Прочутия сладко-кисел сос... и още от китайския народ

  • 194 199
  • 181
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 715
Благодаря за рецептите! В най-скоро време ще ги пробвам. Големи фенове на китайската кухня сме
Peace

# 46
  • Мнения: 217
Направих соса с пропорциите на Веси и технологята на Батенцето - стана фантастичен, чак сама не мога да повярвам, благодаря ви   bouquet  bouquet  bouquet. А и за разлика от предишните ми неуспешни опити, кухнята ми не се увоня страшно на оцет.

Искам да попитам Батенецето содата за какво точно се използва при мариноването? Обем на пилето  newsm78, нещо не разбрах, въпреки че ще пробвам задължително, за да проверя резултата. Ако може сподели още технологии и трикове свързани с китайската кухня, много ще съм благодарна, а сигурна съм, и другите, които я обичат и ще прочетат темата.
И още нещо, интересува ме, специално за рибата в сладко-кисел сос - има ли специфичен начин, по който се обработва рибата преди пържене? Предварително благодаря

# 47
  • Мнения: 6
содата служи за обем, за да са по пухкави хапките, ами точно рибата преди пържене не я обработваме по никакъв начин само я размразяваме във вана с топла вода. Ами така като спонена риба и рецепти, ще Ви дам рецепта с риба, която ще приготвите много по-вкусно от колкото с сладко киселият сос.

--- Риба с лимон ---
Филе от риба се потапя в панировката и след като я изкарате я поръсвате със сусам и от двете страни а после я мятате директно в тигана да се пърже. след като прецените, че се е изпържила я вадите и режете на ширина, като на кафтофени пръчици само че с ширина колкото  hahaha пръст и половина. след това е време да приготвим лимоновия сос. той става с лимонов сок, вода и нишесте. несъм сигурен за пропорцията но вие преценете, в по-малък съд сложете вода, добавете лимонов сок на вкус и бъркайте на нормален огън и добавете нужното количество нишесте за сгъстяване и естествено плътност на цвета (непрозрачността). предполагам рибата сте я рязали върху дъска и от там с помоща на ножа чрез тикане я местите направо в чинията, слагате няколко лимонови резенки и поливате със количество сос по ваша преценка.

--- За да украсите лимоновите резенки ---

Представете си както е срязана тази само, че прегъвате едната част на горе и я поставяте така върху рибата, естествено преди да полеете със соса  Wink

# 48
  • София
  • Мнения: 74
Е-е, много хубава темичка сте заформили!
Аз обичам китайско, не е като да не обичам, но в последно време не ходех на китайски ресторант заради мръсотията - нещо много ме е гнус да ям там ... Но сега ще мога да се пробвам да направя нещо вкъщи. Пилето със сладко-кисел сос ми е любимо, ама имам и една мно-о-го любима лютиво-кисела супа. Дали някой знае как се прави?
Тази супа съм я яла в много ресторанти и все различни версии - на мен по ми харесва с повече домати и по-люта.

Последна редакция: сб, 14 фев 2009, 15:21 от Sarah

# 49
  • Мнения: 2 382
Благодаря за рецептите  bouquet!
Батенце, кажи тънкости за фидето със зеленчуци и ориз със зеленчуци,моля.
В къщи никога не ми се получават както в китайския.

# 50
  • Мнения: 243
Правих сладко-киселия сос.Спазих точно рецептата и стана на вид и вкус точно като техния, но следващия път ще си намаля количеството на оцета. Даже на половина ще го намаля - много ми миришеше на оцет.Не беше кисел, но миризмата беше много остра  Laughing
Абсолютно съм съгласна с теб   Peace Дори и на вкъс да не е чак ужасно кисело, има много кофти кисел аромат, който направо те блъска в носа  Rolling Eyes
Иначе, ако се намали мисля че ще стане просто идеален  Peace Вчера го правих и не очаквах да се получи толкова добре, но.. взе че стана  Party

# 51
  • Мнения: 22
А някой има ли рецепта за една много добра китайска туршия ,  люто зеле ,моркови и нарязана на ситно люта чушка!

# 52
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
Страхотна тема smile3501момичета имате ли идея от къде да си взема бамбук за готвене.Хапва ми се телешко с бамбук и китайски гъби.
Рецептата е следната-Телешкото се нарязва на много тънки ивички  и се пържи на висока температура за предпочитане на газов котлон.Добавя се по малко вода да може да се задуши и да омекне за да не е жилаво.когато стане крехко месото се добавя бамбукът и гъбите пържи се още малко докато омекне и бамбука,добавя се соев сос.Вместо сол може да сложите натриев гултамат-ако бъркам моля някой да ме поправи! Hug

# 53
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
момичета издирвам рецепта за китайски хлебчета,имах страхотна но я загубих.Спомням си само,че се правиха от оризово брашно newsm78

# 54
  • някъде на юг
  • Мнения: 280
Момичета от къде да си купя оризови спагети?

# 55
  • Мнения: 594
Момичета от къде да си купя оризови спагети?

Не съм 100% сигурна, но в Пикадили май имаше (до такъмите за суши и мюслитата). В диетичните магазини също можеш да провериш  Peace А онлайн ги има тук, но не съм го пробвала магазина.
И понеже си от Бургас - в уличката срещу Стоматологията (тази на "Пещерата") като тръгнеш към Демокрация и вдясно в блока има Китайски магазин - там съм виждала гъби разни. Но спагети пак не знам дали има  Embarassed . Дано все пак намериш на някое от тези места!

Последна редакция: вт, 03 фев 2009, 01:14 от I r r a

# 56
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
Питчици “Шао-пинг”
Продукти: 400 гр брашно, щипка сол, 100 гр гореща вода, мас, 1 яйце, счукани фъстъци или сусамени семена
Сипете в брашното с лъжица горещата вода и омесете гъсто тесто. Оставете го да престои около 1/2 час, покрито с кърпа, след това го разточете на тънка кора (като за юфка) с дебелина около 2 мм. Леко намажете с размекнатата мас, прегънете го наполовина и отново го разточете. Пак намажете с мас и пак прегънете. Повторете този процес 5 пъти. Накрая разточете кора и с чаша изрежете кръгчета. Намажете ги с разбито яйце, поръсете ги със счукани фъстъци или сусам. Печете ги в леко намазана тава в нагорещена фурна до златисто-кафяв цвят. Сервирайте питчиците като мезе към вино или към бульон.
Не са тези които имах в предвид но също са хубави Peace

# 57
  • Мнения: 6
Благодаря за рецептите  bouquet!
Батенце, кажи тънкости за фидето със зеленчуци и ориз със зеленчуци,моля.
В къщи никога не ми се получават както в китайския.

Ами ако имате предвид ориз или спагети със зеленчуци .... значии така:
спагетите или ориза се вари предварително
пускате тигана да загрее барабар с олиото хвърляте нарязаните желенчуци и ги пържите около минута или две - три (може и 6-7 минути, ако газовия Ви котлон не е като двигател на изтребител или ракета)... бъркайки ги постоянно за да не загорат
после добавяте ориза или спагетите и ги разбарквате хубаво а ако искате и по-плътен (или както му викам аз: вкусен) цвят ... добавяте и соев сос, искам да знаете, че той цапа много и се прави от боб. Абе цапа като виното ... така мръсно цапа Simple Smile)))
ми слагате няколко капки оригинален соев сос и те са достатъчни за да променат цвета към по-тъмен на добре разбърканите добавени продукти. През това време се добавя СОЛ, ЗАХАР и китайската сол и избрани от Вас подправки ... на вкус. Вие сте домакин така, че имате опит и не се налага да обяснявам допълнително, защото след като искате можете да си го направите дори и по-вкусно от В ресторанта Wink))

А някой има ли рецепта за една много добра китайска туршия ,  люто зеле ,моркови и нарязана на ситно люта чушка!

Да, да, да!!! И аз адски харесвам тази китайска туршия. Става супер бързо, лесно и евтино. Представете си лично ааз я правех за 30-45 минути (даже по-малко)(6-7 Кг. туршия) която се накисва за 12 часа най-малко и е готова за сервиране, след което около 300 грама е порцията ... която даже и незнам колко струва вече ..., но ... рецептата ще яяя споделя както я знам дефакТО Simple SmileSimple SmileSimple Smile  та ... 2 огромни зелки (2-3 килограма едната) се режат на квадрати или правоъгълници (примерно 2х2 см или 2х4 см.; не е фатално Wink режете морковите на филета (за по красиви: режете моркова на дължина - първо на 2 части а после всяка половинка я режете на диагонал - ширина, ,тънки филентса морофи и така ще се получат - формички некви) после замразена чушка люта се реже може и да не е замразена, но пак на ситно се реже ии се добавя иии към тая бъркотия от 2 зелки по 2-3 килограма, 500-600гР моркови ии около 200-300 гр. лЮти чушки се добавя 4 литра ОЦЕТ и 2 килограма ЗАХАР!!! или май 2 литра оцет и 3 килограма захар. Непомна вече, подщи се мина година от както напуснах, но определено помна, че захарта беше неусмислемо количество. Трябва да е толкова много, че чак да горчи от сладост!!! И се получава горчиво-люта туршия със лек сладък остатъчен вкус Simple Smile))) И това се накисва 12 часа или повече, колкото повече - толкова и по добра/отлежала туршия се получава, но 12 са достатъчни Simple Smile) от там нататак да не ви бърка.

П.С.: от личен опит и наблюдения искам да ВИИИ споделя, ЧЕ захарта е ПОДПРАВКА а не просто сладка захар. Тя може да се използва в туршии, манджи, пържени яйца, консерви, риба, месо и всичко за което се сетите ... да тя има приложение и то огромно. Примерно случвало ли ви се е да отидете на ресторант и да хапнете нещо толкова вкуссно, че да си мислите, че то чак ви сладнеее от вкусутия ... ами ще ви кажа, че наистина е така защото използват захарта и нейния остатъчен СЛАДЪК вкус, който в умерени количества при манджи и супи дори и в комбинация със сол, оцет и люто НЕ разваля общия вкус на комбинацията :Simple SmileSimple SmileSimple Smile а даже е и по-добре, съветвам Ви да експерементирате според вашите умения. Не трябва да се съмнявате във себе СИ след като вече гледате семейството си с вашите манжи и подобни готввени ястия от маса време ...  newsm78 newsm78 newsm78 определено го можете. Просто ви давам съвет едно 10-15% захар няма да объркат нещата ....

... ама имам и една мно-о-го любима сладко-кисела супа. Дали някой знае как се прави?
Тази супа съм я яла в много ресторанти и все различни версии - на мен по ми харесва с повече домати и люта.

такова нещо като сладко-кисела супа не съм чувал или чел в менюто, но ако ми кажеш точното име мога и да се сетя (ако я знам изобщо де) ами има люта супа ... даже сега се сетих има лютиво-кисела супа Simple SmileSimple SmileSimple Smile може-би говорреете за нея. Ами маса оцет и люто ... със забравих какво вече вътре, НО основата на тея китайски супи е вода, след което добавят всички подправки, добавки - месо и зеленчуци и след това слагат обикновенно нишесте за згъстяване и предобиване на цвят ииили да стане като крем супа ... НО преди това ... разбиват едно яйце и го изливат във врялата вода, така точно нестава застройка ... ами става като варено яйце само че на парцалии ... но това е рецептата която ядете за китайска супа в ресторантите, щете нещете - така е и това не е пресичане (както каза майка ми) ааа малеее ако добавите пържено ще стане супер, примерно изпържете омлет ... (бъркани яйца) катоо бъркате постоянно за да станат на парчета и после го исипите в супата която правите по СВОЯ собствена рецепта ... еееее става много вкусно, ама адски вскусно става ... яйцето запазва своя пържен вкус дори и след варене-то. И става нещо вълшебно, като варена супа с пържена застройка ... ее представете си го ... яко е Simple SmileSimple SmileSimple Smile много си уйдисва Simple Smile)))))))))

момичета издирвам рецепта за китайски хлебчета,имах страхотна но я загубих.Спомням си само,че се правиха от оризово брашно newsm78

Мии ние ги правехме от обикновенно брашно, даже шефа ги месеше с МАя и още захар но съм забравил колко. Точите го после като направите един блат като за пица и го замазвате яко с олио (е културно де). После го навивате на руло и това руло го режете на ширина, после всяко го вързвате на възел-че и го поставяте на водна баня за около 45 минути. Водната баня представлява една тенджера (огромна) вътре с 2 етажа решетки (на скара или подобни) сус тези хлебчета и най-отдолу около 3-4 праста вода която да се нагрява-завира и испарява. След това хлебчето се хвърля да плава в загорешено олио за около 3-4 минути ... абе вие можете да го набюдавате, ще го пържете докато не Ви хареса цвета и е готово Simple SmileSimple SmileSimple Smile това е за сега .... пишете ако не съм Ви досаден вече  Grinning Grinning Grinning Grinning Laughing

Последна редакция: сб, 14 фев 2009, 02:24 от batence

# 58
  • Мнения: 1 726
На тази туршия вода не се ли слага и не се ли вари, за 12 часа нищо няма да стане ми се струва ако е сурова. newsm78

# 59
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
Батенце,как можеш да помислиш,че досаждаш?В толкова много работи ни просвети,че простоооо нямам думи  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт