Хубавите български имена като че ли са вече кът

  • 41 095
  • 475
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 098
Напоследък си мислех дали както на нас са странни тези новонавлезли имена, така след години на децата ни ще бъдат нетипични българските newsm78

# 76
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Само мога да приканя авторката на темата, да надникне в отчетните теми. Там е реалната оценка. Ще види, че си преобладват баш широко разпространените имена, със смесен произход, както вече е казала Тарталета.

# 77
  • Мнения: 361
Харесвам българските ни имена.Около нас няма деца с чужди имена,като изключим една Йоана-Цветелина,кръстена на двете си баби.

# 78
  • Мнения: 1 230
Е, има и Анна-Мария, която не е кръстена на нито една от двете си баби  Simple Smile

# 79
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Аз съм фен на българските имена, толерантна съм към другите измишльотини, но не ми харесват.

# 80
  • Мнения: 586
Против съм  и за двете крайности- да подновяваш имена които вече са остарели и неизползваеми като Жечко, Пенка , Вълчо и т.н или да подражаваш на западни идоли забравяйки откъде си ти самия - всякакви Дженифър, Дейвид и Памела ми звучат ненамясто , т.е и двете крайности са предпоставка за неудобство  в бъдеще на самото дете! Под български имена аз разбирам не тези със старобългарски корен, а тези които са се наложили и са обичайни за страната ни , в крайна сметка не можем да избегнем гръцките корени ,имайки се в предвид историята и местоположението ни! Аз лично съм водила битка с мъжа ми който искаше първото ни дете да се казва Симон или Симона, компромиса който постигнахме е Симеон или Симона, за щастия дядо Господ беше на моя страна и ни се роди син, иначе не знам как щяхме да се гледаме с една Симона , много изкривено ми звучеше!! Но това си е мое мнение същта година се родиха доста Симони!!  В крайна сметка всеки сам си преценява, но понякога децата си отнасят особено в първите години - детската жестокост е голяма - иди обяснявай че Айван е английския вариянт на Иван ,като може да го римуваш и видоизменяш по толкова смешни начини особено с неподходяща фамилия!

# 81
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Сред познатите ми преобладават българските имена.Едва ли ще се затрият.

Дай ми пример, моля! И аз имам много познати Калоян, Петър и прочее  Stop

ТУК например може да се види колко от най- разпространените в България "български" имена имат славянски корен .

# 82
  • Мнения: 24 467
Нека се върнем към темата- тя е за българските имена, т.е. тези, които са в съзвучие с българските традиции, а не за тези, които имат определено български/ славянски корен. Това имат предвид пишещите под "български имена". Надявам се никой да не мисли само за корена им, ако има такъв му се извинявам и го изключвам от обобщението в предходното изречение.
Редица имена, когато се ползват дълги години у нас постепенно стават традиционно български.
Когато аз реших да избирам име на първото си дете отворихме няколко български именника, където имената бяха с български корен и нищо не ни хареса. Затова- затворихме именниците и нацелихме църковния календар- каквото се падне- Иванов ден, Гергьов ден, Никул ден, св. Екатерина и т.н. В българската традиция не от вчера като български се приемат имената Иван, Георги, Николай /Никола/, Екатерина /всеки знае, че коренът не е типично български/, Елена, Зоя и т.н.

# 83
  • София
  • Мнения: 1 285
Каква стана тя? Аз уж хубави, звучни, че и царствени имена съм избирала за моите момичета. Тази, която е в наличност е Александра (много ми харесва, а и баща ми е Алекси). Другата (ако наистина излезе момиче) ми се иска да е Теодора (и свекър ми е Тодор). А пък те и двете гръцки?!  Онзи ден ми се роди племенник - Димитър, и то гръцко.

Не, че не го знаех, ама си падам малко патриот и се замислих, кои ли имена са типично, коренно български?

Иначе съм много благодарна за именника, който намерих по-горе в темата. Има и много хубави тълкувания на имената (много от тях от гръцки, брейййй).

# 84
  • Мнения: 1 877
....
Баща ми е имал един съученик на име Кимирсен

Ние си имаме пък жив Ленин. Laughing
А каво ще кажете за жив Сталин?

# 85
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Въпрос на личен избор. Аз съм решила, че моя мъник ще се казва Митко, е таткото иска да е Димитър де, ама на Димитър винаги му викат Митко, затова ще е Митко.

# 86
  • Мнения: 1 467
И аз много обичам българските имена. Е, зависи от името  Crazy Например, разни стари като Станка, Пенчето и т.н. не:)

Аз например живея в чужбина и трябваше да си кръстя детето по подходящ и за тук начин. А не да ми го прекръстват както си искат. Тук в Италия имат този ужасен навик. Например ако се казваш Светла, веднага те кръщават Chiara, понеже това е италианския превод.

Е, името, което си избрах има и друга история, но това е друг въпрос:)

# 87
  • Мнения: 902
Нашия татко е немец със Сицилиански проиzход и балкански характер  Laughing(е те баш такова животнo има!  Mr. Green)
Фамилното ни име също е италианско, и бяхме решили да търсим име , подходящо zа фамилното ни.За мом4е бяхме решили да е Алесандро.но аz си zнаех че нося момиче и се бяхме спрели на Киара.Само Че аz исках да му придам малко "нашенска" нотка и zаписах малката не Chiara както е на италиански,a Kiara. И понеже трябваше да се роди на Успение БогородиЧно(роди се на другия ден , тоест, иzвадиха я с Цеzарово)добавих към името и Мария.Сега се Каzва Киара Мария пасва към фамилното й име.Ако я бях нарекла с Българско име би zвучало странно на фамилното име..не мога да си представя да речем Десислава Скалиzи... или Христо Скалиzи..
А иначе ако се бях омъжила zа българин и имах момче, щях да го кръстя Калоян ,Калин,или Христо.Христо винаги ми е харесвало.СъЩо и Андрей  и Павел ми харесват.Момиче бих нарекла Радина или Деница.Йоана съЩо.  Laughing
 в таzи насока мисля че просто имената на децата ни трябва да са подбрани така , че да zвучат добре zаедно с фамилията, да няма иzкелеферчени обръщения( иначе "Кристофъре" по горе ме уби  Laughing) Не ми zвучи добре ако в имената няма ритъм.
Впрочем, всеки има собствен вкус... Какво zначение има дали детенцето се каzва Радка или Керълайн, след като сме иzбрали името с много любов и Бог ни е дал детенце, на което да викаме така?

# 88
  • Мнения: 1 924
Дълго се колебаех какво име да избера за детето си, тъй като след няколко години ще заживеем в чужбина.От една страна,исках българско име, от друга,трябваше да се съобразя със специфичните затруднения,които би имало относно произношението и разбирането на името му в бъдеще...
В крайна сметка се спряхме на Ясен- звучно българско име с хубаво значение.

Мисля си, че родителите преди всичко трябва да обмислят внимателно,преди да кръстят детето си на някой филмов актьор например.
Макар че никога не можеш да си сигурен дали детето ще си харесва името,или не.Аз никога не съм харесвала моето, макар че е обикновено българско име...

# 89
  • Мнения: 377
Това как кръщаваш децата си показва нивото на интелигентност/култура на семейството според проведено проучване на зависимостта избор на име -интелект на членовете на семейството. По-интелигентните семейства избират българско име, тези с по-ниска култура - "вносно". Според моите наблюдения май има нещо вярно.

Общи условия

Активация на акаунт