Примерна схема за захранване

  • 191 588
  • 612
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 336
Ето ни и нас, 2 месеца след първата лъжичка "твърда" храна - картофче. Въпреки че бебинка прояде реално преди около 2 седмици (до тогава нито веднъж, за нито една храна не си отвори устичката, калпазанката), вече съм въвела доста храни. От зеленчуците това са картоф, морков, тиква, карфиол, грах, чушка, броколи и тиквички (последните 3 е вкусила само 3-4 лъжички общо - беше отвратена от последните две), от плодовете ябълка (въведох я съвсем в началото, опитвайки да пробутам морковче или тиква покрай нея), круша, праскова и банан. От кашите - елда, царевица и ориз (безмлечни). Предлагам по една нова храна в рамките на 3 дни, прибавена към вече познатите - първия ден 2-3 лъжички, втория 20тина грама и оттам нататък смело. Важно уточнение - само два пъти съм предлагала домашно приготвени пюрета - не й харесаха  Embarassed И изпълнена с вяра в немската (австрийската и пр. западна) индустрия купувам готови, основно Hipp, Nestle и Sunval. Кашите също са готови. Дотук съм давала единствено пюрета и каши без никакви добавки - захар, сол, подсладители, сгъстители. Глутен не съм въвела.
Прояде първо плодовите пюрета, след това зеленчуковите. Количествата са символични Simple Smile Не бързам и не искам засега да замествам кърмене, затова давам пюре в интервал от час, час и половина след кърмене (около 30-60 мин. преди следващото). На обяд вчера успях да дам за първи път 100тина грама зеленчуково! Надвечер - ч. л. елда и малко ориз в малко кърма+вода (около 30 мл) + плодово пюре около 50-60 гр. Мисля утре да предложа за първи път месо - пуйка с тиква на Hipp (единственото им месно пюре без сол). За жълтък и глутен мисля да почакам до октомври, живот и здраве.

# 271
  • Мнения: 1 449
И сега да споделя за плодовете нещо - според моята педиатърка (явно съм я намерила по-предпазлива и от мен) не трябва да давам сурови плодове до 1 г., защото алергизирали, а плодовите пюрета били с висока киселинност и залагали гастрит в юношеска възраст. Какво мислите за това?

Пюре или пресен плод – все има органични киселини, които стимулират двигателната активност на стомаха. Може би е права за киселинността, но когато става въпрос за детенце на 6-8 месеца т.е. би било добре да се започне със зеленчуци и каши, едва тогава умерено да се въвеждат плодовите киселини. След 8-9 месец, освен да се щади, храносмилателната система все пак трябва и да се "тренира" за преход към всички видове обща храна, вкл. плодове. С повече или по-малко пюрета или пресни плодове - кой както предпочита.

За суровите плодове – може би "златната среда" е някъде между това мнение и общоприетото правило за пресен плод след 6-ия месец. Аз захранвам бавно и (прекалено) предпазливо, но въведох сурови плодове реално в 8 месец:
- от най-слабо алергизиращите
- от най-щадящите стомаха (богати на пектин, но бедни на целулоза)
- в малко количество (до 60-70 гр на прием/дневно)
- сезонни
- домашни
- типични за нашите географски ширини
- само 3 вида: ябълка, круша, грозде
- въвеждах минимум 5 дни
- избягвам да смесвам плодовете
- все още ги давам в кашата, въпреки че правилната консумация е самостоятелно

А дали залагаме бъдещи храносмилателни смущения с плодовите киселини - мисля, че за периода 6-12 месеца по-големият проблем е например предлагането на по-целулозни плодове/зеленчуци, неподходящи за възрастта. Или претоварването на стомаха с всевъзможни зеленчукови/плодови коктейли. Или неправилната комбинация на видове храни. Всеки си решава Simple Smile

# 272
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Плодове и аз не съм въвела кой знае колко. Но за мен те са естественото развитие на нещата след зеленчуците. Аз два и половина месеца давах само зеленчуци /като изключим ябълката, която въведох, защото я има като добавка в много пюрета/.

И Бог рече: Вижте, давам ви всяка семеносна трева, която е по лицето на цялата земя и всяко дърво, което има в себе си плод на семеносно дърво; те ще ви бъдат за храна.

 Laughing Еми то е казано кое е естественото развитие на нещата. Ние не сме хищници...... Е може би в последствие сме станали такива.....

Да  не пействам още, че Адам и Ева са живеели в градина с дървета с плодове.......
Аз съз за суровите плодове, струва ми се, че термично обработени те няма с какво да бъдат полезни.

# 273
  • Мнения: 3 695
Тъй, тъй,... ама тогава най-вероятно са ги кърмили изключително докато сами почнат да си берат плодовете Wink

# 274
  • Мнения: 276
Здравейте, момичета! Следя темата с интерес от самото начало и сега дойде ред да се включа с няколко въпроса, като много се надявам да ми помогнете.

Захраних малката точно на 6 навършени месеца. Въвела съм картоф, морков, тиквичка, червена чушка, заешко месо, синя слива, круша и банан. Пояснявам, че съм въвела продуктите в тази последователност, защото хемоглобинът на щерката беше малко нисък, и затова подбирах храни, богати на желязо. Всички пюрета са домашно приготвени, продуктите са от село. Проблемът е в това, че моето иначе ящно дете отказва да яде пюретата. Докато дам заешкото всичко беше наред и даже бях заместила обедното хранене (аз исках така), но откакто дадох заешко, детето нещо очевидно се отврати и оттогава категорично отказва да яде. Естествено, зарязах заешкото, минах на вече въведените продукти, но без резултат. Пробвах топли, студени, други купички, смених три лъжички, давах от чашка, разредени с кърма. ......... Не и не. Пробвах и с готови пюрета, да не би проблема да е в моите пюрета, но и тях не иска.
По съвет на педиатърката направихме 7 дни почивка без пюрета и сега пробвах с крушата и банана, та дано да яде плодовете, но същия резултат -  хапва по 2-3 лъжички (което е супер, поне я накарах да си отваря устата), и врътва главата, стиска устата и категорично отказва да яде. Е, какво да я правя?
Пояснявам, че още не съм дала каши, защото Вики върви дебеличка, въпреки че съм си приготвила брашно от кафяв ориз, та мисля сега да въведа него и авокадото (като желязо-съдържащи).
В момента Виктория е само на кърма.
А, щях да пропусна - никнат й зъби (днес изби петия поред, май тия дни ще избива и още един).

Извинявам се за дългите словоизлияния. Надявам се да можете да ми помогнете.

# 275
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Мимоза2 Аз мога да те посъветвам само едно, не я насилвай с храните за да не се отврати съвсем. Нека тя сама прояви интерес към храната. Може примерно да се заинтересуваш от така нареченото "педагогическо захранване". Накратко захранваш детето, като му даваш всеки ден трошички от вашата храна /каквото има на масата/, нека стои с вас на масата, да ви гледа как се храните. Децата проявяват много голям интерес /същото не мога да кажа за пюретата/. Петър също имаше един период, в който тотално отказа пюретата, но не и храната, която ядях аз. Те не са вече бебета и не можеш /а и не трябва/ да ги излъжеш, че това, което им даваш е същото като това, което ти ядеш....
При нас периода отмина и сега пак хапваме всичко с охота. Така, че каквото и да стане, води се по бебка.....
И ни дръж в течение.....

# 276
  • Мнения: 153
А дали залагаме бъдещи храносмилателни смущения с плодовите киселини - мисля, че за периода 6-12 месеца по-големият проблем е например предлагането на по-целулозни плодове/зеленчуци, неподходящи за възрастта. Или претоварването на стомаха с всевъзможни зеленчукови/плодови коктейли. Или неправилната комбинация на видове храни. Всеки си решава Simple Smile

Косе Босе, би ли дала примери за неправилни комбинации на видове храни? Мисля, че ще ни бъде от голяма полза.
Предварително благодаря!  bouquet

# 277
  • Мнения: 276
Ники Иванова, благодаря ти за отговора. Аз наистина не я насилвам с храните, дори сега съм спряла всякакви пюрета за 1 седмица. Изчетох в библиотеката всичко за педагогическото захранване, но някак си не ми се струва правилно (конкретно за моето дете). Какво имам предвид - тя е захранена с всичко на всичко 5 зеленчука, 3 плода и 1 месо, и ми се струва, че не мога да й давам храна от моята чиния, която съдържа и глутен, и хистамин, и млечен белтък, и т.н. (неща, които все още са далеч във времето като въвеждане). Иначе ние като ядем тя стои и ни гледа с интерес, преглъща и се плюнчи, но ако й поднесеш храна към устата, стиска устата и категорично отказва да яде.
Да се надяваме, че сега тази почивка ще даде резултат.

Извинявайте, че спамих темата ви!

# 278
  • Пловдив
  • Мнения: 114
Запис!

# 279
  • София
  • Мнения: 6 677
Да се запиша и аз, захранвам дъщеря ми от 4 дни с оризова безмлечна каша на Нестле, смесена с кърма. Изяжда по няколко лъжички, доста беше учудена в началото, но забелязвам, че след всяка лъжичка си бута палеца в устата и се опитва да суче, явно свързва храната само със сучене и така по-лесно преглъща. Днес ще пробвам картоф с кърма. Някой знае ли дали морковите са алерген newsm78, дъщеря ми има прояви на атопичен дерматит от време на време и се притеснявам да не се прояви пак от някоя храна.

# 280
  • Мнения: 367
здравейте,

аз веднъж прочетох темата без да си водя записки така че сега пак ще я почна от началото, но ми изникна един въпрос. вече съм се заела с приготвянето на кубчетата, но незнам броколи от къде да взема. за сега всичко ми е домашно, но такова нещо баба ми не гледа Simple Smile и има ли пюре само от броколи? сигурни ли сте че тези които купувате не са с нитрати?

# 281
  • Мнения: 336
има ли пюре само от броколи? сигурни ли сте че тези които купувате не са с нитрати?

Има броколи с ориз - на hipp, на bebivita. На етикетите пише bio. Аз съм решила да вярвам на западната индустрия.

Само да вметна, че моята бебка демонстрира отвращение към броколито (или броколите, не знам как е правилно). И я разбирам - аз самата сравнително скоро го проядох. Но пък тук майки са споделяли, че това е любимото пюре на бебетата им.

# 282
  • Мнения: 1 449
Някой знае ли дали морковите са алерген newsm78, дъщеря ми има прояви на атопичен дерматит от време на време и се притеснявам да не се прояви пак от някоя храна.

Има по-нови данни, че морковът може да бъде алерген, и то силен. Същото се отнася за ябълката, дори ориза. Проблемът се появява, ако тези храни се предлагат много често: именно защото се смятат за слабо алергизиращи, те се дават често, получава се пренасищане в организма и оттам – алергична реакция.

С умерено предлагане и редуване в менюто на бебето морковът не би трябвало да е проблем. Нека майките с опит с АД кажат повече, имаше разни темички.
 

# 283
  • София
  • Мнения: 6 268
здравейте,

аз веднъж прочетох темата без да си водя записки така че сега пак ще я почна от началото, но ми изникна един въпрос. вече съм се заела с приготвянето на кубчетата, но незнам броколи от къде да взема. за сега всичко ми е домашно, но такова нещо баба ми не гледа Simple Smile и има ли пюре само от броколи? сигурни ли сте че тези които купувате не са с нитрати?

Готово пюре само от броколи има на Гербер в бурканче от 80 гр. Аз съм си взела такова. А ако се интересувате от състава на пюретата на пазара това може да ви е от полза (поне на мен ми е): http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=128088.msg2387014#msg2387014

А относно моркова - четох някъде или гледах по ТВ, не помня вече къде, но казаха, че при по-дълго и по-голямо количество на прием на морков, кожата на детето  може да стане жълтеникава. Не знам дали е вярно, само споделям.

# 284
  • Мнения: 336
А относно моркова - четох някъде или гледах по ТВ, не помня вече къде, но казаха, че при по-дълго и по-голямо количество на прием на морков, кожата на детето  може да стане жълтеникава. Не знам дали е вярно, само споделям.

Да, вярно е. Както и това, което е писала Косе Босе. Точно по тази причина в скандинавските страни елдата, която иначе е хипоалергенна храна, често се сочи за причинител на алергични реакции - там я консумират както ние - хляб.

Общи условия

Активация на акаунт