили много.Важно е да сте настроени позитивно за най-щастливата среща в живота си bouquet

# 17
  • София
  • Мнения: 1 230
При мен се наложи заради повишена кръвна захар през цялата бременност. Бебетата на майки с диабет се очаква да бъдат по-големи от нормалното. Много доктори ме гледаха, гениколози, ендокринолози, правиха ми много  2Д, 3Д ехографии, защото можело да се появят проблеми със сърчицето на бебето. Към края на 8 месец ми дадоха родоразрешение за секцио за най-късно 37г.с., защото въпреки, че бебето беше с нормални размери, може раменете му да са по-големи и да не може да излезе. Не съм се колебала в нито един момент дали да родя секцио или не, за мен по-важно беше здравето на бебето, да няма страдание на плода, мислех и за себе си, но на второ място. Операцията мина много добре, бебка нямаше проблеми с дишането, всичко мина нормално а бебка се роди едва 3 килограма.

# 18
  • Мнения: 9 903
HPV също е показание за секцио.
Slyncho  Peace при мен също нямаше абсолютно никакви проблеми и мисля, че посочените от abadjieva възможни усложнения са много нисък процент.

# 19
  • Мнения: 656
Станах и се раздвижих веднага на следващия ден, а в къщи на 5-тия се чувствах вече напълно добре, т.е. възстанових се изключително бързо, противно на очакванията ми и всичко лошо, което бях чувала! Не съм изпадала в депресии или нещо подобно, а дъщеря ми според всички около мен е най-кроткото бебе, което някога са виждали!
И двете раждания си имат предимствата и недостатъците, а и всичко е много индивидуално!! Успех!!

Това все едно аз съм го  писала smile3501 smile3501 smile3501

# 20
  • Мнения: 1 559
Въпреки всичко (и без да ми разясни причините) лекарката ми насрочи дата за раждане със секцио, което ще бъде след около 5 седмици. Аз лично много бих искала да си родя нормално. Но в крайна сметка това какво искам аз няма никакво значение, важно е как най-добре ще бъде за бебо.

Ами защото така им е много по лесно на лекарите..сьобразено с техния график,изван ваканциите им или почивни дни,за да не се паднеш при друг лекар и тои да вземе паричките(или от теб,или от касата)..типично бьлгарска практика.Познавам доста хора,които са, или биле в твоето положение и не са си избрали лекар точно по тази причина...а ще изчакат контракциите и просто си отиват в болницата и които е на смяна 6те изражда...

# 21
  • Мнения: 160
Естественото раждане крие много рискове за бебето и майката.Най-доброто и за двама ви е плановото секцио, нито ти нито дребосъчето ще се мъчите 
Слънчо, за твоя случай може да е било най-добре да се направи планово секцио, но не се знае защо са предложили на Венира подобна манипулация. Не дей да мислиш, че цезаровото не "крие много рискове за бебето и майката". Напротив. Рисковете са доста повече, отколкото при нормалното раждане. Ето някои от проблемите, които съпътстват цезаровото сечение:
1. Много по-продължителни болки
2. Дълъг възстановителен период
3. Затруднения в дишането и повръщане по време на операцията (вследствие на упойката)
4. Кръвоизливи и усложнения с анестезията
5. Голяма загуба на кръв, която води до нуждата от кръвопреливане
6. Кръвоизливите може да доведат до хистеректомия
7. Инцидентни наранявания на червата, пикочния мехур, матката или маточните кръвоносни съдове по време на операцията
8. Следхирургични усложнения - инфекции, илеус (парализа на червата), съсиреци в краката, белодробна емболия (съсиреци в белите дробове)
9. Тези усложнения може да доведат до последващи хирургични намеси
10. Сред по-леките усложнения са висока температура, кръвоизливи, хематоми, възпаления на пикочната система, раната или матката, съсиреци в кръвоносните съдове на краката
11. Сред усложненията в по-дългосрочен план са тазови болки (от неправилно срастване на тъканта), проблеми с червата и болки по време на секс.
12. Цезаровите сечения са с по-висок процент на смъртност от нормалните раждания
13. Жените, преживели цезарово, започват майчинството си при огромен физически и психически стрес: трябва да се възстановят от сериозна операция, като в същото време трябва да се грижат за новороденото. Депресиите се много по-чести при такива майки, както и пост-травматичния стрес, който води до проблеми в брака.
14. Зарастващата тъкан представлява значителен риск при последващи бременности и раждания. Тя може да доведе до безплодие и извънматочна бременност (най-често във Фалопиевите тръби); пречи на имплантирането на ембриона, с което може да се стигне до отлепяне на плацентата преди раждането, до плацента превия (когато плацентата расте и над шийката) и дори до това плацентата да премине през мускулната стена на матката. Белегът може също и да поддаде, предизвиквайки силно кървене и по този начин бебето може да бъде изложено на контакт с коремната кухина.
Аз съм с частична плацента превия,и има голяма вероятност да раждам секцио,след това което прочетох съм пред стрес,съжалявам че се зачетох в темата! #CrazyА в крайна сметка спокойствието е най-важното при това голямо изпитание!А риск винаги има!Пожелавам успех на всички!

# 22
  • Мнения: 5 103
При мен не се налагаше секцио , но аз пожелах така Peace

# 23
  • Мнения: 1 555
Аз раждах 16 часа нормално  #Crazy , но се наложи секцио по спешност, защото бебо се преобарна в пос;ледния момент и запо4на да си притиска глави4ката си в тазовите ми кости, ина4е аз също си исках да родя нормално !!! Всъщност важното е 4е вси4ко е наред  Heart Eyes
Желая ти да родиш здраво и щастливо беб4е

# 24
  • Мнения: 503
Аз още не съм раждала,но съм "за" Peace нормалното раждане-естествено,ако се наложи секцио,няма да се противопоставям NaughtyНо,моля ви-недейте да плашите така момичето/че и мен Confused/ с тези "евентуални последствия" на раждането със секцио Crossing Arms

Не мисля, 4е целта е била да бъде изплашен който и да е.  Много по-разпространени са подобни плашещи факти за естественото раждане и усложненията от него. Просто в България все още битува схващането, 4е секциото е "цивилизован и по-добър" на4ин за раждане, и за да се отхвърли това твърдение е необходимо 4овек да разполага с факти. Ина4е всяка от нас просто ще пише само ли4ното си мнение, което е доста субективно.
Моето ли4но мнение в слу4ая съвпада с фактите - родих секцио, оказа се, 4е секциото е направено прекалено рано (за да е удобно на лекарките  #Cussing out ), беба е спряла да диша първия ден и са я обдишвали, беше с анемия, пневмония и инфекция, с която са я заразили в болницата  #2gunfire  #Cussing out  #2gunfire . Секциото ми е направено 13 дни преди термин (38-ма седмица), уж заради едър плод и тесен таз. Впоследствие видях, 4е в картона от болницата размерите на таза ми са наро4но намалени с 1 см, в сравнение с рамерите от картона от ДКЦ-то, което посещавах 9 месеца  #Cussing out .Беба не само не беше едра, но беше дори дребна - 2750 кг, 48 см  #Cussing out  #Cussing out . И това е след една НАПЪЛНО нормална бременност, без усложнения, без проблеми, без НИКАКВИ индикации за секцио, освен измислените от лекарите. И аз до последно питах, не може ли естествено да родя, но те, без да ми посо4ват при4ина, казаха, няма на4ин. И после, как да имам доверие на лекарите в България???
Затова, от ли4ен опит, бих те посъветвала да говориш поне с още 1 лекар, от друга болница, и да видиш, той какво ще каже.
Успех и леко раждане ти желая!!   bouquet

# 25
  • Мнения: 8 163
Ами защото така им е много по лесно на лекарите..сьобразено с техния график,изван ваканциите им или почивни дни,за да не се паднеш при друг лекар и тои да вземе паричките(или от теб,или от касата)..типично бьлгарска практика.Познавам доста хора,които са, или биле в твоето положение и не са си избрали лекар точно по тази причина...а ще изчакат контракциите и просто си отиват в болницата и които е на смяна 6те изражда...
За съжаление си много права... Страшно много са случаите, в които цезаровото е било напълно излишно и в този смисъл е направено единствено за удобството и спокойствието на медицинския персонал. Това е практика не само в България и доказателство за подобно твърдение е главоломното нарастване броя на цезаровите сечения и в САЩ. За щастие тук има резервен вариант: т.нар. родилни центрове, в които раждането не се приема като форма на заболяване, от която майката трябва да бъде избавена час по-скоро (с помощта на окситоцин, насилствено пукане на околоплодните води, секцио и прочее намеси), а като природно обусловен процес. Като следствие на този подход смъртността в родилните центрове е 0%, хирургична намеса няма, не се прилагат упойки и препарати, ускоряващи раждането (с което се избягва опасността от вътреутробно страдание), бебетата са здрави, а майките се възстанивяват за няколко часа.

# 26
  • Мнения: 8 163
Не мисля, 4е целта е била да бъде изплашен който и да е.  Много по-разпространени са подобни плашещи факти за естественото раждане и усложненията от него. Просто в България все още битува схващането, 4е секциото е "цивилизован и по-добър" на4ин за раждане, и за да се отхвърли това твърдение е необходимо 4овек да разполага с факти. Ина4е всяка от нас просто ще пише само ли4ното си мнение, което е доста субективно.
Благодаря, действително това ми беше целта. Исках само да покажа, че схващането за "по-голямата безопасност на цезаровото спрямо вагиналното раждане" е грешно, като дам информация, до която имам достъп.

# 27
  • Мнения: 2 673
   Пожелавам на всички бъдещи мами да родят нормално.

# 28
  • Мнения: 160
Благодаря, действително това ми беше целта. Исках само да покажа, че схващането за "по-голямата безопасност на цезаровото спрямо вагиналното раждане" е грешно, като дам информация, до която имам достъп.
[/quote



Ако ставаше въпрос за избор,и някой имаше нужда от информация,разбирам!Например в моят случай това ще ми е второ раждане,първото е нормално и аз съм с две ръце за него,но сега имам показания за секцио,а изпитвам голям страх,защото каквото и да е,това все пак е коремна операция,и това което прочетох ,усили страха и притесненията ми,а това единствено може да ми навреди!

Последна редакция: нд, 17 сеп 2006, 12:10 от gerinet

# 29
  • Мнения: X
Ще ме прощавате, но по миои наблюдения, възстановяванто след секцио в последно време минава много по-леко и по-бързо от възстановяването при нормално раждане. Аз също бях така, всички мои познати са така и умишлено следя където мога кой как се възстановява точно заради това.

Възможно е "нормалното" раждане да е по-добро, но докато не видя бебе излязло вагинално да изглежда, като бебе излязло чрез секцио няма да повярвам Naughty

# 30
  • Мнения: 1 559

Възможно е "нормалното" раждане да е по-добро, но докато не видя бебе излязло вагинално да изглежда, като бебе излязло чрез секцио няма да повярвам Naughty

Какво имаш впредвид това.Ако искаш да видиш моята беба на снимка,няма проблем.Беше едно абсолиутно чисто,бяло и оформено бебе 4 650 гр 58 см...мн трудно раждане но след 2 часа се разхождах сама(а на другия ден ме изписаха,тук се седи 1 нощ в болницата след нормално раждане),а тези от секциото 2 дена бяха само на легло и постоянно на системи и инжекции.Аз имам 2 операции на яичниците така че мога да сравня едно нормално раждане с 2 коремни операции,ами честно ако имам второ пак нормално ще родя

# 31
  • Мнения: 1 294
Ще ме прощавате, но по миои наблюдения, възстановяванто след секцио в последно време минава много по-леко и по-бързо от възстановяването при нормално раждане. Аз също бях така, всички мои познати са така и умишлено следя където мога кой как се възстановява точно заради това.

Възможно е "нормалното" раждане да е по-добро, но докато не видя бебе излязло вагинално да изглежда, като бебе излязло чрез секцио няма да повярвам Naughty

Не случайно в случаи като моя(с минимални шансове за следваща бременност) лекарите препоръчват секцио.Рисковете за "ценния плод" (както те се изразяват) са сведени до минимум.

# 32
  • Мнения: 5 370
Подозирам, че и тая тема ще се превърне в бойно поле ЗА-ПРОТИВ секциото,. Но едно не разбирам-що, аджеба, плашите момичетата ау, ама какъв ужас е секциото? Не ме карайте да споменавам за драстични случаи, в които майката има 30-40 вътрешни и толкова външни шева. И за купищата усложнения след по-трудно раждане, и за невъзможността след "нормално" раждане да се сдържаш по малка нужда, и ...даже ако щете, за дългото нежелание на жената да прави секс след "нормално" раждане.
Лека и пръст на Жасмина от Варна-но ако и БЯХА НАПРАВИЛИ секцио-поне тя щеше да е жива.
Ама как се ядосвам на подобни изказвания-не е истина, честно!

# 33
  • Мнения: 1 559
Аз имам впредвид не случаите,когато се налага наистина секцио,а когато няма причина то да баде направено...но в БГ практикуват секциото просто еи така,за улеснение на лекарите.Естествено,че ако има признаци за усожнение варианта да те резнат е по добре....
Ти казваш за починало момиче ,на което не му е било направено,а знаеш ли статиските за починали бебета в следствие на секцио,защото бебетата се вдят много по рано откакто трябва..едно е по спешност и друго заради кефа или на маиката или на някои лекар

# 34
  • Мнения: 5 370
Меган 79-аз се оттеглям от темата.
Знам само, че статистиките се правят от ЛЕКАРИ. Които искат по определен начин да оформят мисленето на конкретните таргет групи.
А на тях никога не съм им вярвала на 100%. Така ме е научил животът. А статистиките, лично мнение, са една висша форма на манипулация на общественото мнение.

# 35
  • Мнения: 1 986
  Меган,това обобщение,което правиш е пресилено-не може да обобщаваш,че в Бг секциото се прави ей-така,за улеснение-напротив-моят доктор/а и не само той/ не изпълнява "желания" и "поръчки"-искам по този или онзи начин-прибягва до секциото,когато и в каквито случаи се налага,а не по искане на бременната Naughty И,освен това,смятам спора за излишен-има както поддръжници,така и противници на двата вида раждане/според опита и личните впечатления/!!!

# 36
  • Мнения: 160
Аз също знам  и то,от мед. лице,че напоследък масово се практикува секциото, за улеснение на "Лекарите",използват страха от болката за да манипулират пациентките си,хем по-бързо,хем по-доходно за тях!!!И пак повтарям от действащо мед.лице в голяма АГ болница!

# 37
  • Мнения: 1 986
 Аз съм сигурна,че има такива доктори,които "препоръчват" секциото,но лично аз,ако попадна на такъв лекар,който да ме увещава да родя с операция,а не е наложително,бих го сменила Naughty

# 38
  • Мнения: 8 163
Аз съм сигурна,че има такива доктори,които "препоръчват" секциото,но лично аз,ако попадна на такъв лекар,който да ме увещава да родя с операция,а не е наложително,бих го сменила Naughty
Знаеш ли кое е лошото? Ще си измислят причини, с които да те убедят, че секциото е наложително. В България серклаж искаха да ми правят (няма да споменавам клиниката, за да не се разрастне още повече спорът) без изобщо да има реални причини. Та и "злокачествено образувание" ми бяха намерили в началото на бременността, пак в същата частна клиника. Затова винаги трябва да се иска второ мнение.

Да, има случаи, при които просто няма начин: трябва си секцио и това е единственият разумен изход и за бебето, и за майката. Но процентно тези случаи са нищожно по-малко, отколкото секциото по други, неморални причини, които вече бяха споменати.

Последна редакция: нд, 17 сеп 2006, 22:27 от Abadjieva

# 39
  • Мнения: 8 163
Възможно е "нормалното" раждане да е по-добро, но докато не видя бебе излязло вагинално да изглежда, като бебе излязло чрез секцио няма да повярвам
Ти акушерка ли си? Не се обиждай, питам само. Защото аз нямам толкова наблюдения и ми е интересно каква е разликата.

И друго - дали външният вид на бебето или цялостното му състояние е по-важно в случая.

Що се отнася до "страничните ефекти" на двата вида раждане, считам, че не е редно да се изнася информация по въпроса само за нормалното раждане. Щом лекарите виждат в секциото лек, би следвало да дават и данни за страничните ефекти, както се прави за всяко лекарство. В края на краищата, ако имаш ушна инфекция и трябва да пиеш Оспамокс, просто си понсяш гаденето, ако те споходи и не ходиш да ти промиват стомаха. Защото вече знаеш, че то не е от развалена храна.

# 40
  • Мнения: 1 416
Аз раждах със секцио по спешност. Извадиха Маргарита в 8-мия месец, заради прееклампсия. И да нямах тази токсикоза, пак щяха да ми правят цезарово сечение, заради тесен таз...
Иначе съм напълно за секциото по желание...  Peace

# 41
  • Мнения: 781
Напоследък все по-често се говори за  личния избор. Това е личен избор, онова също. Защо не и раждането да бъде личен избор? И защо е нужно всеки път да се размахват статистики и проценти, да се обръщат темите в ЗА и ПРОТИВ? Вместо просто да се уважи избора на човек?
При мен- имах причини да родя секцио. И при мен лекаря искаше да вади бебето по-рано, но аз отказах. Родих 4 дни преди термин. Ако има дори и минимални причини да родиш с цезарово сечение- направи го. Но поговори с лекаря за дата близо до термин. Леко раждане!

# 42
  • Мнения: 69
Браво Абаджиева! И аз съм на същото мнение.

# 43
 При мен се наложи секцио , заради преносване на плода и много замърсени и зелени води ,които можеше да го натровят. Всичко мина нормално и за мен и за малкия - лекарите вече са много добри оператори , а анестезията се усъвършенства постоянно , вече се прави масово епидурална упойка в гръбначния стълб като майката остава в съзнание през цялата операция .Аз предпочетох пълна упойка от психологически съобръжения ,защото съм доста страхлива и предпочетох да заспя и да се събудя след приключване на всичко, Болката е голяма само първата нощ и то при движение, на другия ден те изправят и раздвижват, леки болки има в продължение на един месец ,но те въобще не ти оказват влияние нито на физическото ,нито на психическото състояниел .Аз лично се възстанових бързо и безпроблемно , сега се готвя за втора бременност и този път пожелание ще избера секцио, защото преди операцията почнаха контракциите ми и трябва да ти кажа ,че болките от тях са много по-силни , отколкото след оперативните , а каква е разликата да те режат отдолу или да те режат горе - все си е рязане , така че не обръщай внимание на всички гореописани сатанински писания за секциото , повечето са пресилени и необективни , заинтересувай се само каква е причината за препоръчаното ти от лекарката секцио и бъди спокойна - медицината и лекарите стават все по-добри, остави се в техните ръце - късмет

# 44
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Аз родих секцио с диагноза високостепенна миопиа (-6D)

# 45
  • Варна
  • Мнения: 199
Ох благодаря ви на всички за отговорите.....макар, че вече тотално се обърках!!

Знаете ли дали една от причините за раждане със секцио би била ако бебчето има някакъв здравословен проблем? Когато се порових в нета видях, че при наличието на някаква фетална аномалия се препоръчва то да бъде извадено именно чрез секцио.

Като стана дума за Жасмина, момичето което почина преди няколко дни във варненската АГ болница (ЛЕКА И ПРЪСТ! Praynig) едно от обясненията на доктора, който я е израждал е, че бебенцето и е имало малформация и уж в такива случаи не се правело секцио, а се чакало нормално раждане. Което всъщност е абсолютно обратното на това, което съм чувала и чела! И това не мога да си го обясня  Sad
Мисля си, че ако и беше направено секцио по спешност (веднага след като са установили страдание на плода) е можело да я спасят, да не говорим че може би и бебенцето е можело да бъде спасено.. Направо ми се свива сърцето докато пиша за милото момиче! Но това е друга тема, не искам да коментирам или да изказвам мнение. Дано само истината излезе наяве, макар че каквото и да е факта е, че е загубен човешки живот...

Иначе датата ми за секцио е само 2-3 дни преди термина ми, а това не би трябвало да се счита за преждевременно раждане, нали?

Другата седмица съм на ЖК и мисля да разпитам лекарката на дълго и на широко относно мотивите и да родя със секцио, а и за всички евентуални странични последствия.

Много ви благодаря още веднъж на всички за споделеното мнение и за хубавите пожелания, които ми отправяте!  Hug    bouquet

Последна редакция: пн, 18 сеп 2006, 19:34 от venira

# 46
  • Мнения: 1 951
Моето мнение е , че секциото е най-атравматичния начин за бебето.И да  - за мен това е цивилизован начин на раждане.Не желая да се напъвам 24 часа и да ми идва да вия от болка само защото трябва да раждам "нормално" . И много мразя обяснения от рода - "тя природата не случайно го е измислила" . Ами тя природата си е "измислила" и болестите и ако се разчиташе на нея щяхме да си умираме под път и над път. Защо тогава да се възползваме от апаратура, лекарства, изследвания и т.н.
П.П. Родих със секцио и живот и здраве ако има следващ път пак така ще родя.

# 47
  • Мнения: 8 163
Защо не и раждането да бъде личен избор? И защо е нужно всеки път да се размахват статистики и проценти, да се обръщат темите в ЗА и ПРОТИВ? Вместо просто да се уважи избора на човек?
Защото без да знаеш за всичките "за" и "против' ще направиш неинформиран избор, който може да има изключително тежки последици. Нали затова непрекъснато се говори за рисковете от употребата на цигари, алкохол и дорга по време на бременност, например. За да знаят майките на какво биха подложили бебето си и да са готови да поемат отговорност за делата си.

И, честно казано, никой не е казал, че личният избор не бива да се уважава. Напротив.

# 48
  • Мнения: 8 163
Моето мнение е , че секциото е най-атравматичния начин за бебето.
Вярвам, че увереността ти се крепи на поне на количеството данни от изследвания, проведени в различни страни и от застъпници и на двата вида раждане, както и моята.

# 49
  • Мнения: 8 163
не обръщай внимание на всички гореописани сатанински писания за секциото , повечето са пресилени и необективни , заинтересувай се само каква е причината за препоръчаното ти от лекарката секцио и бъди спокойна - медицината и лекарите стават все по-добри, остави се в техните ръце - късмет

Първо, с цялото си сърце се присъединявам към съвета ти Венира да се остави в ръцете на лекарите. Само ще допълня пак: нека поиска и второ мнение и да се бори за това да й кажат защо точно са й препоръчали секцио. Майката има право да знае.

Второ, информацията, която изнесох в постингите си определено не е "пресилена и необективна", защото е базирана на многогодишни изследвания, проведени в САЩ, Финландия, Англия и прочее страни, които са доста по-напред в медицинските практики и техники, отколкото България. Ако желаеш, мога да ти дам пълен списък на тези медицински трудове. Както споменах в предишен постинг, те са както от застъпници на практиката за нормалното раждане, така и от такива, които смятат цезаровото сечение за най-правилния и разумен избор при повечето от ражданията.

Повярвай ми, не бих си позволила да се базирам само на собствения си опит или на този на раждалите ми приятелки и познати, просто защото този кръг хора е ограничен, за да бъде представителен при медицински статистики.

# 50
  • Мнения: 494
мисля че е редно да се консултираш и с друг лекар и НЕ Е  срамно да питаш лекаря когато нещо те притеснява

Нямах си и ни най малка представа че ще родя със секцио. Приеха ме по рано в болницата заради кръвната ми група, ако започне нормално раждане да съм под наблюдение, но стана така че точно в този ден започнаха да се губят тоновете на дъщеря ми и всичко стана по спешност. Втория път беше планово, въпреки че ми казаха че мога да родя и нормално. Наблюдаващата ми лекарка беше против ,защото при напъните можело да ми се разкъсат шевовете на матката и ставало вече много сложно и опасно.
Една консултация с друг не би ти била излишна.

# 51
  • Мнения: 1 951
Моето мнение е , че секциото е най-атравматичния начин за бебето.
Вярвам, че увереността ти се крепи на поне на количеството данни от изследвания, проведени в различни страни и от застъпници и на двата вида раждане, както и моята.

Защо според теб, на жени с предхождащи спонтанни аборти, бременност след дълги години стерилитет, оплождане ин витро и др. им се прави секцио? Точно защото и най-малкия риск за плода е недопустим в тези случай. Кое е по малко травмиращо за бебето - преминаването му през родовия канал или изваждането му от матката за кратко време? А риска от аспирация на околоплодни води, омотаване на пъпната връв, не знаеш кога може да се наложи употреба на форцепс или вакуум екстрактор и не на последно място риска от преминаване на спешно секцио. Наистина нямам данни от изследвания, но пък увереността ми е от наблюдения от мястото на събитието когато бях студентка.
В крайна сметка това си е мое убеждение, което не е безпочвено и е безмислено да си спорим   Hug bouquet

# 52
  • Мнения: 5 103
Пак прерасна темата в бой между мамите родили нормално и тези като мен със секцио.

# 53
  • Мнения: 1 986
  Аз няма да влизам в полемика-излишно е Naughty...Само искам да попитам/естествено,ще се консултирам с гинеколога ми/ -на някоя от мамите предприемано ли е раждане със секцио при доближаване границите на кръвното newsm78От 1 месец насам постоянно ми се случва-ужасно е Sick

# 54
  • Мнения: 1 942
  Аз няма да влизам в полемика-излишно е Naughty...Само искам да попитам/естествено,ще се консултирам с гинеколога ми/ -на някоя от мамите предприемано ли е раждане със секцио при доближаване границите на кръвното newsm78От 1 месец насам постоянно ми се случва-ужасно е Sick

Не за това родих секцио /аз родих секцио по желание  Mr. Green/ но знам за какво гадно усещане говориш  Sick То не е световъртеж, то не е чудо ... На мен най-ми помага компота от череши. 2 бр. на ден и се стабилизират нещата  Hug По принцип при събиране на границите се пие повечко вода /не минерална/ и компоти от плодове с черупките. Виждам, че си бремена и ми се струва, че каквото и да предприемеш трябва да се консултираш с гинеколога си.  HugУспех

# 55
  • Мнения: 375
A да ли би могло да се роди нормално след 7 годишно секцио Rolling Eyes Аз като се зачетох си ме хвана страх.Защо не се ражда нормално след секцио?То е божа работа ама...може и шевовете при напъването да се скъсат и е по лошо. Тази полемика е наистина безкрайна. Като се замисли човек- каквото му е писано!!

# 56
  • Мнения: 1 559
A да ли би могло да се роди нормално след 7 годишно секцио Rolling Eyes Аз като се зачетох си ме хвана страх.Защо не се ражда нормално след секцио?То е божа работа ама...може и шевовете при напъването да се скъсат и е по лошо. Тази полемика е наистина безкрайна. Като се замисли човек- каквото му е писано!!

Естествено ,че можеш нормално да родиш след такъв голям период от време,никви шефове няма да се скъсат споко hahaha Joy Joy

# 57
  • планетата Земя
  • Мнения: 109
В началото на бременността ми се установи плацента превия и още тогава ми казаха, че ако до края не се вдигне плацентата, то това е показание за секцио.
Не знам при някакви малформации (кофти звучи тази дума, но не можах да се сетя за друга  Embarassed) на плода дали има показания за секцио, предполагам, че е много индивидуално. Със сигурност обаче при някакво страдание на бебето (най-често установено чрез тоновете) се налагат спешни мерки - в това число и секцио.
Не помогнах много, но и аз си мисля, че едно второ мнение не е излишно или поне докторите да обяснят защо се налага секцио. Ама много ги "обичам" тези доктори, дето с ченгел трябва да им вадиш думите от устата!  Close

А относно това, че секциото било цивилизовано раждане... newsm78...нямам думи. Значи ли това, че вагиналното раждане е нецивилизовано  Mr. Green?

За възстановяването от различните видове раждания ще кажа, че всичко е много индивидуално. Много често при вагинално раждане лекарите и акушерките се държат неадекватно (лично мое мнение, базирано на моя опит) и за това има шевове и прочие. А при секциото също може да те срежат и зашият най-касапски или да те обработят майсторски - зависи си кой пипа.

В крайна сметка важното е бебето и майката да са живи, здрави и щастливи. Раждането е само началото на всички чуденки "ЗА" и "ПРОТИВ".  Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil

# 58
  • Варна
  • Мнения: 199
На последния преглед ми казаха, че секциото се налага, тъй като бебчо има вродени бъбречни аномалии и по този начин няма да бъде травмиран излишно, както не рядко се случвало при нормалното раждане.   Thinking   ooooh!

# 59
  • Мнения: 299
И аз да попитам - разширените вени предпоставка за секцио ли са? С две коремни операции съм и все още с една ендометриозна киста на яйчника ooooh!

# 60
  • Мнения: 134
Abadjieva, би ли ми предоставила пълния списък на медицинските трудове.

# 61
  • Мнения: 1 559
Abadjieva, би ли ми предоставила пълния списък на медицинските трудове.

офф,аиде ся Joy hahaha

# 62
  • Мнения: X
Да измислила го е природата, ама не е знаела, че ще се изправим и тогава нормалното станало не нормално и било необходимо да се измисли секциото. За това кравите, като клекнат снасят - защото не ходят изправени!



Не съм привърженик на определен тип раждане, а на съобразяване с желанието на майката и мнението на докторите. Против съм зора на някои майки да родят нормално, само и само да казват после кооооолко са се измъчили видиш ли, независимо дали им е показно или противопоказно, както за тях, така и за бебето.

И да виждала съм достатъчно новородени със сплескани глави - дали им е било много приятно докато главата им придобива конусообразна форма незнам, те пък слава Богу не си спомнят..... за насинено от форцепс бебе виждали ли сте - ми аз съвсем, случайно видях, много гадно......за счупени/изкълчени ключици няма да говорим...

Така, че айде стига сме прехвалвали и описвали коооолко безопасно, прекрасно и незнам още какво е нормалното раждане /както и секциото, де/ истината е, че има риск, последствиятя могат да са страшни и можем да споделим своите преживявания без да даваме акъл.

megan99, аз пък бях свидетел как майки родили преди мен нормално едва ставаха, когато аз си ходех нормално по коридорите и си обгрижвах детето 22 часа по-късно........така, че случаи дал Бог.

# 63
  • Мнения: 2 241
Аз първия път родих съвсем нормално и лесно при това, така че не бих казала, че този вид раждане беше голям тормоз за мен и бебока.

Сега бебка е в седалищно прилежание, надявам се да се обърне докато дойде време да раждам - ако не, ще се наложи секцио, не виждам нищо лошо в него, няма да съм по-малко родила, ако не е нормално, нали така newsm78

Не виждам защо този въпрос да се обсъжда и то ожесточено - нали важен е крайният резултат.

# 64
  • Мнения: 781
pandora напълно съгласна съм с теб.
И именно защото четох много ЗА и ПРОТИВ реших, че за мен най-добрия начин е секциото, за което спомогна и бебето.
Жени, родили и по двата начина познавам доста- една от тях не ми е казала, че предпочита нормално раждане.

# 65
  • София
  • Мнения: 35 950
Когато има опасност за бебето или майката.
Аз съм за секцио  Peace

# 66
  • Мнения: 2 159
и моята беба се завъртя преди една седмица обаче с главата нагоре Sad докито каза че ще я чака още една седмица и ще ме реже, не знам до колко е права и дали не може да ме изчака докато беба не тръгне да излиза и ако не се е звъртяла тогава да реже. разправя ми, че било опасно ако изтекат водите и беба е седалищно ама знам ли .. newsm78
така ми се иска да я изчакаме когато тя реши да излезне тогава..

# 67
  • Мнения: 650
аз се връщам към темата   bouquet
няма смисъл да спорим-това което разбрах от моя опит и докторите и ми се вигда логично
1. Висок диоптър н е причина за секцио -аз имам -5.5 и доктора ми се смя като го попитах дали ще е секцио заради очите
2. Какво значи напреднала възраст? и за това съм питала пак ми се смяха.
просто се искат медицински причини и аз понаучих следните
-голямо бебе=обикновено смятат че големите бебета са големи поради причина която в повечето от случаите е гестационен диабет и тогава те натрупват мазнинка на необичаини места и не главата е проблем , а ако е в раменцата което беше споменато по напред и както ми обиасних то просто не моге да излезе и се образно счупва и риска е голям
-плацента привия
-различните видове плацента акрета, перкрета и подобни, т.е медицинска причина
Статистиката не знам какво казва в САЩ но никои от моите доктори не настоява за секцио все още, въпреки че има гестационен диабет-премериха бебето и казаха добре няма нужда засега. Така че наистина досега ако си има причина го правят, по гелание не бих казала. Виж да предизвикат раждане-по желание- и това е супер-поне аз така мисля, но това става колкото може по късно наи вече след 38.5 седмица.
така че аз бих посъветвала авторката да попита лекарката защо смята секцио-няма да те изяде,а Laughing
И другото е че за секцио се стои двадена в болница, за нормално раждане 1 ден-изводите сами си направете-не е само до финанси, ами до качество на изпълнението  bouquet

# 68
  • Мнения: 8 163
Abadjieva, би ли ми предоставила пълния списък на медицинските трудове.
Владееш ли английски и по-точно медицинската терминология? И готова ли си да издириш и изчетеш всичките трудове от 20-те страници ситен текс, които ще ти сканирам и изпратя? Питам, за да знам дали няма да си загубя времето.

# 69
  • Мнения: 2 724
Родих дъщеря си на 29 години ,нормално раждане .Бебето беше голямо за моите размери ,Висока съм 165 см и тежа 49 кг , а бебо се роди 4 300кг  и 53 см .Никой не ми предложи да раждам със секцио ,а и аз исках по нормалния начин. Обаче бебчо ме разчекна /извинете за грозната дума но за по точна не се сещам в момента/. След раждането имах проблеми с единия крак ,подуване и болки в областта на таза. Не зная в моя случай дали е било по- добре да родя с операция ,но след случилото ми се, бих взела мнението на няколко специалиста .А ако всичко си е в нормите, разбира се ,че най- добре е да родиш по естествен начин -и за теб и за детето . 

# 70
  • Мнения: 44
sekcio Hug Hug Hug Hug Hug Hug=zdravo i krasivo bebe+zdrava i neizma4ena maika

# 71
  • Sofia
  • Мнения: 1 365
Аз родих секцио, заради тесен таз и най - вече заради прееклампсия.

# 72
  • Мнения: 982
Не искам да критикувам никого,а само да попитам-Дами,а страха от болката имаше ли значение при избора ви за секцио?

# 73
  • Мнения: 650
Pe6ka, нали затова има епидурал Laughing

# 74
  • София
  • Мнения: 3 160
Оле, само като чета и ме хваща страх...аз няма да раждам в близките 9 месеца, но още на профилактичните прегледи при гинеколог са ми казвали, че в моя случай само секцио заради Миопията. Даже ми се струваше добър вариант, но...сега след тази тема и аз не знам вече....

# 75
  • Мнения: 1 986
Pe6ka, нали затова има епидурал Laughing

Е,не навсякъде,за съжаление Cry

# 76
  • Мнения: 1 986
Оле, само като чета и ме хваща страх...аз няма да раждам в близките 9 месеца, но още на профилактичните прегледи при гинеколог са ми казвали, че в моя случай само секцио заради Миопията. Даже ми се струваше добър вариант, но...сега след тази тема и аз не знам вече....

Като му дойде времето,ще му мислиш PeaceАз ще раждам след 2 месеца,че не ме е страх,не виждам ти защо се тресеш отсега Mr. GreenПо-спокойно Peace

# 77
  • София
  • Мнения: 3 160
Оле, само като чета и ме хваща страх...аз няма да раждам в близките 9 месеца, но още на профилактичните прегледи при гинеколог са ми казвали, че в моя случай само секцио заради Миопията. Даже ми се струваше добър вариант, но...сега след тази тема и аз не знам вече....

Като му дойде времето,ще му мислиш PeaceАз ще раждам след 2 месеца,че не ме е страх,не виждам ти защо се тресеш отсега Mr. GreenПо-спокойно Peace
Защото ми е абстрактно все още. После вече все някак си трябва да се роди. Но засега стискаме палци да стане...

# 78
  • Мнения: 35
защо не пита бе човек? принципно зависи от възраста, лекарите имали автоматичен принцип за мами след 30г, другото е че зависи колко ти е тесен таза, матки и големина на главата, защтот всъщност колкото повече ти се мъчиш, толкова повече и то ще се мъчи. честно, те поздравявам за желанието да родиш нормално, питай тогава, и роди както ти искаш, освен ако няма сериозни мед причини, кураж и успех Peace

# 79
  • при най-добрия мъж...
  • Мнения: 888
Родих секцио,защото бебо беше седалищно прилежание и така и не се обърна.А и здраво го преносих-около 14 дена. Следващия път пак ще родя така,живот и здраве.На втория ден вече ходех из коридирите,а на 5-ия срещу подпис ме изписаха и от тогава сама си гледам детето.Не ме е заболяло нищо до сега,а мога да кажа,че не се пазя много.

# 80
  • София
  • Мнения: 1 252
До последно мислех да раждам нормално, но в 36 седмица ме пратиха на офталмолог, заради очилата. На прегледа ми констатираха миопия и родоразрешението бе изписано - щадящо, т.е. секцио. Няколко дни не знаех къде съм, по цял ден четях материали за секциото, говорих с приятелки и познати родили със секцио и се поуспокоих, че не е толкова страшно. Очакваше се бебе над 4 кг и ме викаха всяка седмица на преглед. Бебчо взе да качва по 500гр на седмица и назначеното секцио ми го изместиха с една седмица по-рано. Благодарна съм на лекарите, защото надълго и нашироко ми обясниха защо се налага секцио. И не на поледно място съм благодарна, че родих с операция, защото синът ми се роди 5,180кг и 60 см, 3 седмици преди термин. Не ми се мисли колко щеше да порасне до термина и как щях да се мъча да го раждам нормално.
Наложи се детето да изкара 5 дни в кувьоз и 7 дни на антибиотик, но за мен това беше по-добрия вариант! И в крайна сметка се раздвижих сравнително бързо, още на 2-я ден обикалях из коридорите, а операцията ми продължи 2 часа и 45 минути.
А как исках да родя нормално... може би следващия път...



Леко раждане и бързо възстановяване и направете най-добрия избор за вас и детето!

# 81
  • Мнения: 158
до скоро и аз мислеx,че лекарите режат бременните,за парички и за по лесно,но разбраx,че има лекари,които не вземат нито стотинка за секцио.ДА правилно прочетоxте,НЕ ВЗЕМАТ ПАРИ,дори секциото да е планово,но това е само и единствено в Сливен.частна клиника,която работи по здр.каса(ама наистина работи със здр.каса)можелo значи,а? Peace

# 82
  • Мнения: 1 294
Аз съм със секцио защото съм с една тръба и тригодишен стерилитет

Общи условия

Активация на акаунт