Рецепти от близо и дале4 на Амка

  • 34 860
  • 51
  •   1
Отговори
# 30
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ПИЛЕ  AL CHILINDRON

съставки
1пиле,
4 добре узрели домата ,
2 големи 4у6ки ,
1 лук ,
скилидка 4есън,
120 гр хамон серано(шунков салам ),
1/2 4ашка бяло вино (50 -100гр), зехтин ,
 сол и 4ерен пипер


изпържваме пилето (нарязано на пар4ета )в тиган , да порозовее от вси4ки страни . в друг тиган запържваме 4есъна и лука , когато лука стане прозра4ен се добавя шунковия салам нарязан на  малки куб4ета и 4у6ките нарязани на тънки ленти4ки  .след около 10 мин се добавят нарязаните домати и половината 4ашка вино. след малко се добавя запе4еното пиле  и се оставя да клокне на бавен огън за около 15 мин .
това е оригибална рецепта за пиле ал 4илиндрон която съм взела от този сайт
http://www.sabormediterraneo.com/recetasmes/r19.htm

правила съм го няколко пъти , но обикновено го правя с по- малко домати ,за по -малко сос.

# 31
  • Spain
  • Мнения: 3 750
БАклави4ки  от бутер тесто

 
500 гр бутер тесто
 150 гр. орехи
захар 
 100 гр галета
 2 с .л. канела

много е лесно за приготвяне .
разто4ваме листа от бутера и обилно го посипваме със сместа от орехи+галета + канела . завиваме внимателно на руло и режем рулцето . внимателно се поставят баклави4ките ( добре е да се придържат от тази 4асто която ще е долна защото се изсипва сместа ) и се слагат във фурната . из4акваме да се изпе4е бутер тестото и изваждаме . оставяме да изстине напълно и заливаме със предварително направена смес (1 4аша захар +1 4аша вода). рецептата е проста и много бърза . правила съм я няколко пъти . за да се полу4ат хубави баклави4ки трябва дасе из4ака бутера да се изпе4е много добре (да се поизсуши ), в противен слу4ай може  да  се разка6кат леко .
п.с. рецептата е заимстван от картинка публикувана в един блог (сори 4е не знам на кого е снимката там ) и от рецепти за баклава в "Гответе с мен " 

# 32
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Шоколадови мъфини

 за сместта
200гр захар
200 гр брашно
200 гр какао Нескуик
200 гр  пр . мляко
50-100 гр масло 
4 яица
2 пакет4ета мая
 вси4ко се смесва до еднородна смес и се слага във форми4ките . пе4е се на 150 градуса
може да се офирми като мъфини или пък просто като кекс
по желание може да се добавят орехи ( горещо препоръ4вам )
крем
 сварено кондензирано мляко
сметана за разбиване
 захар

разбиват се с миксера до еднородна смес
полу4ава се много приятен крем с нежен вкус на кондензирано мляко

# 33
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Вареники

за тестото( по оригинална украинска рецепта )
    кефир(особен вид ферментирало мляко ,също може да се купи в арабски магазини нари4а се Лабан , при липсата му може да се подмени просто с вода(което направих аз ) ! )
    барашно
     2 яица
 1/2 ч.л. сода бикарбонат
    сол

изсипва се брашното в съд  и се разбърква със содата и солта  , издълбаваме кладен4е и слагаме яицата  . добавя се малко по малко млякото (или водата ) и разбъркваме и така докато полу4им добро за месене с ръце тесто . изваждаме от съда и доомесваме . разделяме тестото на малки топки(големи колкото пинг понг топки )
моите пропорции бяха (300 гр брашно 150 гр вода 1 яице и още към 100 гр брашно за доомесването  -станаха 10-тина вареника които са напълнодостатъ4ни за 2 души  )
* с прясно зеле
 на котлона в тиган  задушаваме 1 зелка заедно с настърган морков ,сол , малко олио и оцет .  . оставяме без капак докато се изпари водата  да се  поизсуши и се позапържи .всяко малко топ4е  от тестото  го разто4ваме  да стане кръг . по средата слагаме зелето и  затваряме да стане полукръг .добре е да се слепят добре краищата за да не излиза зелето , а също да се слага доста зеле  да има малко тесто отстрани  .варениките са доста големи , долу горе колкото юмру4е трябва да са поне . сваряват се  тенджера с предварителн загрята и  и подсолена вода. като се варят по 2-3 не вси4ките наведнъж. варят се към 3-4 минути  -разбира се 4е са сварени когато са бели и непрозра4ни ве4е (дори леко жълтовати ) аз просто ги оставям пове4ко време да се поварят . готовите се поставят  в съд с капак . при самото вадене е добре да им се слага по лъжи4ка масло (маргарин ) - защото могат ина4е да се слепят един в друг.  когато ги подаваме се запържват 1-2 глави лук заедно с малко сланина (вариациите са разли4ни ,аз наприемрно запържих с бекон , може и с ситнонарязани пар4енца месо,може и само лук  ) и запръжката се слага отгоре .



* с ябълки


тестото е същото като горе посо4еното
 6 ябълки се обелват , нарязват на малки квадрат4ета и се посипват със захар . оставят се да престоят 15-на минути . расто4ват се топ4етата и се слагат ябълките за плънка ,  като отново се оформят в полумесец.   сваряват   и се слагат в съд с  капак , като към всеки се слага по  малко масло да не залепнат . когато са готови могат да се залеят със сока,  които е останал от ябълките . също така са хубави с мед и сметана
Варениките могат да се направят и с други плодове например ви6ни  или  ягоди

# 34
  • Spain
  • Мнения: 3 750
 


ПАПАРАХОТЕ

не съм я приготвяла но някоилко пъти съм го яла това и наистина е приятно , малко странно но готино Simple Smile
казва се папарахоте  и е типи4но за регион Мурсия
рецептата както и подробен  снимков материал как се готви можете да видите на тази страница аз само ще я преведа

http://www.regmurcia.com/servlet/s.Sl?sit=a,0,c,543,m,276&r= … ETALLE_REPORTAJES


2 яйца

1/2литър мляко

1/2 пакет4е мая (ок.8 гр)

500 gr брашно

100 gr захар

зехтин

захар и канела за овалване

щипка сол

листа от лимоново дърво

Начин на приготвяне

тесто

да се разбият яицата и да се добави щипка сол , мята и млякото  .  да се добави настъргана кора от лимон ,две пълни големи лъжици захар и малко по малко брашното докато се полу4и тесто което не е особено те4но но не е и за месене .

- тестото трябва да е такова 4е да се задържа на листата .

листата

-листата се потапят в тестото докато останат напълно покрити с тесто . преди да бъдат потопени се измиват стратателно след което се потапят в тестотот и от там директно се  пържат 
пържене

- в зехтин се слагат едно по едно . като трябва да се  обръщат внимателно  за да не се откъсне тестото от листото или най добре е да се сложи достатъ4но зехтин и да не се обръщат

-след като ве4е са добре изпържени листата се слагат на хартия за попиване - да се оцедят от мазнината


- наи накрая се овалват в смес от захар и канела .

ЛИСТАТА НЕ СЕ ЯДАТ ! само панировката отстрани - но самите листа дават приятен аромат !

Последна редакция: сб, 31 яну 2009, 13:43 от АдаДеспейнада

# 35
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ТОртия (взета от книгата на Карлос Аргиняно )

саит http://www.karlosnet.com/General/receta.php?c=96

 6 яица
600 гр картофи
1 лук
1 зелена 4ушка
1 4аша зехтин
 сол
 
в тиган се запържват в много зехтин картофите- лука и зелената 4ушка . важно е картофите да са добре запържени ,може дори да  изклю4ите котлона и  да ги оставите с капак да се позадушат. през това време в друг съд се разбиват 6-те яйца и шипка сол . добавят се картофите от тигана (ако има прекалено много зехтин се излива ), разбърква се и полу4ената смес  отново се връща в тигана вси4ко да се опе4е на слаб огън  . слагаме капак . като видим 4е се се поизпекло (отстрани се вижда , няма зна4ение 4е отгоре все още е полуте4но ) се слага на тигана 4иния (диаметъра и трябва да е леко по- голям от  на тигана ) и се обръща тортията в нея . после леко се присипва отново в тигана за да се изпе4е и отдолу .

# 36
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Пала4инки с кайма

 продукти
за пала4инките
мляко
3яица
брашно
сол ,захар

за пълнеж
а
 каима
подправки (на вкус - при мен 4ервен пипер , 4ерен пипер и сол )
глава лук

допълнително - 1 яйце

приготвяне - приготвяме пала4инките -  изсипвам брашното+ щипка сол и захар  , правя кладен4е и вътре слагам 3-те яица след което доливам с мляко или вода до смес за пала4инки .
пълнеж - запържвам в малко мазнина лука с подпрвките след което добавям каймата . оставям да се задуши за малко и после махам капака и разбърквам . из4аквам каймата да се запържи .
слагам от пълнежа (в слу4ая кайма ) в центъра на пала4инката и я сгъвам като плик . полу4ава се квадрат4е което се овалва в предварително разбито яйце  и се запи4а за момент на тиган .  оригиналната рецепта, която знам е с агнешки дреболии (правят се все едно за дроб сърма , но след като се сварят се нарязват на пар4енца и се запи4ат с лук )
 да ви е вкусно !

# 37
  • Spain
  • Мнения: 3 750



ПИТКИ
рецептата е известа форумска за малките  пит4ици
 1  4аша (300 гр ) вода
 5с.л. мед
30-40 гр прясна мая
 1с.л. сол
 1с.л захар
 600-700 гр    брашно

вси4ко това слагам в машината за хляб, програма тесто (час и половина ) .
вадя и оформям питката като оставям после още малко да се повдигне . ако правя малки питки след като се извадят от фурната се мажат с "овкусено олио"(олио +подправки -сол ,шарена сол, 4ервен пипер - по вкус ) , ако е питка когато е по4ти изпе4ена се намазва с 1 жълтък и се оставя да се доизпе4е


Последна редакция: чт, 19 мар 2009, 22:02 от АдаДеспейнада

# 38
  • Spain
  • Мнения: 3 750

 
Бухти
500 гр брашно
1 мая
 250 гр кис . мляко (2 малки кофи4ки йогур )
1 ч.л. сода
4 яица
сол ,захар

Мекици
 
2 яица
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
1 ч.ч. прясно мляко (или вода)
1 малка кофи4ка кис . мляко(125 гр) +1 ч.л. сода бикарбонат
20-30 гр мая
около 1 кг брашно- колкото поеме за меко тесто

Последна редакция: нд, 25 апр 2010, 02:03 от Hada Despeinada

# 39
  • Spain
  • Мнения: 3 750


Соус със стафиди и лук
този соус съм го яла с арабси кус кус , на мъжа ми му хареса толкова 4е го приготвям и отделно - с макарони също не е лош , но най вкусно си е с кус кус-а  Simple Smile
100 гр стафиди
2 големи глави лук
2 4аши захар +още захар ако е необходимо
1-2 4аши вода

вси4ки продукти се изсипват в тигана като първона4ално наливаме 1 4аша вода , оставя се да клокне вси4ко като трябва да следим да не се изпари прекалено водата , самия соус е като карамел , ако трябва се добавя захар ,ако е реди4ко , или пък вода ако е твърде гъсто . соуса е готов когато лука е полупрозра4ен , но не се е разварил  , а стафидите бухнали.
опитах се да намеря то4ното име но не го открих. може да е нещо типи4но в някоя област на Магреба . има приятен кисело сладък вкус .

Последна редакция: чт, 19 мар 2009, 22:25 от АдаДеспейнада

# 40
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Сладък Салам
продукти

4 пакета бисквити
750 гр кондензирано мляко (сварено или не - по избор )
200 гр орехи
200 гр масло
2-3 лъжици какао
70-80 гр мляко

приготвяне

нама4кавам бисквитките в купа - така 4е да не са на прах , а да има и пар4енца . изсипвам там и орехите .
кондензираното мляко се сварява (1-2 4аса на котлона се вари кутията )...на мен оба4е след половин 4ас варене ми писна . разрових се в нета и попро4етох 4е пове4ето рускини не го варят така 4е си го махнах и отворих . не беше се сварило още (сваренотот има каремелен вид а не бял! ), но си беше топли4ко . в него добавих маслото да се разтопи .  в малка 4аша налях на око прясно мляко и разбърках какаото (ако искате да е по наситен цвета сложете пове4е от 3 лъжици какао ). тази смес се изсипва с купата с бисквитите и разбъркваме докато не полу4им еднородна смес . ако видите 4е е много те4но добавете още бисквити .  за предпо4итане е да правите салам4етата във наелон . слагаме и разто4ваме  в наелона докато не се полу4и желаната дебелина салам4е .
 направих ги веднъж с фолио и то гадно залепваше и не се отделяше добре , с наелона  пък нямам никакви проблеми .излизат ми 5-6 пар4ета дълги приблизително по 20 см , с дебелина 3-4 сантиметра . оставяме салам4етата в хладилника за известно време (поне 2-3 4аса ) и ве4е са готови .
***със същата смес могат да се направят и сладки като топ4ета и да се овалят в кокосови стърготини или смлени орехи




Последна редакция: пн, 30 мар 2009, 22:48 от АдаДеспейнада

# 41
  • Spain
  • Мнения: 3 750



Тортия с грах
супер лесно , бързо и най-ве4е вкусно . не бях правила такава докато не ме по4ерпиха миналата седмица и ве4е 2 пъти я направих . горещо препоръ4вам !

продукти

зелен грах 500гр
яйца  7-8 бр
олио или зехтин
сол (на вкус)

приготвяне
 наливам в тигана около 1 см олио и изсипвам граха . Аз използвам замразен затова го оставям да се размрази и поомекне . Също оставям да се изпари водата която си е пуснал. В друг съд разбивам яицата като за омлет (ако имате по малко яйца може да се добави дори малко мляко , но аз например се убедих 4е с 4 яица и половин килограм грах  не става , граха идва прекалено много и позалепва по тигана ) . Грахът се изсипва в съда с яицата и  разбъркваме .
 Ако тиганът ви е останал "сух" (не е мазен ) добавете малко олио или зехтин . След това  изсипваме  вси4ко отново в тигана . намаляваме на слаб(или среден ) огън ,слагаме капак и 4акаме . Може да се провери  с лъжи4ка или вили4ка отстрани дали се отделя от тигана . разбираме 4е е готова за обръщане когато се отделя добре отстрани и е по4ти изпе4ена (остава много малко те4но отгоре ). Тогава  слагаме плоска 4иния колкото тигана отгоре  .с едната ръка се държи 4инията с другата дръжката на тигана и обръщаме .след това присипваме тортията отново в тигана да се изпе4е и отгоре . няколко минути само . моят тиган е малък  21 см , но пак ми тежи "упражнението" с обръщането . трябва да го направите много бързо . успех и дано ви хареса !
ако по някаква при4ина е залепнало , се разте4е , не става не се от4аивате . надробявате вси4ко и отново добавяте яйца и пак пе4ете .

# 42
# 43
# 44
  • Spain
  • Мнения: 3 750
торти4ки с готови блатове
* новогодишната ми торта *
 готови блатове + сметана отвътре с орехи  +
 заливка (сместа е като за целувки 2 белтъка +пудра захар се разбиват с миксер докато не стане като крем , изсипва се на тортата и се размазва - може да не се  слага в хладилника- така ще засъхне по - бързо - ефекта е както на рисуваните меденки   ). снежинките (в слу4ая , но може да бъдат какви да е фигурки )- рисуват се предватително на оризова хартия , разтапя се шоколад (какъв да е , и бял съм топила в зависимост от тортата каква ще е  - ако се разтопи  бял може да го оцвети с растителни бои - така например съм рисувала ТУити на детска торта ) - най добре да се разтопи например в прозра4ен пакет за готвене в микровълновата , ако нямате такъв може и просто в някакъв съд   и се нанася върху оризовата хартия . из4акваме да изстине и го пренасяме на тортата . тази специално я украсих и със смлени орехи

*торта с ягоди *
готови блатове +сметана с ягоди отвъре + сметана отгоре с орехи и ягоди  - мисля 4е няма нужда от обяснения  Simple Smile

*торта с шоколадово покритие *
готови блатове + крем (сметана + какао )+ разтопен шоколад с малко вода за покритие отгоре  и сметана за орнаментите

Общи условия

Активация на акаунт