Деца с увреден слух

  • 63 701
  • 896
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 2 543
Мира, съжалявам, но няма да се съглася, че трябва да съм нахална и едновременно деликатна с лекарите. Всеки си има задължения. Лекарите - да настройват апаратите, рехабилитаторите - да бъдат нашият мост между детето и аудиолога. Наше единствено задължение е да сме добри родители и да се грижим за децата ни. Аз върша задължението си, без някой да ме кара, да ми се моли, да ме притиска и да търси подход, по който да ме накара да го изпълнявам по най-добрия начин. Същото се очаква и от останалите. Кой от нас не е ходил и не се е молил? Кой не е опитвал всички методи на дипломация с прочутите ни специалисти, та най-сетне да си свършат работата, както трябва? Но не. Ето и до днес това продължава. Детенцето на v_tosheva още не реагира с импланта. Да не би тя да не е ходила? Не е нахалствала или не е била достатъчно категорична, че иска детето й да чува най-сетне? Честно казано, уморих се да слушам оправдания за това колко свястни били лекарите и затова да не им търсим сметка! Ние не мерим лекарската кадърност по това кой колко е симпатичен и умело заблуждава родителите. Не. Мерим я само и единствено с резултатите от свършената работа! Кой ще дойде и ще каже, че нещата тук вървят от добре по-добре и резултатите са прекрасни, повечето пациенти са доволни и всичко е о.к.? Ще се намери ли и един, който да потвърди? Казвам ви, мили родители, много се уморих. Косата ми побеля и нямам покой. Затова давам такива съвети, Мира. Децата са малки, не могат да дадат обратна връзка, не могат да обяснят и нашите лекари пипат в тъмното. Ако напипат правилния път - о.к., в противен случай - ето какво става. Такива случаи като нас и v_tosheva. Дипломацията тук не помага. Само делата ще свършат работа.
Мога само да се радвам, че ти си доволна. Радвам се, че има все пак и такива случаи. Но моите тревоги си остават. Те би трябвало да са общи тревоги... Tired

# 406
  • Sofia
  • Мнения: 168
Ieppe, явно както винаги пак не съм се изразила правилно!
Като казвам нахални, нямам в предвид да ходиме всеки ден и да се молиме и да им висиме на главите.(Въпреки , ченам ли може да помогне)И друго - не можеме да обвиняваме лекарите, че не ни правят настройки, а системата или институциите, защото например Дончев прави всичко това на добра воля.
И представи си че не всички имат пари и възможност да намерят такива за да заминат някъде..........................
Аз затова ви казвам, че трябва да се събереме и да РЕШИМЕ какво ще правиме - АКО ТРЯБВА И СТАЧКА ДА НАПРАВИМЕ ДА НИ ЧУЯТ!

Изказвам се малко необмислено, но идеята ми е че принципно всеки сам може поеденично да се спаси - АМА ДАЙ ДА НАПРАВИМЕ НЕЩО ЗА ВСИЧКИ НАС!
Незнам точно какво е това нещо, но съм сигурна, че ако се събереме всички родители в БГ все ще изкочи КАК ДА ИЗНУДИМЕ И КОЙ(щото явно това е начина в БГ да се получи нещо) да се решат и наште проблеми...

# 407
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
       Здравейте! Включвам се само да кажа, че  имаме поредна настройка и вече втори ден го следя. В болницата при Славина бях готова да се закълна, че количката я чува, но може така да ми се е искало...Все още съм търпелива, чакам резултати, без да нервнича. В яслата госпожа Радоева каза, че на тази възраст децата се развиват на тласъци, т.е. ти си мислиш, че той дори не те е видял да правиш нещо, но след известно време го повтаря почти едно към едно. Така е било и при едно детенце, май Яни, те чакали резултати, нямало ги и после изведнъж ги залял с информация. Трупал, трупал, и като му дошло, се отприщил.
        Мисля да го водя всеки ден за малко в яслата. При момичетата в болницата - когато не е уморен от яслата, та  дори и само да свиква с тях. Не можем да му задържим вниманието за повече от две-три минути.
         Нека да ви кажа и това, че в болницата се засякохме с бебе Дарина и семейството й, чиято мама е Desz. Току-що й бяха махнали конците и беше киселка, но с Венци се гледаха около половин минута! Desz каза, че е била разтревожена, но сега вече ще се включва по-активно. Засега приятна неделя и честит празник на именниците!

# 408
  • Мнения: 2 563
Йепе ме помоли да преведа един текст, насочен към родителите - "Настройки за идиоти" - ясно и просто обяснено как се прави настройка. Ето първия модул (общо са 6), четете, пък аз продължавам да превеждам. Все пак не съм инженер и е възможно да бъркам термини, за което моля да ме извините.

Настройки за идиоти
от Дейв Синдри
listen-up.org

Модул 1

Частите на системата КИ


Този модул разглежда пътя на звука при нормални прагове на чуване, слухопротезирането на пациенти с невросензорна глухота и чуването при пациенти с КИ. Модулът създава нужната рамка за това, което ще обсъдим в следващите няколко модула. Моля прочетете целия модул дори и да сте запознати със съдържанието, за да можете да следвате обясненията ми. Ще спомена накратко и някои теми, върху които ще се спра подробно по-нататък.

Как чуваме


Обикновено принципите на чуването се обясняват като ухото се разделя на три части: външното ухо (ушна мида) и ушния канал, средното ухо (тъпанчето, трите костици и Евстахиевата тръба (която свързва средното ухо с гърлото  и по този начин стабилизира ушното налягане и позволява дренаж) и вътрешното ухо (вестибуларната система), вестибуларния нерв, кохлеята и слуховия нерв.

Забележете - ухото е устроено така, че да превръща звука, събран чрез външното ухо, в информация, от която мозъкът да извлече някакъв смисъл. КИ работи по подобен начин с цел да снабди слуховия нерв с разбираема информация. Ухото е просто серия от стъпки, която превръща звуковите вълни в механична сила, една подредена, филтрирана и усилена версия на първоначалната информация. Процесът завършва с естествени електронни импулси, създадени от космиците на сетивните клетки на кохлеята.

Външното и средното ухо заедно пренасят звука към вътрешното ухо. Ако при тях има проблем, загубата на слуха се нарича кондуктивна.

Информация за източника на звука се пренася по въздуха чрез ефекта на доминото. В космоса няма звук. Различните звуци от речта създават различно движение на въздуха. Чрез вибрацията на въздуха информацията се събира и усилва звуково (ушната мида усилва леко звук с честота между 1000 и 2000 херца. Точно в този диапазон е и човешката реч. Ушният канал, особено при децата, увеличава звук с честота от 2000 до 4000 херца.

Тъпанчето се явява като микрофон и превръща вибрациите на въздуха в нещо, коеето мозъкът може да разбере. Трите костици, свързани с тъпанчето в средното ухо, се движат заедно с тъпанчето и предават информацията към вътрешното ухо. С движението си те предизвикват вълни в течността във вътрешността на кохлеята. Звук с висока честота причинява бързи вибрации докато звук с ниска честота предизвиква по-бавни вибрации в течността.

Когато има проблем с кохлеята или слуховия нерв, загубата на слуха се окачествява като невросензорна.

Кохлеята всъщност е кухина с формата на охлюв, разположена в основата на черепа. На размер е като върха на бебешки пръст над нокътя. Тя получава вибрациите от средното ухо. В нея се намират хиляди сетивни клетки с космици, подредени в редици. Те са два вида – вътрешни и външни, разположени по дължината на кохлеята като клавиши на пиано. И точно като при пиано, различните клавиши получават звук с различни честоти, при което космиците на клетките се движат като водорасли в морето. С тези свои вибрации те предизвикват електронен импулс, които се свързва със слуховия нерв. Външните космици се вуреждат първи при невросензорна глухота. Те помагат на хората да чуват звук под 60 дБ и позволяват да се различват честотите. Външните космици произвеждат звуци, когато са в покой и когато са стимулирани. Специален тест (evoked otoacoustic emissions) може да засече звуците на здравата кохлея. Такива емисии не се засичат при деца с кондуктивна или кохлеарна загуба на слуха над 30 дБ. Затова при дете, което има реакциите на напълно глухо, но има отоакустични емисии, най-вероятно има проблем някъде след кохлеята.

Кохлеарният имплант е направен така, че да замества вътрешните космици на кохлеята. КИ събира звука, обработва го и го пренася до нерва под формата на смислен сигнал. КИ не може да коригира проблем в слуховия нерв.

Обикновено обаче проблемът при невросензорната глухота е в кохлеята.

“Настройки за идиоти” се занимава с начина, по който КИ организира звука така, че да може да бъде възможно най-смислен за всеки един пациент. В следващата част ще разгледаме основните части на КИ системата.


Как чуваме с КИ


Системата КИ има външни и вътрешни части. Стимулаторът е вътрешна част. Прилича на малка пластмасова мишка с низ електроди в опашката си. В тялото на мишката е разположен магнит и приемник, който получава информацията и стимулира наниза електроди. Тази част ще обсъдим подробно по-нататък.

Хирургът  пробива дупка в костта зад ухото, за да си освободи достъп до средното ухо. През тази точка на достъп под кожата се поставя и приемникът, в специално “легло” с размер на монета от 50 ст, което хирургът създава. След това преминава през средното ухо и отваря вход до кохлеята и прокарва “опашката” на вътрешната част на импланта. Системата може да бъде включена едва след като тъканите се възстановят и подуването спадне.

Външните части на КИ са микрофон, кабели, предавателна намотка (магнит) и звуков процесор.

Микрофонът приема звук и го предава към процесора. Процесорът от своя страна обработва входящата информация и я изпраща към предавателната намотка, която е малка кръгла част, закачена с къс кабел към процесора. В нея се намира и магнит, който задържа намотката на главата и така прави възможна връзката с вътрешната част на импланта. Информацията се предава между двете части чрез елетромагнитни вълни. Вътрешната част получава информацията и стимулира нужните електроди според параметрите, които аудиологът е заложил в процесора. Тези параметри са различни за всяко дете. Начинът, по който са програмирани параметрите, се нарича карта или настройка.

Когато електродите биват стимулирани, стимулът прескача увредените космици и преминава направо към нерва след тях. Така предадената информация детето усеща като звук.

# 409
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
      Благодаря ви, Яна и Илонка! С нетърпение очаквам продължението  typeuu.

# 410
  • Враца
  • Мнения: 871
И аз  чакам продължение..... Супер сте!    bouquet

# 411
  • Мнения: 2 543
Яна, много ти благодаря за отделеното време. Преводът се получава просто чудесно! Никога не бих могла да го направя аз.  Embarassed Благодаря. Hug Heart Eyes

# 412
  • Враца
  • Мнения: 871
Момичета има затишие....как са дребосъците... и по големите батковци и какички?  Hug

# 413
Iskam samo da kaja, 4e dnes Bobo e reagiral na mnogo neshta v iaslata i vsi4ki sme mnogo obnadejdeni!!!!!!!   Praynig

STISKAITE NI PALCI NESHTATA DA SE SLU4AT!!!
 baby_neutral

# 414
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
v_tosheva, много се радвам за вас  Hug Това е само началото, ще започне да реагира на много нови неща. Нямам понятие защо толкова дълго се е проточило това при вас, дали заради кофти настройки или детенцето трудно се е адаптирало, важното е, че вече нещата се развиват (пу, пу, пу).

# 415
  • Мнения: 95
БРАВО НА БОБО!!! newsm44 newsm44 newsm44
Радвам се ,че всичко се оказа въпрос на време, дано от сега на та тъка не спира да ви изненадва - ежедневно!

# 416
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
                   Браво на Бобо! Hug Мога само да му се радвам и тайно да се надявам скоро и аз да мога да кажа нещо подобно... Sad  Днес оставихме Венци за половин час сам, плакал е само в началото, после е седял тихичко и е гледал, утре може би за малко повече. Даже вече си имаме шкафче, до Калина. Понеже днес не влизах вътре, не можах да видя Кати, но от вчера знам, че тя няма никакъв проблем с упражнението с барабана и ринговете.

# 417
  • Мнения: 2 543
v_tosheva, наистина много се радвам! Дано скоро и вие самите видите резултатите!  Hug

# 418
Mnogo ste mili! Mersi na vsi4ki za podkrepata! Dosta mi e pritesneno i napravo ne smeia da go komentiram...  Praynig
Dano neshtata se razvivat polojitelno!!! Stiskam palci na Venci!!!!!

# 419
  • София
  • Мнения: 215
Zdraveyte vsichki, parvo bravo na Bobo, dano vseki sledvasht den da e izpalnen s takiva, a i po-golemi radostni iznenadi Hug.
Nie vse oshte sme v Izrael, posledniat ni pregled shte bade na 14.05. Ot kakto sme tuk i napraviha dve nastroiki s po 3 novi programi i opredeleno ima goliama razlika. Kazaha che predishnite nastroiki sa bili prekaleno tihi za da i varshat rabota, uvelichiha i broia na vkluchenite kanali. Sega tia reagira na pochti vsiakakav zvuk, makar i da e malko po-bavna, nadiavam se che ne se zablujdavam i za tova s netarpenie chakam da se varnem za da ia zaveda v iaslata. Kazaha che v sashnost poveche nastroiki niama da i praviat a na 14-ti samo shte proveriat dali deistvitelno vsichko e tochno kakto triabva. Stiskaite ni paltsi dano sme namerili pravilnia pat.  baby_neutral

Общи условия

Активация на акаунт