Компоти без изваряване

  • 21 354
  • 77
  •   1
Отговори
# 60
тина-рина,
явно разбираш от качествено консервиране Simple Smile
моля те, напиши как консервираш арония!
благодаря предварително!

# 61
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Моята свекърва си прави компоти в стъклени шишета без стерилизиране. В тенджера си сварява компот от каквито си иска плодове и захар , колкото сладко и харесва . Плодовете да уврат хубаво , т. нар. бабешки летен ошаф с индрише . В сухи стъклени шишета налива през фуния горещия компот - запечатва и обръща . Може и в бурканчета . Има чудни коктейли от каквито плодови са и попаднали . Ако плода не минава през фунийката го побутва с дървено шишче . На зима с разтръскване го сипва в чашите . Много удобна рецепта за приготвяне на компот от плодове , които не са изядени и се търкалят из фруктиерите . Комбинациите са всевъзможни . 

Последна редакция: пн, 27 авг 2007, 18:47 от Пепи Чачева

# 62
  • Мнения: 375
Пепи, ще опитам и по този начин.

# 63
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Пробвай Тина , опитайте всички - няма да съжалявате ! Свеки превръща в компот всякакви повяхнали ябълки , джанки , сливи , дюли , малки чепчици грозде , праскови които не се цепят - обрязани , накълцани и в тенджерата , залива с вода  , захар на вкус и като поврят ги разлива по бирени шишета , бурканчета с винт , бръща ги да се вакумират и готово ! Не е имала бумбаши . Тя като готви постно - пак така сипва в малки бурканчета и като вакумират ги прибира на хладно - но не са за зимата , а за някакъв по-близък период- да речем за следващата седмица , ако ще е заета и няма да може да си сготви . Манджичките за зимата ги стерилизира 10-15 мин. - като ориз - не ! Той бомбира , но ако е на сърмички с кис. зеле - може - явно киселото го държи !

# 64
  • Мнения: 375
Пепи, стерилизираната храна ме заинтригува... само постни ястия ли могат да се съхраняват по този начин?

# 65
  • Мнения: 3 478
Понеже имаше проблеми с прасковите да кажа че пробвах с такива и всичко си беше ок. Значи едва ли е от плода. Чаках 10 дни преди да отворя компота за проба и му нямаше нищо. Предполагам ако се развалят до 10 ще си проличи или бъркам?

# 66
  • Мнения: 2 249
извинете за тъпия въпрос-ама може ли без захар???? по-напред четох,че май захарта има и консервиращо свойство или бъркам newsm78-искам да направя така за малката ,но ми се ще да е без захар

# 67
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Тина -Рина - свеки като наготви посто зеле , зелен боб , зрял боб , картофена манджа , нещо с чушки , домати и патладжан - винаги сипва 1-2 малки бурканчета , обръща ги , завива ги и те вакумират - така има под ръка , като тръгне за нива или дава на мъжо за нощна смяна . И посни супи пак така. Подчертавам - постен ориз -НЕ ! за зимата - отсипва от всяка сготвена манджа и от тия с месо , но стерилизира - питах я - от 15 до 30 мин . Като заколим прасето за Коледа - кълца на парченца месо и с ориз и подправки прави една голяма тава сърмички с кис. зеле - насипва в бурканчета и стерилизира 30мин.- явно в такова състояние с кисело ориза не бомбира и траят до лятото - супер са .
Мерелин
- нищо няма да им стане без захар - правили сме - даже слагай по-малко вода да стане плодов сос и го използвай за кисели .

# 68
  • Мнения: 3 478
Аз не елиминирах захарта напълно, но доста я смалих. Не исках да ги подслаждам много, в крайна сметка на мен ми беше безвкусно, мъжо ги одобри обаче. Та мисълта ми беше хептен без захар незнам какъв вкус ще имат. Става някак си разводнено и безвкусно, ако е много, много плод може би ще е по-добре. А някакъв друг подсладител не може ли да ползваш? Защото си мисля ако искаш само компот(неподсладен) да даваш на бебче, незнам дали ще се хареса, виж ако ще го ползваш за друго не виждам проблем.

# 69
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
И аз направих компоти по рецептата на Тина-Рина,но тези от сливи ми се развалиха всичките. Sad Добре,че само те,а ягодките и малинките останаха. Дали сливите не стават за такова консервиране.

# 70
  • Мнения: 375
Проблемът е може би в сливите. Аз тази година още не съм слагала сливи, но има няколко буркана от миналата година и нищо им няма.
Що се отнася до подслаждането, тази година повечето компоти ги направих със "Суитли ултра" - слагам чаена лъжичка и половина на буркан. Има го в диетичните магазини.
 aplle , извинявай, че веднага не ти отговорих - аронията я направих по същия начин. Цветът на сока стана винено червен.
 
 

# 71
  • София
  • Мнения: 1 244
Извинявайте за глупавия въпрос, ама колко плод слагате?  newsm78 1/2 буркан, 1/3...? Не съм правила досега компоти, понеже не е имало къде и как да стерилизирам ....

# 72
  • Мнения: 375
Повече от една трета буркан.

# 73
  • София
  • Мнения: 1 244
Благодаря за бързия отговор!   bouquet

# 74
 newsm10 благодаря, тина!
имаме доста арония в двора и ще пробвам .
ще пиша какво се е получило. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт