За проговарянето?

  • 6 187
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18 542
Кога?
Знам, че когато детето е готово, но все пак.
Имам момче. Вече е на 20 месеца, а още не казва и една членоразделна думичка, освен може би "мамо" и то от съвсем скоро.
Вече започвам да се притеснявам.
Бърбори, но нищо смислено не казва - дори "тати".
Кога проговориха вашите деца?

# 1
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: cheta
Кога?...Кога проговориха вашите деца?


Чета, тук отговорът на въпросът ти е много субективен  Bulb

Едно неписано правило: рядкост са малки момиченца, дето да не бъбрят, както са и рядкост малки момченца, които да бъбрят.
Ако те успокоява тоз факт - и моето синче не говори...отдавна момиченцата, които са по-малки с 1-2 месеца "говорят" в пъти повече от него.
Неговият речник на почти 18м. е:
 Arrow биби
 Arrow баба
 Arrow мама
 Arrow тата
 Arrow ата
 Arrow Гооооооо(л?)

Сега, ако това ще те стресира не чети --> щерката на 10м. си казваше името  #Crazy .
Деца всякакви, даже производство на едни и същи родители.  Mr. Green

Спокойноооо - тръгне ли на обществено заведение - бързо ще проговори!  Flutter

П.П:
"Многобройни проучвания потвърждават, че момиченцата проговарят по-рано от момченцата. Може би има някаква връзка м/у този факт и по-голямата способност на жените да изразяват емоциите си. При тях думите често заместват действията. Малко е вероятно момиче, което възкликва"Много съм ядосана!", да се сбие. Но момче, което се затруднява да изрази яда си с думи, често налита на бой...."

Из сп."Журнал за жената"

# 2
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Чета, Сиси на 2рия си рожден ден още не говореше т.е. бърбореше много някакви неща нямащи нищо общо с българския. Опитвах се да я уча...исках да повтаря след мен прости думички, но тя се сърдеше много, въобще не искаше, мрънкаше, ъ-каше, ужас беше да разбера какво иска. Тогава тръгна и на ясла...и леко полека започна да използва думички, стана доста плавно идори не мога да кажа - ето на едикаква си възраст проговори. Но явно факта, че се разбираме, че хората я разбират някак я въодушеви и досега няма спирка. Много говори...като количество, не млъква, и като качество е на добро ниво.
Аз също се притеснявах, особено пък свекър ми като ми подпали фитилите, че в рода им имало глухонеми...така се ядосах и го питах що ми го казва сега, а не преди да се оженя за сина му! Laughing Майтап, говорих и с докторката и жената все ме успокояваше,че Сиси чува отлично и ще проговори. Така и стана.
И Бобо ще проговори, имай търпение, кога тръгва на ясла той, какво стана?

# 3
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Не съм капацитет по въпроса ама хич. Само исках да ти кажа, че свекъва ми ми е казвала, че дъщеря и до 2 години ни една думичка не е казвала, че и звуци нечленоразделни радко е казвала:"Мълчеше като дърво"
На 2 години се проговорила все едно всичко си знае  Thinking
За твое собствено успокоение, защо не го заведеш на лекар?

# 4
  • Мнения: 2 792
Всяко дете се развива със собствени темпове, Димана почти не говореш на 2 годишна възраст, речниковия запас, който използваше беше изключително беден и основно комуникирахме с правилно зададени от мен въпроси, на който тя отговаряше с да или не.
 Не мисля, че има от какво да се притесняваш, всичко е до характер, все пак той е достатъчно голям за да прецениш, дали разбира всичко, което му казваш, а той когато реши ще започне да говори повече. Grinning
 А за кога точно с проговорили не мога да ти кажа, това не е като прохождането да се пусне изведнъж и да ходи.Постепено се получава едно натрупване, речта се обогатява и така един ден се чудиш къде да се скриеш да ти почине главата Wink

# 5
  • Мнения: 1 077
Чета, сигурна съм, че вие прекрасно се разбирате. Grinning
Лично аз смятам, че от там идва и "икономичността" в изразяването.
На мен Ида ми казва ЧА, когато си иска чашата, а на баба си ЧАЧА, защото баба и не е дотам наясно кое какво значи.
А за безсмислените разговори - обожава ги. Често и аз влизам в нейния тон - ТЮДУ, ябидаби гагуу, мм?! - с различни интонации. На някои съчетания тя ми отговаря НЕЕЕЕ, демек нещо значат. Ама какво?... Само не го карай да повтаря след теб... Ако го увлечеш в нечленоразделно мрънкане, сочене и в известен смисъл лиготия, може да му стане по-забавно да опитва. Ида понякога откровено ми се смее на глупостите, но и така разбира колоко е приятно да се разбираме и да си говорим.

Прави си понякога оглушки, уж не си чула какво иска. Аз правя една разсеяна физиономия..."А, кво каиш?..." и Ида почва да подскача и да обяснява.
Не може да се каже, че говори, но провеждаме съвсем смислен диалог.
Чела съм, че деца, които дълго време "мълчат", просто предпочитат да са напълно готови да кажат това, което искат.
Много е рано да смяташ, че "закъснява" обаче. Просто на теб ти се приказва с него Grinning

# 6
  • Мнения: 463
Цитат на: belyata

Много е рано да смяташ, че "закъснява" обаче. Просто на теб ти се приказва с него Grinning


Абсолютно вярно.
P.S. Аз съм логопед /макар и непрактикуващ/

# 7
  • Мнения: 10 758
Дъщеря ми проговори на 1,6г. като възрастен, като се изключи "р"-то. Момичетата на етърва ми проговориха на 2г. и то неразбираемо.Даже голямата, която е сега на 3г. много малко й разбирам.Изобщо не се притеснявай за това.Ще проговори.После ще видиш какво е - няма да спре с въпросите защо, как, къде.

# 8
  • Мнения: 137
И аз много мисля по този въпрос. Вики е на 1г7м и не обелва нито дума човешка реч. Освен това често пъти когато го викам се прави, че не ме чува, абсолютно ме игнорира. Убедена че чува отлично и разбира, но само когато е на кеф го показва.

Аз го сравнявам с брат му и разликата е просто от небето до земята. Сашо започна да казва срички от рода на ма, ба, та, ам още на 6 месеца, на 1 година ползваше съвсем разумно 10-15 думи, но чак сега /на 3г./ мога да кажа че говори като голям човек, като пак има думи, които са му трудни за произнасяне.

Честно, вече много ми се иска да започне да казва по нещо, ама той се е запънал като магаре на мост.

# 9
  • Мнения: 18 542
Ох, за сега май няма изгледи да тръгне на ясла скоро и всичко заради пустите алергии. Щом стигнах до там, че да пробвам с хомеопатия - представи си.
Има един вариант за специализирана ясла, но още не съм проучила въпроса, а частна не можем да си позволим за съжаление.

# 10
  • Мнения: 18 542
Разбира всичко, което му казвам/съобразено за възрастта/ слава богу и не си мисля, че е глух или има проблем със слуха. По-скоро се притеснявам, че изоствава. Доста по-малки момченца от него говорят много повече.
Знам, че не бива да сравнявам Борис с другите, но не мога да се спра. Sad

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Може би си чела Мая проговаря!, където се хвалех как проговаря бубата. Навързва изречения. Има към 50 думи в речника (които казва тя).
А вчера се запознахме с момченце на 1г 10 месеца. Не казва нищо освен "мамо". И реагират еднакво, и играят еднакви игри, и явно няма разлики в развитието. Само където момченцето не е решило още, че иска да говори. И така - щом иначе се развива нормално, нямаш основания за тревога. Ти му говори, чети и прочие, а когато има да ти каже нещо - ще ти проговори Wink

# 12
  • Мнения: 18 542
Опитвам се да му чета, но тий изобщо не ме слуша и ми дърпа книгите от ръцете, за да си ги прелиства той и да си ги подмята
Много ми е трудно с това четене, уф...

# 13
  • Мнения: 5 877
Айнщайн е проговорил на три. Ангел Каралийчев на пет. Брат ми проговори на две и нещо.
Имаше един виц за дете на английски благородници, което не говорело и не говорело, родителите му умирали да се тревожат, докато един ден на закуска не изтърсило:
- Чаят е твърде студен.
- Ама ти можеш да говориш? Защо мълча досега?
- Досега всичко си беше наред.

Така че не се притеснявай - ти си му говори (можеш примерно да му описваш какво правиш в момента, да разглеждате картинки и да му сочиш кое какво е, тематични песнички ("Зеленчуци който не яде", докато режеш зеленчуци в негово присъствие например), той ще се включи, когато реши. Можеш да му задаваш въпроси, на които да ти отговаря без думи - коя блузка искаш, тази или тази?, и така нататък. Ще видиш, че ще се разбъбри. Като отивате някъде двамата, можеш да му описваш какво виждате по пътя, в магазина можеш да му говориш - сега минаваме покрай бисквитите, сега - покрай сокчетата, а, тука има нарисуван портокал... - всякакви начини детето да си трупа речников запас. Когато реши, ще го активира. Четенето на приказки също може да му хареса, нищо, че няма да разбира всичко отначало.
А, сега видях, че ти дърпа книгите от ръцете - нищо, пробвай да му разказваш.

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
И при нас четенето е подобна картинка, затова има друг вариант - книжките с картинки с твърди корици, ако трябва - дай той да си я държи, и съчинявай по картинка. Забелявах, че след това Мая сама си "чете" и си говори нещо по картинките.

# 15
  • Мнения: 2 792
Цитат на: cheta
Разбира всичко, което му казвам/съобразено за възрастта/ слава богу и не си мисля, че е глух или има проблем със слуха. По-скоро се притеснявам, че изоствава. Доста по-малки момченца от него говорят много повече.
Знам, че не бива да сравнявам Борис с другите, но не мога да се спра. Sad

 След като възприема всичко, не би трябвало да те притеснява, че изостава, пък и от опит ще ти кажа, че винаги чуждите деца изглеждат по можещи и правещи повече неща, но всъщност не е така те проста правят различни неща, от тези които си свикнала и за това ти се струват по напреднали.
 Загледай се може някое детенце, което бърбори много, пък да скача по-лошо от Борис, просто всяко дете се развива със собствени темпове Wink

# 16
  • София
  • Мнения: 39 771
щерка ми почна да "сглобява" изречения към 1.8г, но вървеше с преводач Simple Smile

# 17
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Anda
Имаше един виц за дете на английски благородници, което не говорело и не говорело, родителите му умирали да се тревожат, докато един ден на закуска не изтърсило:
- Чаят е твърде студен.
- Ама ти можеш да говориш? Защо мълча досега?
- Досега всичко си беше наред.

Този виц ми хареса  Laughing
Благодаря за съветите, ще се възползвам акривно от тях  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 18 542
Цитат на: boo
съчинявай по картинка.

Не ме бива много да измислям истории, но ще се пробвам. Най-много накрая да види, че историите ми са тъпи и да вземе да ми го каже с думи  Wink

# 19
  • Мнения: 1 320
Отгледах Ники в компанията на едно момиченце. Малката проговори  около годинката , мой не. Sad  Доста се бях притиснила и аз , все питах кога ще проговори, та моя брат четеше вестници на 5! Когато стана на 2 изведнъж се отпусна и сега / за разлика от момиченцето/ говори съвършенно правилно, като използва и  доста сложни за изговаряне словосъчетания. В интерес на истината всеки път когато тръгвахме с колата някъде в града играехме на една игра аз чета от табелите разни думи , а той ги повтаря, или другия вариант с атласа и държавите. Ако искаш пробвай Wink .

# 20
  • Мнения: 18 542
Цитат на: big mama
винаги чуждите деца изглеждат по можещи и правещи повече неща, но всъщност не е така те проста правят различни неща, от тези които си свикнала и за това ти се струват по напреднали.
 Загледай се може някое детенце, което бърбори много, пък да скача по-лошо от Борис, просто всяко дете се развива със собствени темпове Wink

Може и да си права  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 1 320
Цитат на: cheta
Цитат на: boo
съчинявай по картинка.

Не ме бива много да измислям истории, но ще се пробвам. Най-много накрая да види, че историите ми са тъпи и да вземе да ми го каже с думи  Wink
Най много да направи като моя . Веднъж баба му решила да пропусне част от текста в една приказка и той започнал да й го декламира дума по дума. Така, че помни  какво разказваш, ама  точно Simple Smile .

# 22
  • Мнения: 2 807
не се притеснявай, ще проговори изведнъж, и то направо с изречения (отначало бе местоимения, разбира се).
Явно сега е във фаза на "попиване"...
Ще видиш, че до няколко месеца ще се похвалиш с един сладък, малък и  говорещ мъж! Simple Smile

# 23
  • Мнения: 1 710
Понеже и мен ме вълнува ще се включа.
Има син Георги, който е с диагноза ДЦП. Сега основният му проблем е че не говори. Имам и по-малка дъщеря - на година и 5 месеца и можеш да си представиш че след Гого и се вглеждам за глупости. У нас всеки ден идва логопед и аз тези дни я накарах да погледне и Ния. Тя каза, че изобщо не се притеснява за нейното развитие. Значи според българските диагностики дете на 17 месеца трябва да има речник от около 20 до 40 думи - в това число тик-так за часовника, ало - за телефона и разни от този сорт. Но това малко деца го покриват.
Според американските стандарти - дете на 17 месеца трябва да има минимум 2 думи. Там се смята че детето изостава само ако тези две думи ги няма - може да са повече, много повече, но те държат на две.
Така че не се тревожи - ще си проговорят децата.

# 24
Чета, и ние сме едно към едно с вашия случай. синът ми е на 1г5м., като влезе във фаза много бърбори, но нищо смислено, а "мама" преобладава във всичко. много обича книжки, но той да си ги "чете" и само сочи по тях и мърмори нещо, аз повтарям като папагал кое какво е и той потвърждава с пръста, но до там. ако му говоря аз - той мълчи и ме гледа изпитателно /мога само да предположа какво му минава през ума: "таз пък?!?"/

# 25
  • Мнения: 194
Цитат на: Anonymous
Чета, и ние сме едно към едно с вашия случай. синът ми е на 1г5м., като влезе във фаза много бърбори, но нищо смислено, а "мама" преобладава във всичко. много обича книжки, но той да си ги "чете" и само сочи по тях и мърмори нещо, аз повтарям като папагал кое какво е и той потвърждава с пръста, но до там. ако му говоря аз - той мълчи и ме гледа изпитателно /мога само да предположа какво му минава през ума: "таз пък?!?"/ Crazy


това бях аз Embarassed

# 26
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Maia Stoitseva
Според американските стандарти - дете на 17 месеца трябва да има минимум 2 думи. Там се смята че детето изостава само ако тези две думи ги няма - може да са повече, много повече, но те държат на две.

Там е работата, че той не казва и 2 думи, а е на 20 месеца вече. Sad

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Мама и тата не казва ли?

# 28
Чета, мила. Я не се самовглъбявай с глупости. Ако ме беше видяла как бях уревала голямата си щерка, че на 3 години и кусур не говори. И естествено все се заглеждах по другите деца дето ги нареждаха като картечинци. Бях се смазала. Сега е на 4г и 4 месеца. Говори сравнително добре (изключвам това, че меши езиците)......

# 29
Абе аз ти говоря, ама май и аз съм същата паника. Скоро като прочетох темата на Воо за Мая и ми падна пак самочуствието, че Ели е назад с материала. В общи линии казва - тате, Амбър и кака ,и мята глава за НЕ (каквото и да я попиташ) Sad .Иначе си и бъбри нещо на нейният си, реди ги разни......

# 30
Лошото е ,както казва Биг мама, че обичаме да си сравняваме децата и като видим някое по-напред и сме в "паника"...Ами моето. Ей, на гледам комшийското момченце дето е на 20 месеца - ми, че той като латерна. Все се каня да питам мама му каква е "рецептата" - ама едва ли има такава Thinking  ooooh!  Grinning

# 31
С една дума - и аз съм от твойта партия. Ама няма да се даваме. Ти си бъбри, пък един ден ще ни го "върнат" Wink

# 32
  • usa
  • Мнения: 2 113
моят даниел е на 2г и почти 3м и още не говори членоразделно. говори много, но на негов си език. разбираемите му думи са общо 4(четири) - мама(когато нещо го е закъсал и има нужда от помощ), бу!(плаши сестрите си когато се гонят из стаите), не(отговор на иска ли нещо, независимо дали наистина го иска или не) и нани(това май е неговото име - дани, но не съм сигурна). в различни периоди е имало още 2-3 думи, но са излезли вече от употреба...
педиатърката ни от консултацията на 18месечна възраст се е заела да ме паникьосва, но почнах да и се връзвам едва след втория рожден ден. та изводите до които стигнах след ровене и четене - нямаш причина да се притесняваш ако си сигурна, че детето няма проблеми със слуха; усмихва се; ако не страни от другите деца; ако се опитва да комуникира с теб и околните със знаци - сочи с пръст, установява зрителен контакт и други такива; ако изпълнява прости команди - донеси си чорапите, ела да ядеш, лягай в леглото(това последното май почти никое дете не го изпълнява  Wink ) и подобни; ако посочва картинките в книжката след като им кажеш имената; ако издава разнообразни звуци. май това са основните маркери...
аз даниел го водих и на специалист по настояване на педиатърката му - прегледаха му слуха и обсъдихме говора. стигнаха до извода, че изостава в говора(все едно не го знам...). предложиха подробен преглед за установяване на нивото на говора и евентуална терапия, но първо, излизаше ми мероприятието доста над джобните ни възможности, и второ, терапията би била на чужд за него език и появата му в момента според мен би забавил още повече проговарянето. та реших да го почакам до две години и половина да проговори безплатно, пък после ще търся друг специалист, чиято терапия застраховката ни покрива по-пълно, пък бил той и без препоръката на педиатърката ни.
хайде, казах си и аз притесненията  Simple Smile .

# 33
# 34
  • Мнения: 18 542
Цитат на: boo
Мама и тата не казва ли?

Само Мама

# 35
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: cheta
Цитат на: boo
Мама и тата не казва ли?

Само Мама


Няма как да ти пратя някое клипче на Сиси, да видиш как не можеше да говори и да се успокоиш малко. Прочети пак какво ти е написала миз, щом няма никакви други отклонения, няма причина да не проговори Бобо.
Или може би трябва да посвикнеш и с притесненията, те са си част от битието, едва ли има етап от развитие на детето когато майката да не се притеснява...заглежда ли се, гука ли, кога ще се обърне, що не седи, кога ще проходи, гърнето, яденето, говора....и т.н.... Laughing

# 36
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Flash*
Прочети пак какво ти е написала миз, щом няма никакви други отклонения, няма причина да не проговори Бобо.

За моя радост няма никакви други отклонения, което ме успокоява страшно много.
Благодаря на всички за мненията. Остава ми да чакам.  Simple Smile

# 37
  • Мнения: 1 072
Моят е на ... виж лентичката, най-лесно е (нямам предвид Рубен). Реално започна да говори преди 1 месец. Преди това казваше няколко думички, въпреки, че разбираше всичко. сега прави изречения с по 3 думи. Спокойно, всяко дете си има собствено темпо.

# 38
  • Мнения: 4 244
Аз какво да кажа
И двамата растат двуезични.
Каката до 2 г и половина не казваше нищо повече от мама. Че като се отприщиииии, мале мила - улей ви казвам
Сега сина е на 22 месеца и не казва повече от мама, ама (за ядене) и разни дреболии. Какво да говоря за вързани изречения.

# 39
  • Мнения: 237
Спокойно. Няма страшно! Моят е на две и месец и чак сега започна да сглабя по две думи в изречение!  И то едни изречения.....мамо там, ного пики /много питки/ и ей такива подобни сладки думички. Според мен всяко дете си е различно и място за претиснение все още няма.  Stuck Out Tongue

# 40
  • Мнения: 4 358
Вадя темата, за да ти кажа, че Оги на възрастта на Бо също изобщо не говореше.
За две седмици се отпусна и започна да нарича предмети и действия с по една сричка, даже и изречения правеше.
Напоследък започна да увеличава сричките, но повечето думи казва с по една.
Не се притеснявай!  Wink

# 41
  • Мнения: 3 479
Големият ми син проговори на 1г и 10м, по време на боледуване от варицела Laughing . Бяха ни сложили под карантина за 10 дни и си седяхме само двамата в къщи (таткото на работа) и никой не смееше да припари у нас от страх, да не пипне шарка. Та в края на карантината и двамата с Пепи бяхме изнервени един от друг и пощръкляли. Всичко ни беше омръзнало и детето накрая просто проговори - започна да казва нови думи и да ги свързва по две. Явно му беше омръзнало всичко, а без думи не можеше да бъде разбран достатъчно добре и искаше да се изрази по-ясно.
При всяко дете се случва различно, пък и момчетата проговарят по-бавничко, така че не бой се. Ако всичко друго в развитието му е нормално за възраста, то ще дойде и проговарянето.
После да не вземеш да пускаш теми `Синът ми не спира да говори, какво да правя` Laughing , защото и такива случаи има Simple Smile

# 42
  • София
  • Мнения: 717
Чета, не се притеснявай. Проговарянето при момченцата, мисля е нормално да е в по-късна възраст. На всичките ми приятели, момченцата проговориха между две и  три годинки, в това число и на кумовете ни детенцето. Проговори на три, като в началото и фъфлеше. Споко и търпение! Laughing

# 43
какво означава, че не и се разбира?Бебешки ли говори? моят син е на 3г. и 3м. и говори само бебешки с много ъкане и изобщо не иска дапповтаря думичките като му ги казвам.

# 44
и моят син не говори освен с няколко думички и много ъкане, а е на 3г. и 3м. Много хора ми казват да не се притеснявам защото иначе всичко разбира.

# 45
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
лелееееееееее, мами, ако знаехте как ми се искаше и аз да споделя своите притеснения  Confused.
Вчера се зачетох тук-там в Нет-а и като се притесних  ooooh!. Пишеше, че на възраст 2г. и няколко месеца (на 2г.2м е сина) трябвало да отговарят на въпрос с поне 2 думи.
Ми моят  bowuu  казва общо 5-6 и то не съвсем правилно  Whistling.
А сега де - за някаква специализирана помощ ли е или и аз да чакам???!!! Моля, отговорете ми, че от снощи ме гложди този въпрос и само го мисля... Thinking

П.П: да речем знам, че децата не са плод на машинките Ранк-ксерокс  Flutter, но щерката даже азбуката знаеше, че я и пишеше smile3523
 на 2г. и малко. 

П.П.П: и само да споделя, не че е важно. Имало една такава бабина-деветина: "За да ти е приказливо детето, трябва рано да оповестиш, че си бременна!"  preggo

(Аз до 5-6-7м. не си казвах  smile3505, че имах разни страхове  newsm43
И сега какво - излезе вярна приказката  smile3516)

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Не се притеснявай. Момченцата проговарят по-късно, някой даже към 3 година. Виж момичетата са друго нещо. Чела съм, че през пубертета чак се изравняват. До тогава момченцата се развиват по-добре физически, а момиченцата психически.
Наслаждавай се сега на момента, защото после ще ти надува главата с бърборене и "Защо?", чак ще ти се иска малко тишинка. Joy  bouquet

# 47
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Не се коси Grinning
На едни приятели детето (хем е момиче) проговори след 3. До тогава само ъкаше и мъкаше.

# 48
  • Мнения: 6 206
Моя казва няколко думички, мама, тати, дядо, баба,леля, Виви, Мими /имена на каки/, не и още няколко, но пък аз очаквах да е взел малко повече от мен - примерно аз на 11 месеца съм викала Кой е? от кошарата като се звънне. Явно наистина има разлика между момчета и момичета.
сестра ми също проговори рано за разлика от брат ми, който до две години само мучеше.
Доколкото съм чела тук - да се каже, че има проблем, може едва след две години и половина. И то проблем не е точната  дума, може би детето има нужда от бутване леко. С интерес четох преди време обяснението на една чужбинска девойка как до две години и половина там не проговорят ли, влизат в някаква програма, която им помага много. Май Канада беше, учудващо.
Не си го слагай на сърцето, изчакай.

# 49
  • София
  • Мнения: 6 999
П.П.П: и само да споделя, не че е важно. Имало една такава бабина-деветина: "За да ти е приказливо детето, трябва рано да оповестиш, че си бременна!"  preggo

(Аз до 5-6-7м. не си казвах  smile3505, че имах разни страхове  newsm43
И сега какво - излезе вярна приказката  smile3516)

Ха-ха едва ли е вярна таз приказка, Шани Wink

Щото моя колега усети, че съм бременна още преди аз да се усъмня и раздрънка на всички, за които се сетии и им имаше телефоните. Та ако е вярно - Дариа отдавна трябваше поне да е научила, че аз съм 'мама', а не баща й, или хората като цяло.

# 50
  • София
  • Мнения: 3 114
Цитат
Имам момче. Вече е на 20 месеца, а още не казва и една членоразделна думичка, освен може би "мамо" и то от съвсем скоро.
Вече започвам да се притеснявам.

Чета, мисля, че е много рано да се притесняваш. Зорница на две години още си бърбореше на бебешкия си език. За пример ще дам и децата от нашата (бивша вече Simple Smile) ясла- има един Митко, вече на 2г. и 8м., всичко разбира, но не ще да говори и това си е Wink. Повечето време се оправя с викове и различни призиви:-)). В същото време, една госпожица на същата възраст от групата е в състояние да проведе напълно смислен разговор с мен, с дълги подредени изречения. Това е положението....изглежда, на момченцата наистина по-късно им идва ищах за говорене!

# 51
  • Мнения: 18 542

Чета, мисля, че е много рано да се притесняваш...
Девет месеца по-късно  Wink Бобо вече доста говори и се отпусна тук последните месец- два. Още повечето му брътвежи са бебешорски де, но поне има напредък и баща му се успокои, че няма да остане ням  Laughing

# 52
  • sofia
  • Мнения: 1 426

.
Цитат
Девет месеца по-късно  Wink Бобо вече доста говори и се отпусна тук последните месец- два. Още повечето му брътвежи са бебешорски де, но поне има напредък и баща му се успокои, че няма да остане ням  Laughing
Цитат
Браво на Бобо!

# 53
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
споделям мнението на анда  -да му говорисх за вси4ко по пътя какво правиш и тн аз тука така правя  и mоже би съm единствената мама дето обръЩа такова вниmание но се налага заЩтото mале4ка трябва да говори на три езика  ве4е е доста по добре на 1г и 6m же4е зняех 4е разбира и трите перфектно оставаше да ги говори е сега е смешно малко на бг малко на арабски малко на френски,но на нейния сикосmи4ески  език е като латерна и ми се обяснявя като свекърва
каката не искаше нищо да каже до 2.5г на 5 се нау4и сама да 4ете  батко на 1.6 ве4е беше  напред с говора.аmи разли4ни са да са живи и здрави

# 54
  • Мнения: 4 244
Шани, споко, мила! Hug Peace
Всяко дете си има свое темпо на развитите.
Това дето го пише по книгите е средностатистически.
Един пример ще ти дам с моите разбойници - щерката проговори с изречения от 2 думи чак като тръгна на градина (навършени 3 г), не можеше да отговаря на въпроси и беше много трудна комуникацията с нея .
А сина е едно нахално и бъбриво човече, което сглобява изречения с по 3-4 думи и отговаря на въпроси вече не само с ДА и НЕ
Ще дойде момент в който детето ти ще се отприщи и после ще ревеш за малко милост да млъкне (както е сега с мен с щерката Mr. Green)

# 55
  • София
  • Мнения: 3 114
Девет месеца по-късно  Wink Бобо вече доста говори и се отпусна тук последните месец- два.   Laughing

Браво на Бобо! А пък аз май трябва повечко да поглеждам датите на постингите!  Embarassed

# 56
  • Мнения: 2 255
Моят голям син до 2 и половина год. използваше около 10 думи и като му кажех "Кажи нещо бе мамо!" - той отговаряше НЯМА - едно прекрасно утро стана и забърбори все едно това е правил непрестанно. После като го помолех да млъкне малко - ми казваше "Нали нямаш мазоли на ушите още"  Laughing Така, че ще дойде и вашия час  Wink

# 57
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... Едно момченце с месец по малко от него ни беше на гости оня ден и толкова много говореше- такъв богат речник имаше и така чисто говореше...

Следващия път ни покани мен и синчето, за да сме си на едно ниво. Те ще мучат, а ния ще си лафим на спокойствие  Mr. Green

"Стройна" фиданка - мерси за милите и успокоителни думи  Kissing Heart

# 58
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Приветстват родители, които се притесняват за такива неща и внимателно наблюдават децата си без да правят драми.  Mr. Green
Всъщност, неговоренето почти винаги е съпроводено и с някакви други "странности", кито да подскажат за наличие на проблем. Имам много хубава тема в съседния форум. Всички тревожещи се да погледнат там  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=50105.0
 Всъщност четейки ви и разговарайки с някои от вас си мисля, че децата ви си говорят нормално за възрастта си. Все пак можем ли да очакваме едно едногодишно дете да рецитира Ботев и да изказва сложни екзистенциални изказвания  за живота - не. Но въпреки всичко си има норма и е добре да се внимава за това дали детето се развива правилно.
Все пак, мили мами, броите ли за говорене думи като ля-ля (ела), дай, па-па,биба, да(вода), ка (кола)...и т.н. трудно за разбиране от чужди хора, но не и от вас неща? Питам, защото се надявам да е така. Това е начина. Детето едва ли ще ви каже "гълъб". По логично е да ви каже "гу - гу" след като вие няколко пъти сте му я казали и то като му показвате гълъба.
Освен това децата говорят с изречения, но първо с изречения от една дума. След това започват да се появяват глаголите, като в повечето случаи са от ежедневните командни изрази, които използвате вие: Виж кола; дай чаша; искам баня...;виж пучено (счупено), седни.

# 59
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Брава Елфинке  Hug
Моят, като види гълъб и вика "гу-гу". Йеееееее  Laughing, подозирам, че няма да е "немец" Wink

# 60
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Брава Елфинке  Hug
Моят, като види гълъб и вика "гу-гу". Йеееееее  Laughing, подозирам, че няма да е "немец" Wink

 Ще ти счупя кратунката  Crazy. Вчера цял ден съм ви мислила.

# 61
  • Мнения: 224
Моето момичеце до 2 годинки нищо не говореше - направо се бях отчаяла - хем момиченцата по приказливи уж. Ама като стана на 2 и направо се отприщи. Е доста са и развалени думичките но мен ме радва че се мъчи да повтаря-нещо което преди не правеше. Така че спокойно-всичко с времето си....

# 62
  • Мнения: 2 255

Сега започнах да си мечтая да съм в България зада мога да посетя логопед още на момента (тук бая се чака за такъв) Thinking

Аз моя батко го водих на логопед и тя ми казада не се притеснявам, че щом е готов ще започне да говори и че е по-добре да проговори късно, отколкото до 1 клас да говори по бебешки  Rolling Eyes така, че при такива мързеланковци като моя и доктора не е от помощ  newsm78

# 63
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708

Сега започнах да си мечтая да съм в България зада мога да посетя логопед още на момента (тук бая се чака за такъв) Thinking

Аз моя батко го водих на логопед и тя ми казада не се притеснявам, че щом е готов ще започне да говори и че е по-добре да проговори късно, отколкото до 1 клас да говори по бебешки  Rolling Eyes така, че при такива мързеланковци като моя и доктора не е от помощ  newsm78

Хм, мързела тук няма нищо общо. Интересна диагноза са ви дали. #Crazy

# 64
  • София
  • Мнения: 3 421
 Давам пример и с моите "маймунки". Дъщерята проговори около годината и доста бързо започна да прави изречения. Никога не е говорела на бебешки език(повтаряше думите докато не ги каже правилно).
 Синът обаче до 2 год. не искаше да говори. И аз се притеснявах още повече като го сравнявах с Креми. Всички само това ми повтаряха - "Той е момченце и затова". Да де ама майките си се притесняват. Сега като се отприщи елате да видите каква е мелница и как ги намества, че й се извъди майтапчия. Само, че говори на бебешки, но е много сладко.
  Спомням си дъщеря ми беше точно на годинка когато мъжът ми чу едно момченце да казва "музика"(ама действително като възрастен)-как "тормозеше" детето"Кажи музика" и тя се мъчи горката. Сега пак тормози Люби - "Кажи музика", а малкия "Муууууу" Joy, ами не може и това е. А пък мъжа какво се е хванал с тази "музика" newsm78 незнам.

# 65
  • Мнения: 132
Чета като чета всичко тук и си спомням моя син на 3 години не казваше нищо само ъ-ъ. Мама много рядко. Изведнъж започна да говори на негов си език - не спираше. Говореше си сам постоянно. Направо се чудех това дете какъв език използва, защото някои фрази се повтаряха. После започна всеки ден да казва нови думички. Бързо , бързо проговори без да изговаря нещо неправилно- освен р. На 3г и няколко месеца познаваше буквите и цифрите. Втора група в детската градина броеше до сто и четеше кратки думички. Сега чете субтитрите на филмите и ще те купи и продаде. Спомням си с умиление за периодите му на бебешко бръштолевене.
Искам наистина да те успокоя, но сигурно няма да успея както аз не можах докато детето не проговори. Виждаш го, че всичко му е наред, че те разбира и реагира, но те тормози това , че не говори.
 Имай предвид, че има деца, които докато не се почувстват уверени в нещо отказват да го правят. И после отприщват изведнъж.
Не го мъкни по лекари , психолози логопеди, за да не го травмираш. Ако толкова се притесняваш направи си консултация , но не прекалявай.
Успех!!!

# 66
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Давам пример и с моите "маймунки". Дъщерята проговори около годината и доста бързо започна да прави изречения. Никога не е говорела на бебешки език(повтаряше думите докато не ги каже правилно).
 Синът обаче до 2 год. не искаше да говори. И аз се притеснявах още повече като го сравнявах с Креми. Всички само това ми повтаряха - "Той е момченце и затова".

1:1 е и нашата ситуация.  Flutter
Дъщеря ми никога нме е говорила по бебешки ( освен в самото начало-до към 1г. и 3-4 месеца). На 1г.1м. казваше "мама тете" (цвете), когато баща й ми подари китка.
Т.е, на 1г. и месец тя се опитваше да прави изречения.
А ето сина ми, на 2г. 2месеца и няколко дни даже казва общо 5-6 думи. Айде да видим, дали като стане на 2г.и 5м. ще е като твоя етия, майтапчия  Thinking

Ще изчакаме и да видим после на къде ще го мъкна Confused

# 67
  • Мнения: 2 910
И на Марти речника е твърде беден,казва няколко думички и само тях си ги повтаря-добре,ало ,айде,ччччч-т.е чао,ела,куче,коте и за други не се сещам в момента.И аз се бях притеснила,макар,че не виждам скоро да проговори,но всичко с времето си.Старя се всичко да и обяснявам и да го назовавам с името му и като и кажа:къде е това или онова тя ми го носи,но да повтори след мен-никога.

# 68
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Не го мъкни по лекари , психолози логопеди, за да не го травмираш. Ако толкова се притесняваш направи си консултация , но не прекалявай.
Успех!!!

Че с какво ще го травмират  newsm78 Една консултация при логопед протича съвсем безболезнено и дори бих казала интересно за детето. Обикновено кабинетите са с много играчки, голямо огледало, на което детето се плези и прави други интересни физиономии. Това са специалисти , които работят почти изцяло с деца и много добре знаят как да предразположат детето и то да се чувства така, че пак да пожелае да отиде. Много ме дразнят подобни недомислени изказвания.
Понякога е по-добре да замълчиш и да не кажеш нищо, но да даваш съвети, които се базират само на личен опит от собственото дете е доста смело.  Naughty
Всичко това е написано с добри чувства и никакво намерение за заяждане  Peace

# 69
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ех, колко си обичам любимата  Heart Eyes логопетка ЕлфинКа. Докат' си играят на пясъка децата и тя "дава" урока  Laughing
Цалюф  Grinning

# 70
  • Мнения: 1 080
Добромир е на година и 11 месеца и вече се мъчи да свързва думите в изречение. С всеки изминал ден прибавя по някоя друга дума, която не сме я чували от малката му сладка уста и е истинско удоволствие. И аз като повечето майки смятам,че моментът с проговарянето е строго индивидуално за всяко дете. Додето започна с думичката тата и кака на 8-9 месеца. Каза мама на 1г.3-4 месеца. Много дълго не казваше нищо друго,но от 2-3 месеца постепено увеличава бройката. Много е готино усещането,че може да ти каже какво иска. Разпознава разни животни от картинки и искрено се радва,че ги.....казва думи като мечо, жаба, кокл(кокал), пате, пиле, ода(вода), чай, мако(мляко), аки, пампи, няу-няу(мяу мяу), бау-бау, коко(кокошка), уба-буба(хуба буба-дъвките, на чиито реклами е голям фен), бони(бонбон), елен, ляб(хляб), кула(кола), багЪ(багер), там, баба, деде, чичо, камЪк, лодка,Ламко(Самко-приятелчето му), ляля(леля), чао, бай бай(от едни хлапета англичанчета), о кей(тва го е научилил от рекламата на ОББ май) хахаха и т.н.

# 71
  • Мнения: 132
"Много ме дразнят подобни недомислени изказвания.
Понякога е по-добре да замълчиш и да не кажеш нищо, но да даваш съвети, които се базират само на личен опит от собственото дете е доста смело. 
Всичко това е написано с добри чувства и никакво намерение за заяждане" 

Напротив живо заяждане си е. Мисля, че всички тук пишат с   намерение да споделят личните си наблюдения и опит. И не виждам нищо лошо човек да говори от личен опит. Аз не съветвам никого "Направи така както направих аз".
Това е форум именно за да изкаже всеки мнението си, а запитващия сам си прави изводи.
Възхищавам се от много добри специалисти, които наистина чудесно работят с деца и ако ти си такъв - моите поздравления. Аз единствено исках да кажа, че понякога ние родителите се вманиачаваме и търсим под вола теле и когато става въпрос за собствените ни деца се пре- презастраховаме. Може би е излишно. Никой тук в тези форуми не е безотговорен родител, който ето така няма да обърне внимание на детето си.

Общи условия

Активация на акаунт