В кухнята на педагогически захранващите

  • 28 802
  • 328
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2 652
По рано някой беше питал за био бульони - днес си напълних кошничката в Елемаг, има много неща - зеленчукови бульони, царевично брашно, просо, елда, кафяв и бял ориз, оризови бисквити, боб, леща, чайове, пълнозърнести бисквитки, паста, шоколади, кафе, домати, кисели краставички, белени семки - слънчогледови и тиквени... абе доста неща. Но все пак четете етикетите, защото на едно (не помня вече какво точно беше) в съдържанието пишеше, че има соев лецитин.

# 241
  • Мнения: 2 616
Ани, как го готвиш тоя нахут? Че четох разни рецепти с някакви джаджи, чудеса разни , с които се притискал нахута та да станели фрикадели (май така се казваха,  нали? Embarassed), уууууу, много сложно. Кажи една лесна и вкусна рецепта. Praynig

Грейс, я кажи за тия оризовите бисквити. На коя фирма са? Дали няма да намеря нещо подобно в Пикадилито?

# 242
  • Мнения: 2 652
Ами някакви тайландски се оказаха  newsm78 Пише "Gepa Bio Reiswaffeln" с морска сол. Не са лоши, имат вкус и хрупат като царевични пръчици, но са доста по-безсолни.

Взех и такива, дето си приличат на истински бисквити - от пълнозърнесто брашно с фибри, овесено брашно, оризов малц, концентриран гроздов сок за подслаждане, има и някакви набухватели де. Казват се FROLLINI, испански

Последна редакция: сб, 16 фев 2008, 21:44 от Grace m

# 243
  • София
  • Мнения: 12 229
  Зрял фасул съм им давала отдавна вече , като посления път ядоха страшно много и много им се услади. Аз го правя в тенджерата под налягане и се сварява много добре, та се разминаваме с газовете   Wink
  За гъбите отскоро им предложих не си спомням, но някъде преди месец, аз имам проблем с млечните продукти все още, заради Николета, която се обрива веднага от кашкавал например.
  Прави сте обаче че темичката я объркахме.
  Днес ядоха за закуска елда със сирене, почти не ядоха всъщност, на обяд печена скумрия с варени картофи, а вечеря тъй като бяхме заети днес сандвич и кисело мляко.

# 244
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Менюто за днес:
закуска - ябълка
обяд - картофи и броколи на пара (за мама имаше и свинско шишче на пара - мммм )
следобед - ябълка
вечеря - качамак (т.е. варено и след това запечено царевично брашно)

Меню за утре:
закуска -  Thinking овесени ядки (мислите ли, че задължително трябва да минат топлинна обработка за нея? Защото аз ги обичам сурови, само накиснати)
предиобяд - ябълка
обяд - зеленчукова крем-супа (морков, картоф, кромид, тиквичка)
следобяд - овесено-оризови бисквитки (ще мъдрим рецепта)
вечеря -  newsm78 никой не знае

# 245
  • Мнения: 1 216
Днес малчо опита лук, сготвен в плик за печене, изкефи се много.
Спестих му лещата и сега като ви четях (в другата тема) и разбрах, че е можело да го почерпя. Е..., другия път

Утре за обяд може да опита тиквеник. Супер фен на тиквата се оказа

# 246
  • Мнения: 1 947
   Оризовите пресовани гризки ги има в Пикадили на Izzi на диетичния щанд.
Елемаг там за съжаление няма, но улових информация, че dm, откъдето аз си
пазарувам био-нещицата, ще стъпят и на българска земя, което много ме радва. Simple Smile
   Нахута го ядем като боб-яхния, но много хубаво накиснат и сварен, че инак става
твърд. А фрикадели сигурно означава кюфтета, поне на немски кюфте е frikadelle. Simple Smile

   Днес имахме червени пиперки (за неварненци - чушки Simple Smile ), пълнени с яйце, сирене,
моркови, магданозени корени и зелен лук (каквото ми дойде на ум), заляти с доматен сос.
На фурна.
Това за по-големи дечица. Осмелих се да сложа цели яйца, а досега ги делях
и слагах само жълтъците. Малена предпочете соса, но и там имаше плънка и засега няма
пъпчици и др. такива. Praynig Десертът беше масло с лъжицата от пакетчето. Joy

# 247
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Менюто за днес:
Закуска: Кис.мляко с бисквити и банан
Обяд: Зелен фасул(с малко картофче за сгъстяване)
Вечеря: Чушки бюрек (мерси за идеята)
Вчера правих едни бисквити за малката, не много деитични ама....
Направих ги от- брашно(бяло), яйце, масло, мед, стафиди, орехи, канела, ябълка. Общо взето сложих каквото се сетих. Само че малката не ги хареса и аз ще си ги ям-за мен са хубави.
Преди бях пробвала с овесени ядки и пак не ги яде. Май ще си яде обикновенните бисквити.

# 248
  • Мнения: 1 691
овесени ядки (мислите ли, че задължително трябва да минат топлинна обработка за нея? Защото аз ги обичам сурови, само накиснати)
Стига да може да ги сдъвче, не виждам защо не. Аз обикноено взимам фини овесени ядки и си ги папаме сурови с кисело мляко, дори няма нужда много-много да се накисват.

От нахут се правят фалафели (може би това се има предвид вместо фрикадели). Нахутът се накисва поне за 12 часа в много вода. После се сварява, оцежда се от водата, смила се, пасира се или се намачква, омесва се горе-долу като кайма за кюфтета - лук, магданоз, подправки, яйце, накисната и изцедена филия хляб, малко брашно, ако стане прекалено рядко. Оформят се малки кюфтенца (разбира се, ако нямате от готовите преси - аз нямам), овалват се в брашно и се пържат. Ние много ги обичаме, но не винаги успявам да ги издокарам - случва се да ми се разпаднат при пърженето.

# 249
  • София
  • Мнения: 12 229
  Е добре де как ги ядете тази овесени ядки, колкото и да знам че са полезни, само първите месеци заради кърмата успях да се измъча и да  ги ям. Сега нито малките ги искат, нито аз мога да се насиля после да ги изям, и винаги всичко направено с ядки се изхвърля... Sad

# 250
  • Мнения: 2 652
Зависи как си ги приготвиш. Ще ти издам мойта рецепта - умирам си за тях. Слагам ги в кисело мляко, добавям и малко мюзли (био без захар), натрошени обикновени бисквити (Житен дар), малко медец, мммм...

Хайде и аз да се включа в менютата, че днес съм по-представителна:
Закуска: препечени филийки от ръжен хляб с масълце; овче сирене от село; чай от ройбос, портокал и канела; варени яйца (за малката без яйца и + каша от елда с настъргана ябълка)
Обяд: крем супа от тиквички с кротончета; салата спанак, авокадо, круша и орехи, полята с балсамико (за малката избирателно - супа, авокадо, круша, за десерт пюре от сини сливи, че е малко втвърдена Simple Smile )
Вечеря: лаврак в сол, задушено-пържени пресни картофи (за малката варени на пара)

# 251
  • Мнения: 1 216
Овесените ядки ги купувам ръжени
Ям ги  с белени тиквени семки - сурови 2 сл
ленено семе - сурово 2 сл
сусам - суров 1 чл
сушени смокини - нарязани
с прясно и кисело мляко

Менюто днес: тиквеник за закуска
на обед: пуйка с картофи (на малчо само картофи)
следобедна закуска: кекс с орехи и кис мляко. Беб хапна трошички и много му се услади 

# 252
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Опа, тази тема май се е превърнала в Педагогическо захранване, да се преборим!  Thinking

Закуска вчера макарони със сирене, кашкавал и масло.
Обед вчера броколи на пара с авокадо и печени на скара кюфтета.
Вечеря вчера пържен шаран, само вътрешното за Селин.


Закуска днес бисквити и Данино.
Обед днес доматена супа и брюкселско зеле.
Вечеря днес плодове.

# 253
  • Мнения: 1 081
Аз бая съм изтървала тия дни, едвам се сдържям да не оспамя темата:) Ама айде по същество-днес сефте взех храна от детската кухня за дребния, че нещо сложно ми става напоследък с нон-стоп готвенето, поне обяда уж да му уредя. Ама май няма да ме огрее-днес не хапна нищичко-имаше пилешка супа, боб яхния и някакъв крем, който директно отиде в боклука. Ама яде от моята бобена салата с много лщт лук и кюфтета от свинско месо яде...Направо не знам как ще успявам с това готвене, ще пробвам пак с кухнята, че много работя напослеъдк, пък и за ясла съм го замислила малия юни, не ми се иска много, но трябва...Та по същество:

Закуска: овесени ядки с ленено брашно и ябълка(варя ги все още, но така му харесват)
Обяд: споделих вече...
Следобедна закуска: Кокосово мляко с ориз и канела(варя жасминов ориз в кокосово мляко, вместо в прясно краве мляко, добавям малко фруктова захар, или настъргана круша, малко преди готовност, след сипване в купичките поръсвам с канела-адски вкусно става:) )
Вечеря: салата моркови с копър, пилешки пържоли с ананас на тиган(мариновам пържолите за 3-4 часа със соев сос, пресен сок от ананас, подправка за пилешко месо без глутамат, след което ги пека в силно нагрят тиган на силен котлон, с шайби ананас отгоре. Ананасите може да сложите и до пържолите, вместо отгоре им)

Добър апетит:)

# 254
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
и аз малко спам  Mr. Green
desiteam, след 1 седмица опити на Рая и хареса кухнята. Но не и давам както другите майки - на обяд второто, следобед - десерта, а вечеря супата. Тя си хапва от всичко по малко - иска си разнообразие в едно хранене.

Общи условия

Активация на акаунт