Важно - машина за хляб.

  • 203 424
  • 1 526
  •   2
Отговори
# 1 500
  • София
  • Мнения: 9 860
Аз си я копнах тази рецепта,веднага щом я видях,за което благодаря на авторката и/не си спомням ника и/!  bouquet
Лютеница

5 големи печени пиперки
1 голям морков - настърган и сварен в микровълновата
1 патладжан - обелен, нарязан на шайби по дължина, посолен, отцеден от горчилката и изпечен във фурната по 10 мин. от всяка страна ( става още по-вкусно с печен патладжан като за кьопоолу, но аз нямах такъв).
1 глава лук и 2-3 скилидки чесън , ситно нарязани
200-250 гр. доматено пюре
100-120 мл. олио
сол, захар, чер пипер, кимион на вкус

# 1 501
  • Мнения: 7 106
Азнаправи днесединпо рецетатана Зори. ТрябвадаВи кажа, чекатоказвахна майкамии бабате ми,чеще правя козунак  всички ме гледаха много скептично. Козунака стана страхотен. Аз го пекох в печката, а и там втасваше. Така втаса, че имахчувството, чеще излезе оттавата.  Сега правя втори защото  обещах  на колегите ми да им занеса.., нотолкова беше хубав, чего изядохме

Зори, специални  благодарности за съветите и насоките   Страхотна си bouquet

Жени, бравото е за теб, защото ти си постигнала този чудесен краен резултат Hug!

# 1 502
  • София
  • Мнения: 3 816
Ето ги и двата козунака,които направих снощи.  chef

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=86504&photo=31
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=86504&photo=32
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=86504&photo=28
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=86504&photo=30
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=86504&photo=34

Месих ги в машината,а ги пекох във фурната.Рецептата е тази,която я даде Джема.Като гледам домочадието как им се е наточило,мисля в събота да спретна още два. Simple Smile

# 1 503
  • Мнения: 1 798
Аз си я копнах тази рецепта,веднага щом я видях,за което благодаря на авторката и/не си спомням ника и/!  bouquet
Лютеница

А не се ли умирисва казанчето на лютеница?


geleva,  HugМного са хубави. В какви съдове ги пече?

# 1 504
  • София
  • Мнения: 3 816


geleva,  HugМного са хубави. В какви съдове ги пече?

Благодаря!Пекох ги във форма за кекс с дупка и иенска тенджерка. Hug

# 1 505
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
geleva , поздравления - и за козунаците, и за аранжировката  bouquet!

# 1 506
  • Мнения: 11 747
geleva,много хубави козунаци!! bowuu
Аз имам печен ,замразен ,червен пипер и в буркан печен патладжан - да взема лютеница ли да пробвам newsm78,ама хайде да мине Велиден,че много натоварено!
Ох,като ви гледам хубавите козунаци - страх ме хваща,ако не ги скопосам моите в събота,както 3 къщи на мен чакат за козунак.... Thinking,ще я оплескам здраво... ooooh!

# 1 507
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Пина, важното е да са сладки и изпечени - ще ги излапат и хич няма да гледат външния вид Mr. Green...
Вчера мъжът беше взел купешки - еми много се извинявам, ама нищо общо с моя  Sick - имам чувството / а и знам от хора от този бранш/ - пекат ги след Нова година, замразяват и сега само размразяват Close...

# 1 508
  • София
  • Мнения: 3 816
С тази машина в къщи нито хляб, нито козунак ще купя повече.Вчера ги гледам козунаците в магазина-ами може ли в един козунак от 1.50 лв.да има и яйца и масло,захар и т.н.Кой знае какви боклуци им бутат вътре. CrazyЕдна баба обясняваше на друга:"Вчера си взех от тези,като домашни са". И на ум си викам да,да ама друг път. Wink

# 1 509
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
Леле gelewa иде ми да се просегна да си счупа от козунака.Абе тва е направо невероятно.Аз снощи се опитах да направя козунак но стана като кекс.Сега като ви чета гледам, че всичко трябва да е топло и на там аз съм сгрешила.Сложих яйца от хладилника Blush.Ама и яйца боядисвах и козунак много дини бях нарамила.Та изложих се аз с козунака,ама може и рецептата ми да не е бивала.Може ли да ми дадеш линк да видя рецептата на джема,и да ми опишеш последователноста кое как си правила. Praynig Praynig Praynig.Искам за великден домашен да е козунака и ако не го скопосам Cry Cry
Мерси предварително.  bouquet

# 1 510
  • Мнения: 3 089
я да питам - а отвътре козунакът стои ли на 'лентички'? щото моят отвън стана страхотен, но нали го пазя за неделя.
сега пека друг Simple Smile

ето я и моята комбинация за козунак - съчетана от 2-3 тукашни рецепти Simple Smile
продукти:
330-370 гр. брашно
20 гр свежа мая или 4-6 гр. суха
3 яуца + 1 жълтък за мазане отгоре
100 мл мляко
150 гр. захар
1-2 ванилии
щипка сол
50 гр. масло
3 с.л. олио
кора от лимон, портокал, ром, стафиди, бадеми, орехи, канела, индийско орехче - каквото си искаш

- най-важното при козунаците и питите е как се приготвя маята; не се използва замразена, защото не се знае колко е читава; за пити, а сега и за козунаци, у дома винаги ползваме свежа мая.
- стафидите се накисват в гореща вода или ром или коняк; преди да се добавят в машината /при звуковия сигнал/ се овалват в брашно;
- яйцата се разбиват със захарта + лимонената/портоклаовата кора + ванилията; яйцата трябва да са със стайна температура, отиваща към топлички; аз ги врътнах за 15-тина секунди в микровелето;
- млякото се затопля до степен, в която можеш да си тикнеш кутрето, но да не ти пари, т.е. по-топличко /това е описание от селската ми баба при месенето на пита/;
- маята се разтваря в млякото;
- в млякото неясно защо се размива и 1 ч.л. захар + 1 ч.л. брашно;
- във формата за печене се слага 1/3-та от брашното;
- добавя се щипка сол и се разбърква с лъжица;
- отгоре се излива течната смес от яйцата, захарта и ванилията /или канела, инд. орехче/;
- отгоре се покрива с останала част от брашното;
- отгоре се прави кладенче и там се излива млякото + маята;
- разтопява се маслото;
- пуска се програмата; при нас това е №5 - 2 часа и 55 минути, като описанието й е следното:
месене 1 - 10 минути
втасване 1 - 5 минути
месене 2 - 20 минути
втасване 2 - 30 минути
втасване 3 - 55 минути
печене - 55 минути
- когато започне месенето, се добавя разтопеното масло по съвсем малко - с чаена лъжичка
- след маслото се прибавят 3-те лъжици олио
- при звуковия сигнал се добадят стафидите

след втасване 2 извадих тестото от формата, махнах бъркалката, сложих го в набрашнена тава, помачках го, ама малко, сплетох го, след това пак го метнах във формата и след това го метнах в загрята на 50-60 градуса фурна, за да втаса по-читаво; ту отварях-ту затварях вратата на фурната, за да не стана много бързо втасването; това отне около 30-тина минути и в интерес на истината тестото не се надигна особено много; после пак метнах формата в машината да си довтаса за последните 20 минути и да се изпече; при печенето вече започна изненадата. това нещо толкова се надигна, че почти опря до капака; когато останаха 15-тина минути до края на програмата, намазах козунака с жълтък и го поръсих със захар. веднага след това пуснах фурната на 180-200 градуса; след края на програмата, директно метнах козунака във фурната - пак на отворена врата, за да не изгори; отне около 7-8-тина минути, за да добие прекрасна кафява коричка отгоре;
това е;

# 1 511
  • София
  • Мнения: 3 816
Пухчо,благодаря! HugЕто я рецептата на Джема:

Традиционен козунак
Източник : BG Mamma

1.   6 яйца
2.   250мл. Мляко
3    300г. Захар
4.   1 ч.л сол
5.   200 г. масло или 150 г. св. Мас
6.   4 пакетчета ванилия
7.   есенция лимон
8.   кубче мая
9.   около 1 кг. брашно
Приготовление
Подмесва се маята – маята се натрушава в затоплена купа, добавя се 1 ч.л захар, 2-3 супени лъжици брашно и малко мляко(затоплено). Разбурква се да се получи каша с гъстотата на боза. Покрива се и се оставя да шупне.
Разтваря се захарта в гореща вода, така че да не остане и кристалче.
Затоплям мазнината, аз лично смесвам масло,св. мас и олио (горе доло  1:1)- 200г.
Разбиват се яйцата и към тях се добавя захарния сироп. Сместта се затопля.
В тава се пресява брашното и се прави кладенче.
Изсипва се затоплената яйчета смес и се започва бъркането, добавя се маята и по малко от млякото,солта,ароматизаторите. Когато започне да лепне тестото започвам да меся на плот и да добавям мазнината.
Когато се омеси тестото се оставя да почине (около 30-40 мин), ако в стаята е по хладно му трябва повече време. Хубаво е тестот да е покрито или с влажна кърпа или с найлон.
Следва биенето на тестото в плота. Казват да е около 100 пъти и аз така направих.  Следва нова почивка пак около 20 мин.
Накрая остава оформянето според вкуса на всеки! Следва ново втасване. Преди печене се намазва със жълтък разбъркан с малко вода и мазнина и се наръсва със захар.
У дома се обичат кизунаци без нищо.
Пекат се в предварително леко загрята фурна около 100 0. При слагането на козунака във фурната се пече на 180 - 2000.Във фурната слагам купичка с вода, за да не зисъхва козунака.Когато козунака се зачерви отгоре го покривам със фолио.


Аз сложих всички продукти(със стайна температура)в машината:първо половината прясно мляко с разтворената в него мая,след това разбитите яйца с останалото мляко,захарта,ванилията,после разтопеното масло,брашното върху него солта.Имах и есенция за козунак капнах малко и от нея,ванилията и пуснах машината на месене и втасване.В началото и помогнах малко с лъжица.След приключване на програмата посипах плота  с брашно,извадих тестото,разделих го на две.Плетох ги на плитка с три фитила.Първия го сложих в студената фурна и го пекох на вентилатор.(идеята я взех от Джема,за което много и благодаря  bouquet)Другия втасваше в микровълновата,за да е на закътанко.След като се изпече първия,другия беше втасал вече и го пекох без вентилатор на загрята фурна. Hug

# 1 512
  • Мнения: 1 341
За печка с вентилатор метода за втасване е супер. Наистина малко се съмнявах, но стана прекрасно.
интересува ме как втасва в микровелето. На грил ли, на размразяване ли?

# 1 513
  • София
  • Мнения: 3 816
За печка с вентилатор метода за втасване е супер. Наистина малко се съмнявах, но стана прекрасно.
интересува ме как втасва в микровелето. На грил ли, на размразяване ли?
Микровълновата не я пускам,използвам я като затворено пространство просто. Hug

# 1 514
  • Мнения: X
Майко мила!Гелева, направо са невероятни! Crazy Crazy
Ще се пробвам и аз по тая рецепта , дано да ги скопосам поне на половината на твоите.

Общи условия

Активация на акаунт