Деца с увреден слух

  • 63 690
  • 896
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 2 531
Hear Again благодаря за споделеното! Аз говорех за у-щето в Пловдив, от там сме, но като идвам в С-я / през юли може би/ с удоволствие бих се запознала с всеки който може да ме осветли повече по интересуващите ме въпроси! HugА възможно ли е да го попиташ как е овладял граматиката?
Аз нямам предразсъдъци относно ЖЕ ! Дори когато сина ми беше на 3г. и все още не знаехме че не чува забелязах че включвайки някакъв жест в речта ми аз общувам много по лесно с него и ми мина през акъла / тогава си мислех че има невролог. проблем / е ако не проговори ще учим ЖЕ ! Само че дали не му е късно за него и  с кого ще общува на този език??? Почти всичко говори вече но с много грешки! А в същото време си мисля- дали ще компенсира слухопротезирането проблема му??? Много питанки , отговорите няма кой да ми ги даде  Cry

Последна редакция: ср, 06 юни 2007, 16:14 от veni-b

# 556
  • Мнения: 2 563
Hear Again благодаря за споделеното! Аз говорех за у-щето в Пловдив, от там сме, но като идвам в С-я / през юли може би/ с удоволствие бих се запознала с всеки който може да ме осветли повече по интересуващите ме въпроси! Hug

О, извинявай. За Пловдив знам много малко, но ако имаш интерес, ще те запозная с този педагог като идваш в София. Успех!

# 557
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
          Мислех да ви се похваля, дори и съвсем плахо, но след прочитането на последните публикации и в двете теми, ми се отщя... no

Похварли се  Hug Нас и най-малките напредъци ни радват.

В неделя бяхме на гости на майка ми и сестра ми. Сложихме Яни да спи следобяда и нали го научих да казва "лека нощ", сестра ми не го беше чувала... Като го чу и ... се разрева... Той и татко му като го чу първият път и той се разплака... Много често най-малките постижения носят най-много радост...

# 558
  • Мнения: 2 543
pozor, ne vijdam prichina da ne psodelqsh s ostanalite roditeli svoite radosti. Takiva razgovori ne moje da nqma - takova e polojenieto u nas. Ne e bolka za umirane i az iskreno se nadqvam, che vse nqkoga shte stanem civilizovana strana. Losho e, kogato nqma razbirane ot nqkoq ot stranite, zashtoto togava dialogyt e truden i predizvikva poveche emocii, no pyk i za tova ne gubq nadejda, che po edin ili drug nacin shte se podobri. Izvinqvam se, ako sym stanala prichina za nepriqtni razgovori i che zaradi men ti se e otshtqlo da pishesh. Ako na povecheto hora im e nepriqtno da se vodi takyv razgovor, ne vijdam smisyl da go prodyljavame. Izvinete vsichki.  bouquet

# 559
  • Мнения: 2 531
Hear Again сетих се че в групата на сина ми в градината има едно дете , с нормален слух,чиято майка е глухоняма и комуникира с него на жестомимичния език. Та учителките ми бяха казали още преди сина ми да говори така , че общуват с това дете много по трудно отколкото с моето !
pozor споделяй всичко, от полза е !

# 560
  • Sofia
  • Мнения: 168
Лони, много се радвам, че все пак настройките са ви правилни!(предишното четене не бях разбрала нещо  Embarassed)
РОДИТЕЛИ, явно и в българия са се научили да правят настройки(макари не всеки път - ЗА СЪЖАЛЕНИЕ)
Но сега пък идва друг проблем - Сурдопедагозигте и Логопедите които работят с децата ни  - ЗНАЯТ ЛИ КАК ДА РАБОТЯТ С ТЯХ!
Искам да изразя мое ама лично мое мнение - Според мене много от рехабилитаторите които работят с КИД не работят правилно с тях.Според мои наблюдения и информация от родители на деца с КИ от чужбина, с ДКИ не се работи като със  глухи деца.
За съжаление в БГ в програмите на тези, които се обучават за сурдо или логопеди няма много отделено място и време за КИ.Може би и от там идва проблема.
С глухи се работи по един начин, а с КИЕ по друг.
Вие как мислите?

# 561
  • Мнения: 2 563
Hear Again сетих се че в групата на сина ми в градината има едно дете , с нормален слух,чиято майка е глухоняма и комуникира с него на жестомимичния език. Та учителките ми бяха казали още преди сина ми да говори така , че общуват с това дете много по трудно отколкото с моето !
pozor споделяй всичко, от полза е !

Тогава това е двуезично дете. Сина ти няма да расте двуезичен, ако ползва някои знаци. Не се страхувай, ще говори и ще чете и ще пише!   bouquet

Последна редакция: ср, 06 юни 2007, 22:15 от Hear Again

# 562
  • Враца
  • Мнения: 871
Лони....безкрайно много се радвам за вас! Дори си и нямаш на идея колко много...   Hug
Позор..похвали се... ти си съвсем в началото и малкото е важно... когато каза А , О ,И Е дори и това за нас беше голямо събитие..така ,че давай смело...сигурна съм ,че имаш какво да ни кажеш.Венци е умно и будно детенце и ще те радва все повече.  Peace

# 563
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Лони, здрасти  bouquet  bouquet  bouquet ах,ти хитрушо аз се чудя кака и къде да те хвана Wink радвам се , че с Йоанчо всичко е наред. Той как се чувства, заведохте ли го на зоото?  И моля те, не си никаква причина да се караме, напротив. Колко ще стоите? Кога да те чакаме? Hug

# 564
  • Мнения: 3 591
Понеже говорите за Жестомомичния език, да ви питам опитвали ли сте "PESC" картите? Мая Стоицева май беше писала за презентация на обучението ("СКОК" се казва на БГ)
Моето детенце е чуващо, но тепърва проговаря на 4 и половина. Ние го обучаваме точно с картите - да се научи първо да "казва" какво иска с картата, после когато научи думата то се отказва да я ползва. Според мен тази ситема е много по-добра и за КИ деца. Те имат същия проблем като моето дете - немогат да се изразяват, не всички ги разбират когато казват нещо, което пък от своя страна всички знаете до какви проблеми в поведението води. Картите научиха детето ми да се радва на общуването, да прави изречения, не заместват говора, а по-скоро го стимулират. А и за малки деца в детскоградинска и ясленска възраст са много по-лесни за възприемане отколкото жестомимичния език

# 565
veni b,моят син също е със слухови апаратчета и метода на обучение е същия както при вас.Ходим на уроци в Пловдив при сурдопедагог,исъм много доволна от обучението.Ние също имаме работна тетрадка в началото ни постави гласните след това звуците сега и накои срички като свърши с детето подробно ми обяснява как трябва да се занимавам в къщи.Консултирах се с нея дали да запиша детето в специализир. градина и тя бе категорична че той трябва да ходи в мосова градина  и да учи в масово училище\и добре че я послушах\В  момента ходим на дет.градина и много добре се интегрира там ,той с огромно желание ходи и като го взимам вечер целия сияе.Това емойто мнение че тази среда сред чуващите деца оказва изключително положителен ефект.ЗА  ЖЕ  тя също не ми го препоръчва но ако се наложи за в бъдеще ще го използвам.Поздрави на всички.

# 566
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Да, знам ги тези карти, чувала съм за тях. Лони ми беше казвала за тяхТо май се и ходеше в някакъв център на обучение за да научи първо майката как да се ползват. но така и не отидах, просто за нас вече беше късно. Тя говореше, и единственото за което съм си мислела, че могат да ми влязат употреба е да учим с тях нови думи. доколкото знам са разделени и на теми. не е лошо все пак да отскоча до там, защо пък да ги нямам. И не бяха скъпи.
А къде се намира центъра? Embarassed

# 567
здравейте мили мами
често посещавам този тема но не се решавам да си напиша и своят съвет къв Вас.Аз съм майка на вече голямо момиче което е на 26 години и има намаление на слуха до практическа глухота тоест не чува но навремето нямаше кои да ми каже нищо как да се справя с този проблем и сгреших много пъти затова сега искам да ви кажа няколко неща.Обичай те ги много но показвайте колкото искат те,не ги ограничавайте в нищо а ги насърчавайте,никога не показвайте пред тах ,че се справет трудно с дадета задача или дума,говорете много пред огледалото с червило в ръце пишете думите а когато ги изговорат правилно им даите да си я изтрият сами и да си рисуват след това.Ако иска някои от вас да се двърже с мен и да си поговорим нека го направи.И аз имам още един праблем в момента които искам да споделя с вас на дъщерями и предстои операция за кривогледство както се сещате аз се притеснявам защото тя неможе да разбере правилно в какво се състои въпреки големите ми усилия ако някоя от вас знае нощо или и е правена такава операция нека ми каже как преминава опасна ли е и дали е болезнена .извинете ме но съм в безизходица в момента и съм ужасно претеснена

# 568
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Здравей, а защо не се регистрираш, така и на нас ще ни е по-лесно да си комуникиреми с теб. Относно съвета - приемаме всякакви. Обучението в момента на такива деца, не е както ти казваш преди.Не е чак толкоз задънена улицата, пък и сега толкоз се употребява думата интеграция Wink. С друго не мога да ти бъда полезна, а ако се наложи ще искаме твоите съвети за децата ни. А относно дъщеря ти, разкажи ни нещо повече за нея, ако и тя самата не иска да го направи , разбира се. За операцията , която и предстои, предполагам има достатъчно инфо тук в нета. Нека сама прочете какво  представлява.Чао, засега.

# 569
  • Мнения: 2 531
 мими80 наистине регистрирай се за да можем да си разменяме и лични съобщения! Би ли споделила нещо за обучението на твоята дъщера, аз лично не съм запозната какви са старите методи? Аз не разбрах относно кривогледството какво не е ясно- това което Ви обясняват докторите не може да разбере дъщеря ти? Не знам какво точно е при вас положението, но мисля че по оперативен път се коригират мускулите придържащи окото и по този начин са " изправя" ! Не се коригира зрителния проблем обач, само козметичния!Най добре е да попитате лекуващите я лекари а и тук в интернет сигурно ще намерите информация!Не е животозастрашаваша операци, но не съм наясно какви рискове има! Интересува ме и дали дъщеря ти е слухопротезирана, кога е загубила слуха си и как е речта при нея?

Общи условия

Активация на акаунт