СЪВЕТ ЗА ДОБРО ЧАСТНО ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ

  • 141 734
  • 645
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 60
Едва ли точно моето дете ще се окаже необикновено умно, или надарено в някоя област, но ако случайно се окаже, ще ми се училището да го развие по най-добрия за него начин.

Точно това ми казаха, че е невъзможно при тях!

# 31
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Едва ли точно моето дете ще се окаже необикновено умно, или надарено в някоя област, но ако случайно се окаже, ще ми се училището да го развие по най-добрия за него начин.

Точно това ми казаха, че е невъзможно при тях!

10х много тогава. Като ми дойде времето да избирам, ще съм много по-критична към него тогава. Пък дано да си сменят психоложката и приоритетите  Sunglasses На Петър Берон не ми харесва локацията. Ще ми се детето ми да прекарва повече време на чист въздух. Кои са другите училища с английски, ама да се учи сериозно, а не само за да си го пишат в брошурките?

# 32
  • София
  • Мнения: 2 104
препоръчвам ти горещо Меридиан 22 в Младост 2
обучението е на 6 Peace
хранят ги 3 пъти на ден, има транспорт, различни спортове, нивото на английския е много високо, базата е отлична

# 33
  • Мнения: 2 032
И на мен ми е интересна тази тема, ще следя, макар и по-отдалече.

Моите наблюдения са донякъде ограничени: една шепа деца на мои познати/роднини посещават частни училища в Пловдив. Положението е трагикомично. Децата (особено това, роднинското) са меко казано буйни и мързеливи. Дотук-вина на родителите. Обаче. В тези училища как не се намери един педагог с подход да достигне до тези деца, не знам. Нулеви познания и нулева дисциплина, плюс корупция (грозна работа, оценки срещу заплащане)-ето това са моите впечатления от това конкретно училище.

Другите ми наблюдения са от тук, защото живот и здраве, Калина от септември ще тръгва на частно училище. На тази база, ето какво според мен, е важно:

-селективност при подбора на ученици (т.е., да няма отношение, ако ми платиш таксата за него, аз ще ти обучавам и левия пантоф) ами да се очаква един минимален праг, което всяко дете да е постигнало и като ориентираност, и като социални умения.
-индивидуално внимание, за да може всяко дете да постигне потенциала си. Не говоря за супер надарени и талентливи деца, а точно обратно, за нормални деца, едно е срамежливо, друго по-бавно пише, трето не може да се изразява ясно-всяко да получи внимание според посоката, в която е желателно да се развива. Което не става в клас с 35 деца, а в клас от 15 може и да стане, ако са добри учителите.

-добра база и голям избор от занимания след часовете. Училището не е само зубрене и възможността едно дете да участва в различни видове спорт, или ако му се иска, да твори/рисува/пее и т.н., е еднакво важна за развитието на детето;
-редовна, ако не ежедневна, поне седмична връзка с родителите за таова, как се развива детето.

Така че, ако човек ще си дава парите за частно образование, трябва да има защо. За това, което съм видяля в Пловдив, не само че стотинка не бих дала, ами бих махнала детето от тази среда. Ще следя с интерес конкретни впечатления от частни училища в София.

# 34
  • Мнения: 22 905
A има ли някоя от вас,която да знае добри детски градини в Банкя?Чували ли сте нещо за училище Ровел?

# 35
  • Мнения: 375
Аз имам впечатления от Иван Вазов в Княжево, но няма добра база.Иначе всичко друго е супер. Интересувам се от Мария Монтесори, ако имате отзиви кажете.

# 36
  • Мнения: 7 263
Лекси, каква е разликата между транспорт до спирка и до адрес - Мисля че се досещам, но все пак разликата в цената е доста голяма и ми е интересно.
Някой има ли информация за Частно училище Дрита ?

# 37
  • София
  • Мнения: 7 242
Лекси, каква е разликата между транспорт до спирка и до адрес - Мисля че се досещам, но все пак разликата в цената е доста голяма и ми е интересно.
Някой има ли информация за Частно училище Дрита ?
На адрес - където ти кажеш. На спирка - където има спирка, заедно с други деца. Близо до нас няма спирка и сме на адрес.
Аз съм ходила до Дрита, чела съм мнения. Общо взето подготовката е добра, мат. база не особено - къща непригодена за училище, с много мънички класни стаи. Най не ми хареса двора - малък, изцяло с плочки. Лошо впечетление ми направиха и някои ученици там, които се държаха малко инфантилно, както и директорката, на която се обади майка, настояваща да изпитат отново дъщеря й за срочна оценка, защото знаела "за повече" и съответно тя веднага се нави. Това моменталечески ме отказа.
Общо взето не ми се видя "сериозно" училище, макар и да хвалят подготовката, която дава.

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 13:52 от Лекси

# 38
  • Мнения: 3 271
Много благодаря за коментарите за Св.софия. Точно заради индивидуалният подход, математиката и английският се бях ориентирала към тях, но явно ще трябва внимателно да обсъдя точно този подход. Темперамента на сина ми е едно от неща, заради които търся такова училище. И факта, че няма да имат този тип отношение ме тревожи много.
Тинки, благодаря ти, че "задълба" темата и попита точно нещата, които ме вълнуват  Heart Eyes  bouquet
Благодаря на Таня и Мария за отговорите.

Имам наблюдения от Иван Вазов. Леко скептична съм към подхода, въпреки, че учителките са чудесни. Не съм съгласна, че няма база. Явно зависи кой какво има предвид.

Търсенето продължава...

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 15:43 от Millena

# 39
  • Мнения: 3 271
С моя приятелка се готвим за среща в няколко училища тази седмица и посещение на изложението на частните училища в петък. Затова подготвихме една (уж) подробна анкета, за да си попълваме за всяко. Исках да ви помоля, който има впечатления от дадено училище, ако има желание да я попълни също. Ще ни помогне много. После, ако искате ще кача някаква обобщена информация тук   bouquet Също, ако ви хрумват допълнителни въпроси,щесъм благодарна на коментари и допълнения от вас  Hug

Благодаря ви!

P.S. Яко някой не иска да пише тук, неками пише на лични, за да му изпратя файла и да го попълни. Благодаря!!

Ето и "въпросника":

име
лице за контакти
web site

такса
прием/тест
срок за записване
начало/край учебна година
продължителност на заниманията
доктор/медицинско лице
психолог
логопед
други

брой деца в паралелка
брой паралелки
родителски срещи (честота)
информация за децата
контролни
домашни

кухня
кухня - алергии
брой хранения
униформа/облекло

транспорт
цена

програма
място за игра/междучасия
допълнителни занимания по интереси
изкуства (музика, рисуване, танци)
ски/зелени училища
физическо
спорт
език 1
система (език 1)
език 2
система (език 2)

дисциплина/накзания
индивидуален подход/напреднали деца
индивидуален подход/изоставащи деца

коментари

# 40
  • Мнения: 4 371
Аз съм завършила Профилирана гимназия с чуждоезиково обучение "Св. Наум", която е заедно с Основно училище с изучаване на немски език "Гьоте". След прекараните 5 години там, не бих записала детето си в частно училище, ако ще без пари да го вземат.
За Пепи е още мнооого рано, но за сега сме се спряла на държавно училище - училището през което баща му и 3-мата му братя са минали(даже най-малкия е все още ученик там).
При нас дисцпилината беше на нулево ниво, правехме си каквото искаме, с какъвто английски влезнах, с такъв и излезнах. Та така.
Дано училищата, на които вие сте се спрели, са по-добри  Peace

# 41
  • Мнения: 2 567
Аз ще се опитам да отговоря на някой от въпросите за училището, което посещаваше Бети. Не претендирам, че ще бъда максимално изчерпателна обаче.
Само да уточня, че става дума за начален курс.


Ето и "въпросника":

име - "Е.Кестнер"
лице за контакти-
web site- http://www.kestnerschool.com/

такса- 340 лв. на месец, като бяха каза ли, че ще се увеличи с 20 лева и сигурно вече е минимум 360 лева. Това е при разсрочено плащане, каквото ние правехме. При заплащане изцяло на таксата има някаква отстъпка. Това е таксата само за учебния процес и храната. Извън класни дейности и транспорт се плащат допълнително.

прием/тест - няма

срок за записване -  Не знам да има такъв. Приемат докато има места. Ние я записахме края на юни и не е имало проблем.

начало/край учебна година - 01.09.-30.05

продължителност на заниманията - От 8.30 до 16.15. Като часовете са по 40 минути.

доктор/медицинско лице - Има доктор, но не мисля, че стои по цял ден, през цялата седмица. Иначе винаги има медицинска сестра.

психолог - не знам

логопед - има
други

брой деца в паралелка - В класа и бяха 9 деца. В другият - 15.

брой паралелки - 2

родителски срещи (честота) - Не много често. Най-много 3 пъти за цяла година да е имало.

информация за децата - Всеки ден като ходих да я взимам ми се даваше такава.

контролни - Поне по езика всяка седмица

домашни - Само за събота и неделя. Всичко се учеше в училище.

кухня - Добра

кухня - алергии - Имат варианти за алергични или деца вегетарианци.

брой хранения - Закуска и обед

униформа/облекло - Няма

транспорт - Има.
цена- 80 лева

програма - Имат си тяхна собствена програма, но и спазват спуснатото от МОН. Просто заради многото часове по езика , нагаждат някак си програмата. Примерно имат по-голям учебен ден.
Език има всеки ден по два часа сутрин и един или два следобед.

място за игра/междучасия  - Двор, който на мене лично не ми харесваше. Не е малък, но не е и много голям и няма никакви свястни съоръжения в него.

допълнителни занимания по интереси - Имат
изкуства (музика, рисуване, танци)

ски/зелени училища - Има

физическо - Два пъти седмично физическо и два пъти лечебна физкултура. За първи клас задължително един пък седмично плуване.

спорт - футбол, карате, плуване....

език 1 - немски
система (език 1)

език 2 - английски
система (език 2)

дисциплина/накзания - Според мене добра дисциплина. Тичане и беснене винаги има, но учителите взимаха незабавни мерки. За бой и издевателства между ученици никога не съм чувала.

индивидуален подход/напреднали деца  - Има. Тези, които в първи клас напреднат с езика са поканени от следващия да учат няколко предмета на немски език. Някаква програма съвместно с немското посолство мисля, че беше. Не помня добре, защото трябваше да се преместим и не разучих по-добре въпроса, въпреки, че моята беше поканена да се включи в тази програма.
Сигурно и други неща има....

индивидуален подход/изоставащи деца  - Нямам идея. Не е имало нужда и не съм се интересувала  Simple Smile

коментари

# 42
  • Мнения: 562
От наблюденията които правих във френския лицей - ами какво да ви кажа, няма нищо общо с БГ училища, бях там обаче в гимназията.
Прочетох на сайта им, че поради голям интерес, ще могат да продължат деца да се обучават там, само които са започнали от petite section, тоест измислили са ги нещата.


Френския лицей сме харесали за Яна и искам да я запиша в детската градина там, за да може после да продължи в училището, както каза и Liorena. Чувала съм само добри отзиви, дано има още мами, които да споделят  Thinking

# 43
  • София
  • Мнения: 6 999
Френския лицей ............... Чувала съм само добри отзиви, дано има още мами, които да споделят  Thinking

И аз съм чувала само добри отзиви за него. За съжаление на френски мога да кажа само "Вулеву куше авек моа се соар"  Embarassed та се отказах от него за Дариа. Просто ми се ще да мога да си говоря с нея...

# 44
  • Мнения: 3 271
Летисия, много ти благодаря! На нещо такова се надявах точно   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт