За проговарянето?

  • 6 188
  • 71
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 792
Цитат на: cheta
Разбира всичко, което му казвам/съобразено за възрастта/ слава богу и не си мисля, че е глух или има проблем със слуха. По-скоро се притеснявам, че изоствава. Доста по-малки момченца от него говорят много повече.
Знам, че не бива да сравнявам Борис с другите, но не мога да се спра. Sad

 След като възприема всичко, не би трябвало да те притеснява, че изостава, пък и от опит ще ти кажа, че винаги чуждите деца изглеждат по можещи и правещи повече неща, но всъщност не е така те проста правят различни неща, от тези които си свикнала и за това ти се струват по напреднали.
 Загледай се може някое детенце, което бърбори много, пък да скача по-лошо от Борис, просто всяко дете се развива със собствени темпове Wink

# 16
  • София
  • Мнения: 39 771
щерка ми почна да "сглобява" изречения към 1.8г, но вървеше с преводач Simple Smile

# 17
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Anda
Имаше един виц за дете на английски благородници, което не говорело и не говорело, родителите му умирали да се тревожат, докато един ден на закуска не изтърсило:
- Чаят е твърде студен.
- Ама ти можеш да говориш? Защо мълча досега?
- Досега всичко си беше наред.

Този виц ми хареса  Laughing
Благодаря за съветите, ще се възползвам акривно от тях  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 18 542
Цитат на: boo
съчинявай по картинка.

Не ме бива много да измислям истории, но ще се пробвам. Най-много накрая да види, че историите ми са тъпи и да вземе да ми го каже с думи  Wink

# 19
  • Мнения: 1 320
Отгледах Ники в компанията на едно момиченце. Малката проговори  около годинката , мой не. Sad  Доста се бях притиснила и аз , все питах кога ще проговори, та моя брат четеше вестници на 5! Когато стана на 2 изведнъж се отпусна и сега / за разлика от момиченцето/ говори съвършенно правилно, като използва и  доста сложни за изговаряне словосъчетания. В интерес на истината всеки път когато тръгвахме с колата някъде в града играехме на една игра аз чета от табелите разни думи , а той ги повтаря, или другия вариант с атласа и държавите. Ако искаш пробвай Wink .

# 20
  • Мнения: 18 542
Цитат на: big mama
винаги чуждите деца изглеждат по можещи и правещи повече неща, но всъщност не е така те проста правят различни неща, от тези които си свикнала и за това ти се струват по напреднали.
 Загледай се може някое детенце, което бърбори много, пък да скача по-лошо от Борис, просто всяко дете се развива със собствени темпове Wink

Може и да си права  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 1 320
Цитат на: cheta
Цитат на: boo
съчинявай по картинка.

Не ме бива много да измислям истории, но ще се пробвам. Най-много накрая да види, че историите ми са тъпи и да вземе да ми го каже с думи  Wink
Най много да направи като моя . Веднъж баба му решила да пропусне част от текста в една приказка и той започнал да й го декламира дума по дума. Така, че помни  какво разказваш, ама  точно Simple Smile .

# 22
  • Мнения: 2 807
не се притеснявай, ще проговори изведнъж, и то направо с изречения (отначало бе местоимения, разбира се).
Явно сега е във фаза на "попиване"...
Ще видиш, че до няколко месеца ще се похвалиш с един сладък, малък и  говорещ мъж! Simple Smile

# 23
  • Мнения: 1 710
Понеже и мен ме вълнува ще се включа.
Има син Георги, който е с диагноза ДЦП. Сега основният му проблем е че не говори. Имам и по-малка дъщеря - на година и 5 месеца и можеш да си представиш че след Гого и се вглеждам за глупости. У нас всеки ден идва логопед и аз тези дни я накарах да погледне и Ния. Тя каза, че изобщо не се притеснява за нейното развитие. Значи според българските диагностики дете на 17 месеца трябва да има речник от около 20 до 40 думи - в това число тик-так за часовника, ало - за телефона и разни от този сорт. Но това малко деца го покриват.
Според американските стандарти - дете на 17 месеца трябва да има минимум 2 думи. Там се смята че детето изостава само ако тези две думи ги няма - може да са повече, много повече, но те държат на две.
Така че не се тревожи - ще си проговорят децата.

# 24
Чета, и ние сме едно към едно с вашия случай. синът ми е на 1г5м., като влезе във фаза много бърбори, но нищо смислено, а "мама" преобладава във всичко. много обича книжки, но той да си ги "чете" и само сочи по тях и мърмори нещо, аз повтарям като папагал кое какво е и той потвърждава с пръста, но до там. ако му говоря аз - той мълчи и ме гледа изпитателно /мога само да предположа какво му минава през ума: "таз пък?!?"/

# 25
  • Мнения: 194
Цитат на: Anonymous
Чета, и ние сме едно към едно с вашия случай. синът ми е на 1г5м., като влезе във фаза много бърбори, но нищо смислено, а "мама" преобладава във всичко. много обича книжки, но той да си ги "чете" и само сочи по тях и мърмори нещо, аз повтарям като папагал кое какво е и той потвърждава с пръста, но до там. ако му говоря аз - той мълчи и ме гледа изпитателно /мога само да предположа какво му минава през ума: "таз пък?!?"/ Crazy


това бях аз Embarassed

# 26
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Maia Stoitseva
Според американските стандарти - дете на 17 месеца трябва да има минимум 2 думи. Там се смята че детето изостава само ако тези две думи ги няма - може да са повече, много повече, но те държат на две.

Там е работата, че той не казва и 2 думи, а е на 20 месеца вече. Sad

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Мама и тата не казва ли?

# 28
Чета, мила. Я не се самовглъбявай с глупости. Ако ме беше видяла как бях уревала голямата си щерка, че на 3 години и кусур не говори. И естествено все се заглеждах по другите деца дето ги нареждаха като картечинци. Бях се смазала. Сега е на 4г и 4 месеца. Говори сравнително добре (изключвам това, че меши езиците)......

# 29
Абе аз ти говоря, ама май и аз съм същата паника. Скоро като прочетох темата на Воо за Мая и ми падна пак самочуствието, че Ели е назад с материала. В общи линии казва - тате, Амбър и кака ,и мята глава за НЕ (каквото и да я попиташ) Sad .Иначе си и бъбри нещо на нейният си, реди ги разни......

Общи условия

Активация на акаунт