Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 798
  • 726
  •   1
Отговори
# 525
  • София
  • Мнения: 3 090
Момичета  Hug много ми хареса спора ви  Laughing ама не може ли някак да направите едно показно с опитване, че тук ми изтекоха слюнките...така да се каже, материала и чиракуването от нас, майсторството - от вас  Joy  Joy Joy
Хадил  Hug комплименти за грамотния и безукорен български   bouquet малко българки пишат толкова грамотно   bouquet  bouquet  bouquet

# 526
  • Мнения: 590
Може ли рецепта за капсе  Praynig

А свеки е майсторка на магдуза, имаме един 5кг буркан и го пазя като учите си. Много върви със заквасена сметана

Мда и свеки го прави  страхотно , но тази година получих от едната сестра......... Sick оставила си е ръцете . Нищо , ще ти дойда на гости щом имаш вкусно Mr. Green

# 527
  • Мнения: 171
krikri, благодаря.
Шилан & Шиар - наистина е така - суровата кубба е кюрдско ястие.
Suzza - ястията ги има в някои арабски ресторанти и в магазините на пазар Кирков. А другия вариант е да си заформим една кулинарна среща, ама кой има по-голяма кухня - готвенето и миенето на чинии от мен.
Нашия магдус почти е готов вече, така че може да донеса.
за кабсе: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.msg9322880#msg9322880 това е класическото. ако искаш мога по-късно да пусна и наш вариант.

# 528
  • Мнения: 3 804
Manele -някъде напред бях пускала рецепта -взета от свеки

# 529
  • Мнения: 171
Manele -някъде напред бях пускала рецепта -взета от свеки
Деси, позволих си да пусна твоя линк.   bouquet

# 530
  • Мнения: 800
Манел, идвай бързо, докато не са го надушили!  довечера ще го покрия с нещо, да не се вижда, че един идва и лично рови за магдуз. Заради него миналата година съм яла едва 2-3 пъти, всичко оглозга  #Cussing out

Хадил, ами той за всичко ми казва, че е кюрдко  Laughing

А вчера ядох диарбекирска туршия с ония как се казватдългите, тънките, подобни на краставички. В бидончето само те, люти чушки и саламура, простоооо разкошна и много много люта  Laughing

Хадил, дай рецепта за туршия някаква ама арабска, чушки-мушки, карфиол-марфиол  , докато е сезона

# 531
  • Мнения: 590
Manele -някъде напред бях пускала рецепта -взета от свеки
Деси, позволих си да пусна твоя линк.   bouquet

 Hug и на двете . Уж я следя темата  Embarassed. Малко се различава от това , което правя , но ми се изясни къде бъркам   bouquet

# 532
  • Мнения: 171
Манел, идвай бързо, докато не са го надушили!  довечера ще го покрия с нещо, да не се вижда, че един идва и лично рови за магдуз. Заради него миналата година съм яла едва 2-3 пъти, всичко оглозга  #Cussing out

Хадил, ами той за всичко ми казва, че е кюрдко  Laughing

А вчера ядох диарбекирска туршия с ония как се казватдългите, тънките, подобни на краставички. В бидончето само те, люти чушки и саламура, простоооо разкошна и много много люта  Laughing

Хадил, дай рецепта за туршия някаква ама арабска, чушки-мушки, карфиол-марфиол  , докато е сезона
то си е така - ориенталски национализъм  Joy - е не всичко е кюрдско, но имат много заслуги. например нашата долма (сарми), са си точно заимствани от тях, суровата кубба, козето сирене в марината и бадемовия сладкиш с нар, са си техни.
Ето ти 3 вида туршия:

"Жълта мосулска туршия"
за 3 -литров буркан. Приготвяш карфиол и зеле, измити и нарязани на едри парчета. Вариш вода с куркума или шафран (на 2 литра вода 1 ч.л. куркума). След като заври водата, сваляш от котлона и още докато е горещо слагаш карфиола, а зелето върху него и захлупваш. Като изстине, изхвърляш водата и редиш в буркана. слагаш 1,5 с.л. сол, 2 каф.чашки оцет (ябълков най-добре). В буркана хубаво притискаш зеленчуците и слагаш леко изкривена капачка тип "омния", за да хлътне вътре и да ограничи отвора. Заливаш с охладена, преварена вода и затваряш добре. Държиш на хладно да вкисва бавно на топло ще шупне и ще се развали) - за около 4-5 дена си готова.

"Пълнени кисели краставички"
Правиш разрез по дължината на корнишоните и заливаш с вряла вода. Оставяш да изстине и отцеждаш, пълниш краставичките с: нарязан на ситно магданоз, малко целина, счукан чесън, 1 ч.л. черен пипер и 1 ч.л. кимион. Нареждаш краставичките. За 3-литров буркан - 3 каф.чашки оцет, 2 с.л. сол и заливаш с вряла вода.

"Туршия от цвекло и алабаш"

Нарязваш на еднакви кубчета цвекло и алабаш. Слагаш цвеклото на котлона с малко вода леко да се свари (не го прави меко). Като изстине смесваш с кубчетата алабаш, слагаш сол на вкус и го заливаш със собствената вода на цвеклото. Слагаш в буркана и ако трябва доливаш с преварена охладена вода. Никакъв оцет. За една седмица то ферментира и става като сополче водата, да не решиш, че е развалено. Остави го да си довърши ферментацията. След още 20 дни е готово.

"Шарена туршия"

чушки, камби, карфиол, моркови в пропорции според това, какво обичате повече. за около 3 кг зеленчук: слагаш всички зеленчуци, без чушките и камбите, настъргваш 2 големи домата, добавяш 2 с.л. захар, чаша и половина (водни) оцет, 1 глава чесън на разполовени скилидки, 2 с.л. олио или зехтин и всичко това го слагаш на бавен огън и когато почти тръгне да ври го махаш и слагаш веднага чушките и камбите (цветни по възможност, аз лично слагам само камби),  2 люти чушки и една-две връзки нарязан магданоз. Пълниш в бурканите и затваряш още докато е горещо, иначе ще трябва да държиш в хладилника, ако ли не стерилизирай ги.

# 533
  • Мнения: 800
каква е тая капачка тип "омния"  Embarassed  Жълтата туршия издържлива ли е, или за бърза консумация? 1 и половина лъжици сол за трилитров буркан  не е ли малко?  То пък и на сол не може да случи човек...


допадна ми това с краставичките, но вече трудно се намират крехки краставички. А издълбават ли се? как да ги напълня със сместта?А не се ли разпилява сместта като сипя водата? А ако сложа и  люти чушки дали ще се получи?


Шарената туршия на дребно ли се  реже? само 2 лъжици мазнина ли с еслагат на 3кг зеленчук?  Нещо като марината ли се получава с оцета  и доматите? А като се напълни в буркани долива ли се вода или марината?




# 534
  • Мнения: 3 094
Момичета  Hug много ми хареса спора ви  Laughing ама не може ли някак да направите едно показно с опитване, че тук ми изтекоха слюнките...така да се каже, материала и чиракуването от нас, майсторството - от вас  Joy  Joy Joy
Хадил  Hug комплименти за грамотния и безукорен български   bouquet малко българки пишат толкова грамотно   bouquet  bouquet  bouquet

и аз се присъединявам - сори за офф-а, но съм възхитена от грамотността ти , Хадил! Направо не вярвам, че си чужденка - сложи в малкия си джоб хиляди потребителки на бг-мамма, на които елементарните граматически познания по родния им език им липсват основно. Да си жива и здрава и да ни напътстваш в приготвянето на вашите вкусотии Hug.

# 535
  • Мнения: 171
каква е тая капачка тип "омния"  Embarassed  Жълтата туршия издържлива ли е, или за бърза консумация? 1 и половина лъжици сол за трилитров буркан  не е ли малко?  То пък и на сол не може да случи човек...


допадна ми това с краставичките, но вече трудно се намират крехки краставички. А издълбават ли се? как да ги напълня със сместта?А не се ли разпилява сместта като сипя водата? А ако сложа и  люти чушки дали ще се получи?


Шарената туршия на дребно ли се  реже? само 2 лъжици мазнина ли с еслагат на 3кг зеленчук?  Нещо като марината ли се получава с оцета  и доматите? А като се напълни в буркани долива ли се вода или марината?

аз не обичам много солено ти ако искаш сложи повече. трайна си е жълтата туршия - все пак и зеленчукът вкисва допълнително. краставичките не се дълбаят - като са срязани и ги залееш с вряла вода, вътрешната част омеква и леко я избутваш с пръст и пълниш. сместа не се разпилява. вуйна ми едно време ги овързваше на пашкул с памучен конец, но това само ако слагаме орехи в сместа. получава се ако сложиш люти чушки - даже става много хубаво. шарената се реже на малки парчета, а олиото е, за да се махне специфичният мирис на доматите. може и повечко олио да се сложи - въпрос на вкус. долива се с маринатата. а капачка тип "омния" е обикновена алуминиева капачка за буркан.
а предложението за софра не е лошо. май сме доста народ в софия, може и да се пробваме.

# 536
  • Мнения: 800
утре ще обиколя Женския пазар и дано намеря прилични краставички!!! Ще сложа и орех и люти чушки,вече се разтреперах при мисълтта  какво ще стане, ако са изчезнали краставичките от пазара  #Cussing out 

# 537
  • в матрицата
  • Мнения: 952

а предложението за софра не е лошо. май сме доста народ в софия, може и да се пробваме.
[/quote]
Хайде да отидем на арабски ресторант,  Grinning пък след това може и софри да си правим  Simple Smile

# 538
  • Мнения: 171
добра идея. какво ще кажат другите.

# 539
  • София
  • Мнения: 3 090
аз съм "за", предполагам не само аз  Laughingочакваме предложение за ресторант  Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт