Болничен по време на бременност

  • 107 494
  • 825
  •   2
Отговори
# 675
  • Мнения: 9 050
Момичета,много се притеснявам с тези болнични и нищо не ми е ясно.Имам трудов стаж достатърно,последните 2 години заплатата ми е 370 лв.През месец февруари и месец март ми се наложи да изляза 10 дни неплатен отпуск и съответно ми падна заплатата.Сега съм бременна и не желая да се връщам на работа по куп причини.В момента съм болничен,но ще имам прекъсване,на преглед съм след 10 дни.Въпроса ми е има ли разлика ако имам прекъсвания по време на бременността на болничните или трябва да съм в непрекъснати болнични.Мога ли да взема болничен от личния лекар докато ми издадат от женска консултация.И от ЖК първичния болничен само за 7 дни ли е?Май въпросите станаха много,който ми отговори му благодаря предварително.

Когато имате прекъсване на болничните, при следващия болничен се изчислява на ново обезщетението. т.е. ако нямате прекъсване - ще си получавате едно и също обезщетение през целия период на болничните. Ако имате, ще ви се изчисли ново обезщетение, което може да е по-малко, може и да е по-голямо, зависи от дохода ви.

Личен лекар или лекар специалист може да издаде болничен за не повече от 7 дни.За повече от 7 дни трябва да се сформира лекарска комисия.

# 676
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386


Личен лекар или лекар специалист може да издаде болничен за не повече от 7 дни.За повече от 7 дни трябва да се сформира лекарска комисия.

НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА

Чл. 13. (1) Болничен лист за временна неработоспособност се издава на осигурено лице еднолично от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания, но не повече от 40 дни, с прекъсване в рамките на една календарна година.

# 677
Здравейте!
Предварително се извинявам ако въпроса се повтаря,но темата е доста дълга и не можах да я изчета.
В момента съм бременна и ми се наложи да изляза в болничен доста рано поради проблеми с бременността.Знам,че имам право на 180 дни болничен в една календарна година.Въпросът ми е:в тези 180 дни влизат ли тези 45 дена болничен,които се дава преди термина или те са отделно?

# 678
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 783
Здравейте!
Предварително се извинявам ако въпроса се повтаря,но темата е доста дълга и не можах да я изчета.
В момента съм бременна и ми се наложи да изляза в болничен доста рано поради проблеми с бременността.Знам,че имам право на 180 дни болничен в една календарна година.Въпросът ми е:в тези 180 дни влизат ли тези 45 дена болничен,които се дава преди термина или те са отделно?
Отделно са си Peace

# 679
  • Мнения: 13
Здравейте!
Предварително се извинявам ако въпроса се повтаря,но темата е доста дълга и не можах да я изчета.
В момента съм бременна и ми се наложи да изляза в болничен доста рано поради проблеми с бременността.Знам,че имам право на 180 дни болничен в една календарна година.Въпросът ми е:в тези 180 дни влизат ли тези 45 дена болничен,които се дава преди термина или те са отделно?
Отделно са си Peace
Благодаря!
Бях се притеснила,че ако са заедно ще трябва да ходя на ТЕЛК.

# 680
  • Мнения: 15
Здравейте,
искам да попитам понеже съм в 8 месец, от 1 май съм назначена на работа, имам ли право да ползвам болничен. Ще ми бъде ли заплатен...........?
Благодаря Ви предварително!

# 681
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
искам да попитам понеже съм в 8 месец, от 1 май съм назначена на работа, имам ли право да ползвам болничен. Ще ми бъде ли заплатен...........?
Благодаря Ви предварително!

какъв болничен обикновен или 45 дневен

имаш право да излезеш в болничен,защото работиш.ще ти платят 45 дневния,ако имаш 12 м осигурителен стаж през целия си живот

# 682
  • Мнения: 15
Обикновен болничен, но ме притесняваше факта, че само един месец сам била на работа и излизам в болничен, за това се притеснявах дали ще ми е заплатен.
А общият ми осигурителен стаж е около 3 години, но за последните 18 месеца, имам само 4 месеца работени. Това проблем ли ще е ...

# 683
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Обикновен болничен, но ме притесняваше факта, че само един месец сам била на работа и излизам в болничен, за това се притеснявах дали ще ми е заплатен.
А общият ми осигурителен стаж е около 3 години, но за последните 18 месеца, имам само 4 месеца работени. Това проблем ли ще е ...


това не е проблем
един отработен ден е достатъчен

# 684
  • Мнения: 15
Благодаря за бързият отговор!

# 685
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 798
Здравейте имам въпрос.Съмнявам се,че парите които са ми преведени са доста по-малко от очакваното,към кого да се обърна за справка?В болнични съм от 19.04.до 03,05. и за този период имам преведени само 68лв. при условие,че съм на заплата от 400лв.от януари тази година.Съгласна съм,че се гледат заплатите 18м. назад.но нещо не съм съгласна с тази сума.Благодаря.

# 686
  • София
  • Мнения: 98
Парите най-вероятно се отнасят само за месец април. https://benefits.nssi.bg/EGN/ с ПИК можеш да провериш.

# 687
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 798
Благодаря.

# 688
  • София
  • Мнения: 152
Ей, ще побъркат народа с тия закони .... Записвам се да ви следя, изчетох цялата тема и имам още куп въпроси, макар че изчетох всички възможни закони и разпоредби по темата. Днес обаче нямам повече сили да ги задавам  Confused

# 689
  • ВАРНА-морето,сините вълни.
  • Мнения: 4 798
И още един въпрос-болничния по време на бременност нали е 90 процента от заплатата?Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт