Мнения на Birdie...

  • 252 843
  • 2 044
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 8 585
Birdie преди няколко дни написах този пост
Birdie, и аз исках да питам за захранването и запека

Какво е подходящо да се дава на обяд, за следобедна закуска, каква е точната схема за захранване.. Защото много мами искаме да захранваме късно,  но информацията е толкова оскъдна (дори и по чужди сайтове). Тук някои педиатри в стремежа си да са в крак с модата отсичат - до 6м само на кърма, а това което четох е че се захранва от 4-6 м според наддаването на детенце и количеството кърма, което има майката .

Синът ми за мое съжаление вече е захранен, макар и да яде само по 40 мл пюре или оризова каша наобяд. Плодови пюренца давам по 30 мл заради пустия запек.
Може ли да дадете примерно меню за бебенца по месеци (виждам че давате частично и такива съвети)

Втория ми въпрос е свързан със запека, при нас има периоди от по 1 седмица, когато ака нормално по веднъж на ден. Но после като влезем в дупка 10 дни е адски мъки акането. Когато въведох плодовите пюренца нещата се бяхя нормализирали, но явно коремчето свикна и вече не действат.
Вие какво бихте ни посъветвали как да действаме при запек.

Благодаря за вниманието!!!

Все пак ще може ли някакви примерна схема за захранване, които прилагате ... може да посочите и линк към сайтове. Аз лично търся чрез Google, но до момента не съм попаднала на нещо, което ме удовлетворява като информация
Ще Ви напиша схемата довечера, когато ще съм по-свободен.
Какво мляко давате на детето? Марка?

# 661
  • Мнения: 5 178
Кърма + 60-80 мл Аптамил 1 вечер

# 662
  • Мнения: 8 585
Birdie. това за уточнение на въпроса ми...вярно ли е..
Препоръки за имунизация срещу полиомиелит
"Министерство на здравеопазването ежегодно закупува и предоставя жива орална полиомиелитна ваксина (ОПВ) за имунизиране на новородените и децата в страната. В страните от Западна Европа и САЩ, обаче, тази ваксина е напълно заменена от инактивираната полиомиелитна ваксина (ИПВ), поради по-високата степен на безопасност. ИПВ елиминира риска от проява (макар и много рядко) на така наречения ваксино-асоцииран полиомиелит (ВАПП), който съществува при използването на живата орална полио-ваксина. Имунизационната схема, съгласно имунизационния календар (с ОПВ) е 2, 3 и 4 месец след раждане; първа реимунизация - на 14 месечна възраст; втора реимунизация на 22-24 месец; трета реимунизация на 6-7 години. Схемата, по която се прилага ИПВ е подобна: 2, 3, 4 или 2, 4, 6 месец след раждане; първа реимунизация - 1 година след последния прием и втора реимунизация на 6 годишна възраст. Последващи дози могат да се прилагат на възрастни и деца на 5 до 10 години"
Да, точно е с малко уточнение.
Няма разлика в броя дози, които Ви трябват за да имате стабилен имунитет по отношение орално/инжекционно полио.
По принцип в САЩ се правят 4 общо дози полио до 6 годишна възраст.
Тъй като в Бг правеха досега безумен брой дози орално полио, искат да използват въвеждането на инжекционното полио за да "влязат в крак" с броя дози, които правят другите страни. Те така или иначе никога не са представили издържани доказателства защо толкова много дози орално полио имаше в календара. "Трябвало". Защо?

Така че няма разлика в броя дози инжекционно полио в сравнение с оралното.
Лъжат-това е истината. За да си прикрият некомпетентността.
Ами тази ваксина е заменена от 2000 година (Европа 2002-2003) с инжекционно полио. Те защо проспаха това нещо?
Толкова ли е трудно да следят какво се прави навън?

# 663
  • Мнения: 203
Благодаря за отговора.
Да, лекарката предположи, че прави алергия в резултат на преминали през кърмата съставки. Става въпрос за краве мляко, вероятно, не сме уточнявали като че ли  newsm78... Какви са всъщност признаците на АБКМ, аз лично не виждам нищо обезпокояващо - никога не е имал колики, ринити, хреми, слуз в акото и подобни  Confused, не знам. Нали затова ходим на лекари,  в никакъв случай не се считам за по-знаеща от някой лекар, все пак си имам друга професия  Laughing, но просто се принудих да се позаинтересувам малко.
Ох, знам, че трябва да й кажа, в последния ни разговор й намекнах, че съм си хапнала някои храни и , че на детето видимо нищо му няма и дали това не означава, че може би няма алергия и т.н, тръгнах от далеч, така да се каже, но останах с впечатлението, че на нея просто не й се слушаше и явно е от този тип, дето който влезе в кабинета й, задължително трябва да излезе с някоя диагноза  Confused
Ами какво да кажа, педиатърът ни препрати на алерголог, не е било по мое желание, ама все е уж за доброто на детето и в името на детето  Praynig
Благодаря още веднъж  Peace
Няма данни за АБКМ от това, което пишете.

Д-р Birdie, извинявам се да не съм досадна, ама да питам още нещо  Embarassed....
Вчера писах и спах, та бих искала да допълня нещо, ако това би променило вашето мнение. Значи този обрив около слепоочието се появява от време на време под формата на 2-3 пъпчици, които образуват малко петънце с размер на лещено зърно. Ако човек не се загледа и не е леко червеничко, изобщо не се забелязва, не е релефно, може би съвсем леко на пипане. Не знам дали се изказвам правилно, за да ме разберете. Не се повлия нито от диети, нито от мазила, само си изчезва, особено ако го намажа с по-мазничко кремче.  Алерголожката каза, че не е сигурна какъв е този обрив и от какво би се появявал, нямала отговор. Иначе бузките на детето са леко сухички, зачервяват се от студеното, но не мисля, че е нещо ненормално, преди излизане го мажа с Mustela Cold Cream.
При всички положения като отидем на консултация при педиатъра ще намеря начин да вметна моите съмнения. Това, което сте писал за Прегомина, съм абсолютна съгласна, доста пъти съм си мислела и аз, какво ли би било ако не кърмя и тъпча детето с ХА мляко, а то не е алергично!
И последно, какво мислите вие, дали е добра идея да го пробвам с някоя бебешка млечна каша, например да му дам 1 лъжичка и да следя за евентуална реакция? Или друг подобен и най-малко опасен вариант? И за какво точно евентуално да гледам?
Благодаря за отделеното внимание.

# 664
  • Мнения: 171
Здравейте Бърди!

Искам да Ви благодаря за един стар отговор  Simple Smile и да се намеся за полиото.

Ние започнахме с ИПВ, но сега на 14 месеца искаха да ни поставят ОПВ. Аз отказах и тогава педито каза: ми добре купете ваксина и ще му я сложим. Ама нали е чак 1 год. след последната - не каза тя, схемата е същата, както при ОПВ - реваксинация на 14, 22 -24 месеца  newsm78

Ние закъсняхме с ваксините и последната доза беше на 7 месеца?
Мога ли някъде да отпечатам оригинален текст, от листовката например, за да и докажа, че не е права.
Мисля, че беше Имовакс Пилио на Пастьор.

# 665
  • Мнения: 8 585
Здравейте Бърди!

Искам да Ви благодаря за един стар отговор  Simple Smile и да се намеся за полиото.

Ние започнахме с ИПВ, но сега на 14 месеца искаха да ни поставят ОПВ. Аз отказах и тогава педито каза: ми добре купете ваксина и ще му я сложим. Ама нали е чак 1 год. след последната - не каза тя, схемата е същата, както при ОПВ - реваксинация на 14, 22 -24 месеца  newsm78

Ние закъсняхме с ваксините и последната доза беше на 7 месеца?
Мога ли някъде да отпечатам оригинален текст, от листовката например, за да и докажа, че не е права.
Мисля, че беше Имовакс Пилио на Пастьор.
За кое искате да я оборите? Която и схема да дадем за пример тя ще каже "Не ме ангажира. Аз работя схемата на МНЗ."
В листовките на продуктите не се посочват обикновено имунизационни схеми.
Производителят не го интересува дали Вие (Ние) правим 15 дози полио или 4. Него го интересува да продава ваксината.
Следователно, дори и в листовката да пише 4 дози, ако Вашата педиатърка е решила да сложи 12, кое ще я спре?
Тя се оправдава с Националния имунизационен календар... и е права до известна степен.

# 666
  • Мнения: 8 585
@Chloé
"Прегомин" не е ХА мляко, а специално мляко само за деца с АБКМ.
Това, което пишете е вероятно лека екзема, провокираща се от изпотяване.
Не виждам защо толкова Ви тревожи тази лека екзема и защо за алергии все мислим?
Какви планове за храненето на детето имате?

# 667
  • Мнения: 140
Благодаря ви за помощта.Днес заведах Мая на плеглед и педиатъра потвърди че се касае за екзема и одобри предписаните от вас медикаменти.Така ,че само остава да се мажем и дано бързо се изчисти.

# 668
  • Мнения: 326
Здравейте, може ли да ми обясните какви са симптомите при астма и възможно ли е някой да е имал в детските си години(14г) бронхиална астма без разбира се да е лекуван за нея, защото не е знаел и от тогава до сега(33г) да няма нито симптоми, нито пристъпи   

# 669
  • Мнения: 5 790
Birdie, здравей!
Имам нужда от съвет. Виктория се задави с вода преди малко. Закашля се доста, което продължи не повече от 10-тина секунди. После все едно се опита да повърне, но не успя. Пак се изкашля и й мина. Диша спокойно в момента, няма нищо, но аз се притесних доста. Имам ли повод да се притеснявам и дали трябва да я водя да й правят снимка или да я преслушат?
Благодаря много предварително!

# 670
  • Мнения: 8 585
Здравейте, може ли да ми обясните какви са симптомите при астма и възможно ли е някой да е имал в детските си години(14г) бронхиална астма без разбира се да е лекуван за нея, защото не е знаел и от тогава до сега(33г) да няма нито симптоми, нито пристъпи   
Коя възраст имаме пред вид?

# 671
  • Мнения: 8 585
Birdie, здравей!
Имам нужда от съвет. Виктория се задави с вода преди малко. Закашля се доста, което продължи не повече от 10-тина секунди. После все едно се опита да повърне, но не успя. Пак се изкашля и й мина. Диша спокойно в момента, няма нищо, но аз се притесних доста. Имам ли повод да се притеснявам и дали трябва да я водя да й правят снимка или да я преслушат?
Благодаря много предварително!
Ако е само вода-няма поводи за притеснение.

# 672
  • Мнения: 5 790
Birdie, здравей!
Имам нужда от съвет. Виктория се задави с вода преди малко. Закашля се доста, което продължи не повече от 10-тина секунди. После все едно се опита да повърне, но не успя. Пак се изкашля и й мина. Диша спокойно в момента, няма нищо, но аз се притесних доста. Имам ли повод да се притеснявам и дали трябва да я водя да й правят снимка или да я преслушат?
Благодаря много предварително!
Ако е само вода-няма поводи за притеснение.

Чиста вода от шишето й!
Много, много благодаря!  Hug
Имам и да благодаря за това, че преди време ни отърва от грешна диагноза АБКМ.  Hug Hug Hug

# 673
  • Мнения: 8 585
Кърма + 60-80 мл Аптамил 1 вечер
Първо бих Ви препоръчал да опитате друго АМ за тези малки добавки. По принцип не сменям млека, но това е единствената причина, когато си заслужава да се опита. Хумана или Милупа или НАН са добър избор.
Не обличайте много детето и поддържайте логична температура в стаята-20-21-22 градуса.
Ако кърмите изключително, детето може да има изхождания с нормална консистенция на редки интервали. Ако наддава добре на тегло, освобождава нормално газове, не повръща и няма други проблемни неща, това за едно кърмено дете се счита нормално.

За захранването:
Аз започвам с ябълка, круша (или смес) или с оризово бебешко брашно, като първа и единствена храна, давана в 16-17-18 часа на възраст 5.5 месеца. Може и от 6 месец, ако детето е на кърма и наддава добре на тегло. Плодовете ги даваме винаги пресни. Ябълката може да я печете на фурна... От сока (пелте) можете да подслаждате крушата или да слагате мъничко в оризовата каша, ако за първа храна изберете оризово брашно.
Всички останали хранения се запазват->> кърмене (адаптирано). Не слагате второ "външно хранене" преди да са минали 2 седмици с плодове. Опитвате от тези три възможни комбинации (ябълка, круша или смесено) към кое бебето ще прояви интерес в първият ден. С това продължавате 4-5 дена. От 6 ден можете да дадете сок от този същият плод. Не даваме кисели, сок от моркови и въобще нищо друго непознато като храна. Само един от предпочетените плодове! От 7 -8 ден можете да добавите мъничко ЧИСТО ОРИЗОВО БРАШНО (детско, специално!!!!, не крем на прах с мляко и оризово брашно) към плода за разнообразие. Оризовото брашно НЕ запича!! Така за две седмици бавно и търпеливо въвеждате тази първа храна. От изброените неща можете да правите комбинации. Ако му хареса оризовото брашно на 7-8 ден може да приготвим оризово брашно с кърма (или адаптирано).

Друг вариант за захранване и първа храна е каша->АМ+оризово брашно, която на 5-7 ден можем да обогатим с плод (ябълка или круша) и после да даваме посменно:
*чисто оризово брашно с АМ,
*плод/плод
*плод с оризово брашно
*плод+оризово брашно+АМ
*сок от плод (ябълка, круша).

Не бомбардираме детето с две или три чужди хранения едновременно, не даваме непрекъснато всеки следващ ден нови храни, не принуждаваме за хранене. Колкото иска-толкова. Можем да кърмим (адаптирано) после в добавка, разбира се за първите дни, докато се стабилизира количеството на изядената храна.
Внимателно изберете лъжичка-избягвайте железните. Опитайте както прави, така и с предната част под ъгъл. Пълнете лъжичката само в предната и част. Не я слагайте дълбоко в устата на бебето, а само "забърсвайте" храната в горната устна.
После (след 2-2.5 седмици плодове) следва втора храна в 12-13-14-първо морков с/или картоф-пюре...

Аз не захранвам със зеленчуци като първа храна. Не давам "кисели". Не се дават сокове от зеленчуци, преди да сте минали първият етап с плодове траещ 2-2.5 седмици. Не се "бомбардира"детето с чужди и непознати храни-захранва се стъпаловидно, постепенно, с постепенно обогатяване на храните.
Всичко зависи от това, какво качество намирате на пазара...
Гответе "от ръка", в къщи, простички и разнообразни ястия (впоследствие). Пасирайте и хранете с тях.

От кога:

Кисело мляко->>>след 9-10 месец.
Сирене->> след 8-9 месец
Хляб и хлебни (+фиде, макарони) след около 11 месец.
Яйце (жълтък)->>след 7-7.5-8 месец.
Белтък->> след 12-13-15 месец.
Мед->>след 18-19 месец

# 674
  • Мнения: 4 593
 Здравей Бърди,
до какви последствия може да доведе храненето на кърмаче без алергия към кравето мляко с прегомин или фризопеп?

Общи условия

Активация на акаунт