Великденски яйца и козунаци

  • 64 296
  • 526
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 818
Наталина,моля те дай линк към темата ,в която си обяснила за техниката на оцветяване с пастели. Praynig  bouquet

# 31
  • София
  • Мнения: 2 162
Предполагам, че Наталина няма да се сърди- http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,42.0.html

Аз обаче не мога да намеря нейната рецепта за чешкия козунак-ако някой може да помогне. baby_neutral

Мерси за отговора, Тандори. Подозирах аз, че ще е някоя сложнотия Mr. Green

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 10:56 от lilfi

# 32
  • София
  • Мнения: 3 818
Предполагам, че Наталина няма да се сърди- http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,42.0.html

Аз обаче не мога да намеря нейната рецепта за чешкия козунак-ако някой може да помогне. baby_neutral

Мерси за отговора, Тандори. Подозирах аз, че ще е някоя сложнотия Mr. Green

Благодаря!Ето рецептата, която търсиш: http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?PHPSESSID=4875c6da654 … 1159.html#msg1159

Наталина,благодаря че споделяш с нас всичките си красоти ,които сътворяваш!  bouquet

# 33
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
geleva, ти си била по-бърза - благодаря!  bouquet

Момичета, разгледайте добре цялата тема за яйцата - там са снимани и пособията ми за работа. Така по-лесно ще се ориентирате какво ви е нужно и как да го направите. Но ако имате въпроси - насреща съм! Hug

# 34
  • София
  • Мнения: 2 162
Гелева, мерси много. Hug

Наталина, решила съм тия дни да пробвам твоята рецепта за козунак и сигурно ще се възползвам от поканата ти да задавам въпроси. LaughingЗа първи път ще ми е.

Ето веднага един. Знам, че вече си отговаряла, но не мога да преровя пак всички теми, за да намеря отговора Embarassed: За дооформянето- жълтъка се размива с млякото ли? бадемите/орехите кога ги слагаш- преди или след печенето? пудрата захар я наръсваш след като е готов ли?

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 14:45 от lilfi

# 35
  • Мнения: 1 364
ПРЕПОРЪЧВАМ НА ВСИЧКИ ВИ ДА РАЗГЛЕДАТЕ ТАЗИ СТРАНИЦА, ИМА НЕВЕРОЯТНИ ИДЕИ ЗА ВЕЛИКДЕН
http://rozali.com/zadoma/index.php?l=11



Страхотни идеи.Благодаря

# 36
  • Мнения: 13 935
Здравейте
Последните две години със свекърва ми правихме домашни козунаци и смея да кажа, че се справихме доста добре. Аз съм правила и по-рано, де - на село, с баба ми, която ги прави страхотни. Абонирам се за темичката, за да я следя, може и да науча още някоя тънкост.

За да стане на конци питката или козунакът, баба ми ме учеше да оформям самите фитили от тесто по специфичен начин. Ще се опитам да го обясня, дано ме разберете: парчето тесто, от което ще стане един фитил, се разточва - може би половин-един см дебело. Намазва се с малко мазнина (кой каквото обича, баба слага мас, особено на питките), наръсва се евентуално с плънка и започвам за го навивам от средата навън. За целта правя дупчица в средата на разточеното тесто и започвам да разпъвам краищата й навън, като едновременно навивам. Резултатът е  един голям "геврек" - колкото е бил външният диаметър на разточеното тесто. Разрязва се, за да не е като пръстен, след което започвам да го усуквам с леко издърпване. Усуква се доста и вече в този вид се навива като охлюв или пък се сплита или се нарязва на по-къси парчета и се оформят възелчета от тях - кой както предпочита.

Знам, че звучи много сложно, написано така, но всъщност е много лесно и ефектът е страхотен! Тази година вече имам с какво да снимам козунаците си, ако се сетя, ще снимам и оформянето на тестото и ще покажа снимките тук.

А биенето на тестото в масата замества месенето, с тази разлика, че при месенето тестото става малко по-жилаво и трябва да престои малко, за да се отпусне, преди да започнем да го оформяме.

Друго, което правя, е да наръсвам козунаците с цветни захарни пръчици, вместо с обикновена кристална захар. Стават много весели, само трябва да се наръсят съвсем в края на печенето (но аз и яйцето тогава намазвам отгоре), за да не се разтопят и да се слеят цветовете.

# 37
Аз не мога да правя козунак  Confused Изобщо с тестените хич ме няма , така че няма и да се опитвам ...
За този празник залагам повече на украсата в къщи  Peace
Цитат
         
 И при мен е така  newsm10

# 38
  • Мнения: 93
Да знете,че с голям интерест следя всичко което споделяте,толкова интерестни неща показвате че ми се иска ги направя всичките.Искам да попитам и аз нещо дано да не звучи глупаво!Така ми се е набило в главата че съм гледала в едно кулинарно предаване  как се  правят козунаци и за да стане козунака на конци преди да започне месенето се правят кръгови движения по посока на часовниковата стрелка. 

# 39
  • В града на хумора...
  • Мнения: 605
Страхотни сте момичета ! Аплодисменти ! Изчетох цялата тема с голям интерес ! Имам обаче една чуденка  newsm78 Как така оцветявате яйцата с латекс на водна основа  newsm78 , не прониква ли през кората  и не е ли вредно това ???

# 40
  • Мнения: 764
Искам да попитам откъде се купуват восъчните пастели,от книжарница,може би...... newsm78

# 41
  • Мнения: 186
Момичета кога месите козунаците? Колко дни преди Великден и дали ги слагате във фризер? newsm78

# 42
  • София
  • Мнения: 3 818
Аз боядисвам яйцата и меся козунака в събота,един ден преди Великден. Simple Smile

# 43
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
И аз знам, че козунаците се месят само в събота Peace.
Не ги слагй във фризер - много са трайни /макар че вкъщи опасност да се задържат повече от два дни няма hahaha/

# 44
  • София
  • Мнения: 2 162
Искам да попитам откъде се купуват восъчните пастели,от книжарница,може би...... newsm78

Да, аз моите ги купих от там. И някъде прочетох съвет на Наталина, ако може да не са от китайските. Чешките били най- хубави.

Общи условия

Активация на акаунт