Клуб на многодетните родители - Пълна къща (5)

  • 10 269
  • 305
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 479
Гледахте ли Кабо Алма в предаването Жените по Канал1? Аз гледах малко, обаче хванах как Цвети говори и тя се изказа най-адекватно за това какво е глезено дете и вмъкна нашият празник и децата от многодетните семейства много умело в изказването си. Другите общо взето не знаеха какво да кажат Wink и говореха разни клишета

# 91
  • Мнения: 3 740
птицоHeart Eyes

# 92
  • Мнения: 69
ЧРД !!!
happy bd baloni
Много усмивки и весело настроение за родените днес!

# 93
  • Мнения: 2 070
Поздрави за празника! Тъкмо прочетох статията от Дневник и влязох да ви я пусна, но вие си следите нещата. Успех на всички!

# 94
  • Мнения: 639
Да се разпиша и тука ,че тя темата ще свърши до като се усетя.Гледам обсъждаме нов празник.Момичета писах преди малко и в другата тема,не ви ли се ходи към морето през юни?Щото и тук може да се организира празника.Например пикник на плажа? newsm78Не е лошо мисля като идея  newsm78 Кажете само че сте навити и ще мислим варианти.Пък и в началото на юни няма още много туристи.Ще уведомя и общината,че да видим те какво могат да помогнат.

Браво за пролетният празник,всичко беше на ниво ,още повече като се има в предвид ,че е за първи път.Страхотни сте софийски мамчета и Юлето също  Hug  bouquet

# 95
  • Мнения: 3 740
дещовиди, благодаря за загрижеността!  bouquet

неви, идеята ти не е лоша, но трябва да се преброим. Имам леки съмнения, че ще съберем достатъчно хора.

Отново напомням на модераторите на Отвореното пространство, че бяха поели ангажимент да ни уведомят за резултатите.

Последна редакция: чт, 19 апр 2007, 22:46 от Кабо Алма

# 96
  • Мнения: 3 479
Кабо Алма, аз май нещо не съм разбрала, защото моето листче с резултатите го дадох на Деси. Добре, че си пазя черновата и до утре вечер ще се отчета.

# 97
  • Мнения: 370
Неви, празник на морето може да е през август. Тогава софиянци ходят на море! (Аз понеже не съм, ходя през юли, но тази година със 7-класника май и аз ще съм през август, ако стигна до морето изобщо!)
Статията в "Дневник" наистина е с чувство, но и вие всички сте я изкоментирали! Браво!
Мисля да пусна тук резултата от моята тема.
Филмчетата от камерата са много хубави, но трябва да ги направим на диск, за да ги разпространим или да ги качим на сайта.
И се надявам да се видим в сряда, че се опитвам да си огранича висенето във форума.

Последна редакция: пт, 20 апр 2007, 10:31 от СуперТеди

# 98
  • Мнения: 370
Ето резюмето на моята тема. Бих искала да прочета и другите, защото там не ги чух.
РАБОТЕЩАТА МАЙКА – ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ
   Иска ми се да поговорим за това, как успява една майка на повече деца да съвмести ходенето на работа с отглеждането им. Изобщо може ли майка на 3, 4 и повече деца да ходи на работа? Остава ли й време, от воденето и прибирането на малките деца от детска градина и училище; от спорт и танци; от курсове по езици. Дори едно дете е достатъчно, за да е “завъртян” човек в тази въртележка. А когато са повече – оборотите ли се променят или въртележките са няколко?
Да не говорим за домакинската работа.
   Eдна от основните причини майките да работят e да подпомогнат семейния бюджет. Жените, вместо да са вкъщи, да поддържат дома и да отглеждат децата, ходят на работа, а след работно време вършат всичко това.
   Когато една жена има творческа професия и работи на ненормирано работно време е ясно, че професията е на преден план за нея и децата не са голяма пречка. Т.е. с подходящи комбинации, може и да работи, и да отделя достатъчно време за децата.
   Подобно е положението и при една добре платена работа – жената се чувства удовлетворена и оценена. Тогава има възможност да отдели пари, с които да наеме най-добрите допълнителни грижи за децата си.
   Когато обаче майката работи например в офис и всяко закъснение или отсъствие се брои за “черна точка”, колегите я гледат “на криво” – “само тя ли има деца” и “какво е това деца изобщо”, ясно е, че нямо особено голямо желание да бъде на такова място. 
   Изобщо важно е как се чувства жената на работното си място, за да реши дали да остане при децата си или да работи.
   Въпросът е има ли “ПРОФЕСИЯ – МАЙКА”? Може ли да се каже, че като гледаш и възпитаваш няколко деца в продължение на доста години, това ти е професията? И доколко си ги възпитал? Понеже не може да се измери “възпитанието”, може би ако сравним степента на образование на децата, ще дадем оценка на свършената от майката работа. Има идея, майката да получава индексация към пенсията за всяко дете – различна, в зависимост от степента на образование на детето. 
   До колко удовлетворени сме ние, многодетни майки, които не работим? Дали някой се чувства като “слугиня” или “като човек от второ качество”?
   
ПРЕДИМСТВА
•Увеличаване на финансите на семейството
•Професионална реализация на майката
•Независимост на майката
•Удовлетвореност на майката
•Изморената, но доволна майка е за предпочитане пред изнервената от факта, че е постоянна жертва на детето си

НЕДОСТАТЪЦИ
•Голяма умора
•Два работни дни вместо един
•Малко време за децата
•Постоянно чувство, че не успявам да “огрея” навсякъде
•За да запази реално работното си място, майката често не ползва цялата отпуска по майчинство

КАКВО МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ, ЗА ДА СЕ КОМБИНИРА ПО-УСПЕШНО ПРОФЕСИОНАЛНАТА РЕАЛИЗАЦИЯ И ОТГЛЕЖДАНЕТО НА ДЕЦАТА
1. Да има повече възможности за почасова работа и то с достатъчно привлекателно заплащане.
2. Да има възможности за надомна работа – например чрез интернет.
3. Да има законовоуредена възможност за намален работен ден на майката в зависимост от броя на децата, като времето се зачита за пълен работен ден по отношение на трудовия стаж. (За заплащането най-вероятно е невъзможно!)
4. Сега отпуската по майчинство се зачита за трудов стаж. Да има индексация към пенсията на майка, която не само е отгледала дете, но е спомогнала то да завърши основно, средно или висше образование.
5.  Държавата да стимулира работодателите напр. с данъчни облекчения, за облекчаване труда на майките.

# 99
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
СуперТеди   много точно
И аз като морско чадо съм ЗА среща на морето...Даже освен Варна или Бургас,мога да предложа Епархийската почивна  станция ЧЕРНОМОРЕЦ в с.Черноморец,общ. Созопол,има освен почивната станция и бунгала със собствен санитарен възел,хладилник,телевизор и веранда
.......наумила съм си,да пообиколя семейните лекари,и да поискам адреси или поне телефони на многодетни семейства,да ги поканя на среща,да им разкажа за нашият клуб и така да ги привлека към нас,в нашият град има много многодетни семейства Hug

# 100
  • Мнения: 2 433
момичета, не мога да не се похваля.
Понеже се бях обадила в редакцията на местен вестник че искам да напишем няколко думи за клубът...днес приятно ме изненадаха като дойдоха  при мен , дори с местната телевизия. Та току що давах интервюта bowuu водещата от ТВ много се впечатли и каза че ще направи специално предаване и ще ни покани да разговаряме надълго и на широко. Разказах за празника, за отвореното простронство, за целите ни, за медийните участия на момичетата пред пресата. За статията на Цвета за "Излишното дете" и прекрасните хора - каквито сме всички ние Hug
Дала съм е-мейла на клуба - за подаване на заявления , и моят тел. ако някой на разполага с нет - аз ще разпечатам бланки и стига да има желаещи - ще раздавам за попълване. Хубаво е наистина отварене на сметка на клуба да стане по - скоро...че току виж севлиевски наплив от кандидати се появил Mr. Green
Та така!Похвалих се!

# 101
  • Мнения: 524
Джулис,  Heart Eyes. Страхотна си ! Успех по-пътя на медийните ти изяви! Точно-така - правим го не заради нашата популярност, а заради популярността и очарованието на идеята за Пълна къща. Дай боже, севлиевско-габровския регион да е пълен с многодетни семейства!

# 102
  • София
  • Мнения: 353
Поздравления JuliS  Hug !!! Понякога се чудя как успявате да си гледате къщата, да работите, тук да пишете, че и с обществена дейност да се занимавате  newsm78. А някои даже учат! Аз моята специализация за сега съм я изоставила, но е крайно време и с нея да се заема.

# 103
  • Мнения: 3 740
Браво, ДжулиС!   bouquet
Точно това е начинът - да се събират семействата заедно, да научават, че има и други като тях и да се подкрепят! Страхотна новина!

Сметка ще имаме от понеделник, най-вероятно.

# 104
  • Мнения: 3 740
Супер Теди, много добре си подредила нещата от твоята група. Ако смяташ за подходящо (и все още можеш да редактираш), може да добавиш още три предложения:
1. Осигуровките на майките да се поемат от държавата - така работодалеите ще имат стимул да наемат майки (нещо като компенсация за отсъствията при боледуване на децата, например Wink )
2. Работното време на ДГ да бъде наистина до 19 ч., т.е. учителките да са длъжни да седят до 19, независимо дали има деца или не - така няма да имат повод да тормозят родителите, които поради удължено работно време (или пътуване) идват по-късно за децата си.
3. Да се премине към едносменна форма на обучение, а в следобедните часове сградите на училищата да се използват за допълнителни занимания - спорт, изкуства, езици - за да отпаднат ангажиментите на майките по водене и прибиране на децата на подобни занимания из целия град

Последна редакция: сб, 21 апр 2007, 11:21 от Кабо Алма

Общи условия

Активация на акаунт