Постите идват със страшна сила + рецепти за пости!

  • 49 055
  • 306
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 5 228
Картофи с гъби на фурна

В олио се запържва 1 голяма глава лук, като омекне се прибавят 300 гр. гъби, нарязани на дребно. Изваждат се и се слагат в тава, в същото олио се запържват 3-4 картофа, нарязани на дребно. Изваждат се и се слагат при гъбите. В същото олио се запържва 1 л. червен пипер, наливат се 2-3 чаши вода, добавя се сол или гъбен бульон, изсипва се в тавата, подправя се с босилек и черен пипер и се запича във фурна.

# 241
  • Мнения: 6 461
Постен ориз

Аз го правя така:
Задушавам 1 глава лук в мазнината, добавям 1ч.ч. ориз, задушавам още 2-3 мин. После добавям замразените зеленчуци - грах, моркови, царевица (на око), заливам с 3 ч.ч. вода и варя докато се поеме водата. При сервиране поръсвам с 1 китка магданоз и готово!
  bouquet

Аз правя ориз на котлон много рядко, предпочитаме го на фурна.
Но като бързам, го правя така:
Задушавам каквито имам зеленчуци/праз/лук,чушка,морков,гъби/ прибавям и ориза за малко, заедно със зеленчуците. След това доливам вода или бульон 3 към 1, добавям подправки, обикновенно слагам вегета и малко чубрицаили магданоз и на слаб огън с капак, докато изври водата. доливам, ако се наложи.

  bouquet

# 242
  • Мнения: 3 647
Постен ориз

Аз го правя така:
Задушавам 1 глава лук в мазнината, добавям 1ч.ч. ориз, задушавам още 2-3 мин. После добавям замразените зеленчуци - грах, моркови, царевица (на око), заливам с 3 ч.ч. вода и варя докато се поеме водата. При сервиране поръсвам с 1 китка магданоз и готово!
  bouquet
и аз така го правя Wink
много добре става

# 243
  • Мнения: 5 228
Баница със спанак и растителна сметана

500 гр. спанак се измива, почиства и се задушава съвсем леко с малко сол и вода (аз го задушавам в микровълновата). Към спанака може да се добави и пресен лук. След това водата се отцежда и към спанака се прибавя сол, индийско орехче и малко растителна сметана. В намазана с олио тава се редят 3-4 реда кори, като между тях се намазва леко с олио, спанак, пак кори и така докато свърши плънката. Нареждат се отгоре още 2-3 кори, намазва се с олио, нарязва се на парчета и се залива с растителната сметана, като тя трябва да попие и надолу в нарязаната баница. Пече се в предварително загрята фурна на 200 градуса.
Ястието става по-скоро като огретен, отколкото като баница.
Подходяща гарнитура е салата от домати с пресен лук.

# 244
  • Мнения: 6 461
Боб в тава

Продукти:

 500г зрял боб
 1 глава лук
 червен пипер
 сол
 олио
 девесил
 1 лимон
 2 червени домата

Начин на приготвяне:

Бобът се сварява в тенджера, заедно с лука и девесила.
Когато е почти суров му се прави запръжка от червен пипер, олио, а може да добавите и брашно.
След това го изсипвате в намазана с олио тава.
Върху боба нареждате шайби от лимона, а върху него шайби и от доматите.
Слагате една чаена чаша вода.
Пече се на умерена фурна за 30 мин.


# 245
  • Мнения: 6 461
Гъбено-оризова супа

Продукти:

 1 глава лук
 100г ориз
 200г гъби(консерва)
 1 1/2 лъжици олио или маргарин
 2 супени лъжици брашно
 магданоз
 1/2 лъжичка черен пипер
 1л бульон

Начин на приготвяне:

Нарязаният лук и оризът се заливат с бульона, добавя се водата от гъбите- консерва.
Поръсва се с черен пипер.
Вари се до омекване на ориза.
Гъбите се запържват няколко минути в олиото(маргарин)
Посипват се с брашно и се разбъркват.
Прибавяме ги към готовият ориз.
Оставяме ги още няколко минути да поври.
Посипваме с магданоз

# 246
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Овесени сладки със сусамов тахан (по рецепта на Анда, ако правилно си спомням от кого съм я копирала)

1 ч сусам
1 ч овесени ядки
1 1/4 ч пълнозърнесто брашно
1 ч.л. бакпулвер
1 ч.л. канела
1/2 ч натрошени ядки
1/2 ч стафиди
1/2 ч вода
1/2 ч мед
1/2 ч сусамов тахан

Приготовление
Смесват се в отделни купи сухите и течните съставки; после се събират и разбъркват добре. Сипват се с лъжица върху хартия за печене. Пекат се 10-12 мин на 200 градуса или докато ръбчетата започнат да кафенеят.

# 247
  • Мнения: 5 500
hedra, имам няколко питанки!
Какви овесени ядки - обикновени или фини?
Сусама - смлян или не? Несмления ще го изкараш после на зрънца, както си го изял  Mr. Green
Не се ли остават малко да набъбнат ядките, стафидите?

# 248
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Овесените ядки са фини, а сусамът си е цял - сладките изискват дъвчене като повечето подобни неща, които съдържат овес, стафиди и т.н. и не се топят в устата, така че и сусамът минава по тази линия Mr. Green Правила съм ги и без сусам - пак стават много хубави Grinning Стафидите и ядките са си така - макар че ако държиш, може да накиснеш стафидите предварително. Обаче те обикновено са си мекички и няма нужда от това, както е при други теста с много печене.

# 249
  • Мнения: 5 500
Мерси, hedra   bouquet ще ги пробвам!

# 250
  • Мнения: 3 647
Летен ориз
Р. Попова

Приготвяне: Наливате олио в тавичката и запържвате лука. След това прибавяте ориза, който също се запържва. После прибавяте водата, кубчето бульон и граха. Пече се в умерено загрята фурна.
 Могат да се прибавят и нарязани на кубчета маслини.

# 251
  • Мнения: 349
Използвате ли соя и соеви продукти (Витабел, тофу  и др.) като заместител на месото?
Аз съм раздвоена - от една страна суперлативи за полезни,  превантивни и заместващи качества ( Доц. д-р Донка Байкова  в dieti.gbg.bg/Razdel10.asp - 36k) и обратното от друга ( д-р  Атанас Гълъбов в "Световната конспирация срещу здравето"  www.yosif.net/bg/med/index15.htm - 17k).  А сега се добави и полемиката около ГМО и продукти, които водят до увреждания, до алергични и токсични реакции (Ивайло Попов - проект по генномодифицирани организми - сдружение "За земята" -www.xnetbg.com/www/site/smf/index.php?topic=127.30 - 77k ).
Малко сложно стана, но въпроса е използвате ли соеви продукти? newsm78

# 252
  • Мнения: 3 647
Използвате ли соя и соеви продукти (Витабел, тофу  и др.) като заместител на месото?
Аз съм раздвоена - от една страна суперлативи за полезни,  превантивни и заместващи качества ( Доц. д-р Донка Байкова  в dieti.gbg.bg/Razdel10.asp - 36k) и обратното от друга ( д-р  Атанас Гълъбов в "Световната конспирация срещу здравето"  www.yosif.net/bg/med/index15.htm - 17k).  А сега се добави и полемиката около ГМО и продукти, които водят до увреждания, до алергични и токсични реакции (Ивайло Попов - проект по генномодифицирани организми - сдружение "За земята" -www.xnetbg.com/www/site/smf/index.php?topic=127.30 - 77k ).
Малко сложно стана, но въпроса е използвате ли соеви продукти? newsm78
аз ползвам 
и съм доволна
  bouquet

# 253
  • Мнения: 3 647
Чеснов пастет


Продукти:

1 глава чесън
2-3 лъжици смлени орехи
1-2 лъжици олио / зехтин
сол на вкус

Чесънът се почиства. В дървено саханче се слагат скилидките и се начукват. Когато са добре смлени се поставят в подходяща купичка. Добавят се орехите и олиото. Осолява се и се размесва добре.

Чесновият пастет е от задължителните елементи на трапезата на Бъдни вечер. Подходящ е за приготвяне към повечето видове риба на скара.

# 254
  • Мнения: 349
ANGYA -   bouquet за твоите идеи и рецепти.
Моля да пуснеш и някои със соеви продукти,  с които да си доставим повече аминокиселини, че риба с чеснов сос - чак на 25 март.

Общи условия

Активация на акаунт