La Cocina Espanola- Испанска кухня

  • 87 780
  • 295
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 128
Офф,като отворихте дума за таратор.Преди 4 години идва баба ми н гости.Оставих таратор в хладилника и му казах на Андрес,4е тя това иска за обед.Само да спомена,че той не говори български и тя не говори испански.Аз тръгнах на работа и ги оставих да си се гледат.Добре ама човека на обед почнал да слага масата да си хапнат,извадил таратора и взел,че го стоплил Mr. Green.Баба после разправя как духала,духала да изстине hahaha таратора.

# 166
  • Мнения: 1 818
Момичета,аз аспержите ги правя със сос бешамел...ама само аз си ги ям...не мога да ги накарам моите мъже да ги опитат както и да ги направя...ще взема да пробвам рецептата на Хулиганче за салатка...така може и да ги излъжа Thinking
friki,голям смях с този горещ таратор Joy
sylya,наистина,да не се буркаш с Levadura de polvo на Royal,това е бакпулвер и е логично да се използва за кекс
Ани,беше ме питала за мерлузата във фолио...извинявай...бързах,не я написах както трябва EmbarassedРазбира се ,че пакетите се пекат във фурна...около 30 мин.
Имаме едно испанско приятелско семейство...та искат да опитат хората българска кухня... newsm78 чудя се какво да им приготвя...салата Снежанка дали ще харесат,щом таратор не обичали испанците  newsm78 в голямо съм чудене.Уф... и в нашата квартира как да ги поканя...

Последна редакция: сб, 28 апр 2007, 08:58 от gaby_s

# 167
  • Мнения: 1 128
Габи,нямаш ли някой бг ресторант наблизо...

# 168
  • Мнения: 811
Офф,като отворихте дума за таратор.Преди 4 години идва баба ми н гости.Оставих таратор в хладилника и му казах на Андрес,4е тя това иска за обед.Само да спомена,че той не говори български и тя не говори испански.Аз тръгнах на работа и ги оставих да си се гледат.Добре ама човека на обед почнал да слага масата да си хапнат,извадил таратора и взел,че го стоплил Mr. Green.Баба после разправя как духала,духала да изстине hahaha таратора.
Е не,това ме разби  Joy Joy Joy

# 169
  • Мнения: 1 818
немска салата
варени яица
 аспержи  консерва
компот (асорти или праскова )
майонеза
пилешки гърди или бут4ета 

сварява се месото и се накъсва на малки пра4енца (или нарязва ...). нарязват се варените яица ,аспержите и ако е необходимо плодовете от компота (предпо4итам асорти компот - където има круши и ябълки  а немеца го рави само с праскови ).смесваме продуктите и подправяме с майонеза . овкусяваме със сол ако е необходимо (аз не слагам . ) тази салата я обожаваме с мъжа ми . много е "разли4на" но е много приятна .варените яйца да се пове4ко - аз например на 3 бут4ета  слагам към 7 яица
Препоръчвам ви салатата на Хулиганче...божествена е...ето това се получи от моята



friki,това с ресторанта е добра идеа,най-близкият ми е в Албатера...не е много далече.Имало някакъв и в Торревиеха,но не сме ходили там
  bouquet

# 170
  • Пловдив
  • Мнения: 686
В микакъв случай не им прави салата"Снежанка" или млечна салата или таратор или боза или лютеница...........ОТ  ОПИТ ти го казвам.
И аз си мислех, че ще им хареса, обаче за разлика от немците, испанците КАТЕГОРИЧНО няма да го харесат. Изобщо по-добре не  заигравай с млечните продукти. "Моя" който по принцип всичко яде, от млечната салата близна и я остави, опита се няколко пъти да пие айрян като нас и да свикне да го прави, обаче така и не можа. Ако искаш да им сготвиш пробвай:

1) мусака  /със зелена салата - великденска/
2) гювечета
3) шопска салата
4) лятна манджа от домати и чушки или патладжани в нея. Но като я сготвиш нарежи вътре и малко чесън-суров
6) кьоополу - това ще им хареса, и там правят нещо подобно
5) кисело зеле с месо + малко ориз !!!? Но тук има въпросителна, защото 1 мой приятел и съученик от ТЕТ-а сега живее във Валенсия ми каза, че сготвил 1 път кисело зеле с месо. И като го сготвил го наръсил с малко ситно нарязан стар чесън. Вървоначално го гледали на криво и с отвращение... но после излязъл за няколко минути и като се върнал били изяли тавата със зелето, така че май им се е понравило. Но знам ли....

Последна редакция: пн, 30 апр 2007, 08:18 от sylya

# 171
  • Мнения: 1 818
sylya,благодаря ти много  bouquet  bouquet  bouquet

# 172
  • Пловдив
  • Мнения: 686
           FLAN  DE  RICOTTA

1 малка бутилка кондензирано мляко
същото количество прясно мляко
1 тарелка от 250 гр. сирене рикота
4 яйца
захар на вкус
захар за карамелизиране

В купа за миксер се слагат всички съставки и се разбиват в продължение на 1 мин. на средна скорост.
Карамелизираш захар + няколко капки лимон в тава оставаш да изстине малко, заливаш със сместа и слагаш във фурната на водна баня/в по-голяма тава/ на 180'С за 50 - 55 мин.

Ето как изглежда:



Абе изобщо испанците много си падат по крем-карамелените изделия.
Ще ви дам още рецепти, но само почакайте че съм пуснала тема в "mundorecetas" и сега пък испанците ми дават идеи какво да предложа на българите.

Последна редакция: пн, 30 апр 2007, 09:50 от sylya

# 173
  • Пловдив
  • Мнения: 686
                      TOCINO  DEL  CIELO     " ТОСИНО ДЕЛ СИЕЛО"

Много го обичат. Прилича на някаква разновидност на крем-карамела, но без мляко. От кунята на Андалусия е.





450 гр. захар
10 жълтъка от яйце
3 белтъка
1 ч.ч. вода

1) Свари водата + захарта + кора лимон на сироп за 10 мин. Махни кората от лимона и остави да изстине без да бъркаш. Добави ванилия.
2) Разбий жълтъците + белтъците добре, но без да правиш ПЯНА.
3) Изсипи изстиналия захарен сироп в разбитите яйца малко по малко  и разбърквай до получаването на еднородна смес. Изсипи сместа в тава с предварително карамелизирана захар/да се е втвърдила/.
4) Остави го във фурна около 40 мин. на водна баня/в по-голяма тава/ Махни го от печката, остави го да изстине и сервирай....


Последна редакция: пн, 30 апр 2007, 09:12 от sylya

# 174
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Една интересна рецепта, но имам нужда от малко помощ. Не съм убедена, че я превеждам добре, затова ще пусна страницата, която ми препоръчаха от mundorecetas за тази рецепта.
Това е рецепта за салата. 1 момиче я препоръча от испанския форум. Каза, че и е любима....




                            ПЪРЖЕНА  МАРУЛЯ                    LECHUGA FRITA

http://recetas.mundorecetas.com/receta11318.html&9

Рецепта типична за Кордоба.

крехки кочанчета от маруля
чесън
сладък червен пипер
малко ГАЛЕТА
сол
пипер
олио

Режат се кочанчетата от маруля по средата/според мен надлъжно/ и се овкусяват. Нарязва се чесъна на ситно и се запържва в тиган. Когато се изпържи, се маха тигана от огъня и се добавя пипера и настъргания хляб/галетата/. Смесва се добре всичко и се слага върху  кочанчетата маруля. Сервира се и се яде.



Няма снимка! Не знам къде и е "пърженото" на марулята, но такава е салатата. Ако някой може да я преведе по по-различен начин да се обажда.  Joy

Пък и сега е сезона на марулите, защо да не се пробва!!?!!

# 175
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Пиша ви още 1 рецепта без снимка. Това е десерт, който се прави по време на празници. По рецептата на баба ЛАТИ.

TORRIJAS  DE  VILLARTA (PELLAS  CON  LECHE)

1 1/2 л. мляко
канела на пръчка
6 с.л. захар
6 яйца
1 потокалова кора
1/4 настърган/рендосан хляб (Галета)

Свари млякото, захарта, канелата, портокаловата кора.

Разбий яйцата и добави галетата до формирането на на твърда маса. Изпържи в олио на среден огън в достатъчно олио. По-добре да нямаш много топчета по 1 и също време в олиото, за да не се вдига пяна.
Вече изпържени ги сложи за 10 мин. във все още варящото се мляко. Наръсват се с канела и се сервират студени.

# 176
  • Мнения: 1 818
sylya,добра идеа да поискаш съвет от испански форум...Салатата със пържена маруля я погледнах...в речника  думата cogollo e преведена като kочан,сърце,сърцевина...в случая аз бих пробвала със сърцевина на маруля...не знам ... newsm78защо не и с кочан...изглежда интересно.А това,че не се пържи самата маруля...е по-добре според мен.Само чесъна се запържва.Правилно е преведено.  chef
И крема без мляко ми хареса...ще го пробвам скоро

# 177
  • En un lugar de La Mancha...
  • Мнения: 284
gaby_s,може да направиш на твоите испанци Винен кебаб или пълнени чушки,само внимавай да не превариш много ориза,че знаеш,че за тях това е грехота Laughing.Също им харесва пилешка или свинска кавърма в гювечета.Можеш да приготвиш и някоя бяла риба пълнена с орехи в доматен сос.Сърмите със зелев лист също им харесват.

# 178
  • Мнения: 1 818
благодаря saby  bouquet
Като ми говориш за ориза се сещам за моята вчерашна гозба...позабравих я...а ориза стана само за испанци...не му личаха зрънцата Embarassed

# 179
  • Мнения: 1 818
TORTILLA de Verduras Зеленчукова тортия

Продукти:
8 яйца
300 гр. Картофи
6 пресни лукчета
3 с.л. пармезан настърган или кашкавал
100 гр. пресен спанак
4 зехтин,сол,черен пипер

1.Почистените картофи се нарязват на кръгчета,лука на парчета .Варим ги посолени в тенджера под налягани 8 мин..След това изцедени,леко ги запържваме.

2.Разбиваме яйцата в голяма купа.Прибавяме настъргания кашкавал и парченцата зеленчуци

3.Загряваме зехтина в тиган с диаметър 22-24 см.Слагаме яйчено-зеленчуковата смес.Разбxрквамв за последно леко с помоща на вилица.Яйцата трябжва да са влажни.

4.Нареждаме листенца от спанак върху яйцата без да ги разбъркваме и с помоща на чиния обръщаме тортията ,за да се упече и от другата страна.


Една различнa версия
С бекон и аспержи

Запържваме 120 гр.бекон нарязан на лентички с една лъжица мазнина,прибавяме 200 гр.аспержи,сварени и нарязани на парченца.Посоляваме и готвим 5 мин.Смесваме яйцата,пармезана с получената смес и правим тортията по същия начин.



Общи условия

Активация на акаунт