Майчинството счетоводно - 3

  • 139 044
  • 2 946
  •   1
Отговори
# 1 260
  • Мнения: 9 050
Здравейте отново:) Аз имам отново питанка. В отпуск за отглеждане на дете до 2 години съм. Напуснах работа от 1 май, но от другото място, където обещаха да ме назанчат не успяха да ми оправят документите и най-вероятно ще имам прекъсване, т.е ще съм назначена най-рано от 2ри- 3ти. Ще мога ли в такъв случай като има прекъсване да получавам 50 % от майчинството след като ме назначат на новата работа?
Благодаря предварително:)

Да.

# 1 261
  • Мнения: 1 033
Mersi, Zina

# 1 262
мерси и от мен  bouquet  bouquet  bouquet

# 1 263
  • Мнения: 262
Един кратък въпрос, тази година месец май с 20 раб.дни ли е или 22 р.дни. Защото в интернет като се ровя, 24-25 май ги дава празнични, но аз мисля че се отнасят само за просветата  Thinking

# 1 264
  • Мнения: 3 835
20 раб. дни са.
19 май ще е почивен заради изборите за Евро депутати.

# 1 265
  • София
  • Мнения: 15
Здравейте, няколко въпросчета и от мен  Simple Smile
Болничния ми 45 дни преди термин за майчинство ще е от 01.05.07г. Заплатите и осигуровките на фирмата ни ги превеждаме на 1 или 2-ро число за предишния месец - т.е. за май ще се преведат на 01.06. Чак тогава ли трябва да се занесе болничния в НОИ и ако е така кога мога да очаквам превод?
Документите които се носят в НОИ са болничен, приложение 7 и документ от банката за банк.с/ка  newsm78
Благодаря ви предварително   bouquet

# 1 266
  • Мнения: 3 835
Срокът е 30 дни след подаване на документите. В твоя случай след 1-2 юни.
Обезщетенията за по-дълъг период са с предимство.

# 1 267
  • Мнения: 686
Какви са последните изменения по закона майчинството(незнам аз ли чета бавно или законите се сменят много бързо)Рових в библиотеката намерих материали от 2004 година(тогава закона ми беше ясен),но сега имам няколко въпроса:
Как да уведомя официално шефа,че съм бременна?
Колко болнични мога да ползвам през бременноста преди раждането?(мога ли да изкарам цялата бременност с болнични)
След раждането колко майчинство ще получавам?Колко месеца по 90%от заплатата,и до две години по колко пари ще вземам(някаде четох ,че 50%от заплатата,вярно ли е?

# 1 268
  • Мнения: 9 050
Какви са последните изменения по закона майчинството(незнам аз ли чета бавно или законите се сменят много бързо)Рових в библиотеката намерих материали от 2004 година(тогава закона ми беше ясен),но сега имам няколко въпроса:
Как да уведомя официално шефа,че съм бременна?
Колко болнични мога да ползвам през бременноста преди раждането?(мога ли да изкарам цялата бременност с болнични)
След раждането колко майчинство ще получавам?Колко месеца по 90%от заплатата,и до две години по колко пари ще вземам(някаде четох ,че 50%от заплатата,вярно ли е?

Малко съм затруднена, защото не знам вие какво сте чела. Закон за майчинството няма. Има различни нормативни актове, които уреждат и този въпрос, но отделен закон никога не е имало.
Официалното уведомяване на работодателя се извършва с документ от медицинското лице, което проследява бременността. Болничен лист, на който е споменато, че сте бременна не се счита за официално уведомяване. Достатъчно е обаче да представите картон ( формулярът, който се попълва при всеки преглед ) от последния си преглед, в който са вписани показателите от бременността - в коя седмица сте, размерите на плода и т.н.
Съгласно наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, болнични се издават в следния ред - личния лекар може да издава до 40 дни в годината, но не повече от 7 дни наведнъж. В този смисъл, ако трябва да ви се издава болничен за патологична бременност, личния лекар ви издава 7 дни, след което болничните листове се издават от лекарска комисия. Лекарската комисия може да издава болнични ( включително и с продължения ) до 180 дни през една календарна година( в тези 180 дни се включват и дните, издадени от личния лекар ). След изтичането на тези 180 дни, болничните листове трябва да се издават от ТЕЛК. Така че, е важно кога ще излезете в първия си болничен. Бременността е близо 280 дни, от тях последните 45 са болничен за бременност и раждане. Имате и 180 от личен лекар и лекарска комисия. Остават 55 дни, които няма как да ползвате като болничен, освен ако не отидете на ТЕЛК.

По време на болничния за бременност и раждане, който е 315 дни, от които 45 преди термина, получавате 90% от осигурителния си доход, но не повече от нетното ви възнаграждение.
След изтичането на тези 315 дни излизате в отпуск за отглеждане на дете до 2 години, през който период получавате фиксирана сума, която е еднаква за всички и не зависи от осигурителния ви доход. За тази година сумата е 180 лева. За следващата, ще се определи в края на 2007-ма.

# 1 269
  • Мнения: 88
Моля обяснете ми мили майки:ако термина ми е на 08.октомври.2007 а сам започнала работа на 28 февруари 2007,кога трябва да поискам отпуск по майчинство за да имам пълни 6 месеца върху тази заплата,като имате в предвид че не сам работила преди това?И ако не успея да устискам до термина как се изчислява сумата ,коя то ще получа?ОСИГУРЯВАТ МЕ ВАРХУ  350лв.БЛАГОГАРЯ ВИ   Вика от СОФИЯ Питане за майчинството

# 1 270
  • Мнения: 9 050
Моля обяснете ми мили майки:ако термина ми е на 08.октомври.2007 а сам започнала работа на 28 февруари 2007,кога трябва да поискам отпуск по майчинство за да имам пълни 6 месеца върху тази заплата,като имате в предвид че не сам работила преди това?И ако не успея да устискам до термина как се изчислява сумата ,коя то ще получа?ОСИГУРЯВАТ МЕ ВАРХУ  350лв.БЛАГОГАРЯ ВИ   Вика от СОФИЯ Питане за майчинството

6 месеца стаж натрупвате на 27.08. Което означава, че ще можете да си получавате обезщетение за 42 от 45-те дни отпуск. Моят съвет към вас обаче е да не си взимате болничен за бременност и раждане от 25.08, когато се падат 45-те дни преди термина ви, а да си вземете болничен от 01.09. Така ще загубите 6 дни от 315-те, но пък базата ви ще е по-висока и съответно и обезщетението ви ще е по-високо, тъй като болничния ще ви се изплаща на база дохода Март - Август и ще си имате 6 пълни месеца осигуряване.
Ако родите преди термин, неизползваните дни, които са ви оставали до термина, ще си ги ползвате след това. По-ранното раждане не оказва влияние на обезщетението, освен ако не родите съвсем, съвсем рано - през 7-мия месец примерно ( което не ви пожелавам, естествено ).

# 1 271
Кажете ми какво да правя?  newsm78 До сега ме осигуряват на 210лв.Бременна съм в третия месец,в момента съм в болнични така ще е мисля до края на бременноста.Мога ли от сега  да внасям по-големи осигуровки за да получавам по-голямо обезщетение до 9тия месец на бебчо. #CrazyНе е ли проблем това че съм в болнични. ThinkingНезнам какво да правя HELP ME!!!!!

# 1 272
  • Мнения: 239
Здравейте, четох тези дни из форума за различни ситуации и въпроси свързани с майчинството и законовите положения, но не можах да намеря подобен на моя въпрос. Може и да го има в точно тези 64 страници тук, които не успях да прочета и съжалявам, ако задавам въпрос, на който вече сте отговорили.

Живея в чужбина, терминът ми е на 9.11, но още в края на август, началато на септември смятаме с мъжа ми да се връщаме окончателно в България. Въпросът ми е, след като в изминалите 6 години не съм пребивавала в България, а преди да замина за чужбина имах 4,5 години стаж на трудов договор (до 2001г.), сега този български стаж от преди 6 години не се брои, нали? Т.е. обезщетение от 90% от предишната ми заплата в България или от тази в чужбина няма да получа през майчинството? В такъв случай 6-те месеца преди раждането държавата ще ме води за безработна и в последствие ще ми плащат обезщетение само минимална работна заплата от 180лв. ли?

Вторият ми въпрос е свързан пак с тези 6 месеца преди раждането. Има българска фирма, за която бих могла да работя от вкъщи на трудов договор, примерно от следващия месец. Какво бихте ме посъветвали, на каква сума да искам да ме осигурява тази фирма? Незнам какви са данъчните ставки за заплатите в България. Т.е. ако фирмата ме осигурява примерно на 500, 600 или на 800 лв през следващите месеци до раждането, какви данъци трябва да плащам аз всеки месец в България и какви осигурителни вноски трябва да плати фирмата на държавата за мен?

Много се надявам някой да може да ме посъветва, за да знам, какво е най- изгодно за мен да предприема.  Thinking

# 1 273
  • Мнения: 9 050
Кажете ми какво да правя?  newsm78 До сега ме осигуряват на 210лв.Бременна съм в третия месец,в момента съм в болнични така ще е мисля до края на бременноста.Мога ли от сега  да внасям по-големи осигуровки за да получавам по-голямо обезщетение до 9тия месец на бебчо. #CrazyНе е ли проблем това че съм в болнични. ThinkingНезнам какво да правя HELP ME!!!!!

Ако ще продължавате с болничните, няма как да повишите осигурителния си доход. Докато сте в болнични, не ви се внасят осигурителни вноски, защото не получавате заплата, а обезщетение. Ако не се върнете на работа, обезщетението ви за бременност и раждане ще се изчислява също върху 210 лева.

# 1 274
  • Мнения: 9 050
Здравейте, четох тези дни из форума за различни ситуации и въпроси свързани с майчинството и законовите положения, но не можах да намеря подобен на моя въпрос. Може и да го има в точно тези 64 страници тук, които не успях да прочета и съжалявам, ако задавам въпрос, на който вече сте отговорили.

Живея в чужбина, терминът ми е на 9.11, но още в края на август, началато на септември смятаме с мъжа ми да се връщаме окончателно в България. Въпросът ми е, след като в изминалите 6 години не съм пребивавала в България, а преди да замина за чужбина имах 4,5 години стаж на трудов договор (до 2001г.), сега този български стаж от преди 6 години не се брои, нали? Т.е. обезщетение от 90% от предишната ми заплата в България или от тази в чужбина няма да получа през майчинството? В такъв случай 6-те месеца преди раждането държавата ще ме води за безработна и в последствие ще ми плащат обезщетение само минимална работна заплата от 180лв. ли?

Вторият ми въпрос е свързан пак с тези 6 месеца преди раждането. Има българска фирма, за която бих могла да работя от вкъщи на трудов договор, примерно от следващия месец. Какво бихте ме посъветвали, на каква сума да искам да ме осигурява тази фирма? Незнам какви са данъчните ставки за заплатите в България. Т.е. ако фирмата ме осигурява примерно на 500, 600 или на 800 лв през следващите месеци до раждането, какви данъци трябва да плащам аз всеки месец в България и какви осигурителни вноски трябва да плати фирмата на държавата за мен?

Много се надявам някой да може да ме посъветва, за да знам, какво е най- изгодно за мен да предприема.  Thinking

Стажът ви от преди се брои. Вие имате право на обезщетение за бременност и раждане. Има обаче още едно условие, за да получавате такова обезщетение и то е, към момента на излизане в болничен за бременност и раждане да се осигурявате ( т.е. да работите ). Безработните не получават обезщетението от 90% от осигурителния доход.
90% от заплатата ви преди 5 години няма как да ви се изплати, защото обезщетението се изчислява на база дохода от 6-те календарни месеца, предхождащи болничния. 90% от заплатата ви в чужбина също няма как да ви се изплати, защото вие тук не сте се осигурявала на нея.
Ако не започнете работа, имате право на социални помощи в размер на 100 лева на месец до навършване на 1 година на детето, но това е при положение, че дохода на член от семейството ви е до 200 лева.
Ако започнете да се осигурявате, върху заплатата се удържат общо между 35,6 и 36,1% осигуровки, в зависимост от дейността, която упражнява фирмата, в която работите. Тези осигуровки се разделят между работодател и служител в съотношение 65:35 през тази година.
Като приспаднете от заплатата осигуровките за ваша сметка, върху това, което остане се дължи данък по следната таблица :

до 200 лева   - необлагаеми
от 200 до 250 лева   -  20%
от 250 до 600 лева   -  10 лева + 22% за горницата над 250 лева
над 600 лева -   87 лева + 24% за горницата над 600 лева

Общи условия

Активация на акаунт