СНБМ - инициативи

  • 17 131
  • 357
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 4 181
Здравейте, аз съм от Клуба на многодетните родители. В нашата тема писа Коала и предложи да си сътрудничим. Когато прегледах инициативите ви обаче попаднах на нещо, което ме изненада много неприятно. Ето това ваше предложение:

2. Да се увеличи прагът на дохода на член от семейство, при който родителите имат право да получават помощи за отглеждане на деца /детски надбавки/, както и да се увеличи размерът им, като всички видове помощи по този закон да се ограничат до трето дете.

Искам да попитам ЗАЩО мислите, че е по-добре да се въвеждат рестриктивни мерки за всички заради безотговорните, вместо да се поощряват отговорните (в случая става дума за родители)? Нима не смятате, че е по-добре отговорните и любящи родители да имат повече от три деца и така да допринасят за обществото? Или пък, че не възможно повече от три деца да бъдат отгледани качествено в едно семейство?
Моля не приемайте писаното от мен като провокация, а като повод за размисъл Peace

Здравей, не го приемаме като провокация, но нали не смяташ, че не сме премислили много добре нещата преди да ги предложим?
mishlentze ти е обяснила много добре какво имахме предвид с това предложение. В последно време за съжаление непрекъснато се доказва, че някои хпра раждат деца само, за да получават пари от това.
Искам да те попитам колко от вас получават тези помощи?
Ние искаме да се въведе реално подоходно облагане и ако това стане, както знаеш най-облагодетелствани ще са многодетните семейства. Така ще се спестяват пари от данъци на хората, които работят и отглеждат повече деца, а не да ги раждат и да чакат на социални помощи.
Ако това се въведе многодетните семейства ще получават така да се каже обратно от държавата много повече от тези смешни помощи.
Няма как и данъчните облекчения да са големи и детските също. няма откъде да дойдат пари за това нещо.
Ние искаме да се стимулират работещите да отглеждат повече деца, а тези които взимат помощите смятаме, че до 3-то дете е абсолютно достатъчно, ЗАЩО - защото всеки здравомислещ човек, ако доходите му са ниски няма да роди 4,5 и т.тн деца , които не може да отгледа както трябва. ПОвечето семейства вече трудно се решават на 2-ро.
Ще дам един пример, прага е 200 лв на член от семейството. Ако  майката и бащата получават под 500 лв. и имат 3 деца то те ще имат право на детски.
Според теб, с тези около 750 лв общо (груо толкова са чисто парите при 500 лв заплата) как се гледат 3 деца, та да се мисли и за 4-то?
Съжалявам, че станах толкова многословна, ако имате някакви идеи или пък арументи защо това да не е така много ще се радваме да ги споделите, за да видим и други гледни точки   Peace
И още нещо, обърна ли внимание, че ако при 3-та бременност се родят да речем близнацито ще се получват помощи и за 2-те?

# 181
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Дами, да ви почерпя! Одъртявам с още една година и вече съм на четвърт век.  party023 beer cheers Wine Glass  food010

# 182
  • Мнения: 2 070
Подкрепям Хриси и Кали за това, което са отговорили за многодетните родители и помощите. За отсъствията и детските също, каква дискриминация, какви пет лева, ми да ходят на училище, присъсвие се иска от тях, нищо друго. И без това толкова лесно се взимат бележки от лекарките.  Peace

Ради, честито мила!!! Малка си, имаш време за още 2 диванета маймунета като Георги. Весело изкарване днес!!!!  Heart Eyes

# 183
  • Мнения: 3 336
Дами, да ви почерпя! Одъртявам с още една година и вече съм на четвърт век.  party023 beer cheers Wine Glass  food010


Рада, да си жива и здрава и века да го закръглиш целия Hug

Дес, нали ще попетате на следващата среща за намаление на таксата за детска кухня за близнаци, тризнаци и т.н.?
 
Нищо не ми отговорихте с Мими по въпроса newsm78


Днес с Наси сме на среща с адвокатката, дано имаме хубави новини. Ще пиша утре сутрин, ако Наси не влезе първа тук Peace

# 184
  • Мнения: 2 070

Дес, нали ще попетате на следващата среща за намаление на таксата за детска кухня за близнаци, тризнаци и т.н.?
 
Нищо не ми отговорихте с Мими по въпроса newsm78



Кали, аз лично не знам към кое се водят детските кухни, вероятно са към отдел Здравеопазване или към Социално подпомагане..., ние комуникираме с Образование и култура. Мисля, че Жени е по-наясно, нека ми каже и ще попитам, разбира се, където трябва.

# 185
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 826
Отново ви благодаря момичета! В 6г.с. съм с термин 20 юли. Ине, на срещата не знаех, но когато се видяхме в центъра отивах на лекар. А на срещата единствения симптом беше, че ми се дояде кисело и ометох лимона на Хриси, за което моля да ме извини Laughing
Кали, и ти извинявай, но не можех нищо да кажа за кухните, защото не знам как стои въпроса. Очаквах Деси да се включи с резултати от семинара и да каже.
Като цяло се надявам да ме извините, че тези дни летя в облаците от щастие, а трябва да справя с написването на дипломната работа, че след 2 седмици някъде ми е защитата.

# 186
  • Мнения: 2 534
Мария ,  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes , ама как те изнудих да ми кажеш , а  Wink
Раде ,  beer newsm59 , честит рожден ден  Heart Eyes

# 187
  • София
  • Мнения: 6 204
Мария, честито! Новината е прекрасна! Лека и безпроблемна бременност!  smile3525

Раде, честит рожден ден! Желая ти много късмет и щастливи моменти всеки ден!  newsm67

# 188
  • София
  • Мнения: 6 204
Малко от днешната преса:

http://www.focus-news.net/?id=n601342
Янка Такева: Трябва да има вечерен час и високи глоби за немарливи родители

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2476&sectio … =2&id=0000501
Масларова спира и помощи заради отсъствия от училище

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2476&sectio … =2&id=0000301
Здравната каса си вдигна заплатите с 30%

# 189
  • Мнения: 4 978
В едно от прессъобщенията в сайта на МТСП пише:
"У нас през 2007 година ще се проведе международна конференция за реформата в социалната сфера в страните от Югоизточна Европа. Една от целите на форума е да се споделят добрите практики. "
Интересно, дано навреме получим повече инфо по темата.


Раде
, честит рожден ден!
Аз пък ще ти пожелая любов, която
да стопли с трепети душата
и сърцето ти - така широко
да бъде дом на щастие голямо....

Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 01:02 от LadyAutumn

# 190
  • Мнения: 4 181
Раде, честит ти четвърт вековен юбилей  bouquet
Да си жива и здрава, много обичана и щастлива и най-вече малкото диване да те слуша Mr. Green

# 191
  • Мнения: 4 181
Момичета, четохте ли материала, който бях пратила на пощата за детегледачките?
Моля ви погледнете го, защото следващата среща ще е скоро Praynig
Най-важният въпрос за разискване е какво правим, ако детегледачката се разболее Rolling Eyes

# 192
  • Мнения: 4 978
Ей, пак побеснях  #Cussing out


София, 20 ноември 2006 г.
Вестник „Стандарт”, интервю на Неда Гълъбарова


Всички знаем, че успяхте да издействате 315 дни пълен отпуск за майките, но защо оставихте детските надбавки в същия размер и даже лишихте множество семейства от тях, понеже децата им не ходели редовно на училище?

Аз издигам отговорното родителство в култ. Даже смятам да предложа на депутатите да направят още промени в закона, за да може да спираме социалните помощи на всички родители, чиито деца до 8-и клас не ходят на училище. Според мен проблемът е основно в родителите, а не в децата. Притеснява ме огромният брой на отсъствалите ученици. Същевременно всички тези родители казват: няма пари, а първокласниците получават анцузи, тениски и зимни якета. През месец декември ще бъдат раздадени над 34 000 чифта обувки. Не можеш да създаваш дете и да не поемеш грам отговорност към него. ....


Всяка дума в това интервю ме  Sick , всяка.
А по сервилен въпрос на журналист не съм чела


Момичета, четохте ли материала, който бях пратила на пощата за детегледачките?
Моля ви погледнете го, защото следващата среща ще е скоро Praynig
Най-важният въпрос за разискване е какво правим, ако детегледачката се разболее Rolling Eyes

Да, моите коментари ги знаеш.

Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 00:55 от LadyAutumn

# 193
  • Мнения: 1 000
Раде...честито на патерици.....
Нямам много време за компютъра тези дни  Cry

# 194
  • Мнения: 3 740
Галче, нашата логика за детските е следната:

Ако едно отговорно семейство полага качествена грижа за децата си и иска повече от 3 деца, то не би разчитало на 20-те лева детски на месец. Не така обаче седи въпроса с братята роми, които за 20 лв детето си продават. И най-лошото - не отглеждат качествено децата си.

Сигурно ще се съгласиш, че ако едно отговорно семейство полага качествена грижа за единственото си дете, то не би разчитало на 20-те лева детски на месец. Или греша? Няма принципна разлика дали детето ти е единствено, второ или шесто в семейството. Тези 20 лв. не му решават проблемите. Но подходът в случая е дискриминационен. Всъщност, маргинализираните общности не раждат по много деца заради въпросните 20 лв. При тях децата са източник на евтина работна ръка - просят, крадат, проституират и докарват далеч повече от въпросните 20 лв. Помощите, от които се издържат тези слоеве, са със други източници - като се почне от енергийните, та се свърши до негласното разрешение да не си плащат сметките. Затова според нас трябва да се премине от системата на помощите за отглеждане на дете към система на подкрепа на родителите. Нека бедните да получават помощи за бедност, а не за брой деца. Работещите родители да получават подкрепа за усилията си. Но да се делят децата според поредността им в семейството е крайно унизително, уверявам ви. Все едно е всеки път да ти заявяват, че твоето дете е излишно на тази държава. Как бихте се чувствали?
Не знам дали бях достатъчно ясна. Смятам, че да се хвърлят усилия в посока на помощите /детските надбавки/ не е перспективна посока. Затова нашите цели са:
- реално семейно подоходно облагане /не сегашната система на връщане на данъци, която при това също е дискриминационна по отношение на емействата с повече от 3 деца. Защо? Нали данъци плащат работещите, а не чакащите на помощи?/ От това могат да се възползват само работещите, а не чакащите на помощи.
- облекчения при жилищните кредити за млади и многодетни семейства. Отново важи за работещите.
- система от ваучери, които правят образователните услуги не безплатни, а достъпни за родителите с доход на член от семейството под необлагаемия. Това засяга всички семейства, не само многодетните. От ваучерите могат да се възползват родителите, които влагат средства в образованието на децата си, т.е. отговорните, а не да се раздават пари на калпак, както е при детските надбавки.
- почасово заплащане, гъвкаво работно време, повече отпуски и болнични за майките - за всяко следващо дете. Пак важи само за работещите.
- индексация на пенсията в зависимост от броя на отгледаните деца и степента на тяхното образование - пак засяга само отговорните родители.
Всъщност, това към което се стремим, е да се въведат мерки, насърчаващи отговорното родителство. Системата на детските надбавки е неефективна. Но не можем да се съгласим да бъде дискриминационна.

Какво ще кажете за една такава идея? http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=144437.0

Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 12:02 от секстет

Общи условия

Активация на акаунт