Кои бг традиции не харесвате и/или не спазвате?

  • 9 265
  • 132
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 8 769
Обаче аз вече съм натъжена.
Заради собствената си контратема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=176462.20, изпаднала в дъното на класацията по рейтинг и  пийпълметрия.

В нея можеше да участва всеки, който знае поне една хубава българска традиция - национална или семейна.
Но темата си отшумя - очевидно поради липса на хубави български традиции.
------------
Иначе, съвсем сериозно, става ми много мъчно като видя как някой отрича нещо без да го познава.
И се самонавива и самобунтува в незнанието си.
Холограма, не съм видяла темата ти, но с последните постинги тук те почти започнаха да се припокриват.
За съжаление темата ЗА традициите е логично по-малка, показваща две тъжни истини: неинформираността на българите за техните традиции, и това, че "традиционно" ние обичаме повече да оплюваме и отричаме, отколкото да похвалим. Confused
Според мен забравянето на традициите не е резултат само на напредването на науката и техниката и на различните времена в които живеем. Това е резултат на първо място от нарочната забрана на много от нещата по време на социализЪма-забраняваха се коледарите, забраняваше се Коледа изобщо, имаше курс към тотален атеизъм и обезверение. И е логично лек полек, като не се изпълняват обредите, те да се забравят. А като се забравят, се губи информацията и ето ти и отричането.
За такива като теб и мен остава да ги предаваме на децата си, а защо не и когато има възможност-да ги популяризираме.
Радвам се обаче на такива като Kia, които подхождат с разбиране, а не отричане.  bouquet
Дидка, това с петела ме срази. Shocked И ми напомни, че в селото на баба ми и дядо ми имаше обичай, да се прави нещо подобно, но когато се построи нова къща. В момента, в който се направи покривната конструкция (дори преди да е покрит с керемиди) се отбелязваше явно някакъв съществен етап от завършването на строежа. Тогава "баш майстора" се качваше на върха на покрива и обявяваше гръмогласно кой какво е дал за новата къща (обикновено от съседи, приятели, роднини). Не съм наясно дали в тази чест е имало и почерпка (бях много малка и спомена ми е смътен), но по стар бг обичай надали са останали на сухо даряващите.... Joy Joy Joy

# 61
  • Мнения: 11 004
ами на сватбата се определя един по-грамогласен мъж с петел в ръка ...стиска го за краката  и го дига нагоре надолу когато започне даряването на младото семейство,опъва се едно въже и всеки отива и мята подаръка ...ако е килим,пътеки ...завивки,или слага на земята до въжето  Sick и този петльор обявява на всеослушание....стрина ...Марина дари килим и 100 лв #Shocked,та така и целта на това гръмогласно обяваване на подаръците е на всеки да му стане неудобно да го чуе сватбата колко малко пари е дарил ....разбираш ли!?

Като малка присъствах на сватба, където се изпълни този ритуал - беше много грозно и смешно Sad

# 62
  • Мнения: 335

Само с това не съм съгласна:

... Според мен забравянето на традициите не е резултат само на напредването на науката и техниката и на различните времена в които живеем. Това е резултат на първо място от нарочната забрана на много от нещата по време на социализЪма-забраняваха се коледарите, забраняваше се Коледа изобщо, имаше курс към тотален атеизъм и обезверение.
И е логично лек полек, като не се изпълняват обредите, те да се забравят...

Повечето български традиции са езически в корена си.
Тези които знам, съм научила именно по времето на "социализЪма" и мисля, че ако е имало нещо грешно, то е било по-скоро тук-таме преекспонирането им (макар и много рядко).
Пък "забраняваха се коледарите"... Малко ми е  Shocked (Ние имахме едни читалища, едни фолклорни състави, дето специално ни ги разказваха, тъй че  Stop

Но не смятам, че това има много общо с темата.
Не времената правят хората, а хората - времето си.
(оправданията с разни епохи са ми били винаги малко... абе сещам се за Пилат и за неговите ръце)


Сполай ти  Wink
(thanks)

Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 10:45 от Холограма

# 63
  • Мнения: 8 769


Само с това не съм съгласна:

... Според мен забравянето на традициите не е резултат само на напредването на науката и техниката и на различните времена в които живеем. Това е резултат на първо място от нарочната забрана на много от нещата по време на социализЪма-забраняваха се коледарите, забраняваше се Коледа изобщо, имаше курс към тотален атеизъм и обезверение.
И е логично лек полек, като не се изпълняват обредите, те да се забравят...

Повечето български традиции са езически в корена си.
Тези които знам, съм научила именно по времето на "социализЪма" и мисля, че ако е имало нещо грешно, то е било по-скоро тук-таме преекспонирането им (макар и много рядко).
Пък "забраняваха се коледарите"... Малко ми е  Shocked (Ние имахме едни читалища, едни фолклорни състави, дето специално ни ги разказваха, тъй че  Stop

Но не смятам, че това има много общо с темата.
Не времената правят хората, а хората - времето си.
(оправданията с разни епохи са ми били винаги малко... абе сещам се за Пилат и за неговите ръце)


Сполай ти  Wink
Това за коледарите го знам от баща ми. Той е бил такъв и знам, че са ги гонели.... Rolling Eyes Може към 80-те години да са решили малко по-друг курс да поемат, но знам, че в началото е било тотално отричане.
Нищо де, това е моята теза за забвението на традициите (наред с другите причини, които изброих). Все трябва да има някаква причина, нали.
Ама не искам да влизаме в друга тема, затова- приятен ден!  bouquet

# 64
  • Мнения: 335
... Ама не искам да влизаме в друга тема, затова- приятен ден!  bouquet

  bouquet

# 65
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696

[/quote]
На сватбата си забраних  Naughtyкатегорично мъж с петел да обявява кой каво е дарил-ужас  SickСвекървата настояваше Mr. Green но се преборих там![/quote]
Това пък какво е и как става?  Simple Smile
[/quote]
ами на сватбата се определя един по-грамогласен мъж с петел в ръка ...стиска го за краката  и го дига нагоре надолу когато започне даряването на младото семейство,опъва се едно въже и всеки отива и мята подаръка ...ако е килим,пътеки ...завивки,или слага на земята до въжето  Sick и този петльор обявява на всеослушание....стрина ...Марина дари килим и 100 лв #Shocked,та така и целта на това гръмогласно обяваване на подаръците е на всеки да му стане неудобно да го чуе сватбата колко малко пари е дарил ....разбираш ли!?
[/quote]


Добре, де, ама каква е ролята на петела тук? Той какво прави? И защо точно петел, има ли някаква символика?  Laughing

# 66
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
  33uu незнам  newsm78 на въпросният мъж му викат петльор може би символиката е,че както петела силно кукурига и се чува навсякъде,така и най-гръмогласният мъж трябва да се провиква за да го чуят всички сватбари!!!

# 67
  • Мнения: 1 494
И аз съм била на такава сватба-обявяват се и парите и даровете.

# 68
  • Мнения: 398
Не харесвам:

1.Млади и стари да живеят заедно.
2.Децата да се отглеждат предимно от бабите.
3.Като станат децата на 20 години и да им се дава зор да се женят, да им се уреждат разни уж случайни срещи и да им се натяква-"виж еди-кой си,ожени се,дете си има,а ти като единак/куковица все сама ходиш..."
4.Приятелски семейства да се нариат един-друг "сватя",а децата им да ходят още с памперси и да не се понасят едно-друго.
5.Старите да купуват жилище на младите и да искат в замяна да им тровят живота с глупави съвети-от какви да са пердетата в хола до това как да си спестяват парите.
6.Да се обвиняват майките на момичета защо не са родили момчета.(Според мен най-голямата простотия).
7.Да се юркат момичетата да раждат до 20,25,30,щото после щели да са стари (на 35 стар newsm78)
8.Да се анатемосват тези,които по някаква причина са се развели.
9.Да се разубеждават хора, които са решили да се оженят за партнъор, който има дете от предишен брак.
10.Да се канят гости на сватба с идеята да се съберат пари за младите.
11.Да се кръщават децата с идиотски имена- на  баби, на  дядовци....
12.Да се извинява всяка глупост с "какво ще кажат хората".
13.Да се разпитват роднините кой колко пари получава.
14.Да се ходи на гости без покана.
15.Да се целуват ръце- без знаение на свекърви ли са или на тъщи.
16.Това с 'мамо"на свекървата...нямам думи.


П.С.Аз имам син.Надявам се да си намери жена, която да не прави горепосоените неща.
ЕВАЛЛА  newsm10 ПОДКРЕПЯМ С ДВЕ РЪЦЕ ПИСАНОТО ПО - ГОРЕ

# 69
Традициите в моята градация спадат към правилата и ограниченията. Както беше казал навремето народния поет Шкумбата, "Аз от малък мноу мразим некой да ми турга заповед...". Бих добавил "особено, когато е куха".

Ако за дадена традиция може да се даде смислен отговор на въпроса "Защо се прави?", и най-вече "А какво ще стане ако не се направи?", то тя си е на мястото. Иначе изстъпления от графата "Традицията повелява" или "Традициите са затова, за да се спазват" са ми леко неуместни (поне на мен).

# 70
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
  33uu незнам  newsm78 на въпросният мъж му викат петльор може би символиката е,че както петела силно кукурига и се чува навсякъде,така и най-гръмогласният мъж трябва да се провиква за да го чуят всички сватбари!!!
Е, не  Joy hahaha Joy hahaha Joy hahaha

# 71
Abe,ne sym protiv tradiciite, ama ako trqbva da gi spazvam, znachi da vyrvq sreshtu sebe si.Kakyv e smisyla da go pravq- osven da se iznervq.

P.S.Za syjalenie nqmam kirilica,za koeto se izvinqvam, a kredora ne raboti v momenta.

# 72
  • Мнения: 244
Не съм спазила традицията да се кръщават децата на бабите/дядовците, но пък наричам "майко" и двете си свекърви.
Чудно ми е, че толкова много хора не харесват традицията да се иска прошка. Аз винаги съм я харесвала и спазвала. Със сигурност за 1 година все с нещо волно или неволно сме наранили близките си (и те нас), макар и да не са/сме го показали.

# 73
  • Мнения: 335
На сватбата си забраних  Naughtyкатегорично мъж с петел да обявява кой каво е дарил-ужас  SickСвекървата настояваше Mr. Green но се преборих там!
Това пък какво е и как става?  Simple Smile
ами на сватбата се определя един по-грамогласен мъж с петел в ръка ...стиска го за краката  и го дига нагоре надолу когато започне даряването на младото семейство,опъва се едно въже и всеки отива и мята подаръка ...ако е килим,пътеки ...завивки,или слага на земята до въжето  Sick и този петльор обявява на всеослушание....стрина ...Марина дари килим и 100 лв #Shocked,та така и целта на това гръмогласно обяваване на подаръците е на всеки да му стане неудобно да го чуе сватбата колко малко пари е дарил ....разбираш ли!?


Добре, де, ама каква е ролята на петела тук? Той какво прави? И защо точно петел, има ли някаква символика?  Laughing

  33uu незнам  newsm78 на въпросният мъж му викат петльор може би символиката е,че както петела силно кукурига и се чува навсякъде,така и най-гръмогласният мъж трябва да се провиква за да го чуят всички сватбари!!!
Е, не  Joy hahaha Joy hahaha Joy hahaha

Човекът, който носи сватбения петел начело на сватбарите, го наричат "заложник".
Той е "официалният шегаджия" на сватбата. Ролята му е да весели сватбарите с шеги и комично поведение.
Най-главният и най-сериозният на една сватба човек, е кумът. Той е "тежката артилерия", духовният наставник на младоженците, с най-отговорната мисия (има много песни, пословици и обичаи, които подчертават колко значима фигура е кумът).
Та неговият "контрапункт" на сватбата е "заложникът" (този с живия петел, накичен с лютите чушки и пуканките). Той е зевзекът на купона, майтапчията.
Затова толкова вика от време на време и обявява това и онова. Не само при даруването му е ролята (даже там е най-малка). Обаче така си "четат" някои организатори на сватби традицията и такива сценарии си пишат за "традиционните си сватби.
Просто в един момент е станало "традиция" да се подменят традициите и като не се знаят истинските традиции - ей ти "кофти бг традиция", дето да не харесваме и/или не спазваме.

Та пак да кажем - традициите се променят и от незнание.
Могат да се спазват или да не се спазват по най-различни причини.
Обаче като не се познават, много е вероятно някой, който твърди, че не ги харесва, да не знае, че всъщност не харесва нещо друго, а не точно традицията.
А като ги знаеш, но не ги спазваш, никога не би го правил като ученик, който си хвърля ученическата униформа в знак на протест.
Би го направил като турист по време на карнавал в екзотична страна - ако не избереш точно определен костюм за карнавала, то няма да е, защото протестираш срещу този костюм, а защото просто си предпочел някой друг за "ролята" си в този ден.
Само дето ти е интересно и любопитно да разгледаш всичките. И приятно, че можеш да сравняваш и да избираш.

# 74
  • Мнения: 335

Добре, де, ама каква е ролята на петела тук? Той какво прави? И защо точно петел, има ли някаква символика?  Laughing

Самият жив петел в истинската традиция е символ на младоженеца и неговата мъжка сила.
Такова е и значението на червените люти чушки и наниз от пуканки, с които се окичва петелът.

Ако ви интересува и дали булката в автентичната българска традиция има бяло було (или червено да кажем  Wink) пак можем да си поговорим в тази тема - щото със сигурност червеното було на булката ще е от "бг традициите, които не харесвате и/или не спазвате".
Ама поне аз нямам познат, който (въпреки че не е забулил жена си с червено пред олтара) да е отказал да разбере защо е било така.

Общи условия

Активация на акаунт